· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatii inainte de 2003 > Copiii mileniului (nascuti in anul 2000- 2001) II
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
subiect nou  raspunde
autor Copiii mileniului (nascuti in anul 2000- 2001) II     
Nisreen

Copii
Mihai Alexandru: 20 ani, 2 luni
Sarah Elisa: 13 ani, 9 luni

05.02.2007 11:14     citat 

Nah, io nu sunt "mama sefa" la topicul asta dar oricum, sunt convinsa ca toate celelate fete sunt bucuroase ca esti aici numa ca n=au mai avut timp sa intre.
Nasol cu durerile astea incepute intr-o zi si sfarsite in alta zi... eu personal nici nu stiu cand au inceput nici cand s-au sfarsit, sunt una norocosa care a nascut intr-o ora, asta cuprinznad tot: ras, frezat, deliverat. scot limba
Bafta si sa ne mai spui de Tibi.

sus

Denunta
IolyNagyi

Copii
Tiberiu-Mihail: 20 ani, 2 luni
Adrian-Grigore: 16 ani, 10 luni

06.02.2007 11:23     citat 

Pai se pare ca numai la primul a fost greu... 36 de ore ...la un moment dat am crezut ca am murit zambet, dar la al doilea n-a mai fost asa, a durat doar 45 min. zambet

De Tibi pot sa va spun ca dupa parerea educatoarelor este cel mai cuminte baiat care a fost vreodata in gradinita unde este el, iar dupa parerea mea este cel mai cuminte din lume.

sus

Denunta
danas

06.02.2007 5:09     citat 

Buna fetelor!

Robert e "student of the month"!
E asa de fericit si de mandru de el!

sus

Denunta
Nisreen

Copii
Mihai Alexandru: 20 ani, 2 luni
Sarah Elisa: 13 ani, 9 luni

08.02.2007 6:41     citat 

Pai atunci se cuvin ceva felicitari si pentru Danas si pentru IolyNagy!
Bravo fetelor!
La noi se invata momentan adunarea si scaderea cu 1. Se pare ca s-a prins ceva, mai cu un mar, mai cu o para pe masa, uite asa facem noi treaba. Cel mai usor a invatat 2 -1 pentru ca exemplul se facea cu inghetata, si inghetata scazuta era a lui. foarte fericit

sus

Denunta
arond

08.02.2007 8:12     citat 

Am venit sa mai citim ce mai faceti, ce mai ziceti. Mi se pare firesc sa fie mai multi copii pe-aici, deci urari de bun-venit celor ce s-au atasat gastii de copii isteti.
Felicitari mamicilor IolyNagyi si danas, in mod special copiilor vostri.
Vad ca si Maria mai are habar de ceva matematici, inainte insa, cand toti copiii de varsta ei aveau placerea de a numara tot ce se putea, ea nu manifesta niciun interes. Noroc ca mi-au trecut emotiile si acum e si ea mai preocupata. La povesti n-o intrece nimeni (zise cioara cea modesta rad )
Tineti-ne pumnii, azi mergem pentru prima data la logopedie. Se pare ca nu reusim sa spunem in mod clar niste sunete si avem nevoie de exercitii. Vedem ce-o fi.
Sa aveti o zi frumoasa sarut .

sus

Denunta
IolyNagyi

Copii

08.02.2007 9:34     citat 

succes arond! Sa ne tii la curent cum se desfasoara lectiile de logopedie caci, cred, ca si Tibi va trebui sa frecventeze asa ceva... incurca d-ul cu g-ul si nu-l spune inca pe r. Doctorul ne-a spus ca pana la 6 ani se va corecta singur, dar nu mai este foarte mult pana atunci ...

sus

Denunta
arond

08.02.2007 3:32     citat 

Din pacate ne-a sunat dr sa ne anunte ca i-au intrat mesterii in cabinet sa-l renoveze. Ea lucreaza la spital si se pare ca azi i-a venit randul cabinetului dumneaei.
Am ajuns la concluzia ca ea nu stie sa zica sunetele respective. Am dus-o la ORL sa vad daca n-are ceva malformatii, desi stiam raspunsul trag cu ochiul . A zis dr ca are rinolalie deschisa, adica zice anumite sunete nazal desi deschide gura. "L"-ul am reusit s-o invat sa-l zica, ca-l zicea "ng" cumva. Acuma mai sunt "s", "tz" si "z" pe care le spune nazal. Eu nu mai am rabdare sa astept, mi se pare ca nu reuseste singura, ca are nevoie de ajutor, de niste exercitii pe care un logoped in mod sigur le stie.

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

10.02.2007 8:55     citat 

Bun venit noilor mamicute si puiutilor lor sarut
Pe urmatoarea listuta va voi trece si pe voi rad
Danas felicitari studentului , asta da realizare sarut
Arond mult succes Mariei

Noi am fost in vacanta la munte. Piticul meu a reusit performanta sa skieze foarte bine pe toate partiile indiferent de gradul lor de dificultate rad
A fost o vacanta super.
De luni suntem din nou pe baricade la scoala zambet

sus

Denunta
arond

23.02.2007 8:53     citat 

Ieri am fost cu Maria la logopedie, intr-un final.
M-am socat. Doamna este psiholog, sociolog, logoped pensionar. M-am dus cu gandul ca voi vedea niste exercitii de logopedie cand, de fapt, mi-a supus-o la niste evaluari psihologice. Ce m-a socat a fost faptul ca a pus un diagnostic rapid dupa ce i-a dat sa faca un puzzle. Initial pare sa-i dati dreptate, dar Mariei nu-i place sa faca asa ceva decat la calculator. Asa ca a pus frumos piesele in cutie si a zis ca nu vrea sa faca. Atat a insista femeia cu intrebari sa-i zica de ce nu vrea sa faca pana Maria i-a spus ca nu stie (ceea ce nu este adevarat). Atunci mi-a spus ca fata are o ramanere in urma fata de alti copii. "Dar isi leaga sireturile?" "Pai abia accepta sa se imbrace", zic eu, pentru ca vrea sa fie si ea rasfatata ca Mio. A pus-o sa deseneze o fetita, mare, cat foaia. Maria a facut una cu capul mare, gen fetele alea de la desene animate. De obicei le face normale, nu cu capul asa de mare. Doamna a zis ca aici este o problema. Nu mi-a spus ce. Mi-a zis ca educatorii nu vad lucruri "marunte" si ca maria va avea probleme la scoala daca nu luam masuri. Nu stie ce lucrez eu. Am venit si m-am plans acasa, ca sa aud ca mama mea e vinovata pentru ca m-a stresat cand eram insarcinata surprins Noroc ca sotul si cumnata-mea is normali si au combatut asa o tampenie. Ca doar cu Mio am avut parte de stres, dar la servici.
Am zis ca mai merg si alta data si sa vad cum decurge treaba.
Nu-si strange jucariile, bun, nici sotul meu nu e ordonat, dar deloc si culmea, nu e un prost sau ramas in urma, dimpotriva.
Ma enerveaza ca se iau dupa niste standarde si merg pe alea. Sper ca, in timp, sa vada cum sta treaba, chiar m-am simtit jignita in orgoliul meu de mama si ma intreb cum e posibil sa fie ramasa in urma atata timp cat ea spune povesti intregi, cu lux de amanunte, spune poezi, cantece, stie la matematica, face tot felul de fise la gradi, acasa... Ce-i aia sa fii "ramas in urma"? Unii bat cuie si nu fac lucrari de licenta, altii fac lucrari de licenta, dar nu bat cuie...e vreunul ramas in urma???

sus

Denunta
IolyNagyi

Copii

23.02.2007 10:05     citat 

arond stai linistita! exista si alti "medici"... Se pare ca "doamna" la care te-ai dus sufera de mania persecutiei, o fi suferit cineva apropiat si acum trebuie sa sufere toti. Hai sa-ti pove si eu ceva: sora mea este bolnava, dar se vede! a facut scoala ajutatoare si nici acum nu stie sa scrie sau sa citeasca, iar la o evaluare la o astfel de "doamna" cand a intrebat-o cate pixuri are in suportul de pe masa sora-mea a zis "3", doctorita a intrebat-o "cum 3? nu vezi ce multe sunt?" iar sora-mea i-a zis "restul dunt creioane!" si avea dreptate si s-a rastit la noi (yo si mama): "ce aduceti copilul asta aici, nu vedeti ca e sanatos?" si sora-mea saraca este chiar foarte bolnava, e cam pe-o minte cu Adi...

Nu te lua dupa prima nebuna pe care ai intalnit-o! Mai incearca si nu te mai stresa!

sus

Denunta
arond

23.02.2007 10:45     citat 

Chestia e ca doamna asta e renumita ca fiind priceputa. Nu stiu ce sa zic...

sus

Denunta
IolyNagyi

Copii

23.02.2007 10:49     citat 

O fi renumita, dar sincera sa fiu yo personal n-am incredere in persoanele ce au depasit o anumita varsta, mai ales in domeniul in care lucreaza ea. Vrei nu vrei incepi sa crezi si despre tine insuti ori ca esti u geniu ori ca ai innebunit. Crede-ma am vazut atatea umbland cu sora-mea pe la tot felul de comisii...

sus

Denunta
arond

23.02.2007 10:53     citat 

Eu nu m-am lovit de asa ceva si persoana e placuta, nu zici ca-i pensionara. Undeva ceva tot e pentru ca vad ca maria are momente de incapatanare cum n-am vazut la alti copii. Dar am inteles ca si sora sotului meu facea chestii de-astea si acum e o persoana foarte stabila si sigura pe ea.

sus

Denunta
IolyNagyi

Copii

23.02.2007 10:59     citat 

arond eu am 2 baieti superincapatainati unul mai mare decat altul, cu cel mare am fost si eu la doctor pentru ca sunt o mama "nebuna", dar copilul n-avea nimic si l-am chinuit pe la electroencefalograme degeaba (bine! eu avand pb in familie - sora mea - m-am gandit sa nu fi mostenit oarece).

Daca tu ai fi mai linistita din punctul asta de vedere cere o trimitere medicului de familie si du-o pe fetita la o consultatie la un medic "activ" nu o pensionara... Nute costa nimic si stai tu mai linistita

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 20 ani, 4 luni
Hanna: 16 ani, 11 luni

27.02.2007 11:44     citat 

@, poate fiica ta nu e dezvoltata emotional destul, dar asta poate veni cu timpul, inca nu e nimic pierdut. in jumatate de an se pot petrece f. multe cu un copil. mai bine intreab-o pe ea ce intelege prin sunt prb!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: