· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatii inainte de 2003 > Copiii mileniului (nascuti in anul 2000- 2001) II
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
subiect nou  raspunde
autor Copiii mileniului (nascuti in anul 2000- 2001) II     
dani29

Copii
Diana-Maria: 20 ani

10.04.2007 1:41     citat 

Diana-Maria mea s-a nascut pe 24 octombrie 2001!

sus

Denunta
anemarie213

Copii
bianca anamaria: 21 ani, 2 luni

11.04.2007 10:11     citat 

Hristos a inviat!!! Bianca Anamaria , fata mea, este nascuta pe 22.08.2000. foarte fericit

sus

Denunta
ana007

Copii
Luciana Andreea: 21 ani
am nascut deja!

11.04.2007 5:41     citat 

hristos a inviat! sa ne traiasca la toate! :D va mai aduc si eu pe Luciana Andreea nasc pe 28.09.200. :D conceputa pe...cum sa spun 8O in noaptea de 1999-2000

sus

Denunta
arond

12.04.2007 8:23     citat 

Adevarat, a inviat Hristos!
Ma bucur ca suntem mai multi cu fete sau baieti de varsta apropiata, asa putem sa vedem cam ce le poate capul la varsta asta, nu neaparat sa-i coparam, dar sa ne facem o idee despre preocuparile lor.
Maria merge in continuare la psiholog, sunt constienta ca e doar pentru placerea ei, mare lucru nu se intampla pe acolo sau nu-mi dau seama eu. Se pare ca inca e la faza de acomodare si de control din partea psiholoagei. Vedem, in timp, ce se va mai intampla.
Ce mai fac copiii vostri, cum s-au bucurat de Paste?

sus

Denunta
arond

03.06.2007 6:59     citat 

Oare de ce a "murit" subiectul asta? Copiii nostri chiar nu mai fac nimic nou? Probabil, ca si mine, suntem preocupate de mult prea multe lucruri. Daca ar fi sa scrie ei despre pataniile lor, cred ca subiectul ar sta mereu in varful ultimelor mesaje.
Sa le uram si lor, chiar daca a trecut 1 Iunie, o vara frumoasa, plina de bucurii si peripetii de neuitat.

sus

Denunta
rapunzel

Copii
ANDREEA
MIHAI

03.06.2007 7:49     citat 

arondule, eu as putea scrie nu zilnic, ci de mai multe ori pe zi despre ce face Andreea dar, cum spui tu, mi s-a parut ca subiectul tinde sa moara...
Am intrebat in alta parte (am deschis subiect separat) daca am avut nelamuriri.
Acum chiar voiam sa ma sfatuiesc cu voi, pentru ca aveti copii de aceeasi virsta: ai vostri au asteptat cu nerabdare scoala (clasa I) sau cu oarece emotii? pentru ca vad ceva nelininiste la fata mea si ma ingrijoreaza asta... sau o fi doar nostalgia despartirii de gradi?

sus

Denunta
arond

03.06.2007 8:01     citat 

Noi mai asteptam sa ne "coacem" pentru scoala. Anul viitor, in septembrie, va implini 7 ani Maria. Pot sa-ti spun ca, la serbarea copiilor de gradi, cei care au terminat grupa pregatitoare au avut un moment special si, trebuie sa recunosc, pe mine m-au facut sa simt niste emotii puternice. Asteapta-te, deci, la asa ceva si tu si incearca sa intelegi ca vara asta va marca sfarsitul unei perioade frumoase si inceputul alteia, la fel de frumoase, dar cu mai multe responsabilitati care, probabil, Andreea le simte si asteapta nerabdatoare sa vada cum va fi.
Chiar si eu, ca din toamna voi avea clasa I, am emotii si tot felul de ganduri care imi creeaza neliniste.

sus

Denunta
ddadriana

03.06.2007 10:54     citat 

rapunzel, este normal starea fetei tale. Si a mea era nesigura, ii era si un pic teama de scoala. I-a cazut o piatra de pe inima cind s-a impartilt copii pe clase, si a aflat ca era cu toti colegii de gradi, care erau inscrisi in acea scoala, intr-o clasa.
Inceperea scolii este un pas foarte important ptr copii nostrii, si este intimpinat cu foarte mari emotii de catre copii ca si de catre parinti. Nu trebuie sa avem noi prea mari asteptari de la ei, ca ei trebuie in primul rind sa invete sa fie scolari,si sa se confrunte cu obligatiile si regulile noi, cu care se vor intimpina in scoala. Dar cu multa rabdare, si cu sprijinul nostru, o sa se adapteze, la viata noua de scolari.

sus

Denunta
rapunzel

Copii
ANDREEA
MIHAI

03.06.2007 12:49     citat 

ddadriana, multumesc... inca ma mai framint cum sa o ajut sa nu treaca toata viata prin starea aceasta de agitatie si emotii pe care am avut-o eu... inainte de fiecare examen emotii, nerabdare, stress...
Din pacate la scoala nu va avea nici un coleg din clasa de la gradi; dar am cunoscut-o pe doamna si pare blinda si vesela, asa ca sper ca Andreea sa se lipeasca de ea si sa faca fata cu bine schimbarii; la gradi am avut o gramada de experiente proaste si nu prea am reusit sa le manageriez cum trebuie.
arond, inteleg si eu ca e ultima vara linistita... de-asta am facut multe planuri de concediu, de asemenea si acesta a fost un motiv pentru care nu m-am intors la munca.
Invatatoarea ne-a rugat sa nu o punem sa scrie litere de mina (sau mai bine deloc) pentru ca e foarte greu pentru ea mai tirziu sa corecteze ceea ce deja i-au invatat parintii pe copii! Asa ca avem inca un motiv ca sa se relaxeze toata vara.
Nu cred ca vreau prea mult de la ea... cel putin, nu incerc sa o fac sa se simta ca si cum as vrea prea mult de la ea: primul an va fi usor pentru ca deja citeste si scrie, iar la mate pare sa se priceapa; ii place sa scrie, deseneze, citeasca toata ziua, asa ca din punctul acesta de vedere nu vor fi probleme, cel putin in primii ani.
Insa se teme de ce nu cunoaste si isi face singurica tot felul de scenarii infricosatoare... o ajuta daca stie dinainte ce se va intimpla: de exemplu, cind mergem la stomatolog trebuie sa ii explic etapa cu etapa ce se va intimpla, si chiar si asa uneori esuam! ma straduiesc sa nu o mint sau pacalesc niciodata, astfel incit sa aiba mereu incredere in mine.

sus

Denunta
arond

03.06.2007 12:56     citat 

In cazul asta nu stiu sa-ti spun decat din experienta proprie pentru ca si eu sunt ca fiica ta. Intotdeauna m-am ferit de necunoscut si nesiguranta imi da emotii mari. Faptul ca o stiti pe invatatoare si Andreei ii place persoana este un lucru bun si un argument ca toamna va fi una frumoasa, cu noi incercari, cu noi descoperi.

sus

Denunta
zuzzica

Copii
robert mihai (micky): 19 ani, 10 luni
am nascut deja!

09.07.2007 12:53     citat 

Si noi ne incadram in clubul printilor 'mileniului 3'. Robert-Mihai- nascut pe 02.12.2001.
La gradinita urma sa intre la grupa mare, dar eu vreau sa-l dau la scoala anul viitor. Si cum la gradinita aceea cica nu mai erau locuri la pregatitoare si nici eu nu eram multumita de ceea ce faceau acolo, l-am transferat la alta gradi, direct la pregatitoare.
Poate sunt eu paranoica, dar uneori ma gandesc sa nu aiba sindromul ADHD. Este mereu excesiv de agitat si nu are rabdare. Ma scoate din sarite uneori cand nu reuseste sa citeasca cateva cuvinte pe care i le dau eu. Literele le stie cam pe toate, dar nu stie sa le lege de fiecare data. Il mai ajut eu, pe silabe, sa citeasca cate 2-3 litere, si imi pierd rabdarea cand trebuie sa ii explic prea mult. Nici el nu are rabdare. Mai facem din cand in cand ex la matematica, abia a invatat adunarea pana la 10. Nu-mi place cum reactioneaza la subiectul teme de scoala. Uneori ma gandesc chiar sa nu aiba ceva pb. O sa merg cu el la psiholog, sa vad eu daca ma ingrijorez cu motiv... Ieri m-am trezit ca-mi zice "La cirese" de Ion Creanga, pe de rost... surprins . Eu nici la bac nu am invatat pe de rost vreo parte din Amintiri... Poeziile si povestile le invata f repede... Dar daca am un copil... bleg? (ca sa nu zic altfel...)

sus

Denunta
symony

Copii
Andrei Cristian: 19 ani, 4 luni

12.07.2007 9:09     citat 

Zuzzica si daca totusi mai astepti cu scoala? nu te-ai gandit si la varianta asta? Eu sunt c-am la fel ca tine,printul meu e dificil rau,nu vrea sa-mi spuna nimic din ce face la gradi,daca e sa ma iau dupa el ,ar insemna ca copilul meu se joaca toata ziua la gradi,dar spre fericirea mea nu e asa,pentru ca de la gradi mi se spune ca s-a schimbat enorm fata de cum era la inceput,cand se gasea brusc cu alte treburi cand era vorba sa deschida caietele de mate plang sau sunt foarte trist Iar acum ma uimeste ca a invatat sa scrie unele litere scot limba ,da mie nu-mi zice nimic, plang sau sunt foarte trist .Si sincer cred ca te stresezi degeaba cu gandul la sindromul ADHD,si eu am avut o perioada cand ma intrebam asta,dar a trecut,asa sunt copiii acum,mult mai energici,si fara rabdare,dar totusi poate ar trebui sa intrebi un medic,asta asa pentru linistea ta. Si daca ti-a spus copilul "La cirese" ce sa mai,e un copil istet si ai sa vezi ca o sa fie bine.Am mai zis al tau ca al meu ,nu zice nu zice da si cand zice raman masca surprins Ei sa fie sanatosi,ca scoala or sa faca destula,eu il dau la 7 ani,pentru ca nu cred ca e destul de pregatit,mai ales si din cauza ca a lipsit mult de la gradi in perioada cu operatia. Va pup si spor la lectii sarut scot limba

sus

Denunta
menutza

Copii
bogdan-dragos: 20 ani, 8 luni
adina-daria: 12 ani, 3 luni

16.10.2007 8:35     citat 

Si baietelul meu face parte din "copiii mileniului", va rog sa-mi permiteti sa vi-l prezint: Bogdan-Dragos nascut la data de 24.02.2001 sarut

sus

Denunta
zuzzica

Copii
robert mihai (micky): 19 ani, 10 luni
am nascut deja!

18.10.2007 11:39     citat 

Vreau sa mentionez faptul ca baietelul meu s-a schimbat enorm de cand l-am mutat la alta gradinita. Toata lumea imi zicea ca nu trebuie sa-l mut,, ca schimband mediul o sa-i fie si mai greu cu acomodarea si s-ar putea chiar sa nu mai vrea deloc sa invete. Dar din contra. S-a acomodat inca din prima zi, iar educatoarea mi-a zis ca a uimit-o ca este f educat. Din "multumesc" si "saru' mana" nu le-a scos. In partea cealalta nici buna ziua nu-i venea sa dea. S-a integrat repede mai ales ca gradinita are si o curte cu leagane unde mergem dupa ce termina ei. Mamicilor, va sfatuiesc, atunci cand alegeti o gradinita pentru copiii vostri tineti cont sa aiba si o curte. Ii mai scoate din cand in cand iar pt ei conteaza f mult. A inceput chiar sa-mi zica si ce au facut la gradi iar cand ma uit la ce a lucrat la clasa, la desenele lui, nu-mi vine sa cred ca el le-a facut. Deseneaza atat de frumos si are si imaginatie de m-a uimit. A ajuns chiar sa si coloreze. In fine, doar la gradi. Acasa nu-l prea trage inima. Dar nici nu-l fortez. Macar a inceput sa-si dea drumul. Ma gandeam si eu ca poate lumea avea dreptate, ca mutandu-l de la grupa mijlocie la pregatitoare, nu va face fata. Dar s-a acomodat. A facut impresie la inceput cu cumintenia, acum cica s-a facut un vorbaret. Asa si era dar se abtinea el. Toata lumea zice ca nu am de ce sa ma plang, ca am un copil cuminte. confuz . Ideea e ca el in public este mai potolit, adica asemeni unui copil mai zvapaiat. Si toti spun ca asa e bine: nici prea bleg nu-i bine. Ceea ce nu stiu ei e ca atunci cand e cu mine isi da in petec. Uneori asa ma scoate din sarite ca simt ca-mi plesneste capul de nervi. Revenind la gradinita, daca o tine tot asa, toamna viitoare va face fata primului an de scoala. Fiindca nu as vrea sa-l dau nici prea tarziu. El anul viitor face 7 ani, chiar daca dupa ce incepe scoala. Va pup si revin cu noutati.

sus

Denunta
rapunzel

Copii
ANDREEA
MIHAI

18.10.2007 12:27     citat 

zuzzica, ce de ai schimbat gradinita?
oricare ar fi fost motivul, vreau sa-ti spun ca aceeasi mare schimbare am observat-o si eu la Andreea cind a schimbat grupa la gradi (a repetat pregatitoarea pentru ca nu am dat-o la scoala la 6 ani si jumatate); dintr-un copil "cam mofturos, plingacios si incapatinat" - astea-s parerile doamnelor - am aflat in grupa cea noua ca este "cea mai buna din clasa, cuminte, sensibila, sufletista" - astea-s parerile celorlalte doamne.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: