· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > NAN sau HUMANA???
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor NAN sau HUMANA???     
babyyy

Copii
seby: 12 ani, 6 luni

17.11.2006 6:45   NAN sau HUMANA???  citat 

Buna mamici.Am un bebe d 3 saptamani,d la inceput i-am dat NAN si cand am avut lapte i-am dat completare.Dupa fiecare alaptare(1-2ore stat la tzatza) cand il pun in patutz plange asa ca ii fac si 30ml NAN si dupa ce ii bea (nu toata cantitatea d obicei) imi adoarme.Ma gandesc ca nu am eu lapte sau nu e hranitor.Insa bebe are lapte in gurita cand il alaptez.Astazi dupa alaptare am zis sa ma mulg pt urmatoarea si am scos din ambii sani 5ml!!!Am ajuns la concluzia ca e mai bine sa ii dau san doar la cateva mese ca sa astept sa se stranga dar pe d alta parte ma gandesc ca in felul asta o sa imi sece d tot.Ce sa fac?Sotul mi-a zis sa ii schimb laptele si sa ii iau Humana pt ca ar fi cel mai bun (din auzite) daca tot nu am lapte.M-am uitat pe internet si vad o gramada d sortimente de lapte Humana.Care trebuie sa il aleg pt 3-4 saptamani si se face trecerea intr-un anume fel de la Nan la Humana?sau pur si simplu cand se termina NAN-ul ii dau Humana?

Va pup

sus

Denunta
olitakisska

Copii
Laura - Ioana: 12 ani, 10 luni

17.11.2006 9:36     citat 

intrebarea mea este : tu mai vrei sa-i dai san, sau te-ai hotarat sa renunti la san si sa dai doar lapte praf ?

sus

Denunta
emapatrichi

Copii
Eliza: 12 ani, 11 luni

17.11.2006 9:50     citat 

Noi le-am incercat pe amandoua. Asa ca Pre Nan de la Nestle este pentru copii nascuti prematur sau cu greutate mica la nastere si e un lapte mai gros. Nan 1 e pentru copii normali si e un lapte mai subtire. HUmana are deasemenea formula Pre si 1. Formula Humana Pre pentru prematuri e la fel un lapte gros, dar mult mai subtire decat cel de la Nestle (diferenta de pret intre ele e considerabila: 100.000). Bebelusa mea a mancat din toate si i-au placut. Cand am trecut de la unul la altul nu am facut nimic deosebit si nici ea nu a patit ceva (ma refer la scaun, dureri de burtica... )

sus

Denunta
olitakisska

Copii

17.11.2006 10:08     citat 

eu am inceput sa-i dau completare de la o luna ( pe motiv ca laptele meu nu a fost destul de gras prostit ) si sincer imi pare rau ca n-am insistat cu sanul. in fine... am inceput cu pre de la topfer ( doctorita mi-a spus ca este singurul lapte de pe piata care are bifidus, sau ceva de genul asta ) sunt foarte multumita de acest lapte si sa-ti spun si de ce. sper sa nu se supere nimeni, dar asta e parerea mea... laura a inceput sa tina capusorul de la 2 luni si un picut, tot atunci a fost si primele incercari de a se intoarce pe o parte, la 3 luni deja se tinea foarte bine ( ma refer la capusor ), acum la 4 luni a descoperit picioarele si stie sa le si prinda. din poritia culcat isi ridica capul si tot mai mult vrea sa stea in fundulet. sa nu mai zic ca nu mai vrea culcata ci in picioare. tin sa precizez ca toate astea le face FARA SE O FORTAM ( hai ca am laudat-o destul ) copiii pe care ii cunosc si care papa humana sau nan, am observat ca sunt un pic mai lenesi ( eu cred ca din cauza greutatii lor ) laura nu este slaba, slava Domnului are in jur de 6 kg poate mai mult, dar ea a fost mult mai activa decat bebe-ii pe care ii cunosc. pretul unei cutii de topfer variaza de la 300.000 pana la 380.000.

sus

Denunta
olitakisska

Copii

17.11.2006 10:12     citat 

poate totusi incerci inca sa-i dai san. uite , poti sa incerci ceaiul de chimen pt a stimula cresterea cantitatii de lapte. dar cel mai important trebuie sa fii foarte calma si sa mananci tu bine. mulgete dupa fiecare alaptare ( obligatoriu ) si pune bebe-le cat mai des sa suga. sa stii ca nimic nu poate inlocui laptele de mama si nimic nu e mai bun decat el.
multa rabdare si sarut sarut sarut

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

17.11.2006 10:21     citat 

[/quote]copiii pe care ii cunosc si care papa humana sau nan, am observat ca sunt un pic mai lenesi ( eu cred ca din cauza greutatii lor ) ----------
citat:

nu vad legatura dintre laptele NAN sau HUMANA si faptul ca unii bebelusi sunt mai activi sau nu !!
----------

sus

Denunta
Narghi

Copii
Nemy: 12 ani, 10 luni

17.11.2006 10:58     citat 

Aceleasi probleme le-am intampinat si eu cu fetita mea,dar la trei luni.Timp de doua luni a luat suficient in greutate,dar in a treia luna nu a mai vrut sa suga,cu toate ca mie mi se parea ca am lapte.Tot timpul intorcea capul de la san si plangea.Am insistat cat am putut dar nu a fost suficient.Rezultatul e ca dr mi-a recomandat alaptatul mixt si pot sa spun ca fetita mea e mult mai vioaie si ii pusa pe joaca mai tot timpul.Alaptez de 5 ori pe zi si ii dau un complement de lapte praf.Tin foarte mult la alaptatul matern,cel putin pana la 6 luni.Nimic nu e mai bun pentru bebe!

sus

Denunta
iutzulica

18.11.2006 12:05     citat 

recomand humana. baiatul meu a luat foarte bine in greutate cu humana. iam dat piept pana la 3 lu ni si o saptamana si de atunci panma la 1 an jumate humana1 apoi 2 apoi3. super multumita am fost de el. nu a avut probleme cu burtica

sus

Denunta
bdliana

Copii
Alexia: 15 ani, 2 luni
Natalia: 13 ani

18.11.2006 12:06     citat 

Babyyy, pune-l cat mai des la san, daca vrei sa il mai alaptezi. De formula nu stiu ce sa iti zic, noi nu am folosit.

sus

Denunta
iutzulica

18.11.2006 12:11     citat 

[quote="dodosasha"][/quote]copiii pe care ii cunosc si care papa humana sau nan, am observat ca sunt un pic mai lenesi ( eu cred ca din cauza greutatii lor ) [quote]

nu vad legatura dintre laptele NAN sau HUMANA si faptul ca unii bebelusi sunt mai activi sau nu !![/quote][/quote]

dodosasha, si eu ma mir de ce vad. vad ca unele persoane fac afirmatii surprins surprins prostit prostit
doamne fereste.
baiatul meu isi tine capul de la nastere daca e sa o iei asa. depinde de copil . baiatul meu e un copil cuminte dar e si activ . asa ca .... ochi peste cap ochi peste cap

sus

Denunta
anima_dia

Copii
Isabella: 12 ani, 7 luni

18.11.2006 12:29     citat 

Fetelor, cum va dati seama daca laptele matern este bun (ma refer la consistenta). Eu alaptez, dar sunt momente ale zilei cand fetitza mea pare ca nu se satura. De exemplu intre orele 12.00 si 15.00 si orele 18.00 si 21.00. In perioadele astea mi se pare ca alaptez incontinuu, cu pauze de cel mult 20 de minute cand adoarme bebitza. In rest suge incontinuu. Cand suge vad ca are laptic in gurita, ba chiar regurgiteaza un pic de laptic cand incerc sa o fac sa eructeze. Eu cred ca e de la faptul ca pitica mea e pe supraplin. Regurgiteaza si cand se agita stand in patut sau la schimbat pampersul.

Lapte am, dar cand il mulg dupa ce papa Isa mi se pare tare diluat. Adica nu are culoarea aceea spre galbui. Credeti ca nu se satura la mesele astea si sa-i dau completare. Eu am cedat acum vreo doua zile si i-am facut Milumil. Asta dupa ce am crezut ca are colici si de asta plange incontinuu. Asa ca atunci micuta mea a papat san, a baut ceai Babycalm vreo 20 ml si pt ca tot plangea (era schimbata) i-am facut un pic de lapte. A mai baut si formula 30 ml. Si ce m-a surprins e ca n-a mai regurgitat dupa ce a baut formula. si a dormit 3 ore fara sa se trezeasca.

Azi iar am avut episodul "tzitzi - suzeta" dar nu i-am mai facut completare. Am tinut-o la san de cate ori a vrut (adica aproape tot timpul). Acum doarme de 2 ore. Cred ca de obosita ce e, ca de la 11.00 dimineata o tine tot intr-un supt. M-am muls sa vad daca mai am lapte si laptele tasneste pur si simplu. Iar caca, Isa face la fiecare pampers ( si schimb mai mult de 6 pe zi). Ieri am cantarit-o si avea 3.760 (fata de 2.840 cat avea cand am venit acasa cu ea din maternitate). Deci de luat in greutate ia.

Asa ca tot nu sunt lamurita. Se satura la mesele astea sau nu si vrea doar tinuta in brate si cu tzatza in guritza? confuz

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 12 ani, 10 luni

18.11.2006 12:44     citat 

----------
emapatrichi a scris:
Asa ca Pre Nan de la Nestle este pentru copii nascuti prematur sau cu greutate mica la nastere si e un lapte mai gros. Nan 1 e pentru copii normali si e un lapte mai subtire. HUmana are deasemenea formula Pre si 1. Formula Humana Pre pentru prematuri e la fel un lapte gros, dar mult mai subtire decat cel de la Nestle
----------

Imi pare rau sa te contrazic, dar formula Pre nu este deloc pentru prematuri sau copii cu greutate mica la nastere. Cu Nan nu stiu cum e, deoarece nu se gaseste la noi, dar despre Humana vezi de ex. aici:
http://www.mci-intermedica.ro/humana.html
----------
citat:
Humana PRE (incepand din prima zi de viata) cutie a 350g
[...]
Humana 0-HA (indicat pentru prematuri - hipoalergenic) cutie a 300g
----------

Tot asa si laptele praf Hipp Pre:
http://www.price.ro/preturi_hipp_pre_la..._26182.htm
----------
citat:
Lapte supliment pentru nou-nascutii care sunt hraniti cu lapte matern. De la nastere. Contine carnitina. Nu contine zahar rafinat si gluten. Puteti hrani sugarul cu HIPP PRE toata perioada care necesita hrana cu lapte. Daca insa considerati necesara o schimbare dupa prima saptamana de viata, puteti trece la hranirea cu Hipp.
----------

Ceea ce am scris cu rosu mai sus e valabil pentru toate formulele Pre, eventual NAN-ul Pre face exceptie: este foarte asemanator laptelui de mama, nu contine amidon si de aceea se poate da la fel ca si laptele de mama, la cerere, fara pericol de ingrasare excesiva, cum exista la formulele 1, 2 si 3 (deoarece contin amidon).

A da, inca ceva: laptele praf PRE in general (si cum ziceam, nu ma pot referi la cel NAN in special, dar eu am folosit Beba tot de la Nestlé, si la ala e valabil) e mai subtire decat cel normal, si putin transparent, nu mai gros.

babyyy, vezi ca mai povestisem pe undeva, si eu i-am dat o vreme completare, dar de la 1-2 sticle pe care i le dadeam in cursul zilei am trecut la o singura sticla seara, cand era evident ca nu se satura, si pana la urma atata am pus-o la san pana am produs destul lapte ca sa se sature cu el, astfel incat am reusit sa renunt la completare. Asa ca eu iti recomand sa insisti pe alaptat si sa lasi balta laptele praf. Teama ta "sa ii dau san doar la cateva mese ca sa astept sa se stranga dar pe d alta parte ma gandesc ca in felul asta o sa imi sece d tot" este intemeiata. Vezi ce a scris si olitakisska, si daca mai cauti pe forum vei constata ca nu e nici pe departe singura care regreta ca nu a insistat cu alaptatul!

Dar e alegerea ta ...

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 12 ani, 10 luni

18.11.2006 12:49     citat 

----------
anima_dia a scris:
De exemplu intre orele 12.00 si 15.00 si orele 18.00 si 21.00. In perioadele astea mi se pare ca alaptez incontinuu, cu pauze de cel mult 20 de minute cand adoarme bebitza.
----------

Te descurci cu engleza? Daca da, da o cautare cu google dupa "cluster feeding". Cel putin in orele serii e normal ceea ce ai descris tu. zambet

sus

Denunta
anima_dia

Copii
Isabella: 12 ani, 7 luni

18.11.2006 1:35     citat 

Christa, multumesc pt indiciu. Am citit si au dreptate, in spital chiar iti recomanda completare. Si m-am mai lamurit si de ce Isa se satura la mesele de noapte asa de repede, ca uneori nici nu apuc sa-i dau sa suga din ambii sani.

sarut

sus

Denunta
babyyy

Copii
seby: 12 ani, 6 luni

18.11.2006 9:58     citat 

olitakisska-normal k vreau sa ii dau san, numai san dc se poate.
Am facut cezariana si laptele mi-a venit mult mai tarziu.Abia in seara cand am fost externata am inceput furia laptelui care m-a tinut vreo 3 zile cred,cu dureri,frisoane,temperatura mare.La inceput puneam copilul la san sa manance si sa ma ajute,sa mii goleask dar nu putea,,,erau prea plini si tari iar eu sfarcuri nu prea am.Saracutul vroia san dar se enerva si tipa ca din gura d sarpe.Toate fem,babele care veneau in vizita ma mulgeau cu apa si sapun si normal ca laptele respectiv nu i-l puteam da in biberon.Pe urma am descoperit ca e mai putin dureros dc ma mulg eu cu prosopul,atenueaza din durere.Normal ca nici asa nu puteam sa i-l dau.Asa ca zilele respective i-am dat lapte praf ca altfel imi murea d foame nu?pe deasupra am facut temp f mare,,, medicul d fam care a venit sa vada copilul mi-a zis ca ar fi mai bine sa chem salvarea sa ma ia.Operatia ma durea si se gandea ca e d la operatie nu d la sani."dc era d la sani trebuia sa fie rosii"(citez)Imi sun dr ginecolog si mi-a spus ca e proasta si ca am furia laptelui.Avea dreptate!!! dar pt frisoane,temp etc am luat 1 brat d medicamente.Cum sa il alaptez odata c eu ma indopam cu medicamente?La un moment dat le-am intrerupt cand in cepusem sa ma simt mai bine si "m-am riscat" si i-am dat.cateva zile a fost bine,,, pe urma incepea sa imi planga si dupa c ii dadeam biberon imi adormea p loc.La supt d la san e f puturos!!!doarme,suge,vomita etc.Degeaba il gadil,ciup usor pt ca el imi doarme,iar mai trage.Toate zilele astea am avut-o p soacra care m-a terminat d nervi.Numai comentarii la adresa mea,copilului si cum il cresc.Ca e "neterminat" ca l-am nascut la 39sapt prin cezariana si multeeeeeeeeeee rahaturi.Stau cu mama care este "antitalent" ma poate ajuta doar cu maturat,aspirat,mankre,de stat cu copilul 1 ora macar,singura nici o speranta!Daca plange putin intra in panica,,, nu am nici o nadejde in ea iar sotul,,,, e plecat in voiaj.As fi dat orice numai sa fie el acasa cu mine macar cateva ore pe zi sau noaptea si sa nu am nevoie d ajutorul mamei,soacrei.Stiu ca multe vor spune ca s-au descurcat singure cu bebeii dar cu cine sa las copilul spre exemplu cand merg la piata,platesc facturi etc?Chiar si pt o paine trebuie sa cobori nu?de plimbat copilul cu carutul nu mai spun.Chiar nu as fi in stare d la etajul 4 la parter si invers!!D cand l-am nascut nu mai pot manca deloc,ma fortez sa mananc 1 data p zi!&iau vitamine prescrise d neonantolog pt lapte(cica)De 3 saptamani nu mai dorm deloc si probabil toate astea si-au facut "efectul" Copilul sta la san toata ziua intreaga.Noaptea ma trezeste si sta 1ora chiar si2.Doar la o singura masa in noapte trage putin si imi adoarme fara biberon dar se trezeste intr-o ora maxim 2 infometat.La 3 saptamani imi mananca doar 30ml la 1 masa fara san!! mi se pare putin.Caca imi face d 2-3ori/zi(inclusiv noaptea)Am incercat sa ii dau si 45 ieri pt ca nu ii dadusem san si cu mari "rugaminti" i-a terminat.
Acum stau si ma intreb oare sunt eu prea sensibila,ma plictisesc prea repede si recurg la biberon?Eu zic ca fac tot posibilul.

va pup si mersi pt sfaturi

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: