· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > ajutor!!! suzeta
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor ajutor!!! suzeta     
fish

Copii
DEBORAH - albinutza
18 ani, 10 luni
VLAD DARIUS - voinicel
13 ani, 7 luni

24.09.2003 4:02   ajutor!!! suzeta  citat 

va roooooog, ajutati-ma!!!
nu mai scapam de suzeta, a pentru noi o pacoste... seara cel putin e problema mare... pana adoarme e circ, apoi trebuie sa i-o scot din gura repede, insa silentios... ochi peste cap prostit ca atfel se trezeste si daca isi da seama ca n-o are reincepe circul.
ce ma sfatuiti??
merci mult, si anticipat... scot limba jenat

sus

Denunta
Carmella

24.09.2003 4:16     citat 

fish, atita timp cit copilul oricum suge ceva, fie ca e sin, fie ca e biberon, suzeta nu are nici un efect negativ, oricum asta toate dezvolta muschii falcilor. Cind incepe sa manince mincare solida, iar lichidele le bea din cana/pahar e indicat sa n-o mai lasi sa suga suzeta. Asta poate mentine (explicatie saracacioasa, dar numai asa stiu sa zic) obrajii umflati pe dinauntru ... si poate sa-i cauzeze dificultati in vorbire. Baiatul meu a suzeta pina pe la 2 ani.
Asa ca mai las-o, zic io ...

sus

Denunta
daniluca

24.09.2003 6:22     citat 

Fish, stai linistita si lasa fata cu suzeta...toti copiii sug ceva la varsta ei si nu vrei sa fie degetul...sau sanul cum sugea ALexa de ajunsesem suzeta ei ambulanta.... surprins
si lasa-i suzeta seara...si oricand o cere...o ajuta sa se calmeze si pe voi sa fiti linistiti....
O sa dureze ceva pana i-o scoti mai tarziu dar ca orice se poate rezolva...
Fata mea nu a in timp ce a pace...
Daca as lua-o de la capat eu i-as indesa suzeta in gura lui fii'mea... scot limba

sus

Denunta
Cora

25.09.2003 12:40     citat 

Eu te sfatuiesc sa citesti alte subiecte deschise pe aceeasi tema. zambet

http://parinti.com/modules.php?name=For...ght=suzeta

sus

Denunta
ina_nz

Copii
Adrian: 18 ani, 10 luni
Maya: 12 ani, 10 luni

25.09.2003 3:24     citat 

Ai mai fishule ca nu e o nenorocire asha mare ca suge suzeta!!!
Eu o consider mana cereasca....altfel numai cu sfarcu in gura ar sta, nici la veceu nu m-ash putea duce!!
Sunt sigura ca v-a fara probleme.

sus

Denunta
bg

Copii
Bianca Andreea: 22 ani
Radu Tudor: 19 ani, 7 luni

25.09.2003 9:10     citat 

O sa scapi de suzi nici o grija. Bia a 4 luni. E adevarat ca trebuie sa nu abuzezi de suzi, scoate-o la un sfert de ora dupa ce a plange incearca sa vezi intai cauzele nelinistii (ora de masa, pampers, lumina sau zgomote prea puternice, plictiseala...). Cand o sa mai creasca ii poti da un colt de paine, un biscuite in loc de suzi.

sus

Denunta
agneska

Copii
ANA Elisa: 18 ani, 10 luni
Emilie Lucie: 15 ani, 11 luni
am nascut deja!

25.09.2003 6:57     citat 

Fish si a stii sunt plansete dintr-acelea nu de foame , gen continuuu si ascutite ci de ... cum sa zic , de " ciuda" cu intreruperi , cu suspine si chiote de inciudare , o las asa vreo 5 -10 minute si de obicei oboseste si adoarme fara ! Daca dureaza mai mult, ma duc si i-o pun in gura insa stie ca data viitoare nu mai vin chit ca plange 20 de minute, asa ca se descurca sa n-o mai piarda pana ce adoarme pe lunga durata !
E clar ca alea 10-20 de minute in miezul noptii nu sunt faine dar noi asa procedam cu suzeta noaptea ! Ziua stam si i-o bagam in gura tot timpul fiiindca ne-ar tine numai in plansete ! Dar asta e ! Cand e singurul lucru care o linisteste ... il preferam !

sus

Denunta
SMOKY

25.09.2003 9:34     citat 

..eu as vrea s-o dezvat...dar baga toate porcariile in gura sa-si aline durerea (ii mai cresc dinti)...prefer suzeta decit degete sau alte minuni(telecomanda cind o prinde,chei de jucarie etc).

sus

Denunta
fish

Copii
DEBORAH - albinutza
18 ani, 10 luni
VLAD DARIUS - voinicel
13 ani, 7 luni

27.09.2003 8:03     citat 

...agnesko, 10-20 de minute sunt, ca sa zic asa, mizilic draga mea... a la 9:30 pana la 12:00, cu vreo doua intreruperi, prima data mama soacra cu o prietena venita in vizita, cand aproape se potolise si era numai in faza de aaaaahh, aaaaahhh, si a aaaahhh...noi stateam in camera ca liliecii, agatati de tavan de stres si incordare ca poate, poate se opreste... da´ de unde... plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist
bineinteles ca a-am iesit din camera si am incercat sa fiu cat pot de politicoasa si sa-i spun sa nu mai faca treaba asta, nu stiu cat de mult mi-a obosita ca nu stiu cum de n-am urlat, nu mai dormisem de cand plecase mama in Ro, de vreo doua saptamani... prostit prostit
apoi ii venise ora de masa, am hranit-o si apoi inca o ora circ cu suzi, cu scapat din gura, plans, pus inapoi si tot asa...
acum e mai bine, tot asa... cu strategia cu scosul din gura cand o prind ca adoarme si ma strecor din camera ca Tom Cruise in Mission Impossible l, in sala in care podeaua avea un senzor pentru masa si i-a transpiratie pe care l-a ma aude albina... ochi peste cap ochi peste cap in ce hal m-a noi din urma ! si a a la 12 pana pe la 17) si chestia cu suzeta scapata din gura mi-o face si mie .... nervos si sunt cu nervii laaaaaaaaaa pamant !!! O las sa planga ca cica e bine ca se descarca dar eu nu mai pooot ! Pana si cand nu mai plange mi se pare ca o aud !!! Visez ca o iau cu mine in pat ca sa o fac sa taca ( ceea ce fac f.f.f.rar dimineatza in cazuri extreme !!!) Berb. nu-i acasa de o saptamana si simt ca imi plesnesc creierii sa gerez singura totul ... plus ca are momente cand tace ( eu bagata in bucatarie ca sa nu ma mai auda si nici eu pe ea foarte fericit !!!) si zic "gata a sa zic "hai ca ma apuc linistita de calcat "si cum parchetul meu scartzaie nitzel ......aaaaaaaaaaaaaaa .... o apuca plansul din nou !!!! plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist
Acum cand are draci plange la fel de inversunat ca si cand ii e foame si Fish, o sa plesnesc ca un pepene de nervi !
Cica genul asta de plansete care nu pot fi calmate sub nici o forma tin de la a abia suntem la a i-a transpiratie pe care l-a pranz iar celelalte perioade de somn in carucior la aer curat cu pasarele, zgomot de copii si altele.

Fac si eu haz de necaz dar tare mi-a e obosita moarta de nici nu poate s-o ia somnu´, poti sa-i pui si fanfara militara si coru´ Madrigal la cap, n-o pacalesti cu nimic...
aolica, zici ca pana in saptamana 8 o tine asa?? slava Domnului, noi suntem intr-a printr-a nervii...
stiti ce-am facut azi?
s-a a si poate nici noi, credea ea... asa ca n-a in dormitor, dupa ce-o luasem la noi si incercasem s-o fac sa doarma, mi-am pus dopuri in urechi si-a pe chat - uite ca Ina, care semna condica, nu are nici o problema! rad

Lasati fetele cu suzeta - ca aici zic si io ca Daniluca! de cate ori nu am regretat (si mai regret inca) ,,,, ca n-am fost mai insistenta cu suzeta!
La bb2 i-o dau din prima zi!

si fetitele voastre sunt mici, poate au inceput colicii, poate chiar le e foame sau le e dor de voi! jenat
Ia ganditi-va voi ce fel e viata pentru ele - de la culcusul cald in care au fost 9 luni - acum sunt intr-o lume total straina, trebuie sa respire, sa suga, sa se obisnuiasca cu tot ce le inconjoara, cu ritmul noapte/zi!!!!
Credeti ca e usor????
Puneti-va in locul lor putin si sa vedeti ce resurse infinite de rabdare o sa capatati! Luati-le cu incredere in brate si linistiti-le cand plang, mangaiati-le, ajutati-le ca aiba incredere in lumea asta noua in care au intrat - si o sa vedeti ca vor deveni mai linistite! sarut

Iar de somn puteti uita - daca nu va culcati o data cu ele (indiferent ce perioada a o sa ajungeti insomniace - ca mine! scot limba

Pupici la bebici si rabdare si iubire, mamicilor!

sus

Denunta
ina_nz

Copii
Adrian: 18 ani, 10 luni
Maya: 12 ani, 10 luni

29.09.2003 2:25     citat 

Sarumana tanti Manu zambet
Citeam ce scriu fetele aici ca lasa bebelele sa planga shi ma gandeam ce rau procedez eu ca nu las copilu sa planga.....cred ca al meu n-a tocmai pentru motivele pentru care zicea Manu nu il las singur sa urle....se simte singur, neprotejat, ii e teama de spatzii deschise dupa ce a cateva zile in care a plang de nesomn.
Alinatzi copiii shi strangeti-i la pieptul vostru, sa vedetzi ca se linishtesc.

Bafta!

sus

Denunta
fish

Copii
DEBORAH - albinutza
18 ani, 10 luni
VLAD DARIUS - voinicel
13 ani, 7 luni

29.09.2003 11:22     citat 

bre mamici perfecte... ochi peste cap ochi peste cap sa stiti ca, si cred ca Agne e la fel, nu o las pe albina sa planga doar ca am eu chef sa-mi fac somnu´ de frumusetze, dasi n-as avea nevoie ca sunt deja... scot limba prostit
da´ si eu o iau langa mine, o legan si ii cant si tot asa, da´ e un fel de joc-santaj cu suzeta, o scuipa apoi plange c-o vrea, iar o arunca... mie nu mi se pare amuzant in special la ora 3 in miezu´ noptzi, ma rog poate nu mi-am intrat in meserie sau nu sunt buna de-asa ceva... ochi peste cap ochi peste cap ochi peste cap
se ofera cineva sa faca baby sitting pentru albina mea?? glumesc bre, nu v-o dau!!!! foarte fericit socat
iar colici nu mai are, numai neshte nervishori...
nu ma stresez de treaba asta mereu, da´ cand am fost im zilele alea de crize, si-ale noastre si-ale ei..., am strigat si eu dupa ajutor... capisci??
acu´ de exemplu doarme ca o valiza in gara... si nu e problema cu spatiul, nu-i place sa stea stransa undeva, daca nu isi misca mainile in voie urla de ne auda tot cartieru´... am fost cu ea la suparmarket sambata si bineinteles ca a inapoi... prostit ochi peste cap plang sau sunt foarte trist se facuse vanata de urlat, bre... numai cateva minute...
asta e.. iertatzi-ne si voi ca ne mai vaitam, e prima oara cand facem treaba asta si chiar daca avem ceva carti sunt numai de reper, nu se potrivesc la tzank...ca altfel imi taiatzi mául si nu mai indraznesc sa spui nimic aci... plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist jenat
pupici tuturor, in special mamicilor de meserie... trag cu ochiul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: