· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Diversificare - dar papa mai putin lapte !!??
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Diversificare - dar papa mai putin lapte !!??     
emapatrichi

Copii
Eliza: 13 ani, 3 luni

13.11.2006 10:06   Diversificare - dar papa mai putin lapte !!??  citat 

Ne descurcam cu alte 3-4 gusturi: supa limpede de legume, mar copt, compot de mar (mar pasat cu cereale), cereale cu morcov si mar si cereale cu fructe, cereale strecurate in lapte. Bebelusa mea mananca la pranz cam 2 linguri de cereale si supa limpede, iar seara mar (in diferite combinatii).
Problema e urmatoarea: inainte manca cam 580 ml lapte / zi, acum a ajuns la 450. E din cauza diversificarii ? Oare se satura ?

sus

Denunta
ve_ra

14.11.2006 6:15     citat 

Este normal sa scada cantitatea de lapte atunci cand incepi diversificarea. Ideea este sa nu scada sub 450 ml lapte pe zi. Mie oricum mi se pare ca mananca cam putin lapte. Al meu la 4 luni juma manca cel putin 800 ml. Dai cat mai mult lapte. Inca-i mititel, nu te grabi prea tare cu diversificarea. Are timp.

sus

Denunta
unna

Copii
Rares: 13 ani, 5 luni

21.11.2006 2:19     citat 

la fel zic si eu! chiar daca ai inceput diversificarea, nu renunta la mese de lapte. e inca mic, fructele si legumele au vitamine, dar nu suficiente calorii pt un bebe asa mic. mai bine renunta la o masa solida si da-i laptic, daca altfel nu mai accepta laptele.
multa sanatate!

sus

Denunta
DANAEV

Copii
Laura Maria: 13 ani, 7 luni

22.11.2006 8:59   Diversificarea-dar mananca mai putin lapte  citat 

Eu stiam ca trebuie sa manance cel putin 500 ml. de lapte zilnic, mai ales la varsta asta,e inca mic. Daca vrei o parere, iti spun cum am facut eu :dimineata, masa de la 10 - pireut de fructe, adica fructe pasate, simple, in fiecare zi alt fruct (e devreme pentru biscuiti) sau daca vrei poti sa-i pui putine cereale, o linguita
-pranz, masa de la 13,00 - supa de legume; la inceput i-am dat-o si eu simpla, cateva zile, apoi am inceput sa-i pasez legumele si sa la adaug cate putin in biberon pana am ajuns la consistenta unui nectar;daca vezi ca nu se satura, poti sa-i dai putin lapte in completare
- la amiaza, masa de la 16,000 - lapte
- masa de la 19,00 - lapte
- cina, masa de la 22,00 - lapte, in care inlocuiam o masura de lapte cu 2 masuri de cereale din acelea care contin si lapte
Trebuie sa spun ca la varsta la care avea programul asta, Laura manca la 3 ore, inclusiv noaptea,cand ii dadeam lapte. Cu timpul nu a mai vrut sa manance la 3 ore, ci la 4, dar asta stabileste copilul
Carne i-am dat de la 6 luni, fiarta si pasata in supica.
Treptat renunta la mesele de noapte, dar atunci trebuie marita cantitatea de lapte pe care i-o dai la mesele de lapte, incat sa totalizeze in 24 de ore cel putin 500 ml.

sus

Denunta
raloo

Copii
Vladut: 13 ani, 4 luni
Julia: 10 ani, 1 luna

22.11.2006 9:52     citat 

baza trebuie sa fie lapticul; nu e ok daca si-a redus cantitatea de lapte, mai ales ca n-are nici 6 luni
uite si aici http://www.inspq.qc.ca/TinyTot/Chapters...pdf#page=6
in Canada, denumesc "complementary food", intrucat alte alimente completeaza mesele de lapte si nicidecum nu le inlocuiesc

sus

Denunta
emapatrichi

Copii

11.01.2007 1:12     citat 

Azi medicul ne-a zis ca sa nu ne stresam daca nu mai mananca foarte mult lapte, ca baza trebuie sa fie de-acum hrana diversificata. Eliza abia mananca 300-400 lapte pe zi, in mai multe reprize. Explicatia doctorului a fost ca laptele praf constipa (la noi cam asa e) si nu mai asigura chiar tot ce-i trebuie lui bebe.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 13 ani, 6 luni
Zuza: 10 ani, 2 luni

11.01.2007 1:57     citat 

----------
raloo a scris:
baza trebuie sa fie lapticul; nu e ok daca si-a redus cantitatea de lapte, mai ales ca n-are nici 6 luni
uite si aici http://www.inspq.qc.ca/TinyTot/Chapters...pdf#page=6
in Canada, denumesc "complementary food", intrucat alte alimente completeaza mesele de lapte si nicidecum nu le inlocuiesc
----------

Foarte de acord! zambet
Noi am inceput diversificarea dupa varsta de 4 luni( deoarece e alimentat exclusiv artificial) dar abia la varsta de 6 luni am inlocuit prima masa de lapte. Pana la aceasta varsta ( si dupa aceea am continuat cu celelalte mese) ii dadeam noutatile la orele pt mese apoi completam masa respectiva cu lapte.

sus

Denunta
chisicuta

Copii
Daniel Luca: 13 ani, 7 luni
am nascut deja!

11.01.2007 6:57     citat 

Eu ma intreb, cum e cand alaptezi si incepi diversificarea, caci asa am facut eu. Cum cuantifici cantitatea de lapte pe care o bea?
Iar teoria asta din Canada, o cunosc si eu f bine, doar ca nu se aplica la toti copiii. La mine, de ex., daca il puneam sa suga si dupa aia ii dedeam sa manance, nu manca sub nici o forma, invers la fel. Asa ca, cantitatea de lapte bauta tot se diminueaza. Sincer, eu nu m-am stresat prea tare la momentul respectiv. Am respectat un orar fix al meselor solide, insa de supt am continuat sa-i dau la cerere, ca sa fiu sigura ca bea atat lapte cat ii trebuie. Si acum mai fac asa, chiar daca in afara de laptele meu ii dau si laptic de vaca.

sus

Denunta
emapatrichi

Copii

11.01.2007 9:00     citat 

Un bebe, "diversificat", trebuie sa pape totusi 500ml lapte pe zi. Care e explicatia cu aceasta cantitate ? Se refera la cantitatea de Ca ? Bebe nu-si ia Ca si din alte alimente: branza, iaurt ?

sus

Denunta
raloo

Copii
Vladut: 13 ani, 4 luni
Julia: 10 ani, 1 luna

12.01.2007 1:17     citat 

chisicuta, si noi tot asa am procedat, lapte in continuare la cerere; la inceput ii dadeam si dupa mesele solide, sa fiu sigura ca s-a saturat; acum nu mai fac asa; incerc insa incet-incet sa ajung la 2 mese de lapte pe zi: dimineata la trezire si seara la culcare + ce mai suge peste noapte

ema, nu stiu exact care e treaba cu cei 500 ml, poate si pentru a asigura necesarul de lichide? plus ca din cate stiu calciul din laptele de mama sau formula e mai usor asimilabil decat cel din lactatele de vaca
nu sunt insa foarte sigura asa ca mai bine imi vad de treaba mea zambet

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

13.01.2007 3:54     citat 

A mea-i un pic mai mare, deci cantitatile de lapte poate nu se potrivesc cu necesitatile puiutilor vostrii (cred, nu stiu, ca la vasta alor vostrii alaptam). Tocmai aseara am fost la moasa si mi-a zis ca trebuie sa-i dau 500 ml de lapte pe zi, un iaurt (borcanel de adulti) echivaleaza cu o sticla de lapte (ma refer la biberon sau beaker). Luati in calcul si laptele din cereale (adica cezara mananca un weetabix, sa zicem, cu lapte dimineata, si ala intra in calcul). Nu stiu cum se calculeaza cu branza, ca n-ar manca zana s-o pici cu ceara.
Eu ii dadeam intai mancare si apoi lapte, uneori trebuia sa astept vreo ora dupa ce manca sa vrea si lapte.
Dar si acum, daca nu vrea sa manance, ii dau un beaker cu lapte si sanatate, il vrea, bine, nu-l vrea, la fel de bine. Stie ea cand ii e foame, ca se aseaza in fata frigiderului si-i da cu 'mama, papa more?'

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

13.01.2007 3:59     citat 

Ema, din cate stiu eu, fructele nu se dau seara pt ca-s acidice, dar bananele sunt ok cica pt ca se digera mai greu. Explicatia lor e ca e mai posibil sa faca kk in timpul noptii daca le dam fructe seara. Iti zic ce stiu eu, tu faci cum crezi tu trag cu ochiul

sus

Denunta
emapatrichi

Copii

13.01.2007 6:25     citat 

raloo,
si eu fac asa ca tine: dupa vreo ora de la masa solida mai incerc si cu lapte. Uneori il bea, alteori nu. Problema e alta: tot alternand mesele solide cu putinul lapte am ajuns ca bebe sa manance practic tot cam la 2 ore cate ceva si as vrea ca ea sa faca totusi o pauza intre mese pentru ca stomacelul sa poata sa digere.
Zic bine fetelor?Sau ma stresez prea mult ? Si-apoi cum sa nu ma stresez daca bebe papa dimineata la prima ora numai 120ml si doar seara accepta 150ml ? Asa ca ne chinuim intre mese cu cate 30-60ml. Uf! trist

sus

Denunta
tic_tic

Copii
Parascheva-Ioana: 13 ani, 2 luni

13.01.2007 6:39     citat 

Ema , sa iti zic cum fac eu: dimineata bebe papa cam 100-120 ml lapte. Pe la 10 ii dau suc de fructe cam 30-50 ml max, la 12 supa de legume (pasta ...cu legume pasate in ea) cateva linguri, depinde cat vrea bebe si imediat completez cu lapte . Il am fact langa mine .....nu mai fac pauza. Ea papa dupa supa cam 150 ml(ii starnesc foamea cu supa trag cu ochiul ) Apoi la 4 un pik de banana si lapte iar cam 120 -140 ml si seara lapte cu cereale. Cam asta e meniul intr-o zi. Mai papa si noaptea cam 100ml. Poti sa incerci si tu asa sa vezi cum e. Adica sa ii dai mancarea diversificata la ora mesei si apoi sa completezi imediat cu lapte.
Pofta mare Elizei si bafta multa sarut

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 13 ani, 6 luni
Zuza: 10 ani, 2 luni

13.01.2007 6:40     citat 

Mare stres a fost si pt mine diversificarea asta. ufff! Si e si bebe mofturos! Pana intr-o zi cand am zis ajunge! nici mie nu-mi arde de morcov toata ziua! asa ca nu l-am mai stresat cu mancarica, daca manca 3 lingurite bine, daca nu ne revedem la masa urmatoare. Eu de cand am inceput diversificarea i-am dat laptele imediat dupa noutati, fara pauza. Am avut zile cand nu papa mai mult de 200ml lapte si poate 100g papica. Ne-am revenit pe parcurs, acum stiu ca de nu papa la o masa recupereaza la urmatoarea. Nu excelam la preferinte, nu papa mult la nici o masa, dar papa cat papa cu placere, deschide gurita mare, mareee, cand nu mai vrea intoarce caputul si isi trage babetica de la gat.
Important este sa fie sanatos, este un copil precoce si eu sunt multumita. La 9luni si 2 saptamani are 75cm si 9kg.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: