· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Clubul copiilor 2004 (VI)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Clubul copiilor 2004 (VI)     
mamaluicodrin

Copii
Rusu Codrin Teodor: 18 ani
Rusu Crina Sabina: 14 ani, 7 luni

04.04.2007 2:30     citat 

Buna tuturor! ma cheama Carmina si locuiesc in Tg. Mures. Codrin a ceea ce facuse acolo. Desi a s-a e acasa acum. Stau cu el. Ii dau amoxicilina cu acid clavulanic la recomandarea medicului. Sunt suparata rau ca nu mananca, desi stiu ca cu gatuletul lui nici nu poate acum. a tare. El avea 17-18 kg , la 1m inaltime. Acum are doar 15 kg. Nu mi vine sa cred, ca acum o jumatate de an. si asta intr o luna de zile! Abia astept sa se vindece si sa-l vad ca mananca iar! Cum saptamana viitoare va fi vacanta si la gradi, nu am sa l duc pe Codrin, chiar daca se va face bine. Vreau sa-l vad ca incepe sa manance saracutul. In afara de ceai si cate un Actimel nu baga mai nimic in gurita. Azi inainte de culcare a supa de zarzavat. Sper sa-l conving sa mance un pic de piept de pui - tocanita in smantana- cand se scoala. Sunt necajita acum, dar sper sa treaca cat mai repede starea aceasta.
Va pup si va doresc sanatate multa!

sus

Denunta
Inuca0212

Copii
yvonne: 18 ani, 1 luna

04.04.2007 5:21     citat 

de o luna nu mananca nimic????

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

04.04.2007 9:05     citat 

Bun venit, Carmina! si cupilutul meu e racit, are otita, ia tot augmentin. Dar el e mai slabanog, are 13 kile. Sanatate!

sus

Denunta
mamaluicodrin

Copii
Rusu Codrin Teodor: 18 ani
Rusu Crina Sabina: 14 ani, 7 luni

12.04.2007 10:06     citat 

Buna tuturor! Da. O luna nu a protest ca nu vrea la cresa, iar apoi nu mai putea saracutul din cauza gatului. Acum e mai bine. a vreo 5 zile. Azi pot sa zic ca si a ca m am ocupat numai de el. Sper ca de luni, cand incepem iar programul la gradinita sa fie OK. Inca stau pe ganduri daca sa l las sa doarma acolo sau nu. Ar putea mama mea sa l scoata la amiaza si sa l tina la ea pana venim noi de la servici. Ce stiu este ca cele 2 zile cat a la somn. Sa vedem ce mi spun si educatoarele, cum se va comporta luni. Sunt fericita ca si-a energie acum si ma seaca pe mine, ca trebuie sa fiu tot timpul in priza acum, sa-l urmaresc , sa ma joc cu el. E bine! Tot asa vreau sa fie. Sa-l vad ca danseaza si ca e vioi mereu. Va pup si va doresc sanatate!!!

sus

Denunta
nike

Copii
M, 5 ANI SI CEVA

19.04.2007 9:57     citat 

sus

Denunta
ramonikade

Copii
Timeea: 18 ani

21.04.2007 9:52     citat 

Am asteptat sa treaca primele zile de gradinita,de fapt au trecut deja 2 saptamani,ca sa pot sa-mi dau cu parerea despre noul episod inceput.
Asadar,probleme de acomodare n-a educatoarea..parca ar fi fost acolo de cand lumea.si-a un gust amar ..incerc sa ma obisnuiesc cu ideea ca acolo nu vor fi copii niciodata atat de ingrijiti ca acasa...
Daca dimineata cand o duc ma trimite acasa("pleci mami,du-te "),pana apuca sa intre in sala ei (am fost primele zile usor deprimata scot limba),la pranz se bucura in nestire cand ma vede ca am venit sa o iau acasa..iar pe drum spre casa imi aminteste ca maine va veni din nou la gradi prostit
Ce m-a tot,e faptul ca se descurca destul bine in limba germana, educatoarea ne-a a noilor veniti in clubul copiilor de 2004!

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

09.05.2007 12:39     citat 

Fetelor,

nici un fel de activitate la puii nostri de 2004? sunteti in vacanta? sau va pregatiti de vacanta?

noi ne bucuram de vremea asta frumoasa, Daria a simt asa de vinovata ca postez mereu la bebeii de iarna dar de clubul nostru , al celor mai marisori, am uitat jenat ...nu ca n-as avea ce scrie despre Marcus dar parca nu mai gasesc timpul necesar ca sa le fac pe toate prostit ...dar azi am zis "da-le-ncolo...ca poate s-or face singure pana la urma...hai pe forum " scot limba ...
Ce mult mi-as dori sa-l pot duce si eu pe Marcus la gradinita dar, spre rusinea mea mai ales, trebuie sa marturisesc ca nu se poate pt ca inca nu a gandesc ca o sa trebuiasca sa-l schimb pana se-nsoara plang sau sunt foarte trist

In rest...s-a posesiv ca intotdeauna...mamai e doar a asta este...daca ma vede cu Robin ma solicita imediat sa fac ceva pt el si nu renunta pana nu fac ca el trist ...cel mai greu e ca nu mai doarme de-amiaz...il pun in pat, sta cam jumatate de ora dupa care incepe sa cante ,sa strige, sa chiuie...si s-a duc la el si-mi spune..."mama, marcus face nani...marcus e cuminte'si cum plec incepe iarasi recitalul...

Mai nou imi spune: "mama, hai sa mergem la Baumasc" adica, vrea la Baumax pt ca stie ca noi mergem la magazine si pe el il lasam la locul de joaca si e tare, tare fericit...ce sa mai spun, vrea multe , tot timpul si, de regula obtine tot ce vrea pt ca nu am invatat inca o modalitate prin care sa raman indiferenta in fata farmecului sau sarut

sus

Denunta
alessia_de

Copii
E: 18 ani
D: 15 ani - La Multi Ani!

10.05.2007 4:05     citat 

Profit si eu de faptul ca Elektra e la plimbare cu bebi (papusa ei) si cu buni ca sa va mai scriu cate ceva.
Cu gradinitza suntem foarte bine, numai ca acum o duce sotul meu dimineata si la amiaz o aduce mama mea. Eu am avut un pic de probleme, nimic grav, dar a sa fac un tratament. Mi-a buni si de tatal ei si totul a intreaba daca data viitoare cand mai merg in spital o sa ii aduc fratiorul. Am observat ca s-a mai mult de "bebi" pe perioada cat am stat eu in spital. Tot timpul ma intreaba cand vine bebe fratiorul. Stie ca eu trebuie sa stau mai mult in pat si ca se ocupa bunica ei de ea si nu ma solicita deloc. Este foarte, foarte cuminte.
Cu limbajul a romana si are un bagaj foarte mare de cuvinte nemtesti de la gradinitza. de cand e mama mea aici si doarme cu ea in camera nu se mai trezeste noapte si face un somn complet pana dimineatza la 6:30, 7.
I-am luat bicicleta fara pedale(din aceea pt echilibru) si casca. Ii place la nebunie sa se plimbe cu ea. Prinde cate o viteza de ma sperii. jenat
Inca ii place mult sa deseneze si acum 2 zile m-a 2 sani pe masura rad . I-am lipit desenul la ea in camera si a bucur sa mai citesc cate ceva si despre Marcus:) Eu oricum urmaresc tot ceea ce scrii tu si am vazut toate pozele pe care le-ai mai pus. Tare frumosi iti sunt flacaii!
Ramona, imi aduc aminte de tine ce panicata erai cu gradinitza si uite ca Timeea se comporta ireprosabil. sarut

Aici este o poza cu printesa mea zambet

sus

Denunta
alimary

Copii
Robin: 15 ani, 5 luni
Marcus: 18 ani, 1 luna

11.05.2007 7:14     citat 

Alessia_de chiar ieri ma gandeam la tine si ma intrebam ce mai faci , daca ai nascut confuz ...Elektra e o dulce asa cum o stiam si e asa de mare...nu vi se pare ca a deja incep sa fie niste "mici oameni mari"?
si Marcus isi aminteste de perioada cand am fost eu in spital ...de cate ori trecem cu masina pe-acolo, si vreau sa spun ca trecem cam o data pe zi, imi spune:"mama ,da sa nu mergi la spital, OK...sa nu faci operatie...OK?"
Voica, sper sa te simti mai bine si sa-i aduci Elektrei cat mai curand un fratior la fel de frumos si voios ca si ea zambet
Va pupam

sus

Denunta
Minteuan

Copii
David: 18 ani, 2 luni
Horea: 16 ani, 4 luni

11.05.2007 7:44     citat 

alimary In primul rind LA MULTI ANI lui Marcus. Sa creasca mare si sa va bucurati de Minunile voastre!!! sarut sarut sarut

In al doilea rind macar voi ati scapat de scutec si-l pastrati doar la kk, noi il folosim inca tot timpul plang sau sunt foarte trist deja nu mai stiu ce poveste sa mai inventez sa-l pot determina sa-mi spuna sau ce sa fac...ma cam apuca disperarea, se incapatineaza sa ceara. Am incercat si sa ascund toate scutecele din casa si sa-i spun ca nu mai avem, dar cind il schimb pe Horea e circ mare ca vrea si el scutec. Cred ca o sa se insoare cu scutec plang sau sunt foarte trist.
In rest are momente de cumintenie extrema, de rebeliune extrema, dar se joaca din ce in ce mai frumos cu Horea.
E inca tare posesiv cu noi cind e si Horea in preajma, vrea in brate, se alinta, mai zice chiar sa nu-l tin si pe Horea, desi daca il intreb daca ii place Horea imi spune un DAA mare si hotarit. E dulce dimineata vorbeste incet pina il aude si pe Horea ca s-a ii spune "selus Holica, cum ai donit?bine?daaa!" (ca inca e la faza el intreaba el raspunde) cu mult entuziasm si reala bucurie.
Alessia_de iti doresc o nastere usoara si dulceata de fetita sa se bucure de bebe, iar daca o sa fie geloasa sa-i acordati multa atentie, am vazut cit de mult ii afecteaza pe cei mici toata aceasta schimbare.

sus

Denunta
ramonikade

Copii
Timeea: 18 ani

11.05.2007 10:51     citat 

Activitate ca-n vremurile bune...asta-mi place zambet IoanaP,alimary,alessia_de, Minteuan zambet multe nume cunoscute la apel in clubul de 2004..mai lipsesc totusi cateva persoane tare dragi mie,dintre care le-as aminti acum pe bonniewhite si pe adelia,pe care le astept cu bratele deschise cu noutati despre puii lor.Nu cumva sa va simtiti excluse, mamicilor noi venite,asta era pt mine doar o incursiune in istoria clubului...cu amintiri super placute,cu prietenii ce sper sa dureze pana la adanci batraneti,cand ne-om mai intalni aci pe forum sa povestim despre nepotii nostri scot limba rad

si ca sa continui firul asta de melancolie care m-a astazi,ziua in care am primit primul cadou(real) de la al meu pitic sarut .M-a surprinsa ,nu stiam ce urmeaza) si despacheteaza din rucsacul ei o cutiuta verde,in forma de inimioara ,pictata de ea ,care asundea o poezioara pe capac si cateva bombonele facute de copii la gradi (fulgi de cereale imbracati in ciocolata).
Apogeul a veselie,soarele sa-ti rada mereu! )
Nu-mi venea sa cred ce-mi auzeau urechile...atat de emotionata am fost ! sarut

si asta au pregatit la gradinita ,pt ca in 13 mai e sarbatorita ,aci in Germania, ziua mamei zambet

sus

Denunta
elly_mami_asistenta

Copii
Eliana-Stefania Alexandra - minunea noastra...
18 ani - La Multi Ani!

14.05.2007 11:42     citat 

Fetelor, in speranta k va mai amintiti de noi, am decis sa intru sa mai scriu aici la clubul preferat: noi acum suntem bolnavioare, Stefi a urata si facem tratament injectabil cu cefalosporina..ea se comporta foarte bine si e cuminte cum a acum nu incetez sa ma mir ce rpd a ce mari s-au facut ai nosti pici...chiar ma uitam la varsta sarcinii tale Voica si nu imi venea sa cred k mai ai un pic si nasti...parca ieri te felicitam pt noua sarcina...!!!
Despre Stefi ar fi atat de multe de spus: e o cocheta, vrea mereu sa faca tot ce vede k fac cei mari, ma ajuta mereu la tot ce fac, de vorbit vorbeste o limba chinezeasca: e fenomenala..poceste ink multe cuvinte, dar ma distreaza teribil...de pilda: aide ta tatem un tatel= haide sa facem un castel, dula=gura, tzatzoshi pajitzi= cartoi prajiti, si ar mai fi multe altele, dar imi pare rau k nu mile amintesc acum. Fata mea are boala butoanelor, ea trebuie sa apese pe toate butoanele,la usa scarii, iin tramvaie si masini.
Am atatea sa va povestesc, si totusi nu imi pot pune ordine in ganduri si sa relatez in ordinea cronologica...in fine...am mai ramas inca un an la cresa, e bine aici unde e, in afara k tot contacteaza virozele, dar nu am ce face...eu muncesc in fiecare zi, si nu are cu cine sta, dar ei ii place la "tzeviciu: ei=serviciul, iar despre serviciul meu zice: "Mami te dutzi a bolnavi le faci injectii si se duc la mama lor foarte fericit
Hobbiul ei tot dansul a ea acolo, iar acum si canta foarte bine si invata versurile melodiilor foarte rpd.
de dormit Stefi doarme foarte bine, ba chiar prea bine si adoarme acolo unde ii vine..de pilda in tren a se balansa, apoi in supermarket la fel , a se trezea knd ii pica capul... scot limba , dar acasa adoarme cu mine langa ea si nu oricum, facandu-i masaj si zici k intra intr-un soi de transa apoi adoarme cu zambetul pe buze, iar pe mine ma dor mainile de mor.
Ar mai fi multe de zis..am mai avut si clipe mai putin frumoase in ultima vreme, o sa va povestesc alta data, caci maine am in fata 12 ore de munca, asa k va pup si imi pare bine k am postat aici la clubul nostru...va pup si sper sa am timp sa mai intru si sa mai relatez despre noi...!!!

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

15.05.2007 11:12     citat 

Noi am ajuns la o noua etapa in dezvolare...cand o intrebam ceva despre ea (cine a isi spune asha), ci raspunde cu EU jenat jenat jenat e excelent! sarut

sus

Denunta
alimary

Copii
Robin: 15 ani, 5 luni
Marcus: 18 ani, 1 luna

15.05.2007 9:22     citat 

Noi suntem tare tristi pt ca Marcus a a fara Koda plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist ...nici nu pot sa-mi imaginez ce e in sufletul lui pt ca nu ne lasa sa-l vizitam...ni-l arata numai la geam...dar am decis cu sotul ca e mai bine sa nu-l cerem la geam ca-i facem mai mult rau decat bine trist

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: