· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > insarcinata, dar...
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor insarcinata, dar...     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
alimary

Copii
Robin: 15 ani, 4 luni
Marcus: 18 ani

05.12.2006 10:55     citat 

Eu n-as astepta in locul tau...pt ca am patit-o pe propria piele...am avut acele scurgeri maronii cu dureri usoare si toata lumea imi spunea ca sunt normale, sa nu-mi fac griji ca se fixeaza sarcina etc...si nu mi-am facut...dar pana la urma m-am dus la medic si a fost cam prea tarziu...poate sa fie OK la tine dar eu sunt de parere ca "paza buna trece primejdia rea"...sarcina usoara si bb sanatos sarut

sus

Denunta
laura_feelings

Copii
Cristian: 12 ani, 1 luna
Teodor: 15 ani, 2 luni

05.12.2006 11:56     citat 

Si eu m-as duce imediat la doctor pentru ca e normala o mica scurgere maronie nu una in fiecare zi. Mie mi-a dat doctorul sa iau no-spa si duphaston cand i-am spus ca am avut o mica scurgere maronie.

sus

Denunta
evelynne

05.12.2006 4:38     citat 

Multumesc, dragele mele, pentru raspunsuri !Sunt, dupa parerea mea, in vreo 3 saptamani doar. Ma ingrijoreaza toate astea pentru ca, desi a trecut ceva vreme de la prima sarcina, stiu ca cu ea nu am avut astfel de probleme, am fost si atunci, cum se zice, "insemnata", dar a fost vroba de o foarte sensibila pata rozalie...si atat.
Intre timp, de atatia ani, vreau sa va zic ca am mai avut si cateva avorturi plus o sarcina foarte mica, la nici o luna si jumatate, pierduta tot din cauza scurgerilor (era vorba de o hemoragie mult mai pronuntata atunci si tot tratamentul dat de medic nu a avut rezultat). Prin septembrie am facut un control ginecologic foarte amanuntit, cu papanicolau, etc...care a iesit foarte bine.
Ce ma streseaza si ma oboseste este aceasta scurgere de care nu mai scap...de fiecare data cand ma duc la toaleta iau pe hartie cate o pata maronie...
La doctor ma voi duce de-abia peste vreo saptamana, mai devreme nu am cum...Va voi tine la curent, va pup!

sus

Denunta
evelynne

05.12.2006 4:51     citat 

alimary, poti sa-mi spui un pic mai detaliat ce simptome ai avut si ce s-a intamplat, in final...?

sus

Denunta
alimary

Copii
Robin: 15 ani, 4 luni
Marcus: 18 ani

05.12.2006 10:50     citat 

...ce sa-ti spun...era prima mea sarcina si nu stiam mare lucru...mi s-a spus ca e normal sa sangerez si m-am dus la medic abia dupa 3 zile...scurgera nu devenise mai abundenta dar incepusem eu sa ma ingrijorez ca nu se oprea...m-am dus la urgente di medicul care m-a vazut la echo a spus ca sarcina e in evolutie dar am un mic hematom trist si sangerez din cauza lui....am fost luata in grija de un medic in varsta care nu s-a purtat prea frumos dar asta e o alta poveste...mi-a prescris Gravibinom de a doua zi dar asistenta mi l-a facut doar in a patra sub pretext ca pe ea n-a anuntat-o doctorul....in fine...dupa 5 zile de spitalizare si o fiola de gravibinom doctorul m-a pus la echo si a spus ca hematomul a strivit sarcina si ca trebuie sa ma chiureteze...am avut incredere ca stie ce face dar acum cand le aud pe fete ca sangereaza si cate doua saptamani incep sa ma intreb daca nu cumva s-a grabit sa scape de mine si sa elibereze patul...ulterior am mai ramas insarcinata de doua ori si povestea s-a repetat de fiecare data dar m-am dus din prima zi la un medic competent , am luat tratament si am un baietel sanatos si unul pe drum, sper ca la fel de sanatos sarut ...de asta iti recomandam sa mergi la medic...pt ca stiu ca , o pata maronie poate insemna dezastrul sau poate sa insemne doar o mica problema care se poate rezolva...iti doresc multa sanatate si un bebe sanatos sarut

sus

Denunta
daci

Copii
Tudor Andi: 14 ani, 10 luni
Anda Maira: 11 ani, 10 luni

06.12.2006 10:22     citat 

Evelynne,
si noi ne-am confruntat din pacate cu aceasta problema, prima data mi s-a intamplat pe la 6 sapt (atunci dr mi-a crescut doza de utrogestam de la 2 la 4 pe zi), si acum in sapt 11. Dr mi-a spus ca nu are sens sa ma sperii, este de la un hematom care mi-a fost vazut la eco si de la faptul ca am placenta joasa. Zice ca atata timp cat nu e rosu, nu e periculos...Eu am mai observat insa ceva : am avut aceasta scurgere in perioada cand trebuia sa fiu la ciclu. Iti spun sincer : si eu m-am speriat f rau, plangeam de frica si am mers la spital. Totul era in regula cu bebe.
Iti doresc numai sanatate si tie si puiutului
sarut

sus

Denunta
biobio

am nascut deja!

06.12.2006 4:16   Re: insarcinata, dar...  citat 

Feteleeeeeeee help!! Cred ca o sa innebunesc si va-nnebunesc si pe voi de cap! Mi-am facut din nou beta hcg azi (la 48 de ore de luni) si a crescut la 1658,91. Deci uitati-va putin cresterile ca mie iar mi-e frica acum:(:

vineri, 01.12: 130,08
luni, 04.12: 680,34
miercuri, 06.12: 1.658,91

Voi ce ziceti? Stiam ca trebuie sa se dubleze valoarea la 48 de ore, dar daca e cresterea prea mare? Stiti ceva? Ca mie mi-e rusine s-o sun pe dr, mai ales ca vineri ma duc la eco, dar innebunesc pana vineri la 7 seara!!!!!! surprins
Va pup pe toate si va multumesc ca ma sprijiniti!

sus

Denunta
evelynne

06.12.2006 4:46     citat 

Separe ca, de ieri dimineata, scurgerile s-au atenuat simtitor si nici dureri nu prea mai am...oricum, saptamana care vine ma duc la medic si sper sa am un raspuns clar, legat de asta.
Va multumesc tuturor pentru sfaturi ! sarut

sus

Denunta
daci

Copii
Tudor Andi: 14 ani, 10 luni
Anda Maira: 11 ani, 10 luni

07.12.2006 9:36     citat 

Biobio,
imi pare rau ca nu te pot ajuta cu un raspuns dar sincer, habar n-am, spre rusinea mea cum trebuie sa fie valorile...
Dar lasa rusinea deoparte si du-te la doctor, nu mai sta pana vineri...Cand e vorba de sanatate, nu cred ca are ce cauta rusinea....
Eu la fiecare semn care nu mi se pare in regula, un doi imi sun medicul, las rusinea deoparte, e vorba de noi...Si nu cred ca un dr ar trebui sa se supere pe asa ceva. E datoria lor !
Curaj si te asteptam cu vesti bune
Pupici

sus

Denunta
ramona79

Copii
Raisa Georgiana: 14 ani, 10 luni
Denis Gabriel: 12 ani, 7 luni

07.12.2006 10:11     citat 

evelynne eu din saptamana a 6a am avut scurgeri zi de zi pana acum 2 zile cand s-au mai oprit.am avut amenintare de avort.m-am trezit intr-o dimineata cu hemoragie puternica si de atunci pana in sapt a 9-10 am avut scurgeri......abundente.uneori era sange rosu , alteori maroniu inchis.......scurgerile aste nu sunt binevenite la o sarcina dar nici nu trebuie sa ne panicam.mie mi s-a oprit sangerarea se pare pt ca mi-a spus medicut clar:draguta tu vrei sa duci sarcina pana la capat sau nu? atunci intepenesti in pat. si asa am si facut.fac injectii, pasile si stau cumintica in pat.cam asta e. stai vreo 2 zile in pat si o sa-ti treaca

sus

Denunta
evelynne

07.12.2006 4:27     citat 

multumesc, ramona79, am sa merg si eu la doctor saptamana ce vine, desi, daca s-ar pune problema astfel, ca la tine, nu as putea sub nici o forma alege varianta stat in pat (nici nu sunt capabila de sacrificiul asta, recunosc, nici nu am cum)...aseara am avut dureri foarte mari de burta , care radiau in spate, jos...scurgerile nu mai sunt ca inainte, dar nici nu au disparut complet, cate o mica pata maronie, ca o umbra, o am de fiecare data cand ma duc la baie...
Poate nu este sa fie, mai ales ca ma framanta si sistemul asta tampit de asigurari din America, trebuie sa vad in ce parte o apuc si din punctul asta de vedere...insa, cand ai atatea probleme pe cap...parca nu mai vezi totul in roz, si e mare pacat....

sus

Denunta
ramona79

Copii
Raisa Georgiana: 14 ani, 10 luni
Denis Gabriel: 12 ani, 7 luni

07.12.2006 4:59     citat 

tu ai avut si ceva probleme care se pare ca te-au cam demoralizat.....dar spuneai ca acum ai un om extraordinar alaturi care te va ajuta indiferent de ce va fi......da cam asta trebuie facut in astfel de situatii.....odihna....dar tu spui ca nu se poate.atunci lasa-te in voia domnului....ce-o vrea el.
cand am fost ultima oara la medic mi-a spus in felul urmator....tot ce tine de stiinta te voi ajuta...adica sfaturi, tratamente etc....dar nu-ti pot garanta ca vei putea duce sarcina la final .....restul tine de cel de sus....e o sarcina cu probleme....pe care o pot duce la bun sfarsit sau nu.....chiar daca stau in pat si fac tratamentul. asa si la tine....daca o fi sa fie....vei ajunge la 9 luni fara probleme , daca nu, nu. conteaza foarte mult si starea ta de spirit....te simt cam demoralizata....vezi ce faci la medic si ne tii la curent.

sus

Denunta
Elise

am nascut deja!

07.12.2006 6:51     citat 

Evelynne, daca mergi la doctor abia saptamana ce vine, ar putea fi prea tarziu. Sper insa sa nu fie asa. Acum depinde si cat de mult iti doresti aceasta sarcina. Eu nu am un copil inca, dar cu toate astea cred ca un copil e cadoul cel mai frumos pe care ni-l poate da Dumnezeu si el ar merita orice sacrificiu.
Iti doresc numai bine!

sus

Denunta
adc

Copii

14.12.2006 11:14     citat 

biobio,
nu ai mai revenit sa ne spui ce face punctuletul tau. La asa valoare de hcg cred ca ai scapat de orice suspiciune de extrauterina, nu?

sus

Denunta
biobio

am nascut deja!

14.12.2006 11:19     citat 

----------
adc a scris:
biobio,
nu ai mai revenit sa ne spui ce face punctuletul tau. La asa valoare de hcg cred ca ai scapat de orice suspiciune de extrauterina, nu?
----------

Am mai fost din nou sa-mi fac hcg-ul la indicatia unui medic de la medsana caruia i s-au parut miic valorile mici si a urcat la 7.933.98:)
In plus, am vazut embrionul si activitatea cardiaca. Dr zice ca e totul ok pana acum. Problema mea e ca din cand am durerile alea de burta ca la ciclu care sunt cateodata destul de puternice. Iau no-spa si supozitoare cu scopantil, dar vad ca nu prea au efect. Nu ma deranjeaza ca ma doare burta, suport, dar vreau sa fiu sigura ca e bebe bine si creste. Sunt tare stresata:( Sper sa fie bine, va mai tin la curent ca merg vinerea viitoare din nou la dr mea...Va pup pe toate

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: