· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Cultural > Ce mai cititi in ultima vreme?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 17, 18, 19  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Ce mai cititi in ultima vreme?     
lilith1967

27.08.2002 2:01   Ce mai cititi in ultima vreme?  citat 

Eu m-am saturat de cursurile de Java, de articole de specialitate, white papers, tips& tricks... dar si de cartile de literatura in limba engleza. Si m-am apucat sa recitesc \"Ciresarii\" si \"Intoarcerea din rai\" a lui Eliade.
Dupa ce le termin vreau sa recitesc \"Un secol de singuratate\"

Ce sugestii mai aveti?[Modificat la data: 27/8/2002 lilith1967]

sus

Denunta
zizee

Copii
Anas Louka (Snoopi): 17 ani, 11 luni

27.08.2002 5:07     citat 

Eu: ceva proaspat si genial.
'Chipurile orasului - Istorii de viata in Bucuresti. Secolul XX'. E scrisa de un fost prof de-al meu din facultate, Zoltan Rostas. Dar mi-e teama ca nu se gaseste decit in Romania. Deocamdata.
Mi-am adus din tara 'hrana' noua pentru citeva luni, sper sa am pina la Craciun; de fapt la halul in care ma aduce Snoopi poate ma tine pina la Paste trag cu ochiul
Urmatoarea care va fi taiata de pe lista e 'Harfa de iarba' a lui Capote.
Mai spuneti si voi.

sus

Denunta
Cora

28.08.2002 1:30     citat 

Pai uite, chiar aseara am citit din colectia...<em>Clifford - the big red dog</em>, iar astazi am rasfoit cu placere ultimul numar al revistei <em>Parenting</em> si <em>The 3 am Handbook</em>. surprins
Ca fir-ar sa fie de treaba daca apuc sa mai citesc si eu ceva sa-mi placa. nervos

sus

Denunta
netwalker

Copii
Miruna: 20 ani, 1 luna

28.08.2002 11:11     citat 

Eu citesc povesti. Toate cate imi cad pe mana. Lui Miruna ii place cand ii citesc, dar si mai mult cand ii povestesc. In rest, reviste. Permanent citesc "Arborele lumii" In fiecare dimineata, la cafea si la tigara. Seara nu mai am timp de citit. Decat povestile. zambet

sus

Denunta
lilith1967

28.08.2002 2:12     citat 

Pai seara si eu citesc povesti... foarte fericit, ca nu apuc altceva (vezi colectia Franklin - broasca testoasa, niste timpenii de povestioare in engleza de mi se face rau.... fiecare fraza - adr absolut fiecare fraza, nu exagerez - incepe cu: "The firefighters...". Parca e scrisa de un inapoiat mintal.... A, am avut un succes nemaipomenit cu "balada unui greier mic" a lui Toparceanu si cu "Micul print".
Cartile de care va spuneam le citesc in metro de acasa la servici si invers.... c atunci cand ma duc sa ma culc, pun mana pe carte (cea pentru mine, nu pentru Danut! rad si adorm dupa 3 randuri cu cartea in mana foarte fericit... asa ca am lasat-o balta cu cititul cartilor acasa...

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 18 ani
Adelina: 9 ani, 9 luni

29.08.2002 10:45     citat 

Vad ca nu sunt singura care a dat in mintea copiilor! zambet pe langa povestile (scurte, pe care de altfel cred ca le citesc mai mult pentru mine, galusca fiind mult prea mica ca sa priceapa ceva - ei i-ar fi egal si daca i-as citi cartea de bucate) am inceput sa citesc... Aventurile lui Tom Sawyer... suntem in pana de bani, asa ca... am rascolit biblioteca... si dupa ce o termin, trec si la Huckleberry scot limba

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 18 ani
Adelina: 9 ani, 9 luni

29.08.2002 10:50     citat 

Tot eu... sa nu credeti ca nu le-am mai citit... dar sunt atat de "proaspete" incat nu pot rezista tentatiei... asta cu riscul de a parea retardata... am cateva carti pe care le recitesc cu aceeasi placere oricand: "La Medeleni", "Ciresarii", "Singur pe lume", .... etc....

sus

Denunta
vladosmina

Copii
vlad: 18 ani, 4 luni

30.08.2002 10:34     citat 

Va recomand sa cititi sau recititi :
Trei intr-o barca de Jerome K. Jerome.
Tocmai i-am spus mamei sa mi-o aduca cand vine. Sunt convinsa ca daca n-ati citit-o o sa va placa la nebunie. O sa va distrati si relaxati pe cinste, si in plus, cand faceti bagajele pentru plecat in concediu nu o sa va mai boscoroditi sotii ca sunt neandemanatici si/sau ca nu va ajuta zambet

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 18 ani, 4 luni
Hanna: 14 ani, 11 luni

31.08.2002 4:01     citat 

Harry Potter si Camera secretelor momentan, dar inainte Soljenitin: Ivan Denisovici.
placut tare.

sus

Denunta
Denise

Copii
Tyron.B: 18 ani, 6 luni
Imara Romina Luona: 13 ani, 11 luni
Amylyn: 19 ani, 9 luni

31.08.2002 11:18     citat 

eu vad mai mult filme dar am o carte care inca nu am terminato de ani de zile iar de ultimul timp citesc si adorm imediat fara sa mai intorc pagina..........cartea e foarte buna insa se numeste Rosie scriitorul Stephen king (favoritul meu mai ales lla filme ca de carti nu mai am rabdare)

ps.harry potter e deja pe video/dvd si in curind va aparea si al doilea pe video si dvd........cred ca stii si tu da cica cartea e mult mai frumoasa......mie mia placut filmul e facut bine ........un film nou pe care nu lam vazut inca e tarzan &jane...
foarte fericit

scuze fetele dar am boala filmelor...... foarte fericit[Modificat la data: 1/9/2002 Denise]

sus

Denunta
Denise

Copii

31.08.2002 11:20     citat 

oh sa nu uit ca pe dvd mai sint si filme pt. copii care au si lb. romana asa ca de abia astept sa aibe tyron virsta cind il va interesa sa priveasca . trag cu ochiul

sus

Denunta
daniluca

01.09.2002 8:13     citat 

Denise, te rog lumineaza-ma...unde pot gasi DVD-uri cu desenele animate in lb.romana?
Sunt desene romanesti sau clasice dar titrate si in Ro?
Am inteles bine?!??..
Ajutuuuuuur...vreau si pentru bebela mea...

sus

Denunta
Denise

Copii

01.09.2002 12:45     citat 

draga daniluca habar nam daca in romania se gasesc sau poate la vreo videotheca gasiti adica sa inchiriati......aici dvd filme se gaseste la magazine mai mari dar si la mai mici ,in caz ca vei da de film pe dvd pe undeva uitate pe spatele cutiei si vezi ca scrie acolo cite limbi straine sint si care ,ce subtitlul au .....de exemplu eu am vazut ca au diferite lb. straine si din intimplare ma intrebat cineva si cind ma uit era si lb. romana adica pui vocea ci nu ca subtitlu.....desenele animate de care vorbesc sint cele Disney world..........nu iti pot spune acum precis si nici nu mam uitat la toate sa vad care au limba romana pe ele si care nu ,videotheka nu e deschisa inca asa ca trebuie sa ma uit intii sa vad care sint .

ma voi uita sa vad daca pe dvd Harry potter au limba romana.....ba chiar le controlez pe toate foarte fericit

sus

Denunta
muztu

Copii
Eca
Peter

01.09.2002 1:13     citat 

As vrea sa am mai mult timp sa citesc, asa cum aveam pe vremuri. Doamne ce ani frumosi... foarte fericit
Acum am inceput sa recitesc "Marile sperante" ale lui Dickens, o carte care mie mi-a marcat copilaria. zambet
Si toata ziua cat e ea de lunga ii citesc lui fiica-mea povesti, unele cred ca i le-am citit de zeci de ori, iar in top se afla Alba ca Zapada si Bambi. foarte fericit

sus

Denunta
Denise

Copii

01.09.2002 2:28     citat 

draga dani doar ce mam uitat la filmele pt. copii (dar si adulti)nu sint asa de multe pe dvd si nici nu le am pe toate di cauza ca la magazine sint ieftine si multi parinti vor sa le aibe in casa in loc sa le inchirieze asa ca am gasit numai 3 dvd cu lb. romana dar ca subtitlu doar ......film animat The lord of the rings(warner bros) Osmosis Jones film si figuri animate(tot warner bros)si originalul clasic The Goonies(nu e animat).
cred ca poate asta depinde si de tara in care vor iesii pe piata . trist

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3 ... 17, 18, 19  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: