· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Copii cu nevoi speciale > Copiii dislexici
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6
subiect nou  raspunde
autor Copiii dislexici     
roxana5

Copii
Zana

24.02.2007 9:04     citat 

Aici ai dreptate, tre sa lucrezi mai mult cu el deocamdata pt ca nu stie metode de a face fata, are nevoie de mai mult timp la examene scrise samd. Eu am 2 consilieri cred ca le zice in traducere, unul ma ajuta cu scoala, celalalt cu metode de adaptare. Din ce-am inteles, dislexicii sunt unici in ceea ce priveste metodologia, adica metodele sunt croite pe slabiciunile si punctele tari ale fiecaruia din noi.
Si pentru sot...eu uneori vorbesc calculatorului si el scrie (cand sunt obosita, nu abuzez ca mi-e teama ca-s lenesa, e o prostie, da-s batrana de-acuma, m-am obisnuit 30 de ani trag cu ochiul ). programul se numeste Dragon. mai am unul care se cheam Text help, cand calculatorul imi citeste mie si inca unul care se numeste Inspiration si care ma ajuta la structurare (eu bag idei pe o pagina si calculatorul le structureaza si-mi formuleaza cand ma blochez, e cu bulinele alea colorate de care-ti ziceam, cu sageti de la ideea principala). daca spui ca refuza sa vorbeasca despre asta, incearca sa-i sugerezi ca poate ar fi bine sa le invete el intai si apoi sa-l poata ajuta pe ficiora-su.Mie parca mi-a pus dumnezeu mana-n cap cand le-am primit...n-am cuvinte cat de usor imi e acum, si solutia era atat de simpla...dupa atatia ani...de ce nu m-o fi ajutat nimeni pana acum????
Nu stiu de unde se cumpara, eu le-am primit de la Universitate, dar daca-l faci pe dracu-n patru sunt convinsa ca le gasesti...Mie mi le-au instalat direct, nu am cd-uri si nici nu-mi da voie sa le copii trist

sus

Denunta
crimun

11.06.2008 12:12     citat 

Bun gasit tuturor, ma bucur mult ca v-am gasit!
Sunt mama unei fetite de 9 ani, este in clasa a II a, la o scoala normala. A fost depistata cu dislexie, dicalculie, inca din clasa a I a, de catre invatatoare. Am fost indrumate catre o dna logoped care apartinea de scoala noastra dar, a fost un esec total.Sedinta dura 50 de min., erau 4 copii, se lucra cu toti odata, se tipa la ei, se dadea cu palma in masa, etc. Parintii stateau pe coridorul scolii si ascultau inmarmuriti ce se intampla dincolo de usa. Dupa 3 sedinte, fetita mea nu mai vroia sa mearga acolo, incepea sa planga, sa acuze stari de voma, dureri de burta. Dupa a 3 a sedinta am indraznit sa stau de vorba cu acea dna, sa o intreb de metoda ei , de ce se tipa la copilul meu, de ce ii este frica fetitei mele sa vorbeasca, de ce se face sedinta cu 4 copii si nu individual. Nu va pot reproduce ce a fost la gura acelei femei, care mi-a tipat ca in cazul fetei mele, care este prea sensibila, metoda cea mai buna este "militaria si cate o palma!". Binenteles ca am renuntat urgent la sedintele dnei. I-am explicat invatatoarei de ce nu mai merge Dany la logoped si drept sa va spun a ramas incremenita de ce i-am povestit.
Am cautat in zadar un logoped bun, in adevaratul sens al cuvantului, in Brasov, un om cu drag de meserie, cu acel lipici la pacienti, nu am gasit.Tot ce mi se spunea era de repetarea clasei a I a, sau inscrierea la o scoala speciala.
M-am inscris pe diferite forumuri, am aflat de o clinica particulara in Bucuresti si mergem acolo de 2 luni de zile. Este o dna logoped extraordinara, cu drag de meserie, progresele fetei mele sunt mici, dar sunt, vrea sa mearga acolo, ii place si asta ma bucura cel mai tare.
Ia encephabol de 2 luni, sirop noni si facem in fiecare sambata naveta Brasov-Bucuresti. Este greu, obositor si foarte costisitor, pentru noi ca parinti bugetari. Dar speram ca va fii bine si ca merita incercat orice sacrificiu.
Va dorin tot binele din lume! Astept cu nerabdare sa vorbesc si cu alti parinti care au acesti copii speciali.

sus

Denunta
mmester

Copii
Smaranda: 22 ani, 11 luni
Sergiu: 19 ani, 3 luni

11.06.2008 12:54     citat 

Buna ziua,
Mi-ar face placere sa ne intalnim intr-o sambata cand veniti la Bucuresti.Va rog sa ma sunati.Ca sa va pot da numarul meu va rog sa imi trimiteti un mail unde va pot raspunde.Poate se imprietenesc fetele noastre.Va rog sa imi dati si mie numele si un numar de telefon unde o pot gasi pe d-na logoped.
Multumesc
Mihaela

sus

Denunta
crimun

11.06.2008 2:02     citat 

Buna ziua ! Ma bucur mult ca pot vorbii cu alti parinti, as fii foarte incantata sa va cunosc si sa ne intalnim. Clinica unde mergem in Bucuresti se numeste Aquamarine, iar adresa mea de maill este : [email protected].
Va pupam si va multumim!

sus

Denunta
crimun

11.06.2008 2:08     citat 

Tot pentru mmester, nr. de telefon la Clinica, pentru programare este 0724222522. Astept vesti de la voi si va dorim mult succes!
Cristina.

sus

Denunta
lush

22.01.2014 11:49     citat 

fetita mea are 12 ani si e diagnosticata cu dislexie, discalculie, disgrafie, deficit de atentie si de memorie provocate de adhd. V-am citit comentariile si vad ca la un momentdat v-ati oprit.cu siguranta nu ati gasit solutii si ati inteles poate ca e in zadar sa va dati cu parerea.nimeni dintre persoanele vizate nu e interesat. sfatul meu este urmatorul: nu mai visati la logopezi si psihologi scolari sau particulari care va vor salva copiii de dislexie si de alte greutai.Vreti sa ii ajutati? fiti dv terapeutul copilului dv!!! nu e greu. fiti aproape de ei , repetati-le de 1000 de ori un lucru si a 1001-a oara cand se va uita uita in ochii dv si va spune: eu tot nu am inteles , mami... fiti puternici mai repetati de inca 1000 de ori. fiti rabdatori si puternici, consecventi si totodata intelegatori, fiti buni dar si severi fiti tot ce ii trebuie copilului dv si nu gaseste in scoala. doar asa va reusi sa se faca mare si sa supravietuiasca rautatilor celor din jur si tuturor cerintelor abstracte pe care scoal i le ve oferi zilnic.e foarte greu sa fii parintele unui copil dislexic, dar e si mai greu sa fii chiar acel copil. pe mine ma doare durerea fetei mele, ma doare rautatea celor din jur care o judeca si o desconsidera pentru ca e altfel decat ei.ma doare ca va trai intr-o lume care o raneste zilnic si cel mai mult ma doare ca trebuie sa o fac sa se intoarca in acea lume in fiecare zi.cel mai greu e sa o iei de la capat in fiecare zi stiind ca vei esua.si nu e greu pentru mine ci pentru bietul meu copil care nu e cu nimic vinovat ca s-a nascut altfel, ca vede altfel, ca simte altfel....singurul ajutor pe care i-l putem oferi este de a-l ridica de fiecare data cand cade, de a-l trage dupa noi atunci cand nu mai vrea sa mearga si de a-i arata ca viata merge inaine indiferent cat de greu este. aceste lucruri nu le poate face nici un psiholog sau logoped si nici o pastila minune nu va vindeca problema copilului dv. nimeni nu are o inima mai mare ca dv atunci cand e vorba de copilul dv. nu mai cautati in zadar .eu va doresc sa vreti si sa puteti sa va ajutati copiii, sa nu va dati batuti si sa nu ii lasati sa se dea batuti. sunt mult prea minunati ca sa i lasam sa piarda.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: