· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > Alint sau dependenta de membrii familiei?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Alint sau dependenta de membrii familiei?     
ANTHONIA

Copii
ALINA-CLAUDIA: 26 ani, 1 luna
ANTONIA-LUCIANA: 13 ani, 7 luni

28.11.2006 12:40   Alint sau dependenta de membrii familiei?  citat 

Fetelor nu stiu ce sa ma mai fac cu mititica mea, nu vrea sa vada pe nimeni sau s-o bage nimeni in seama din afara familiei.Acum ne amuzam si spunem ca e neam cu Gigi Becali "ea si familia ei" .Cum vine cineva in vizita o vezi ca-si schimba fata, de parca se pregateste de lupta cu Iftimoaie , nu mai zic daca musafirii vor s-o alinte sau sa se joace cu ea plange de parca o doare ceva si sa te tii atunci greu o mai impaci.Nu vrea decat la mine (cel mai mult),la sora-sa (e topita dupa ea) si la taica-su(dar nu prea mult ca frige).Voi ati patit asa ceva cu bb-ii vostri si cum ati rezolvat problema? A ajuns sa ma streseze deacum problema asta .Mi-e frica sa nu devina o salbatica.

--------------------

"

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 6 luni

28.11.2006 1:30     citat 

Asta a fost de la bun inceput asa, sau a inceput la un moment-dat? Daca e ceva mai nou, e posibil sa fie "frica de straini" care apare la un moment dat (de obicei pe la 8-9 luni, insa la unii apare si pe la 3-4-5 luni!), si care tot asa si dispare candva. zambet S-a mai scris in forum despre asta, dar din pacate nu gasesc acum link-urile, ca sa vezi daca se potrivesc "simptomele" descrise acolo.

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

28.11.2006 7:13     citat 

Cumva acestea sunt subiectele ??

http://www.parinti.com/modules.php?name...d6ef6032e6

In link mai gasesti un alt link catre un subiect mai vechi.
Poate te ajuta sarut

sus

Denunta
little_djini

28.11.2006 9:19     citat 

ANTHONIA asa era si fimiu! Nu ii placeau musafirii! Cat despre luatul in brate........isi schimba culoarea la fata de cat urla rad . Oricum spre un an a mai acceptat sa vina cineva in vizita cu conditia sa ii aduca lui ceva ca altfel se uita la persoana respectiva si ii intoarce spatele sau o da afara din casa ochi peste cap

sus

Denunta
raloo

Copii
Vladut: 13 ani, 7 luni
Julia: 10 ani, 4 luni

28.11.2006 9:41     citat 

ANTHONIA, eu cred ca e doar o etapa normala, nu e nici alintata nici mai stiu eu cum...
citisem undeva ca pe la varsta asta incep sa isi dea seama ca sunt fiinte distincte de mama si experimenteaza un fel de anxietate a separarii...
oricum, eu nu as forta-o nici un pic; daca nu vrea, nu vrea; incet-incet va capata incredere

sus

Denunta
anyais

Copii
Aylin: 13 ani, 10 luni
Emre: 9 ani, 3 luni

28.11.2006 11:57     citat 

Eu sunt la cealalta extrema, si nici asa nu e bine, sa stii. Aproape oricine o ia in brate, ea este f fericita, iar cateodata plange cd o luam noi inapoi plang sau sunt foarte trist ma intreb uneori dc stie cine e mama ei. Sapt trecuta am lasat-o pt vreo ora jumate la fostele mele colege de birou, si eram tare ingrijorata, atata lume noua, si fiecare vroia sa o vada, sa o tina in brate...dar ea s-a distrat de minune cu toata lumea, nici nu mi-a simtit lipsa plang sau sunt foarte trist

Cateodata ma oftic ca nu am un bebe care sa vrea numai la mine in brate, si ii este indiferent cine o tine, atat tp cat o distreaza (o danseaza, o plimba, o gadila etc). Cred ca tine de temperamentul copilului, dar si de cum a fost obisnuit de mic...la noi ne-am tot schimbat (eu, mama, soacra) in a avea grija de ea.

Am mai citit ca ii sperie mai ales oamenii zgomotosi...

Pupici.

sus

Denunta
Inuca0212

Copii
yvonne: 15 ani, 8 luni

28.11.2006 12:27     citat 

eu pana Yvonne a implinit cam 1 an, o tineam ascunsa-n camera ei cu babysittera de fiecare data cand primeam vizite, pt ca daca vedea pe cineva strain, incepea sa planga in hohote, pana vomita. ce sa puna cineva mana pe ea, ce sa "hihihihi, ia uiiite ce fetitaaaa frumoaaasa"...nimic! urlete si zbierete, si de impacat imi lua o ora sa o impac, iar noaptea visa urat si se trezea plangand. am incercat s-o luam cu noi mai des in vizite, la restaurant, etc. nimic, urla cat o tineau bojocii daca nu era in "microclimatul" ei. evident ca toata lumea ne-a (m-a) criticat ca nu-mi socializez copilul, ca ce daca urla, ia-o draga cu fortza in vizite si la petreceri, sa se obisnuiasca copilul...etc. eu am zis domle, stii ceva? unu la mana o chinui pe ea, pt ca vizibil nu-i face placere sa fie in apropierea strainilor si doi la mana ma urc eu pe pereti si-mi piere tot cheful de socializare cand o aud ca urla in halul asta. asa ca i-am dat pace, si pe la frun an asa, a devenit cea mai meseriasa gazda, cea mai petrecareata pushtanca, si candideaza la premiul de "cel mai sociabil membru al familiei".

asa ca parerea mea e sa nu obligi copilul sa tolereze ce n-are nici un chef sa tolereze. fiecare varsta cu mendrele ei...

sus

Denunta
iutzulica

28.11.2006 2:50     citat 

asa face copilul meu cand mergem la dr carei face injectiile si d3 urile. urla, zbiara de mia spus dra ca nui sociabil si ca fata de toti copii e retras... eu ce sa inteleg?
doamne fereste eu sunt ditamai capra si cand merg la injectii ma apuca tremuratul. asta ca mie rusine sa mai plang. acasa e ok chiar si cu vizitele. la inceput e un pic rusinos si dupa 5 10 min se aseaza in poala invitatilor.mam suparat rau pe dra aceasta.auzi tu ca nui normal sa planga asa la dr. eu am vazut copii care se tavleau pe jos.

sus

Denunta
ANTHONIA

Copii
ALINA-CLAUDIA: 26 ani, 1 luna
ANTONIA-LUCIANA: 13 ani, 7 luni

28.11.2006 4:45     citat 

Of...parca m-au mai linistit incurajarile voastre.Deci momentan nu e nimic de facut.Cred ca asta se datoreaza colicilor care pana la 4 luni ne-au terorizat. Nu se calma la nimeni in brate, decat la mine de cele mai multe ori mai ales daca ii dadeam san.Cred ca a mai contat ca in afara de noi 3 nu a mai participat nimeni la cresterea ei, sau macar sa fie plimbata de vreo bunica(cum am mai vazut eu pe strada), tare bine mi-ar mai fi prins.E stresanta situatia asta, mi-as dori sa fie mai sociabila,dar n-am ce face.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: