· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > 9 luni inca manaca noaptea lapte din biberon cum o dezvat?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 32, 33, 34  »
subiect nou  raspunde
autor 9 luni inca manaca noaptea lapte din biberon cum o dezvat?     
Cris2512

Copii
Diana C: 13 ani, 3 luni

30.11.2009 7:36   9 luni inca manaca noaptea lapte din biberon cum o dezvat?  citat 

Fetita mea inca se trezeste noaptea de 2,3 ori sa manance chiar daca pe la ora 21 are o masa mai satioasa.Cum sa o dezvat ca ne zapaceste..... trist

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 17 ani, 1 luna
Maria: 13 ani, 8 luni

30.11.2009 8:09     citat 

La mine se trezeste de citeva ori pe noapte ca sa suga.si are deja aproape un an si doua luni.Nu ma astept sa se dezvete prea repede de trezirile nocturne,mai ales ca se afla in lina perioada de eruptie dentara.Nu pot sa spun ca sunt incintata de aceste treziri,dar nici nu ma dispera,sunt absolut normale.
Baietelul meu si-a facut,decit sa am rabdare sa-si regleze singura si fetita somnul.

Consider ca in cazul vostru la 9 luni e mult prea devreme sa te astepti sa nu ti se mai trezeasca noaptea,decit prin cine stie ce "minune".

sus

Denunta
Misina

Copii
Oana Maria: 17 ani
Radu Mihai: 14 ani, 11 luni

30.11.2009 9:09     citat 

si eu astept sa-si regleze piticul somnul de noapte, dar se pare ca inca nu e hotarat... uneori se trezeste doar odata si papa 210ml, uneori de doua ori si papa cate 150... asta este, eu sa-l las sa planga nu pot, ma gandesc ca odata si odata va renunta singur. Apa nu vrea noaptea, de ceai nici nu se atinge, daca nu-i dau laptele nu mai adoarme, asa ca eu nu vad nicio rezolvare pe moment.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 11 luni

30.11.2009 9:45     citat 

Nu c-as vrea sa va descurajez, da' se poate si mai rau decat sa se trezeasca noaptea la 9 luni. scot limba
http://www.parinti.com/modules.php?name...ht=#803991

sus

Denunta
karina1976

Copii
Paul: 20 ani
Patricia: 14 ani, 7 luni

30.11.2009 9:48     citat 

si Pati inca se scoala noaptea dupa laptic ... dar is deja imuna ... Paul s-a jumatate.

Eu consider ca atata timp cat cere ii voi da ... de somnul meu, da-l incolo; oi recupera la batranete rad daca o mai apuc.

Amandoi, in jurul varstei de 9 luni se trezeau de vreo 2 ori pe noapte, chiar de 3-4 ori in noptile mai nasoale (dinti, durere, chef de mami scot limba , etc)

Eu nu mi-am pus niciodata problema sa o fac sa renunte; cum spunea si Misina, n-am inima sa o las sa planga dupa "itic", de ceai - n-o baut deloc in viata ei, iar apa cere singura - noapte ori zi.

sus

Denunta
ANA_B

Copii
Venetia: 28 ani, 10 luni
Federica: 15 ani, 8 luni

30.11.2009 10:56     citat 

Federica a 2 ori pina la virsta de 2 ani si 11 luni foarte fericit
si i-am dat. Nu inteleg de ce trebuie sa o dezveti, sint inca prea mici, si au nevoie de laptic si mincare ca sa creasca bine zambet

sus

Denunta
Cris2512

Copii

30.11.2009 11:55     citat 

am o prietena care are o fetita mai mare cu 10 zile si ea are norocul sa nu o trezeasca nici macar o noapte... plang sau sunt foarte trist eu sunt tare rea de somn am si niste probleme de sanatate adik am colecistul scos si acum de oboseala o c am ia ficatul razna si nu stiu cum sa mai fac fata.mai ales ca o vad pe fata asta ca de la ora 22 23 poate sa se odihneasca linistita pana la 8 9 dim.dar asta e nu ai cum sa le ai pe toate bune trist

sus

Denunta
EmmaT

Copii
Nepotica: Maria Alexia: 14 ani, 5 luni
Nepotica: Iris Miruna: 12 ani, 5 luni

01.12.2009 8:32     citat 

----------
2512 a ea are norocul sa nu o trezeasca nici macar o noapte... plang sau sunt foarte trist trist
----------

Fiecare copil are ritmul lui! incearca sa numai faci comparatii!

Nepotica mea doarme de la 00.00 pana la 10 dim ( rar adorme la 22 si se trezeste la 8 ) dar la 1 an si 9 luni a jumatate manca si de 2 ori pe noapte in somn..daca nu ii dadeam se trezea si cerea...

sus

Denunta
lulu26

Copii
A: 15 ani, 5 luni
B: 15 ani, 5 luni

01.12.2009 8:49     citat 

acuma daca tot faci comparatii cu prietena ta a mai rau: sai ai 2(gemeni), care sa se trezeasca in momente diferite ale noptii pt laptic, pana la 2 ani jumate!!!!
asadar...ca sa-ti raspund strict la intrebarea din titlu: succesuri mama ca eu nu am gasit solutia magica sa-i pot dezvata de bibe pana nu au renuntat singuri trag cu ochiul

sus

Denunta
alinutza_s

01.12.2009 10:14     citat 

Eu zic sa ai rabdare. Daca el simte nevoia de papa noaptea asta e.
si de comparatii nici nu ar trebui sa ne gandim sa le facem, nu la modul asta .... copilul X nu se trezeste ... al meu de ce ....
si ca exemplu ...
Denissa mea are 3 ani, pe la 5 zile dormea de la 10 la 5-6 dimineata, pe la 10 luni somnul era de la 9 la 6-7 dimineata.
Edi are 9 luni jumatate, de cand s-a 4-5 ori in altele de 6-8 ori.
Asta e copii diferiti, aceeasi parinti foarte fericit eu sper macar cand se insoara sa nu zica nora ca e inca legat de tzatza lu; mama-sa foarte fericit foarte fericit scot limba

sus

Denunta
cricricri

Copii
Matei: 13 ani, 10 luni
Raluca: 13 ani, 10 luni

01.12.2009 10:20     citat 

Ba gemenii mei au renuntat la masa de noapte pe la 8 luni. a sisif prostit ...
Am inceput de pe la 6 luni. Practic, am inlocuit masa de lapte cu ceai. Au baut bine o noapte-doua, apoi cand plangeau ca vor lapte (doar nu sunt fraieri sa nu simta diferenta) completam cu putin lapte (doar ca sa le indeplinesc dorinta)... si au renuntat incet-incet... Dar, trebuie perseverat. Nu e usor! Dar nu cedezi. Daca cedezi, ai muncit degeaba...
Cu cat e maricel puiul cu atat e mai greu de obisnuit fara masa pe timpul noptii. Daca e "instruit" de mic, e mai usor! si are timp si pancreasul si ficatul de o pauza (de seara pana dimineata) ... Ca asa proceseaza incontinuu trist

Puteti sa ma "condamnati" pt procesul asta fortat de scoatere a zile 24 ore din 24! ... si m-am gandit si la ficatii lor zambet

Acum avem noptiile curate!... si e magnific!

sus

Denunta
Cris2512

Copii

01.12.2009 8:53     citat 

nu cred ca te poate condamna cineva care intelege situatia am sa incerc si eu cu ceiut sincera sa fiu am mai facut o si i am mai rarit mesele ca inainte se trezea de 4 ori dar in ultimul timp am revenit la laptic ptr ca numai vroia ceai.Aseara i am dat ceiut dupa 12 si la baut.Sper sa isi revina si ea sa ne fie mai bine.
Comparatii fac gandindu ma ca poate se poate rezolva intr un fel.Nu cred ca este bine ca dimineata sa fiu terminata de oboseala,nervoasa si fara chef de nimic sa aiba fetita o mama tot timpul indispusa.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 11 luni

01.12.2009 9:19     citat 

cricri, de condamnat nu te condamn, nu e usor nici cu unul, imi imaginez ca e si mai greu cu doi. Dar te contrazic, nu au renuntat ei , cum ai scris tu, ci i-ai dezvatat tu, aia e cu totul altceva. Iar aia cu ficatul si pancreasul, mda, n-am auzit inca pana acum de probleme la ficat si/sau pancreas de la laptele de noapte, ca e san sau lapte praf.

Ceaiul noaptea (si ziua de altfel) mi se pare o tampenie, nu are niciun beneficiu, daca e necesara hidratarea, apa e complet indeajuns.

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 14 ani, 7 luni

01.12.2009 9:43     citat 

Ceaiul indulcit in schimb...

Dar na, poate imi dau cu presupusul aiurea

sus

Denunta
mookie

Copii
Maia: 15 ani, 11 luni
Luca: 13 ani, 7 luni

01.12.2009 10:27     citat 

cu riscul de a noapte la amandoi copii- Maiei pe la 6 luni si Luca pe la 9 luni- pur si simplu nu le-am mai dat nimic! Maia nu s-a a vreo 2-3 nopti- nu plangea- il auzeam misunand prin pat, se culca, se scula...abia pe la 6 dim ii dadea lapte. amandoi aveau defapt o masa pe la 6 dim-pe care amandoi si-au scos-o singuri la un an si 1-2 sapt! am constatat ca nici nu plangeau daca nu ma duceam la ei (mentionez ca doarm singuri in camera si adorm singuri de mici!) daca ma aratam insa incepea scandalul!
deci- daca iti este greu copilul este la varsta cand poate dormi multe ore noapte si cred ca merita sa incerci. eu una te incurajez.. 2-3 nopti...daca nu ai rezultate mai asteapta. pur si simplu nu dai nimic- cu ceaiul nu prea reusesti sa pacalesti- mai bine nu incerci!
succes si tene-ne la curent!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3 ... 32, 33, 34  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: