· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > Cine a nascut normal cu epidurala????
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
subiect nou  raspunde
autor Cine a nascut normal cu epidurala????     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
krmnn

Copii
S: 10 ani
T: 7 ani, 9 luni

13.10.2009 3:07     citat 

multumesc fetelor de incurajari...abia astept sa traiesc si eu starea asta, sa vad bebelul in brate si sa zic, hai sa trecem la urmatorul cool

am vazut intr-un documentar ca in perioada de travaliu organismul secreta un hormon care da nastere fenomenului de uitare a durerilor facerii....asa se explica faptul ca majoritatea femeilor dupa nastere, desi s-au chinuit si au avut dureri, le uita rapid si ar trece la urmatorul... cool
felicitari curajoaselor!!! si copii sanatosi alaturi de voi zambet

sus

Denunta
AndreeaGati

am nascut deja!

04.11.2009 6:20   Buna tuturor  citat 

Este intradevar un hormon care te ajuta sa nu te mai gandesti la ce a fost greu.
Foarte bine ca te gandesti deja la urmatorul, asa am sa fac si eu si cred ca are sa treaca timpul mai repede.
Eu optez pentru epidurala, dar sper ca voi reusi, pentru ca daca nu... taietaie, si nu ma incanta deloc ideea.
Multa multa sanatate la toata lumea, mamici, copii, bebei si burtici.

sus

Denunta
urschuletz

Copii
Melania: 10 ani, 9 luni

19.11.2009 10:15     citat 

Buna fetele, am vrut sa raspund si eu la intrebare.
Am nascut la polizu. Toata sarcina mi-am dorit cu indarjire sa nasc natural cat mai natural. Adica fara peridurala fara nimic. Curajoasa nevoie mare. Vazusem cateva nasteri ce-i drept usoare. Vine momentul si ajung la spital si prima cunostinta cu durerea a fost controlul pe masa plang sau sunt foarte trist Am zis ca na asta a fost si atat restul vine de la sine. Durerile de contractii erau super suportabile dar controalele manuale erau crunte. Imi deschideau colul manual. Pe la dilatatie 2 mi-au rupt membranele si mi-a zis dr ca daca la dilatatie 5 suport durerile atunci pot duce pana la capat. Ajunga la dilatatie 5 si incepe distractia chem anestezistul imi prezinta o foaie la semnat cu efectele negative. Va dati seama ca nu ma interesau. Nu am simtit nici o intepatura in coloana dar am simtit la un moment dat(inca nu bagase serul) o durere pe picior pe nervul sciatic. Dar totul a trecut in 5 sec cand a bagat serul. Dupa aia au venit sa deschida colul cat au vrut ei ca stateam si eram atenta la contractii. Problema mea a fost ca citisem cum ca peridurala incetineste travaliul iar dr mi-a zis ca din contra ajuta. Si asa a fost. Spre sf am inceput sa simt si nu mi-au mai facut nimic pt ca treb sa simt si eu sa imping. Dupa nastere eram disperata sa-mi bage si a doua doza ca sa nu simt cusatura. M-a cusut in liniste nu am simtit nimic.
Nu mai simteam asa bine picioarele si am avut o senzatie mare de ameteala, am vomat. Dar dupa 3 ore totul a fost mai bine. Nu am ramas cu dureri de cap sau in coloana. Nu am simtit vreo sapt senzatia de a urina. Ma duceam la toaleta ca trebuia dar eu nu simteam.
As naste si a 10 oara cu peridurala.

Nasteri usoare si cat mai putin dureroase zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: