· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de toamna 2006 IV
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de toamna 2006 IV     
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 14 ani, 3 luni
Matei: 11 ani, 10 luni

18.11.2006 12:08   Bebelusi de toamna 2006 IV  citat 

BEBELUSI DE TOAMNA 2006

------------------------ sarut ---------------------------Septembrie ----------------------------- sarut ---------------------------

01 - Ana Iarina (puiutza de Adnas), 3,400 kg, 56 cm
03 - Rebecca Andreea (puiutza de ZCLR), 3,417 kg, 50 cm
07 - Maria Mirabela (puiutza de Margaritar) 3,150 kg., 48 cm
11 - Erik (pui de Biancaiulia), 3,200 kg, 51 cm
17 - Ruxandra (puiutza de sophia3)
18 - Karina (puiutza de Helem), 3,750 kg, 50cm
21 - Eric Joel (pui de Bdelmari), 3,090 kg, 55 cm
23 - Dennisa (puiutza de mihaela_18_ani)
25 - Melissa Andreea (puiutza de magda06), 3,150 kg , 51cm
26 - Federica (puiutza de ANA_B), 3,130 kg
27 - Stefania (puiutza de margot), 3,100 kg, 50 cm
29 Eduard (pui de bblusa), 2,800 kg, 51 cm
? - ?? (puiutza de nerea), 2,500 kg

------------------------ sarut ---------------------------Octombrie ----------------------------- sarut ---------------------------

03 - Stefan (pui de Lili_R), 3,550 kg si 53 cm
04 - Liana Maria (puiutza de alexasicoe), 2,900 kg, 49 cm
06 - David Petru (pui de iubu77), 3,450 kg, 50,5 cm
10 - Alexandra (puiutza de Ruxi_Mici), 3,410 kg, 48,5 cm
12 - Alexia Sophia (puiutza de Carlex), 3,450 kg, 53 cm
15 Alexandru Ionut (puiutza de hermine), 4,050 kg, 52 cm
18 Isabella (puiutza de Anima_dia), 3100 kg, 50 cm
19 - Tudor Stefan (pui de KiKilinis), 3,880 kg, 50,5cm
19 - Boris (pui de Bavi), 3,600kg, 50 cm
30 Eduard Andrei (pui de Dana_Lutic + Eagles), 2,840 kg, 50 cm

------------------------ sarut ---------------------------Noiembrie ----------------------------- sarut ---------------------------

05 Maia Gabriela (pui de Awa), 3,750 kg, 55 cm
06 Bendis (pui de gazella)
08 Andrei Darie (pui de Roxanamirela), 3,450 kg, 49 cm

Avem 16 fetite si 10 baietei !!!

Bun venit tuturor proaspetelor mamici si piticilor lor!!!

Anima_dia, Christa ... tare neplacuta dependenta asta a bebeilor fata de mamici. Multumesc lui Dzeu, Alexutz sta si cu sotul, sora mea, soacra ... dar asta probabil pt ca a fost in contact destul de prelungit cu toti 3 inca de la inceput.
Anima_dia ... poate ca sotul ar trebui sa interactioneze mai mult cu ea, cu tine alaturi si treptat sa incerci sa ii lasi cat mai mult singuri...sper sa functioneze ,... in caz ca nu ati incercat deja.
La multi ani Isei pentru prima ei luna.

... Aaa, si Alexutz sughite dupa masa, uneori f f violent de se cutremura toata.

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 4 luni
Teodora Maria: 14 ani, 4 luni

18.11.2006 12:51     citat 

----------
Ruxi_Mici a scris:
... tare neplacuta dependenta asta a bebeilor fata de mamici....
----------

Nu e neplacuta deloc. Parerea mea e ca un bebe ar trebui sa stea cu mama cel putin 6 luni. Eu le-am purtat pe fete pe unde am fost. Acum Diana mai merge pe la bunici si sta o ora, maxim doua, dar are deja 2 ani. La Tea nici macar nu poate fi vorba... unde sunt eu, e si ea. Am fost la ginecolog, a medicul de familie, la cumparaturi... cu Diana-mica am fost la restaurant... Bebelusii, DA, depind de MAMA! E dreptul lor, asa cum datoria noatra e sa-i lasam sa depinda! zambet

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

18.11.2006 12:54     citat 

----------
anima_dia a scris:
Christa, de ieri am banat TEDI din casa.
----------

Bine ai facut, asa cel putin nu-l ispiteste. trag cu ochiul

----------
anima_dia a scris:
Insa azi sotul intreba (cica orientativ) cam de la ce varsta merge sa-i dai copilului piureuri din alea la borcanase... I-am explicat ca de la 4-5 luni. Nu parea foarte convins. Oare ma asteapta iar vreo surpriza? confuz prostit
----------

Eu as verifica din cand in cand camara. foarte fericit Norocul meu ca ne-a vizitat o prietena in vara si ii daduse baiatului ei mancare din borcan. Sotul si asa nu era convins de borcanase, dar de cand a gustat din ala i-a trecut de tot. rad

sus

Denunta
Christa

Copii

18.11.2006 12:58     citat 

Ruxi, cateodata imi doresc sa pot merge fara ea la cumparaturi, ca e foarte complicat scoate scoica din masina, baga scoica in carutul de cumparaturi, indeasa cumparaturile sub scoica, scoate scoica din carut si bag-o in masina, baga cumparaturile in masina, mergi la magazinul urmator, ca la primul nu ai gasit tot, si acolo ia-o de la capat ... dar e normal ca la 4 luni sa fie dependenta de MINE, doar timp de 9 luni nu a cunoscut altceva in afara de mine. Si pana acum nu s-a plans nimeni, nici doctor nici altcineva, ca de ce merg cu copilul dupa mine. Atata le-ar trebui! nervos

sus

Denunta
anima_dia

Copii
Isabella: 14 ani, 2 luni

18.11.2006 1:21     citat 

Christa, vad ca nici tu nu ai somn.

Eu acum am alaptat-o din nou pe Isa si a adormit la primul san. am trecut la faza doi, adica schimatul. S-a trezit, asa ca am trecut la sanul 2 (care deja incepuse sa curga) si dupa ce a papat 10 minute si din asta, a adormit. Acum e in patut si viseaza. Pana la 3.30 - 4.00 dimineata nu se mai trezeste. Am dat search cu google la "cluster feeding" si citesc in paralel cu forumul.

Ruxi_Mici, sotul si-a luat concediu pana la sfarsitul anului, asa ca profit sa mai fac si treaba (cata apuc) cat are el grija de Isabella. De doua zile ii prezinta biblioteca pe care Isa o admira vreo 2 minute si apoi se plictiseste si incepe sa planga. In rest ma ajuta foarte mult cu fetita si prin casa. Tin sa te anunt ca eu n-am apucat sa gatesc in doua saptamani nimic inafara de gris cu lapte (pt care am capatat dependenta de cand eram in maternitate jenat ) si vreo doua prajituri. In rest el se ocupa de tot. Chiar si de prepararea ceaiului pt colici, numaratul picaturilor de Sab simplex in lingurita, tinutul de manute cand trebuie sa-i dam Vigantolul Isabellei (ca altfel isi baga manuta in gurita si in loc sa ajunga picaturile in stomacel, ajung pe degetele). Avem ajutor destul din partea lui. Dar mai face si traznai, asta e!!! foarte fericit

Din pacate suntem numai noi doi sa avem grija de Isa. Cu soacra nu ne intelegem, iar ai mei sunt in Constanta. Mai vin nasicile (cele trei!!! prostit ) sa ne ajute din cand in cand (mai mult sa o smotoceasca pe Isa), dar in cea mai mare parte a timpului suntem numai noi doi si ne descurcam cum putem...

sus

Denunta
Christa

Copii

18.11.2006 1:30     citat 

----------
anima_dia a scris:
Christa, vad ca nici tu nu ai somn.
----------

Pai i-am asteptat primul alaptat din noapte. zambet Nu stiu cum se face, dar am constatat ca atunci cand bea noaptea prima oara (intre miezul noptii, ca azi, si ora 1) mai nou bea fix 15 minute, dupa aia poti sa tai si lemne pe ea. rad Dar eu de multa vreme n-o mai schimb noaptea. In primele saptamani, nu mai stiu exact pana cand, cam facea si kk la fiecare masa, si atunci normal ca o schimbam si noaptea, insa de cand a rarit numarul scaunelor si noaptea nu mai face decat pisu, o schimb seara inainte de ultima masa (de obicei 19:00-20:00) si data viitoare dimineata pe la 7-8-9.

Spor la citit ca eu plec la culcare acum. sarut

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 14 ani, 2 luni
alaptat, purtat, rasfatat

18.11.2006 10:08     citat 

Buna dimineatza!
Profit ca Andreiu' meu doarme!!! Ieri seara am avut o depresie puternica, am inceput sa plang fara sa pot controla! Si am plans ceva! Aveam impresia ca nu fac nimic bine, ca nu stiu sa alaptez, ca bb-ul nu mananca destul, ca nu stiu sa pun scutecul, ca nu stiu ce are de maraie etc etcSi plangeam de mama focului!Acum sunt mai bine dar impresia ca fac totul prost nu mi-a trecut!
Aseara a stat cumintel la baie fatza de obicei cand urla de il stie tot blocul!!
Azi noapte am si regurgitat, pt prima oara si cei drept la depresia pe care o aveam am inceput sa ma gandesc ce mancasem peste zi, ca daca se stricase gustul laptelui sau daca e cupilul bolnav sau......sau.......simteam ca innebunesc!!!
El a dormit f bine si a supt de 2 ori cate 20 de minute!!Oare e bine? plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

Voi stati cu Tv deschis langa copil?

Anima_dia tare faza cu TEDI!!!!!!!!Nu stiu daca e de ras dar eu am ras ceva! Uneori barbatii astia sunt de coma! Daca va povestesc cum gandea sotzul cu cordonul ombilical.............................credea ca ala asa lung cum era el i se va infasura copilului, nu stiu cum intrebare , si se gandea el cum o sa stea pampersul cu cordonul ala asa lung si mare!!!!!!!!!Uneori parca sunt niste copii!!!
Oricum nu am ce-i reprosa pt ca ma ajuta f mult chiar daca vine seara la ora20. Iar aseara ce nu a facut saracu' sa ma scoata din starea de depresie: masaj, prajitura, pupaturi, imbratisari etc!!E un dulce!!!

Si noi sughitam si nu numai dupa masa!Am inteles ca lamaia nu e buna pt stomacel! Asa ca incerc sa-l las sa-si revina singur dar uneori nu mai suport eu sughitul si il alaptez un pic si trece!!

Noi dam Vigantolul cu lingurita , 2 pic. la o linguritza de lapte!!!

Si eu as iesi la aer sa ma plimb un pic dar nu am curajul sa-l las cu nimeni! Mama si soacra vin in fiecare zi , mai mult sa-l priveasca si sa-l admire si sa vada daca i-a mai aparut ceva pe piele sau daca mai are icter, in rest..........nimic!Soacra ne mai gateste cate o ciorba si ne mai face ceva cumparaturi!!!
Noi sa fim sanatosi!
Poze noi cu Andrei
http://new.photos.yahoo.com/dudusr/albu...2336353708
Week end placut!
Rox

sus

Denunta
ANA_B

Copii
Venetia: 27 ani, 5 luni
Federica: 14 ani, 3 luni

18.11.2006 12:53     citat 

Roxana este normal sa te simti asa, plingi si descarca-te nu tine in tine nimic ca mai rau iti faci, si iti fac complimente sotului.... masaje, prajitura, pupaturi...poate il trimiti si la mine putin ca nu mi-ar strica un suport moral si putina ..... praji rad vezi ca copii mai sint si plingaciosi ca poate au si ei o zi proasta. Si Fede mai face asa, si atunci nu e mod sa o faci sa taca... numai la sin daca....are chef. De soacra bucura-te ca macar o ciorba iti face ca a mea... numai indicatii timpite da, si acu are mania de a controla daca Fede este "normala" adica vede, aude....si tot controleaza asta cind luam copilu la ea, ca in casa noastra nu vine si gindeste-te ca ne desparte doar 1 etaj. Felicitari pentru puiut, da ce par mult are! rad E tare frumusel !

Anima am ris cu lacrimi la faza cu Teddy, mai bine fa si tu un control prin casa din cind in cind sa nu te trezesti cu fata deja intarcata de catre sot rad Si ce bine ca sta cu tine si nu mai merge la servici, te invidiez ca este un ajutor foarte important mai ales acum in primele luni.

Christa are dreptate cind zice ca 9 luni numai pe noi ne-au cunoscut copii, si dupa parerea mea este normal sa depinda de noi ca doar sintem prezente zi si noapte linga ei trag cu ochiul

Si Fede a mea cred s-a nascut cu o antena speciala, ca ma miroase imediat numai cind am in gind sa plec undeva, atunci ori doarme mai mult, ori se trezeste prea repede, ori plinge, ori e agitata.... etc. Am noroc ca cu tat-su nu plinge si sta linistita (in general) ca sotul are o metoda ca ii povesteste, ii arata toate florile din casa, tablourile, controleaza camara si pina in frigider au ajuns si au descoperit ca nu avem destula... carne deci ar fi cazul sa mai cumparam rad

Sughitam si noi de cu zori, dupa aproape fiecare masa adica rigiit. Am observat ca sughite cind elimina bine tot aerul din stomac.

sus

Denunta
anima_dia

Copii

18.11.2006 12:54     citat 

Roxanamirela, ce de par are baietelul tau!!!! E un scump. Am vazut ca si el rade in somn. Noi stam si acum si o privim pe Isa dormind ca s-o vedem cum zambeste... Mai nou, acum zambeste si cand e treaza. Dar cel mai mult ma topesc cand, inainte sa adoarma, mozoleste sfarcul si zambeste la mine. sarut

In legatura cu depresia, stai linistita, e ceva normal dupa ce vii cu bebe acasa. Hormonii sunt de vina, nu ca nu esti tu o mama buna. Eu si acum ma mai chinui cu pampersul pt ca Isa nu sta o clipa linistita cand il pun, da tot timpul din picioruse, iar pana reusesc sa-l inchid ea mai face inca un pipi si o luam de la inceput... ochi peste cap Apoi o apuca sughitatul de la atata agitatie (asta pt ca eu intai ii dau un pic sa manance si apoi o schimb, altfel urla de aude tot blocul!!) Iar cu baita am rezolvat relativ usor: primele 3 saptamani i-a facut nasa baie in fiecare zi, apoi noi. Nu-i place cand o dezbrac si urla pana o bag in cadita. Dupa aia ii trece si sta linistita. Uneori mai plange de foame si atunci ii dau suzeta... trag cu ochiul

Asa ca vezi, nu numai tu esti neindemanatica. Mai sunt si altele (ca mine scot limba rad ). Deh! Fiind primul copil, trebuie sa invatam si sa capatam experienta...

sarut tie si lui Andrei.

sus

Denunta
anima_dia

Copii

18.11.2006 1:00     citat 

----------
ANA_B a scris:

[b]Anima
am ris cu lacrimi la faza cu Teddy, mai bine fa si tu un control prin casa din cind in cind sa nu te trezesti cu fata deja intarcata de catre sot rad
----------

Asa am facut. Si ce credeti ca am descoperit in frigider? Borcanase cu piure de fructe!!! prostit DOUA!!! Asa ca le-am luat frumusel si le-am papat eu ca sa nu existe mai tarziu tentatia!!! nervos

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 14 ani, 2 luni
alaptat, purtat, rasfatat

18.11.2006 2:04     citat 

Anima_dia esti fantastica!!!!!!Sunt bune? rad rad rad

Multumesc fetelor pt incurajari, sunteti niste curajoase si voi! Va multumesc!

E vorba aia ca daca are par mult ai arsuri in timpul sarcinii si eu nu am crezut-o niciodata si cautam o explicatie stiintifica, dar se pare ca in cazul eu a fost adevarata!!! rad rad rad Am avut toata sarcina arsuri de imi venea sa vars si nu treceau cu nimic!!Si iata si parosul meu!!! rad rad

Cand zambesc in somn se spune ca ii viziteaza ingerasii!!!!!!!
Pupici,
Rox

sus

Denunta
Awa

Copii
Maia: 14 ani, 2 luni

18.11.2006 3:41     citat 

Anima, sa-ti fie de bine rad !!! Bine ca ai descoperit borcanasele acum!!! Sotzului i-ai spus ca inca nu e cazul sa manance bebe piure de fructe?
Roxana, si eu mai am momente cand imi vine sa plang...si chiar plang...sotzul ma intreaba de ce plang, si tot ce fac este sa dau din umeri rad

Maia noastra a fost si ea maraita aseara, si ca urmare am avut program de club pana pe la 1 noaptea. Dupa aia s-a calmat, a mancat si a dormit pana la 6 dimineata!!!

Pupici! sarut

sus

Denunta
ZCLR

Copii
Lara Maria: 16 ani, 5 luni
Rebecca Andrea: 14 ani, 4 luni
Patricia Luisa: 11 ani, 9 luni
am nascut deja!

18.11.2006 5:49     citat 

mda...deci eu nu va pot incuraja ptr ca momentele acestea de plans fara motiv nu s-au treminat nici dupa 2 ani..mereu intampin probleme la care am impresia ca nu fac fata. Deci neavand ajutor de la nimeni..ma pun sa plang ca sa ma linistesc.
Va pup sarut

sus

Denunta
anima_dia

Copii

18.11.2006 5:57     citat 

----------
roxanamirela a scris:
Anima_dia esti fantastica!!!!!!Sunt bune? rad rad rad

Rox
----------

Sincer, mi se par cam pasteurizate. Cand o sa incep diversificarea o sa-i dau piure natural, facut cu blender-ul din fructe adevarate. Piureul la borcanase are gust de fructe din compot facute piure ( si aceeasi consistenta). socat

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 2 luni
MICA: 9 ani, 11 luni

18.11.2006 9:11     citat 

ohooooo, cat ati scris de cand n-am mai intrat eu.

ca sa raspund pe rand din episodul trecut: puiul meu nu varsa in jet (doamne! asta mi-ar mai trebui si m-ar interna direct la nebuni). ideea e ca e prea lacom si mananca pana da afara. chiar si in timpul alaptatului, desi ii curge in guritza din san (adica el nu face decat efortul de a inghiti) daca se ineaca, nu se deslipeste de san, continua sa pape. evident ca da afara ce e in plus ochi peste cap prostit . cat sa-i mai suporte si lui stomacelul? jenat

alexa, merci de ideea cu foehnul. aseara asa am adormit si astazi asa s-a calmat (un pic! ochi peste cap plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist ), dar tot e ceva.

----------
ANA_B a scris:
Te inteleg perfect prin ce treci, si noi ca si tine si Ruxi si cred ca inca multe din noi, avem problemele acestea. Din fericire nu in fiecare zi dar impartasesc si eu sentimentul "aruncarii de pe balcon"-stam la etajul 2
----------

eu stau la 6 rad rad

anima, ce tare ai fost! 'supta pana la ultima picatura de lapte'. rad rad sa stii ca la fel ma simt si eu uneori... groaznic! si eu mananc in inghitituri mici si fff rare. intr-o zi am mancat 'de dimineatza' la 13.45. eram lihnita. macar de-as mai slabi, dar m-am oprit. bine ca nu mai am de dat decat vreo 4 kg jos ca sas fiu ca inainte de sarcina. numai ca sunt pozitionate kg exact unde nu trebuie: burtici si fund si se vad nasol!
uau! sotul tau are concediu pana la sfarsitul anului? ce te invidiez! eu de 2 ani nu l-am mai prins pe al meu pt un concediu de macar o saptamana. anul asta doar 2 zile de vineri libere nervos

awa, si puiul meu sughita dupa masa. se intampla uneori sa adoarma dupa ce il ragai si cand zic ca pot sa-l asez la somn, incepe sughitul. la noi dureaza cam 20 de min si, normal, s-a dus naibii somnul. doctora mi-a zis in primul rand ca mai dureaza pana pe la 4 luni ( plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist aaaaaaaaaaaa, doamne cu ce am gresit!!!!!!!!!!!!), si sa-i dau cateva lingiritze de ceai, sa-l mai tin la san sau zeama de lamaie. am incercat mai putin lamaia si n-am sesizat nici o schimbare. trist

roxana, cum te descrii tu, parca as fi eu acu' o saptamana si chiar acum 2 zile. dar m-am mai calmat. am avut noroc cu sorela, care a stat cu mine exact cand mai aveam un pic si clacam. e f important sa ai alaturi o persoana care e f calma si a trecut prin aceleasi stari. pacat ca nu te ajuta mama si soacra ta. trist

eu inca nu am probleme cu lasatul puiului cu cineva. astazi de ex. a fost cu mama la plimbare ceva mai bine de o ora si n-a zis nici pas. saptamana trecuta l-a luat soacra din patutzul lui si nici nu s-a sinchisit sa spuna vreun 'cuvant', sorela il plimba/ ragaie etc. si chiar ii place, t ca rade la ea cu toata guritza, iar cu tati sta in mod frecvent fara sa planga.

----------
ZCLR a scris:
mda...deci eu nu va pot incuraja ptr ca momentele acestea de plans fara motiv nu s-au treminat nici dupa 2 ani..mereu intampin probleme la care am impresia ca nu fac fata. Deci neavand ajutor de la nimeni..ma pun sa plang ca sa ma linistesc.
Va pup sarut
----------

uffff! saracutza de tine... si cu 2 pui mici... trist nervi tari itzi urez. sarut

si ca sa va zic si ce am facut la doctor, ne-am masurat, are bebe 56 cm (de la 50,5, adica + 5,5) si aproape 5 kg (de la 3, 880 la nastere adica 1 kg). pt prima luna cica e ok. de cand cu colicii astia mi se pare ca a mai slabit trist , desi are in continuare falcutze, manutze si picioruse pufoase, dar burtica parca e mai micutza... plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: