· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > sughituri
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor sughituri     
dunemaire

Copii
Timea Christiane: 17 ani, 4 luni

02.10.2003 7:41   sughituri  citat 

Timi sughitza o multime de fiecare data cand o schimb sau o bat pe spate prea mult timp ca sa ragaie. Am incercat deja sa o pun pe pieptul meu, sa ii dau ceai sau lapte . Nici una din metode nu a dat rezultate cine stie ce stralucite. Alte idei?

sus

Denunta
dandria

Copii
David: 18 ani, 2 luni
Marcus: 13 ani, 7 luni
Milo: 10 ani

02.10.2003 7:44     citat 

Uite aici, Dunemaire, s-a discutat despre asta nu foarte de mult:
http://parinti.com/modules.php?name=For...5&f=49

sus

Denunta
dunemaire

Copii

02.10.2003 7:54     citat 

pai singura sugestie pe care nu o incercasem din cele date pe acolo era lamaia .. tocmai am bifat-o si pe asta (a scos Timi limbutza in timp ce sughitza si a ajuns tot pe bavetica plang sau sunt foarte trist )

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 18 ani, 7 luni

03.10.2003 8:08     citat 

Si LExi sughita foarte mult cand era mititica. 10 minute, pe ceas! Serios! Am incercat si eu tot felul de "recomandari", iar la ultima, cea cu lamaia, s-a iritat ingrozitor la fundulet , din cauza ca urina devenise prea acida (avea 3 saptamani; ii dadusem doar o picatura, dar ea sughtia zilnic, deci... in fiecare zi cate opicatura i-a fost de ajuns). Mi-a zis doctora sa nu ii mai dau nimic, sa o las in pace pana ii trece. Si pe la 5 luni cred, a inceput sa mai rareasca "sedintele" de sughit.
Ea era mare sughitoasa inca din burtica.

Nota: e o relatare asta, nu un sfat. Fiecare procedeaza cum doreste.

sus

Denunta
ina_nz

Copii
Adrian: 17 ani, 5 luni
Maya: 11 ani, 4 luni

03.10.2003 12:00     citat 

Nu te mai stresa ca incet, incet scapatzi de sughitz.
Aditzu meu a implinit azi 6 saptamani shi tocmai ma minunam ca s-au rarit mult partidele de sughitz.
Eu nu i-am dat nimic, nici macar lamaie, il mai puneam la san din cand in cand, dar nu intotdeauna. Sincera sa fiu chiar nu parea sa-l deranjeze sau macar sa observe ca sughitza.

sus

Denunta
Nina

Copii
Nina-Cristina: 19 ani

03.10.2003 12:42     citat 

Am citit undeva(nu mai stiu unde,scuze !) ca nu-i deranjeaza sughitul, sunt obisnuiti cu el, de la mami din burtica, cand inghiteau lichid amniotic. Iar acum, inghit aer si ii apuca sughitul. Se poate incerca si cu putina miere pe varful suzetei.

sus

Denunta
dunemaire

Copii

03.10.2003 6:41     citat 

okie fetelor, de acum nu ii mai fac nimic, doar ma uit stoic la ea si astept sa ii treaca ochi peste cap

sus

Denunta
CorinaK

03.10.2003 10:04   despre sughit  citat 

Fara miere fetelor,nu e voie la bebei asa mici.Eu ii dadeam Annei putina apa,sau o picatura de suc de lamie,dar o mai lasam sa sughita pina se oprea singura.
Pupici,Corina

sus

Denunta
Cora

03.10.2003 11:15     citat 

----------
Nina a scris:
Am citit undeva(nu mai stiu unde,scuze !) ca nu-i deranjeaza sughitul, sunt obisnuiti cu el, de la mami din burtica, cand inghiteau lichid amniotic. Iar acum, inghit aer si ii apuca sughitul. Se poate incerca si cu putina miere pe varful suzetei.
----------

Exact cum spui tu este Nina... pe bebei nu-i deranjeaza sughitul si nu le produce nici o durere (doar parintii se streseaza degeaba zambet ); dar, uneori, acesta poate fi un semnal pt. parinti ca prunci-s stresati si deci trebuie sa li se ofere oleaca de atentie si relaxare. zambet

Miere mai bine nu, caci la bebei sub 1 an exista pericolul Botulismului (eu o foloseam in ceai, doar fiarta bine cu apa), dar se poate pune putin zahar pe limba. Si bineinteles toate celelalte metode despre care s-a mai vorbit in link-ul ce l-a pus Dandria mai sus.

sus

Denunta
Nina

Copii
Nina-Cristina: 19 ani

06.10.2003 11:07     citat 

Nu am folosit miere, decat in ceai, cat Cristina a fost bebe. Doar ca, am citit ca e buna si ea(doar un pic, pe varful suzetei!), ca-i face sa saliveze si le opreste sughitul. Pt. sughit, noi am folosit lamaie(drept pt. care, acum ii place la nebunie scot limba ) sau san.

sus

Denunta
Alec

Copii
RARES - CRISTIAN: 17 ani, 5 luni

08.10.2003 9:45     citat 

Dar cu sugitzul sotului cherchelit ce aveti mamicilor?

Sughite si el de cateva ori raspandind vapori de alcool "rafinat" si saritzi cu gura ca ar fi putut sa bea mai putin. rad rad
Daca ii dati o guritza de "miere" si un alint de noapte buna o sa-i treaca si betzia. foarte fericit

Zic si io! Nu saritzi acum pe mine ca nu aveti loc totzi.

sus

Denunta
cara

Copii
Timeea: 19 ani, 10 luni

08.10.2003 10:01     citat 

Si-o gurita de laptic nu vrea el ?! rad rad Ca si-asta e remediu...

sus

Denunta
cara

Copii

08.10.2003 10:10     citat 

Eu i-am dat cateva picaturi de lamaie din prima luna, caci asa m-a invatat asistenta pediatra, dar n-a patit nimic, chiar ii trecea, iar despre miere , pediatra de la spital mi-a zis ca pot sa-i dau, iar dupa vreo 3-4 luni am citit despre miere si botulism, m-am infiorat, am intrebat pediatra la care e inscrisa si mi-a zis ca americanii sunt nebuni, botulismul e f. grav, dar se face de la mierea albinelor lor surprins , dar era mai bine sa nu-i dau. Atunci nu stiam ca nu-i deranjeaza pe bebei, imi parea rau de ea cand o vedeam ca sughite de-i tresare tot corpul...

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 18 ani, 7 luni

08.10.2003 10:41     citat 

Cara, referitor la zeama de lamaie, depinde de fiecare copil in parte cum reactioneaza. Nu inseamna ca daca Alexa mea a avut probleme, va avea si alt copilut.

Cat priveste botulismul, eu chiar nu vreau sa risc pana la 2 ani. Bine, in cazul in care nu ai stiut, asta, Doamne feri de probleme.
Hai ca totul va fi bine si fetita ta se va face mare si frumoasa foc. sarut

sus

Denunta
cara

Copii

08.10.2003 10:50     citat 

Bineinteles, Lumi ca depinde de copil, iar referitor la botulism, sper ca a trecut pericolul.Nici banana, kiwi si alte alea ce am citit pe urma ca nu se dau pana la un an, nu i-am mai dat. Saru-mana, esti o dulce!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: