· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Mici probleme de sanatate la sugari > ajutorr - iritatie
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor ajutorr - iritatie     
gaguta

Copii
ema maria: 15 ani, 9 luni
stefania elisabeta: 14 ani, 7 luni
Sofia Elena: 6 ani, 7 luni

07.12.2006 2:28   ajutorr - iritatie  citat 

sunt foarte suparata fetita mea Ema-Maria e mai tot timpul rosie la putica si la fundulet,o spal de fiecare data cand o schimb de caca si pisi.Am incercat toate metodele mosibile,poate sa fie din cauza ca e mai grasuta? Ce sfaturi i-mi dati cu ce as mai putea-o da,nu am folosit crema ai super buna din tara Bepanthen am inteles ca e super buna,.noi stam in strainatate nu o gasesc aici astep sa mi-o trimita ,pupici la bebelusi zambet

sus

Denunta
1mamy

Copii
Victor: 16 ani, 2 luni

07.12.2006 2:35     citat 

Noi folosim eriteal sau crema pentru fundulet de la klorane bebe. Victor a fost o singura data iritat. E foarte buna.
sarut banuiesc ca e vorba de pasarica nu de putica scot limba

sus

Denunta
gaguta

Copii

07.12.2006 2:37     citat 

ei eu asa ii spun putica ca e mica,nu stiu ,nu cunosc crema asta se gaseste in tara banuiesc,pupic

sus

Denunta
Inuca0212

Copii
yvonne: 18 ani

07.12.2006 2:40     citat 

- schimba-i marca/tipul de scutec. poate nu se poate imprieteni cu ce are acuma.
- eu o dau cu Weleda Wundschutzcreme cand are funduletul rosu. cand era extrem o puneam cu funduletul pe olita de noapte, pe care o umpleam pana sus cu ceai de musetel, si o tineam cam 5 minute pe olita.
- pudra de talc, dar cu grija, sa nu inhaleze praful, ca zica-se ca-i tare nociv.
- cand e asa rau iritata, las-o, pe cat posibil, fara scutec, pt ca locul iritat sa nu stea la umzeala.

sus

Denunta
gaguta

Copii

07.12.2006 2:44     citat 

chiar asera am puso cu funduletul in ceai de musetel nu am lasat-o chiar 5 minute mi-e mila ca e mica debea are 4 luni si folosim cel mai bun scutec asa ca incotro sa o mai iau si am lasat-o si fara scutec ei a mai tras cate un pisi dar asta e asa sunt bebelusii

sus

Denunta
1mamy

Copii
Victor: 16 ani, 2 luni

07.12.2006 2:50     citat 

Noi am luat initial din franta, dar acum sunt si in Romania. Nu toate produsele. Uite site-ul, poate se gasesc si acolo www.klorane-bebe.com. Crema de fundulet e cu oxid de zinc si e foarte buna. Cu ceaiul de musetel.... parerile sunt impartite. Unii dermatologi chiar nu recomanda. La fel si cu unguentul de galbenele. Nu dati in mine, dar chiar asa mi-au spus, ca nu sunt bune la orice.
Victor a fost iritat o singura data, cand i-am schimbat servetelele. I-am luat Johnson si a fost dezastru. Acum folosim din acelea fara parfum de la Huggies.

sus

Denunta
Inuca0212

Copii
yvonne: 18 ani

07.12.2006 2:52     citat 

o chestie pe care am auzit-o (dar n-am practicat-o) e cu uscatul funduletului cu foen-ul, ca sa nu fie umed deloc, mai ales daca are pliuri de grasime. dupa cat de frumos suna locul in care stai tu, banui ca-i si cald si bine...si poate scutecul ala cel mai bun nu-i suficient de "aerat"... uite, eu foloseam scutec de la Pampers - Baby Dry. imi facea niste iritatii de la un momentdat avea si sangerari pe unde era iritata. am schimbat scutecul, cu Pampers ActivFit, si n-au mai fost probleme.

sus

Denunta
gaguta

Copii

07.12.2006 3:00     citat 

eu stiu daca chiar scutecul e de vina aici inca nu e asa cald,in Spania acuma e chiar rece in casa la noi e cald si bine,o sa las poate mai mult timp fara scutec nu stiu daca la tine se gaseste DODOT peampars asta e cel mai mult din cate stiu eu si i-l pun de cand a am manscuta ,Faza e ca e pe etape pe kg acuma am observa ca la 3a etapa adica 4-10 kg peamparsul are un alt miros pun un fel de medicament,in fine o sa-i treca ei dar i-mi sta mie pe creir,sanatate

sus

Denunta
nerea

Copii
estefania: 15 ani, 8 luni

07.12.2006 4:10     citat 

incearca aceasta crema sigur ai sa o gessti si eu tot in spania sunt si o folosesc si este foarte buna sigur ai sa o gasesti in farmaci crema se numeste Mustela 10%oxyde de zinc vitaminas b5 e foarte buna

sus

Denunta
gaguta

Copii

07.12.2006 4:42     citat 

tocmai asta i-am pus ultima oara si nu i-a priit crema asta cu zinc,off ce ma fac

sus

Denunta
gaguta

Copii

07.12.2006 4:50     citat 

buna mamica din spania mallorca ,sory a mea pune mustela previne roseta la fundulet nu e cu zn,crezi ca e o diferenta mare intre creme?pup :(

sus

Denunta
gaguta

Copii

07.12.2006 4:54     citat 

si as putea-o da si pa putica cu crema asta de zinc,ce face estefania ta e bine,cred ca nu ai nici o problema de genul rosie la putica si la fundulet

sus

Denunta
Narghi

Copii
Nemy: 15 ani, 10 luni

07.12.2006 5:18     citat 

Crema Bepanthen se gaseste si in Spania,intreaba la mai multe farmacii.Intr-adevar,e foarte buna,si eu am folosit-o cand am avut nevoie.E bine ca o lasi fara scutec,dar sa ai grija,asta poate ca a aparut si in cazul in care folosesti servetele umede.Unii copii sunt foarte sensibili la unele produse de acest gen.

sus

Denunta
Narghi

Copii
Nemy: 15 ani, 10 luni

07.12.2006 5:27     citat 

Uite,chiar acum am in fata mea reteta pe care i-a scris-o dr pt aceleasi probleme...daca nu gasesti Bepanthen,atunci poti sa folosesti Oxyplastin,se pare ca e bun.
Sper sa treaca cat de curand.... zambet

sus

Denunta
gaguta

Copii

07.12.2006 5:33     citat 

mersi de sfaturi,nu mai folosesc de mult servetele umede,poate gasesc crema la farmacie ,ms mult de tot

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: