· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > de unde stim daca puii nostri sunt stangaci???
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor de unde stim daca puii nostri sunt stangaci???     
simma

Copii
Ioana Catinca: 16 ani, 7 luni

18.12.2006 2:37   de unde stim daca puii nostri sunt stangaci???  citat 

buna, fetelor.

sunt proaspat intrata in clubul mamicilor cu copil mic, si nu bebe!! :x

as vrea sa stiu si eu cand (la ce varsta) se poate sti daca bebe e stangaci sau nu? fetita mea, cand o recupereaza pe suzi o ia cu drapta, apoi o trece in stanga si o baga in gurita si, din nou cu dreapta, o aseaza cum trebuie, daca se intampla sa fie invers..

la turta a gandesc ca poate mai e vreo mamica, care si-a-al doilea subiect am scris pe ultima pagina (pagina 5) printre altele:
----------
citat:
Cat despre testat, pe undeva descrisesem niste teste, dar nu mai stiu unde.
Aici e un articol in engleza: /english/Testing.htm" target="_blank">http://www.linkshaender-beratung.de/english/Testing.htm
----------

Poate te ajuta.

sus

Denunta
Romelia

18.12.2006 4:15     citat 

te deranjeaza acest lucru? Eu observ ca al meu foloseste stanga la majoritatea actiunilor dar nu ma deranjeaza deloc, adica doar pe vremea raposatului era problematic scrisul cu stanga in rest nu e nici un bai.

sus

Denunta
simma

Copii

18.12.2006 5:06     citat 

christa, multumesc pentru linkuri, am citit; inteleg ca mai trebuie sa astept putin.

romelia, nu ma deranjeaza, dar mi-as dori sa nu fie stangace. pentru binele ei. in romania inca nu e pregatita toata lumea sa accepte acest lucru (ma refer aici la toti cei cu care va intra in contact pana ajunge mare si intelege ca nu are un handicap).

am auzit despre multe rautati pe care copilul le suporta numai pentru ca este altfel decat ceilalti din partea unor persoane care ar trebui sa il incurajeze si sa-i insufle incredere in el (educatoare, alti parinti etc)
oricum, am inteles ca e prea devreme sa-mi fac griji.
spui ca nu te deranjeaza deloc. bravo tie, dar te-ai gandit cum o sa-ti ajuti copilul sa scrie? te inteb pt ca pe mine chiar m-ar speria gandul asta, nu am avut pe nimeni in familie stangaci si nu stiu cum as face fata.. dar, poate ca si aici, ca in orice alta situatie, nevoia te invata..

cred ca am mers prea departe..... deocamdata nici macar nu stiu daca e stangace...

numai bine si va multumesc

sus

Denunta
little_djini

18.12.2006 7:59     citat 

----------
simma a deranjeaza, dar mi-as dori sa nu fie stangace. pentru binele ei. in romania inca nu e pregatita toata lumea sa accepte acest lucru (ma refer aici la toti cei cu care va intra in contact pana ajunge mare si intelege ca nu are un handicap).

am auzit despre multe rautati pe care copilul le suporta numai pentru ca este altfel decat ceilalti din partea unor persoane care ar trebui sa il incurajeze si sa-i insufle incredere in el (educatoare, alti parinti etc)

----------

si prin ce ar fi asa de diferit un copil stangaci !? Sunt destui oameni care scriu cu stanga si nu mi se pare nimic ciudat in toata treaba asta ! Daca copilul vrea sa foloseasca mana stanga o foloseste pe stanga daca nu o foloseste mai mult pe dreapta! Ori sunt eu dusa cu pluta daca nu pricep unde e problema ori sunt dusi cu pluta cei ce vad ceva anormal in faptul ca un om e stangaci!

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 17 ani, 10 luni
Teodora Maria: 15 ani, 10 luni

18.12.2006 9:36     citat 

si Diana tot partea stanga si-o foloseste, la 2 ani si aproape 4 luni. Asta incluzand mana, ochiul, piciorul. Stiu ca inca se poate schimba situatia. Daca nu, asta e! zambet O "accept" asa cum e si voi sta pe pozitie in fata educatorilor, respectiv ii voi explica si ei daca va fi nevoie ca si stangacia trebuie luata ca un lucru firesc.
In nici un caz nu mi se pare mai inapoiata motoric fata de alti copii de varsta ei; ce mi-e stanga... ce mi-e dreapta... zambet

Daca vei citi cu atentie linkurile date de Christa, chiar ea a mai ales cum ar trebui copiii sa fie invatati sa foloseasca creionul. Daca Diana ramane pe stanga, o sa incerc sa urmez sfaturile de acolo.

sus

Denunta
simma

Copii

19.12.2006 12:43     citat 

multumesc, adelia.
pana acum, tu si christa ati raspuns constructiv la intrebarea mea.

little_djini, nu te supara, dar mi se pare ca raspunsul tau seamana a dojana... si in mod gratuit...
iar problema nu se pune daca "vrea" copilul sa scrie cu stanga; nu e pe vrute, asa ii transmite creierul..
asa cum am scris si in mesajul anterior dupa ce am citit ce mi-a asteptat pana cand stiu clar daca e stangace.. la ora asta nici macar nu am certitudinea....

de-aia consider ca indignarea ta e gresit indreptata

multumesc inca o data, christa si adelia.
eu consider subiectul inchis.

sus

Denunta
little_djini

19.12.2006 1:39     citat 

----------
simma a christa ati raspuns constructiv la intrebarea mea.

little_djini, nu te supara, dar mi se pare ca raspunsul tau seamana a dojana... si in mod gratuit...
iar problema nu se pune daca "vrea" copilul sa scrie cu stanga; nu e pe vrute, asa ii transmite creierul..
asa cum am scris si in mesajul anterior dupa ce am citit ce mi-a asteptat pana cand stiu clar daca e stangace.. la ora asta nici macar nu am certitudinea....

de-aia consider ca indignarea ta e gresit indreptata

multumesc inca o data, christa si adelia.
eu consider subiectul inchis.
----------

Imi cer scuze cada cu ai perceput mesaju ca pe ceva moralist! eu scriu cu ambele maini ( mai urat cu dreapta si mai frumos cu stanga ) . Da nu vad de ce se poarta atatea discutii despre un lucru normal . Stiu si ca faptul ca e mai dezvoltata partea de creier opusa mainii cu care scrie ( mananca , etc ).
Dar mie mi s-a matusa mea (ambele profesoare de pe vremea lu' raposatu' ochi peste cap )care fac pitici pe creier cand o vad socat
am lasat copilul in pace, in primul rand din comoditate... ce-ar fi fost sa spal pe jos dupa fiecare masa (de cand fii-mea se chinuie sa manance singura), numai pentru ca au babele idei fixe exclamatie intrebare
pe de alta parte, daca doamne-fereste dau de vreo profa comunista nebuna cand o ajunge fii-mea la scoala, am deja antrenament foarte fericit foarte fericit foarte fericit

sus

Denunta
bebevic

Copii
Victor Gabriel: 17 ani
David Andrei: 13 ani, 11 luni
am nascut deja!

22.12.2006 11:20     citat 

Tatal meu mi-a la invatatorul lui si s-a Victor foloseste des mina stinga, dar nu ma deranjeaza, poate si din cauza ca am crescut cu un stingaci in familie.

sus

Denunta
aleniram

Copii
Tudor Mihail: 16 ani, 6 luni
Maria Dalia: 14 ani

23.12.2006 8:28     citat 

eu sunt invatatoare (de fapt, multiplu specializata in domeniul pedagogic - educatoare, invatatoare, prof lb romana si franceza) si in toate cartile de pedagogie studiate ni se spune ca este absolut normal ca un copil sa foloseasca mana stanga si ca trebuie lasat sa o faca daca asa ii dicteaza creierul. eu am avut elevi - in ultima serie 4 din 23, deci destul de multi - care erau stangaci, dar care erau la fel de inteligenti sau de putin inteligenti ca cei care scriau cu dreapta, unii scriau mai frumos, altii mai urat, la fel ca cei care scriau cu dreapta.
si baiatul meu are tendinta de a deranjeaza deloc, mi se pare chiar minunat ca va fi un pic pe langa norma, iar in privinta ajutatului la scris este o perioada destul de scurta si cu putina experienta si tenacitate pot fi ajutati si copiii stangai de catre un dreptaci.

sus

Denunta
sebica

Copii
Sebi: 22 ani - La Multi Ani!
Cristi: 16 ani, 6 luni

30.12.2006 4:51     citat 

si totusi cu ce ne-ar ajuta daca am sti din timp daca e stangaci? Se mai poate face ceva?
Pe cel mare il am stangaci si mi-au spus doctorii si educatoarea sa-l las in pace. si am senzatia ca si cel mic foloseste mai mult stanga.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 11 luni

30.12.2006 8:52     citat 

sebica, nu e vorba daca se MAI poate face ceva (cel putin eu asa inteleg ce ai scris tu daca s-ar putea face ceva ca sa nu mai fie stangaci), ci e vorba ca daca e stangaci e bine sa stii asta din timp, pentru ca sunt unele lucruri care trebuie luate in considerare, cum ar fi invatatul scrisului, la scoala de ex. sa stea in stanga bancii daca mai sunt banci din alea de cate 2 copii, ca sa nu se deranjeze la scris cu un coleg dreptaci, cand invata ceva care se face cu o mana sau care solicita mai mult o mana ar fi bine sa se incerce sa i se arate cum se face cu stanga (asa as fi invatat poate si eu sa tricotez ca lumea) etc.

sus

Denunta
albinutza_l

Copii
Oana: 16 ani, 6 luni

01.01.2007 12:21     citat 

mai,mai...lasati copiii in pace!sunt stangaci ?foarte bine!sunt la fel de normali ca si dreptacii.scria cineva ca stangacii au de suferit ironiile si apostrofarile celor din jur(colegi,educatori)...eu n-am intalnit asa ceva desi lucrez cu copii de mai bine de 14 ani.o fi fost pe vremuri...numai un idiot ar impune unui stangaci sa scrie cu dreapta fiindca asa e normal!bucurati-va ca-s sanatosi,intregi si frumosi!
sarut

sus

Denunta
Beba

Copii
Stefan: 28 ani

01.01.2007 6:40     citat 

Lateralitate se stabileste mai tarziu, in jurul varste de 5 ani poti spune despre un copil daca e sau nu stangaci.
si daca e, care-i problema? Se spune ca sunt mai destepti deoarece, spre deosebire de ceilalti, au mai dezvoltata (clar, nu?!) emisfera dreapta a stiintele reale. Emisfera stanga e respponsabila de vorbire, emotii, poezie si romantism... zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: