· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > Cine a nascut normal cu epidurala????
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor Cine a nascut normal cu epidurala????     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
Silvie

Copii
Natalia Elena Sanziana: 12 ani, 11 luni
Sofia Ecaterina Gabriela: 11 ani, 3 luni
am nascut deja!

31.01.2007 11:52   Pentru Nicole_bebe  citat 

Nicole, mama, eu cred ca nu e o solutie viabila sa nasti cu asistenta, intr-un spital care, mai mult ca sigur, nu e dotat cum trebuie. Ai mare grija. Nu e normal sa iei o asemenea hotarare doar din cauza sotului tau. Cred ca o discutie serioasa intre voi ar rezolva totul. Eu cand moi-am ales spitalul, l-am ales in functie de 1. medicul f bun si 2. starea generala a spitalului. Sunt lucruri esentiale!!!!! Te pup si bafta.

sus

Denunta
VIPERA

Copii
Maria-Anca: 12 ani, 10 luni
Ioana Luiza: 9 ani, 11 luni

31.01.2007 12:11     citat 

Eu nasc cu peridurala la Giulesti asistata de dr Mihai Mitran . M-ia spus ca pretul periduralei e de 250 ron , nu tre sa o cumperi anticipat ca la alte maternitati . Multe au fost obligate sa vina cu trusa pt ca in spital nu aveau si daca ai dilatatie 8 sau 10 si nu mai ai nevoie ramai cu ea . M-am informat si in privinta anestezistilor din Giulesti si sunt f f f buni . Nu am intalnit pe nimeni cu probleme . Bafta prietenei tale ! Cu cine naste?

sus

Denunta
VIPERA

Copii
Maria-Anca: 12 ani, 10 luni
Ioana Luiza: 9 ani, 11 luni

31.01.2007 12:24     citat 

Nicole_bebe , draga mea te-ai gandit la eventualitatea (doamne fereste ) ca imediat dupa nastere copilul sa necesite anumite ingrijiri din partea unor dr sau aparate performante ? Ce pot face niste moase sau asistente ? I-ati inima in dinti si stai la parinti sa nasti in Bucuresti . Sotul meu a citit ce ai scris si e de parere ca sotul tau nu te iubeste nici pe tine nici pe bb . Al meu ar fi in stare sa ma duca si la londra daca nu as avea dr bun , si nu aruncam cu banii .... Oricum eu nu m-as lua dupa explicatii de 2 lei ale sotului si as asculta instinctul de mama .
Sincer imi pare rau daca am fost asa dura , dar imi suna a casnicie din anii 1800 la tara . Oare daca bb nu are sexul dorit de el tot tu esti de vina ??????

sus

Denunta
lilith1

Copii
Maria Carina: 12 ani, 11 luni

31.01.2007 1:11     citat 

ufff
m-atzi zapacit shi fac pe mine de frica deja cu topicu asta scot limba ochi peste cap Nu, pe bune, acu...Vipero, fii shi tu mai duioasa, tu scot limba Sa ne zica o mamica buna shi blanda cum se "impinge" foarte fericit Sincer io cu asta imi bat capu jenat Nu pot sa imi imaginez cum vine aia sa impingi din bultica.Anyone? explicatzii? desene? pliiiz prostit

sus

Denunta
elizamam

Copii
Eliza: 13 ani, 11 luni
Stefan: 12 ani, 2 luni

31.01.2007 3:02     citat 

lilith, esti totala rad rad rad
In primul rand eu nu sunt persoana potrivita ca sa-ti descriu cum se impinge, ca nu a fost nevoie sa imping mai deloc trag cu ochiul
In al doilea rand, daca esti gravi du-te urgent la cursuri Lamaze.. si daca esti curioasa si daca nu... acolo iti arata, explica, te pune sa exersezi...

Eu am nascut cu epidurala, in sensul ca s-a relaxat instataneu colul de la 4 cm, si a iesit bb la 30min dupa anestezie... Cum se impinge, l-am intrebat si eu acuma pe doctor, dupa 11 luni de la nastere, ca eu n-am impins mai deloc, cum spuneam... Doc mi-a zis: copilul este impins in primul rand de contractiile uterului, de perfuzia pe care mi-au pus-o (un cocktail-a zis el) si e posibil sa nu necesite un prea mare efort constient de impingere (cazul meu jenat )
Iti mai zic o chestie: senzatia de baza cand vrea sa iasa copilul este ca iese scaun (eu chiar am facut confuzie, cu toate cursurile cu tot cool si am impins o data-din fericire era deschis colul) asa ca eu inteleg ca tre sa impingi ca la scaun, dar mai lung...
Mai sunt niste "chestii" de baza: respiratiile, pentru astea chiat e bine sa mergi la cursuri!

Ati ras destul, fetelor?: o mamica sa faca "presupuneri" despre cum se impinge rad Norocul meu jenat

sus

Denunta
daci

Copii
Tudor Andi: 12 ani, 8 luni
Anda Maira: 9 ani, 7 luni

31.01.2007 4:09     citat 

Eliza, unde se fac cursurile astea in Cluj ? Mersi

sus

Denunta
elizamam

Copii

01.02.2007 12:21     citat 

Este o fundatie Providence pe Titulescu, 117, sc1 ap2 _a acolo-i de gratis
Si mai este in spate la Castelari, Provita, acolo-i pe bani, da nu stiu exact adresa

Eu am fost las Providence, se face marti si vineri pt gravide de la ora 18 la 20... si acum merg pentru mamici, miercurea de la 18:30

sus

Denunta
daci

Copii
Tudor Andi: 12 ani, 8 luni
Anda Maira: 9 ani, 7 luni

01.02.2007 12:40     citat 

multumesc elizamam, o sa merg sa-i caut dar abia dupa ce am acceptul de la dr. Ma duc marti la control si vad ce-mi zice, daca pot sa fac gimnastica...Am placenta anterioara joasa !!!!

sus

Denunta
Cora

02.02.2007 2:12     citat 

Eu am nascut in RO normal fara anestezie.In US cu ea. Sa le tina Dumnezeu sinii drepti doamnelor care m-au "batut la cap" sa nu fac pe nebuna si sa cer epidurala. Dreptate mare au avut... nimeni nu-ti ridica statuie daca suferi ca fraiera. Chiar si doar pt. citeva ore.
Si nu am avut dureri de cap, varsaturi, ameteli etc. Anestezistul a stiut sa nimerasca zona epidurala, problema pe care am inteles ca multi o au prin RO.

sus

Denunta
gaguta

Copii
ema maria: 13 ani, 6 luni
stefania elisabeta: 12 ani, 4 luni
Sofia Elena: 4 ani, 5 luni

23.02.2007 8:50     citat 

eu am fost o curajoasa si am nascut fara epidural,asistenta m-a intrebat daca vreu cu sa fara epidural,eu am tinut-o pe a mea,nu am vrut si nu am vrut,i-mi era firca daca nu-mi nimereste anestezia,la 4 ore dupa nastere ma simtem ca noua,ma dureau putin firele.Si cu al 2 lea bebe tot asa voi proceda fara epidural.am vazut cu ochii mei consecintele la o colega de camera care si-a facut anestezia,o durea capul,spatele,asa ca nu mersi,.Dar acuma depinde de situatie si de fiecare .a si i-mi mai aduc aminte ca dupa ce am nascut a zis mai ce romanca curajoasa fara epidural,aici mai rar vezi asa ptr ca spanioloaicele si-l pun ,na vezi draga doamne ca nu simti nik cand nasti,caca mama,nu e adevarat dupa parerea mea,gata ca m-am intins prea mult,aveti ce citi foarte fericit

sus

Denunta
dandria

Copii
David: 17 ani, 3 luni
Marcus: 12 ani, 8 luni
Milo: 9 ani, 1 luna

23.02.2007 11:07     citat 

----------
Cora a scris:
Eu am nascut in RO normal fara anestezie.In US cu ea. Sa le tina Dumnezeu sinii drepti doamnelor care m-au "batut la cap" sa nu fac pe nebuna si sa cer epidurala. Dreptate mare au avut... nimeni nu-ti ridica statuie daca suferi ca fraiera. Chiar si doar pt. citeva ore.
Si nu am avut dureri de cap, varsaturi, ameteli etc. Anestezistul a stiut sa nimerasca zona epidurala, problema pe care am inteles ca multi o au prin RO.
----------

rad rad rad rad rad Da-mi voie sa mor de ras de ce urare mi-ai tras. Si bine-ar fi sa fie asa cum zici tu, desi deja dau semne de oboseala si ei rad

sus

Denunta
dandria

Copii
David: 17 ani, 3 luni
Marcus: 12 ani, 8 luni
Milo: 9 ani, 1 luna

23.02.2007 11:09     citat 

----------
gaguta a scris:
eu am fost o curajoasa si am nascut fara epidural,asistenta m-a intrebat daca vreu cu sa fara epidural,eu am tinut-o pe a mea,nu am vrut si nu am vrut,i-mi era firca daca nu-mi nimereste anestezia,la 4 ore dupa nastere ma simtem ca noua,ma dureau putin firele.Si cu al 2 lea bebe tot asa voi proceda fara epidural.am vazut cu ochii mei consecintele la o colega de camera care si-a facut anestezia,o durea capul,spatele,asa ca nu mersi,.Dar acuma depinde de situatie si de fiecare .a si i-mi mai aduc aminte ca dupa ce am nascut a zis mai ce romanca curajoasa fara epidural,aici mai rar vezi asa ptr ca spanioloaicele si-l pun ,na vezi draga doamne ca nu simti nik cand nasti,caca mama,nu e adevarat dupa parerea mea,gata ca m-am intins prea mult,aveti ce citi foarte fericit
----------

Da-mi voie sa te-ntreb, cum pot sa emiti o parere ca asta, cand chiar tu singura recunosti ca n-ai avut epidural? socat

sus

Denunta
alimary

Copii
Robin: 13 ani, 1 luna
Marcus: 15 ani, 9 luni

23.02.2007 11:24     citat 

mai ..eu am plans dupa epidurala, am implorat, am mituit dar n-a mers nimic jenat scot limba ...asta la robin...ca la marcus m-am lasat convinsa de niste dragute ca sa nu-i las sa-mi faca pt ca ,vezi doamne, sufar mai putin ca ele prostit ...oricum , daca ar fi sa mai fac un copil , vreodata , peste vreo 20 de ani socat prostit si ar fi timp de epidurala, as face-o foarte fericit

sus

Denunta
Cora

23.02.2007 11:40     citat 

----------
dandria a scris:
----------
Cora a scris:
... Sa le tina Dumnezeu sinii drepti doamnelor care m-au "batut la cap" sa nu fac pe nebuna si sa cer epidurala. ...
----------

rad rad rad rad rad Da-mi voie sa mor de ras de ce urare mi-ai tras. Si bine-ar fi sa fie asa cum zici tu, desi deja dau semne de oboseala si ei rad
----------

draga, stai sa vezi cind trebuie sa-i ridici de pe pardoseala, sa nu te-ncurci in ele cind o cureti... rad rad rad rad

sus

Denunta
elizamam

Copii

23.02.2007 11:45     citat 

Eu casc acuma gura la tot ce zic mamicile AP..care merg foarte mult pe procedurile naturale: inclusiv nasterea acasa (prin strainataturi, ca inca n-am auzit de asemenea preferinte in RO, desi... nu ar fi chiar absurde, la cate prostii mai fac medicii nostrii)...
Oricum: eu am avut epidurala, dupa ce suportasem contractii de intensitate 100 pana la 4 cm dilatare, iar efectul propriu-zis a fost ca... in 20 min a iesit copilul trag cu ochiul Noroc si fericire pe care o doresc tuturor!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: