· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > Cine a nascut normal cu epidurala????
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor Cine a nascut normal cu epidurala????     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
karma1

am nascut deja!

05.12.2006 6:46     citat 

Si eu sunt total de acord cu fetele!
1. tu nasti, nu sotul!
2. nasti o data sau de 2 ori in viata, ce dracu!
3. nu e momentul in care sa se zgarceasca cineva.
4. inclusiv la modul cum il ajuti pe bb daca are probleme sa va ganditi. precis in Buc sunt medici mult mai buni. asta poate fi un argument forte.

Eu pe al meu sot l-am l-am convins. Treaba lui e sa ma sustina 100% in acesta perioada. Fara intrebari de prisos.
El chiar se gandeste sa nasc la o clinica privata. si cum eu vreau un singur copil in viata asta tind sa merg indiferent de cost.

sus

Denunta
alimary

Copii
Robin: 13 ani
Marcus: 15 ani, 8 luni

05.12.2006 11:02     citat 

in loc sa astepti minciuni, mai bine canalizeaza-ti energia sa-l convingi pe sotul tau....eu n-o sa te mint...merita sa faci si 1000 de km ca sa nasti decent, cu doctor , epidurala si ce mai poate sa-ti usureze suferinta cum ar fi ceva xilina scot limba ....serios acum...nu e usor, nu e nici imposibil dar poate fi suportabil...
La prima nastere am ascultat si eu de vocile din jur si am renuntat la epidurala desi ar fi fost posibil sa gasesc un anestezist care sa mi-o faca...acum aceleasi voci s-au ridicat sa-mi expuna motive peste motive....dar mi se par ca niste cotcodaceli rad ...parca nici nu le mai inteleg limba...am trecut prin asta si nu mai poate convinge nimeni...
Sotul trebuie convins sa aleaga ce e mai usor si mai putin periculos pt tine si pt bb...oricum e o experienta dificila...marita sa faci tot ce se poate ca s-o mai indulcesti sarut

sus

Denunta
iutzulica

06.12.2006 1:04     citat 

eu am nascut cu epidurala si am simtit tot. daca nam murit odata nu mai mor a doua oara. oricum urerea e mult mai rea de masea sau rinichi decat cea de nastere.eu nu am accepta decat in ultimul moment epidurala si nu a mai avut timp sasi faca efectul.in schimb xilina e super care tio face inainte sa te taie si inainte sa te coasa.plus ca am ramas cu dureri in zona lombara de la epidurala si cu dureri de cap odioase. mentionez ca inainte nu stiam cei aoia durere de cap.
ma ajutat mult mialginul. ma incurajat. radeam ca proasta si vorbeam numai prosti.si dra ma intreba is mai multe.
nu doare cand iti face epidurala.
mentionez ca nasterea propriu zisa nu doare.travaliul e dureros. multe fete se tem de iesitul bebeului.nu cred ca au motive.
epidurala au avuto in spital.am platit doar anestezista 500.000 parca. nici nu mai stiu sigur. am auzit ca ar putea da icter prelungit aceasta epidurala.asa ca nici nu mai ma gandesc la asa ceva ca baiatyul meu a avut icter pana la 2 lunijumate. nu vreau sa mai aud de icter.... trist am oroare.

sus

Denunta
laura_badea

Copii
STEFAN: 12 ani, 11 luni
am nascut deja!

06.12.2006 5:00     citat 

Am intrat pe acest subiect si te-am gasit dupa ce tot discutasem despre problemele legate de rinichi. Stim amandoua ce inseamna durerile de rinichi, cu eliminari de pietre, etc. Crezi ca nasterea normala va fi mai suportabila? Fara epidurala.

sus

Denunta
rapunzel

Copii
ANDREEA
MIHAI

07.12.2006 10:34     citat 

nicole_bebe spune-i sotului ca daca nu ii este mila de tine sau teama pentru viata ta trebuie sa ii fie pentru a copilului! nici in Bucuresti nu au dotari "super" toate sectiile de neonatologie (vreau sa spun ca unele spitale nu au ventilator!!) dar in Caracal... ma cam indoiesc! daca BB are ceva probleme la nastere eu daca as fi in locul tau as vrea sa fiu intr-unul in care sa am o echipa bine pregatita linga mine care sa ii dea tot ajutorul necesar! (si asta o spune cineva care a avut ceva probleme la a doua nastere!!)
cit despre timp... am vrea noi sa nastem asa de repede incit sa nu avem timp sa ajungem la spital rad rad in realitate, daca esti atenta la semnele travaliului ai timp destul sa faci chiar si 200 km cu masina!
nastere usoara si un BB sanatos si papacios. sarut

sus

Denunta
Nicole_Bebe

Copii
Bianca-Mihaela-Daniela: 12 ani, 8 luni

07.12.2006 10:54     citat 

Mersi Rapunzel sincer nu stiu mai am timp sa ma decid unde o sa nasc pana in mai o sa mai discut cu el ... pupici

sus

Denunta
alimary

Copii

07.12.2006 10:15     citat 

Iutzulica ma mir ca ai mai gasit medic dispus sa faca epidurala in ultimul moment...eu stiam ca se face cand ai dilatatie 4-5 cm nicidecum mai tarziu pt ca sa simti spre sfarsit si sa cooperezi la expulzie...
cat despre icterul prelungit eu credeam ca a fost din cauza incompatibilitatiii de grup sangvin dintre tine si sot...chiar ca n-am stiut ca epidurala poate provoca asemenea reactii zambet

sus

Denunta
iutzulica

08.12.2006 2:27     citat 

[quote="laura_badea"]Am intrat pe acest subiect si te-am gasit dupa ce tot discutasem despre problemele legate de rinichi. Stim amandoua ce inseamna durerile de rinichi, cu eliminari de pietre, etc. Crezi ca nasterea normala va fi mai suportabila? Fara epidurala.[/quote]

cu siguranta nasterea e mult mai soara.durerile de colica renala sunt crunte.

sus

Denunta
iutzulica

08.12.2006 2:32     citat 

[quote="alimary"]Iutzulica ma mir ca ai mai gasit medic dispus sa faca epidurala in ultimul moment...eu stiam ca se face cand ai dilatatie 4-5 cm nicidecum mai tarziu pt ca sa simti spre sfarsit si sa cooperezi la expulzie...
cat despre icterul prelungit eu credeam ca a fost din cauza incompatibilitatiii de grup sangvin dintre tine si sot...chiar ca n-am stiut ca epidurala poate provoca asemenea reactii zambet[/quote]

aly, nu se stie sigur carea fost cauza icteruluio dar sa pus si posibilitatea ca acesta sa fie de la o eentuala incompatibilitate dar si din cauza laptelui meu, dar si din cauza acestei anestezii.nu se stie asa ca eu vreau sa evit orice probleme. cand il vedeam asa galben imi venea sa mi smulg parul din cap.

in legatura cu epidurala ma ajuatat foarte multdupa nastere. din cand in cand imi mai faceau in cateter anestezii usoare.
da am gasit. dra mea sa ocupat de tot. a dat un tel si a a venit o anestezista si cu 2 asistente de la ATI. imeiat sa rezolvat.

sus

Denunta
alimary

Copii

08.12.2006 2:46     citat 

Atuncea-i bine pt ca doctorul meu mi-a spus ca daca ajung la spital cu dilatatie mai mare de 5 nu o sa-mi mai faca epidurala...asa ca o sa fug la spital la primul semn...
dar de ce iti mai baga in cateter dupa ce ai nascut?ca eu la primul bebe chiar ca nu am avut dureri dupa?tu ai avut?

sus

Denunta
twin

08.12.2006 2:53     citat 

----------
iutzulica a scris:

cu siguranta nasterea e mult mai soara.durerile de colica renala sunt crunte.
----------

nu prea cred ...am trecut prin trei nasteri si prin 2 crize de rinichi...si nu iti dau dreptate
Depinde de organismul fiecaruia...Eu nu am facut anestezie la nici o nastere pentru ca m-am temut de acul ala in coloana, de durerile de cap cu care poti ramane pe viata si de eventualele efecte adverse asupra copilului...Si nu cred ca aveau oricum timp sa isi faca efectul pentru ca de la dilatatie 5cm am trecut in decurs de 10 minute la dilatatie maxima..(la ultimele 2 nasteri).
Ideea e ca sa nu generalizam...sunt femei care nasc foarte usor, si altele care dau de ceasul mortii de durere. Mie imi venea sa musc din om..Nicole, daca tu crezi ca nu rezisti durerii fa ceva in privinta asta, si nu te lua dupa nimeni, in fond, tu te chinui acolo si nimeni altcineva care o sa stea dincolo de usa.. trag cu ochiul
Ps. La prima nastere nu ai dureri dupa, de la a doua insa..ai.. trist

sus

Denunta
alimary

Copii

08.12.2006 3:02     citat 

Twin si durerile mele au fost cumplite la prima nastere de asta am optat acum pt epidurala...dar sunt convinsa ca nu sunt chiar asa de bine informata despre efectele pe care anestezia le poate avea asupra copilului...ti-as fi recunoscatoare daca ne-ai enumera vreo cateva sarut

sus

Denunta
iutzulica

08.12.2006 3:04     citat 

pai nu mia bagat alt catatter . il aveam decand mia facut epidurala.
asa o fi twin, dar eu asa am perceput durerea . mult mai rea cea de rinichi. depide si dec fiecare persoana.eu am facut semiblocaje renale, cu hematurie.urografie nu pot face pt ca sunt alergica la odiston carei substanta de contrast.e rau la mine cu rinichii si ma chiniu de la 14 ani.. pe langa acesta durere, nasterea mi se pare floare la ureche.bine ca travaliul doare nai cei face. eu sunt invatata cu genul asta de durere pt ca de fiecare data cand venea cm eu nu mai puteam de durere.
alymary uite aici treaba cuhttp://www.parinti.com/Cand_copilul_a...l-308.html legatura dintre icter si epidurala

sus

Denunta
twin

08.12.2006 3:11     citat 

Hihi, alimary, pai habar nu am..foarte fericit Da in mintea mea de obsedata sa nu afecteze cumva copilul..nu am facut. Nu am sustinut sa nu faca(eti) anestezie trag cu ochiul ba i-am dat de inteles ca daca ea nu crede ca rezista durerilor sa faca...Am spus ce am gandit eu la vremea respectiva, si nu ca stiu eu ca asa e..Deci nu dati cu rosii.
iutzulicule, imi pare rau de problemele pe care le ai cu rinichii trist Eu nu am probleme asa grave, desi rinichii mei sunt in pioneze de la 8 ani..Dar sa nu divaghez.. jenat

sus

Denunta
alimary

Copii

08.12.2006 3:18     citat 

twin mama..eu n-am dat cu rosii ca am uitat sa cumpar scot limba rad ...eram chiar curioasa de efectele pe care le poate avea epidurala asupra bebelui...serios vorbesc...
Mersi iutzulica de link....o sa ma uit...eu am inteles ca nu ti-a bagat alt catater numai ca nu intelegeam de ce ti-a mai bagat anestezie prin el dupa nastere...ai avut dureri si dupa confuz

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: