· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de toamna 2006 VII
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de toamna 2006 VII     
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 14 ani, 3 luni
Matei: 11 ani, 10 luni

04.12.2006 10:20   Bebelusi de toamna 2006 VII  citat 

BEBELUSI DE TOAMNA 2006

Bumbisor ... bine ai venit la Bebelusi de toamna 2006. Rares sa creasca mare si sa fie sanatos si voios!
Asteptam vesti bune de la Roxanica, Luluka si bebeii lor.

------------------------ sarut ---------------------------Septembrie ----------------------------- sarut ---------------------------

01 - Ana Iarina (puiutza de Adnas), 3,400 kg, 56 cm
03 - Rebecca Andreea (puiutza de ZCLR), 3,417 kg, 50 cm
07 - Maria Mirabela (puiutza de Margaritar) 3,150 kg, 48 cm
08 - Estefania (puiutza de nerea), 2,500 kg
11 - Erik (pui de Biancaiulia), 3,200 kg, 51 cm
17 - Ruxandra (puiutza de sophia3)
18 - Karina (puiutza de Helem), 3,750 kg, 50cm
18 - Ana Iarina (puiutza de inutza19)
21 - Eric Joel (pui de Bdelmari), 3,090 kg, 55 cm
22 - Andrei Mattia (pui de Amani), 3,600 kg, 56 cm
23 - Dennisa (puiutza de mihaela_18_ani)
25 - Melissa Andreea (puiutza de magda06), 3,150 kg , 51cm
26 - Federica (puiutza de ANA_B), 3,130 kg
27 - Stefania (puiutza de margot), 3,100 kg, 50 cm
29 Eduard (pui de bblusa), 2,800 kg, 51 cm

------------------------ sarut ---------------------------Octombrie ----------------------------- sarut ---------------------------

02 - Melisa (puiutza de maslinuca)
03 - Stefan (pui de Lili_R), 3,550 kg si 53 cm
04 - Liana Maria (puiutza de alexasicoe), 2,900 kg, 49 cm
06 - David Petru (pui de iubu77), 3,450 kg, 50,5 cm
10 - Alexandra (puiutza de Ruxi_Mici), 3,410 kg, 48,5 cm
12 - Alexia Sophia (puiutza de Carlex), 3,450 kg, 53 cm
15 Alexandru Ionut (puiutza de hermine), 4,050 kg, 52 cm
18 Isabella (puiutza de Anima_dia), 3100 kg, 50 cm
19 - Tudor Stefan (pui de KiKilinis), 3,880 kg, 50,5cm
19 - Boris (pui de Bavi), 3,600kg, 50 cm
30 Eduard Andrei (pui de Dana_Lutic + Eagles), 2,840 kg, 50 cm

------------------------ sarut ---------------------------Noiembrie ----------------------------- sarut ---------------------------

02 Mario (pui de Dia27), 2,400 kg, 48 cm
05 Maia Gabriela (puiutza de Awa), 3,750 kg, 55 cm
06 Bendis (puiutza de gazella)
08 Andrei Darie (pui de Roxanamirela), 3,450 kg, 49 cm
10 Rares (pui de bumbisor)

Avem 18 fetite si 13 baietei ...
... sa ne creasca mari, sanatosi si voiosi !!!

sus

Denunta
ANA_B

Copii
Venetia: 27 ani, 5 luni
Federica: 14 ani, 3 luni

04.12.2006 10:25     citat 

Bdelmari vai de mine prin ce spaima ati trecut! Bine ca nu s-a intimplat nimic sarut

Ruxi multumim pentru listuta, ca i la gravidoase faci o treaba excelenta desi nu imi pot imagina cum reusesti sa-ti faci timp si pentru asta sarut

Fetelor eu sint tare suparata. Fede a mea a avut o saptamina in care nu prea a papat si se vece ca a luat doar 100 g pina ieri seara cind am cintarit-o trist Sper sa-si revina micuta mea si sa fie doar un lucru pasager...

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii

04.12.2006 10:32     citat 

Ana ... imi pare rau sa aud de Federica ca nu papa. Sper ca nu vrea sa renunte la falcutzele alea frumoase, ca nu o sa am de ce s-o mai ciup scot limba .
Sunt sigura ca o sa revina curand la vechiul program de masa. sarut

sus

Denunta
Carlex

Copii
Alexia Sophia: 14 ani, 3 luni

04.12.2006 10:33     citat 

Ruxi_Mici multumim pentru listuta!
Fetelor va anunt ca am o micutza crestina!! zambet Sambata am avut botezul si Sophia a fost atat de cuminte! sarut La restaurant s-a trezit doar de doua ori: o data i-am dat laptic din biberon (de fapt tati i-a dat... nu m-a lasat pe mine zambet ) pt ca o alaptasem la san in urma cu putin timp acasa... si nu mai prea aveam, si a doua oara cand s-a trezit am alaptat-o de la san in masina! In rest a dormit si a lasat-o si pe mami sa se simta bine!

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii

04.12.2006 10:35     citat 

Carlex, Bblusa ... felicitari pentru micii crestini! Sa-i ajute Dzeu in viata!

Asa rau imi pare ca m-am luat dupa un sigur preot si nu am facut si noi botezul acum plang sau sunt foarte trist ... in februarie nici nu stiu daca o sa mai incapa in cristelnita. jenat

sus

Denunta
ANA_B

Copii

04.12.2006 10:50     citat 

Carlex, Bblusa va felicit si eu pentru micutii vostri crestinei foarte fericit

Ruxi si noi ne vrem falcutele! Nu ne lasam zambet Sper sa nu am vreo manie ca o controlez asa, dar e destul de linistita si doarme bine deci nu vad vreo problema. Sper sa fie doar o perioada in trecere.... Voi papati bine ? Oare Margot ce mai face? Avea aceeasi probleme ca si mine confuz Carlex voi cu papa cum stati ? Si colicile?

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii

04.12.2006 10:53     citat 

Hmmm ... Daca papam bine? Papam foarte bine ... cred ca are iarasi un puseu de crestere, ca mananca din 2 in 2 ore, inclusiv noaptea (ea care se trezea o singura data) si in ultimele 2 zile a ajuns la 1000ml de lapte pe zi. Din pacate, ca sa fac fata cerintei am ajuns iar la 2 mese cu lapte praf (120ml praf + 50ml san). trist
Din cate am observat insa nu cred ca va dura mult si va scadea cantitatea de lapte pe zi la 800 si cu asta ma descurc 80% singurica, eu si laptele meu. scot limba

sus

Denunta
bavi

Copii
Boris: 14 ani, 2 luni

04.12.2006 11:52     citat 

multumim Ruxi ptr. lista si o asteptam cat mai repede pe Luluka cu David sa ni se alature sarut sarut
ieri Boris a fost foarte cuminte si am iesit ptr. prima data cu el in ham
a stat linistit si a dormit ca in carut ( numai ca nu era aceeasi pozitie) trag cu ochiul . Si de bine ce a dormit ieri cam toata ziua azi noapte pana la 3 s-a agitat usor in patut trist trag cu ochiul trist . , dar dupa masa de noapte a adormit pana la 8 si 10 dimineata sarut sarut

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii

04.12.2006 12:57     citat 

Bavi ... ham = marsupiu???
Stie cineva daca e vreo contraindicatie in ceea ce priveste coloana lui bebe si utilizarea marsupiului?
Ana stiu ca spunea ca in caz de sold cu risc cum are Alexutz e chiar indicat. Am si eu marsupiu (cu spatele intarit) si nu stiu de cand il pot folosi.

sus

Denunta
ANA_B

Copii

04.12.2006 1:08     citat 

Ruxi il poti folosi deja foarte fericit

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

04.12.2006 1:11     citat 

----------
Ruxi_Mici a scris:
Ana stiu ca spunea ca in caz de sold cu risc cum are Alexutz e chiar indicat.
----------

Asta depinde de marsupiu! Daca e ceva de genul asta:
http://www.preisvergleich.org/pimages/T...833_20.jpg
unde practic picioarele bebelusului atarna doar in jos, e chiar contraindicat.

Indicate sunt ori esarfele, dar legate corect, ceva de genul asta:
http://www.tragetuch.ch/neuer%20eingang...nt_gab.jpg
sau marsupii care sunt f. late intre picioare:
http://www.kinder-naturtextilien.de/gkaefer3.jpg
http://www.kinder-naturtextilien.de/4610720a.jpg
astfel incat picioarele sa stea "cracanate" si indoite. Altfel faci mai mult rau decat bine ...

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii

04.12.2006 1:14     citat 

Merci, Christa.
Am intrebat tocmai pt ca stiam ca unele sunt contraindicate, dar faptul ca atat de multe mamici apeleaza la ele m-a cam bagat in ceata.
Eu am primit un marsupiu si medicul mi-a zis ca il pot folosi de la 2 luni.
Inca nu stiu ce decizie sa adopt.
Marsupiile catre care mi-ai dat link ca ar fi indicate parca nu am prea vazut in Romanica. trist

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 4 luni
Teodora Maria: 14 ani, 4 luni

04.12.2006 1:16     citat 

Diana a avut probleme cu soldurile. Pediatra mi-a zis sa nu folosesc deloc marsupiul, insa daca chiar nu se poate altceva sau vreau neaparat sa-l folosesc... max jumatate de ora pe zi. Ca apoi sa zica ca nici acea jumatate de ora n-o recomanda. Nu mi-a spus insa ca exista marsupii f late intre picioare si nici n-a amintit de esarfa. Asa ca eu am preferat sa nu folosesc deloc. M-am descurcat cu caruciorul.

sus

Denunta
Carlex

Copii
Alexia Sophia: 14 ani, 3 luni

04.12.2006 1:19     citat 

Multumim pentru felictari! zambet
ANA_B eu pot sa ma consider una dintre mamicile extrem de norocoase! Printesa mea este tare tare cuminte iar colicii din fericire ne ocolesc. Cred ca pot sa numar noptile in care m-am trezit mai mult de 2 ori si zilele in care mi-a plans din cauza colicilor. Sophia mai nou mananca ultima masa pe la 11 maxim 12 noaptea si nu se mai trezeste pana pe la 7-7:30 dimineata. Acesta este programul ce si l-a facut singura, nu i-am impus niciodata un program (nu ca as fi impotriva unui program, mai ales la mamele care saracele sunt obosite...). Am alaptat-o la cerere, insa de aprox 3 saptamani am observat ca nu se mai satura de la san. A luat maxim 100 g/saptamana, am incercat o perioada sa nu incep cu completare ca sa nu-mi pierd laptele, insa in acea perioada era tare plangacioasa tocmai pt ca nu se satura. Asa ca dupa 3 sapt in care a luat prea putin in greutate la cantar, am inceput sa-i dau seara lapte praf in completare (atunci observ ca nu-i mai ajunge de la san) si acum totul este in regula. Papa, doarme si mai nou vorbeste cu mami si cu jucariile din patutzul ei. Are in patutz o vacutza pe care cum o vede incepe sa-i zambeasca si mai nou sa-i rada cu glas. zambet

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

04.12.2006 1:42     citat 

----------
Ruxi_Mici a scris:
Marsupiile catre care mi-ai dat link ca ar fi indicate parca nu am prea vazut in Romanica. trist
----------

Nu e musai sa fie alea, dar ce e musai e sa fie late intre picioare, cum ziceam. Ca de aia ii pui si doua scutece, nu? trag cu ochiul Daca nu gasesti asa ceva, eu nu as risca.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: