· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de toamna 2006-XIV
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de toamna 2006-XIV     
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 14 ani, 3 luni
Matei: 11 ani, 10 luni

08.01.2007 9:25   Bebelusi de toamna 2006-XIV  citat 

BEBELUSI DE TOAMNA 2006

------------------------ sarut ---------------------------Bebelusi de vara - toamna ----------------------------- sarut ---------------------------

15.08 - Stefania Estera (puiutza de VasiJoy), 3,030 kg, 53 cm

------------------------ sarut ---------------------------Septembrie ----------------------------- sarut ---------------------------

01 - Ana Iarina (puiutza de Adnas), 3,400 kg, 56 cm – Cluj, Manastur
03 - Rebecca Andreea (puiutza de ZCLR), 3,417 kg, 50 cm
06 - Alexia Maria (puiutza de alina79), 3,400 kg, 52 cm
07 - Maria Mirabela (puiutza de Margaritar) 3,150 kg, 48 cm
08 - Estefania (puiutza de nerea), 2,500 kg
11 - Erik (pui de Biancaiulia), 3,200 kg, 51 cm
17 - Ruxandra (puiutza de sophia3)
18 - Karina (puiutza de Helem), 3,750 kg, 50cm
21 - Eric Joel (pui de Bdelmari), 3,090 kg, 55 cm
22 - Andrei Mattia (pui de Amani), 3,600 kg, 56 cm
25 - Melissa Andreea (puiutza de magda06), 3,150 kg , 51cm
26 - Federica (puiutza de ANA_B), 3,130 kg
27 - Stefania (puiutza de margot), 3,100 kg, 50 cm
29 – Eduard Cristian (pui de bblusa), 2,800 kg, 51 cm

------------------------ sarut ---------------------------Octombrie ----------------------------- sarut ---------------------------

02 - Melisa (puiutza de maslinuca)
03 - Stefan (pui de Lili_R), 3,550 kg, 53 cm – Timisoara, Calea Aradului
04 - Liana Maria (puiutza de alexasicoe), 2,900 kg, 49 cm – Alba - Iulia
06 - David Petru (pui de iubu77), 3,450 kg, 50,5 cm
10 - Alexandra (puiutza de Ruxi_Mici), 3,410 kg, 48,5 cm - Buc, Pta Sudului, S4
12 - Alexia Sophia (puiutza de Carlex), 3,450 kg, 53 cm
15 – Alexandru Ionut (puiutza de hermine), 4,050 kg, 52 cm – Timisoara, Calea Aradului
18 – Isabella (puiutza de Anima_dia), 3100 kg, 50 cm
19 - Tudor Stefan (pui de KiKilinis), 3,880 kg, 50,5cm
19 - Boris (pui de Bavi), 3,600kg, 50 cm – Buc, Matei Voievod-Vatra Luminoasa, S2
30 – Eduard Andrei (pui de Dana_Lutic + Eagles), 2,840 kg, 50 cm

------------------------ sarut ---------------------------Noiembrie ----------------------------- sarut ---------------------------

02 – Mario (pui de Dia27), 2,400 kg, 48 cm
02 – Arianna (pui de irinuta78), 2,965 kg, 49cm – Cluj, Grigorescu
05 – Maia Gabriela (puiutza de Awa), 3,750 kg, 55 cm
06 – Bendis (puiutza de gazella)
08 – Andrei Darie (pui de Roxanamirela), 3,450 kg, 49 cm
08 – Tudor Andrei (pui de dryada), 3,300 kg, 52 cm
10 – Rares (pui de bumbisor), 4,000kg, 53cm

Avem 18 fetite si 14 baietei ...
... sa ne creasca mari, sanatosi si voiosi !!!

sus

Denunta
MariVic

Copii
Alexandra - frumoasa si vesela
14 ani, 1 luna

08.01.2007 9:29     citat 

In primul rind urez La multi ani si multa sanatate mamicilor si copilasilor si numai bucurii in 2007 .
Am mare nevoie de sfatul vostru ,Alexandra plinge foarte tare cind este dezbracata complet si la baita , nu mai stiu ce metoda sa adopt sa-i fie pe plac baita am incercat multe chesti dar se pare ca nu facem ceva bine .
Daca ati avut probleme de genul asta dati-mi niste sfaturi poate reusim o baita fara plins.
Multumesc

Va pup

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii

08.01.2007 9:37     citat 

Cred ca toate am trecut prin asta. La noi s-a dovedit ca ii era foame, iar dupa baita foamea se accentua. Eu ii dadeam sa pape cu o ora inainte de baita si asa am rezolvat cu plansul ... dar in timp.
Ai grija ca temperatura in camera sa fie putin mai ridicata decat de obicei.
Mai poti incerca sa o pui in prosop si sa o stergi in brate, caci presupun ca asa e mai linistita.
Cand o cremuiesti ai grija sa tii descoperita numai partea de corp pe care o cremuiesti, restul sa fie acoperit ca sa nu-i fie frig. La noi si asta a mai atenuat problema plansului, care era infiorator ... daca nu as fi avut pe cineva mereu cu mine la baitza as fi fost terminata sa o vad plangand asa.
Inainte de a incepe baita sa ai la indemana tot ce ai nevoie ... prosop, comprese, alcool, baneocin, crema sau ulei, haine curate desfacute de capse, cos de gunoi, etc.
Cand plange il poti linisti dandu-i sa suga degetul tau aratator intors si indoit.

Mult succes si nu stresa f tare ... toate am trecut prin asta. sarut

Ultima modificare efectuata de catre Ruxi_Mici la 08.01.2007 9:42, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
Lili_R

Copii
Stefan: 14 ani, 3 luni

08.01.2007 9:42     citat 

Mari bine ati venit la noi ! sarut
Am auzit ca sunt bebei carora nu le place sa stea dezbracati . Spal-o pe bucatele ,adica ii speli partea de sus a corpului , apoi partea de jos , pana se va obisnui . Iar cand o vei baga in cada sa ai grija sa nu fie apa prea calda , iar in camera temperatura e fie comfortabila . Trebuie sa ai rabdare , ai sa vezi ca apoi nu vei putea sa o mai scoti din apa zambet sarut

sus

Denunta
ralumati

Copii
Matei: 15 ani, 9 luni
Luca: 13 ani, 6 luni

08.01.2007 10:25     citat 

La Multe Lunute! si La multi Ani! fericiti Andreias dragalas ... Sa cresti mare si sanatos si sa-ti fericesti parintii clipa de clipa.
Mi-ai facut o mare bucurie azi, cand ne-ai vizitat pt prima oara. Pacat ca nu ti-a placut prea tare la nasa in brate trist rad . Sper sa revii la sentimente mai bune in privinta mea pana sambata, nu de alta, dar o sa petrecem ceva timp "in doi" foarte fericit ... Te pupam dulce toti trei, nasa, nasul si Matei si abia asteptam sa-ti facem baita de crestin. sarut

sus

Denunta
criscros

Copii
Alexandra Maria: 14 ani, 4 luni
Sebastian: 12 ani

08.01.2007 10:45     citat 

Mari am citit ca exista bebei carora nu le place baita si din cauza asta trebe sa incerci sa le faci la alta ora din zi decat seara. Chiar o mamica din Tm zicea ca ii facea baiatului ei la pranz baita pt ca il agita ff tare baia. Altii fac dimineata trag cu ochiul . Multa bafta si sa iti traiassca puiutul sarut

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 2 luni
MICA: 9 ani, 11 luni

08.01.2007 11:42     citat 

si noi am avut probleme cu baitza pana pe la 2-3 saptamani, cand ne-a venit ideea sa crestem temperatura apei. pediatra recomanda baitza in apa la 37 de grade, numai ca dupa ce am incercat si eu sa fac dush cu apa la 37 de grade si am iesit infrigurata, am decis sa punem in caditza lui apa mai calda si a inceput sa-i placa. acum rade la baitza, desi i-am scazut din nou temperatura apei la 37, dar treptat.
am rezolvat problema baitzei, insa plangea infiorator la sters si cremuit. problema? il stergeam cu acelasi prosopel cu care il scoteam din baitza, numai ca era ud si rece. am schimbat prosopelul la cremuit si nu mai plange.
acum ne-a ramas problema imbracatului... ochi peste cap prostit cum incerc sa-l imbrac cu body cu manecutze... e jale! poate o s-o rezolvam si pe asta... tocmai la vara! scot limba rad foarte fericit
am uitat! cand il pun pe pui in apa il tin putin cu piciorusele sa se obisnuiasca si abia apoi il asez pt spalat.

ruxi... m-am ingrozit cand am citit cat lapte poti sa scoti odata ochi peste cap prostit . eu cu mare greutate reusesc sa scot 60 ml, dar dupa cum am mai zis, la mine lapticul se produce in momentul alaptarii si nu stiu exact cat poate papa puiul. oricum, ceva ceva tot papa el. l-am cantarit astazi si deja si-a dublat greutatea de la nastere, asa ca nu ma mai stresez cu asta.

sus

Denunta
ANA_B

Copii
Venetia: 27 ani, 5 luni
Federica: 14 ani, 3 luni

08.01.2007 11:57     citat 

Aoleu fetelor cit ati scris deja !!!!! surprins sinteti tare harnicute. Eu inca vreo 2 zile voi intra mai rar, pentru ca am musafiri, fratele meu si sotia lui au venit la botez, adica aint nasii Federicai, si sintem ocupati cu ei foarte fericit Sint atit de fericita, numai ca Fede este agitata si doarme mai greu trist
Si noi la baita am plins la inceput pina ne-am obisnuit. Am inceput cu apa mai calduta si temperatura mai inalta in camera apoi cu schimbatul prosopului ud... acum e ok.

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii

09.01.2007 9:01     citat 

Kiki ... stai ca nu-i chiar asa de impresionant. Scot 140ml dintr-un san dimineata, dupa 10 ore de cand a mancat pitica. In timpul zilei scot 60ml dupa 3 ore.

sus

Denunta
raloo

Copii
Vladut: 14 ani, 7 luni
Julia: 11 ani, 4 luni

09.01.2007 9:05     citat 

Ruxi, Kiki si 60 ml e foarte bine; plus ca doar dintr-un san (daca inteleg bine)
uite noi am ajuns la 7 luni maine poimaine aproape numai cu lapte de san - cu diversificarea suntem inca la inceput si tot titi e de baza - dar pana ma mulg 20 ml din ambii sani deja am obosit prostit prostit rad

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 14 ani, 2 luni
alaptat, purtat, rasfatat

09.01.2007 9:09     citat 

ralumati sarut !o sa vezi ca va fi cuminte copilul meu la botez!adica asa sper!

cum au descris Ruxi, Kiki,Ana asa facem si noi la baitza!!!!!!!!!!!!Si ma bucur sa aud ca toti copii fac asa, eu crezand ca Andrei e dificil!Cand il imbrac si il cremuiesc plange , la fel cand punem caciula sau il imbracam de iesit afara!!!

sus

Denunta
bavi

Copii
Boris: 14 ani, 2 luni

09.01.2007 9:31     citat 

RUXI sim noi avem probleme cand vine in vizita finuta noastra Alexa care este o fetita tare dragalasa dar foarte agitata si pusa pe stricat scot limba scot limba scot limba Asa ca dupa fiecare vizita a ei Boris e tare agitat, plange si adoarme foarte greu
asa ca si noi am stabilit ca aceste vizite sa fie mai rare si din acest motiv asteptam si primavara ca sa ne putem intalni in parc si nu in casa trag cu ochiul trag cu ochiul
Boris in apa e cel mai fericit: indiferent cat ii este de foame sau cat de tare il doare burtica in apa se relaxeaza extraordinar, nu mai plange si parca nu ar mai iesi de acolo sarut foarte fericit foarte fericit foarte fericit foarte fericit foarte fericit

sus

Denunta
ANA_B

Copii
Venetia: 27 ani, 5 luni
Federica: 14 ani, 3 luni

09.01.2007 9:55     citat 

Roxana felicitari pentru cele 2 lunite foarte fericit vezi cum trece timpul? azi miine ne trezim babe cu copii mari rad O sa vezi cit o sa fie puiul tau la botez, nici nu iti dai seama cit pot fi de inteligenti micutii nostri parca stiu cind trebuie sa stea cuminti zambet

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii

09.01.2007 9:56     citat 

Noi din fericire am scapat de chinul primei luni cu baitza.
Acum ne face placere tuturor. Ce e insa mai nasol e ca dupa baita, a doua zi e foarte infundata, asa ca ii face baie la 2 zile. plang sau sunt foarte trist
E foarte important sa iti dai seama ce nu le convine cand plang. Noi am schimbat de vreo 3 ori ritualul pana am ajuns la unul care sa o multumeasca pe deplin si sa nu planga deloc.
Schimbari facute:
1. facem baita la 2 ore dupa ultima masa, scurtam timpul pana la urmatoarea masa, pt ca dupa baita e mereu foarte nerabdatoare sa manance
2. o spalam pe cap intorcand-o cu fata in jos. Din momentul in care se trezea pe burtica incepea scandalu. Acum o tin tot pe spate si torn apa cu grija sa nu-i intre in ochi. La inceput credeam ca e suparata ca se raceste apa dar pe ea o deranja pozitia.
3. cand o ridic din apa o iau si o strang in brate, nu o pun repede in prosop. Simtindu-ma aproape se linisteste total. Inainte o ridicam din apa, o puneam repede in prosop si incepeam sa o sterg, Cred ca tumultul asta de 'activitati' si rapiditatea lor o speria.
4. Nu-i mai pun caciulita cand e intinsa, ci cand o tin in brate. Nu-i placea cand ii ridicam capul ca sa trag caciulita.
Acum e foarte linistita si la baita si dupa (cand o cosmetizez) sarut

sus

Denunta
Dia27

Copii
MARIO: 14 ani, 2 luni

09.01.2007 10:51     citat 

Buna dimineata!

Sa va zic cum decurge baita la noi...(este cea mai mare satisfactie a lui Mario.., cred ca primul loc alaturi de papica trag cu ochiul ). Inainte de ultima masa, seara (in jur de ora 22)..eu merg cu Mario in alta camera(unde-l pacalesc cu Suzy...), iar taticul aeriseste bine bine camera si pregateste vanita si tot ce trebuie pt. baita (in afara de hainite, care le pregatesc eu trag cu ochiul trag cu ochiul ). Apoi, cand e bine aerisita camera si incalzita ne intoarcem si noi rad . Il punem pe prosop (altul decat cel cu care-l stergem dupa baie) si incepem dezbracatul (operatiune care ne place de minune (uitam si de foame de acum si pana la sfarsitul baitei).. Tata aduce apa (care are 38 de grade, la mai putine grade i se facea pielea gaina, nu plangea insa.. ochi peste cap ). Apoi, dupa caz, il cantarim si jup..in apa.. Uraaaaaaaa...acolo ne place cel mai mult zambet zambet zambet ) Are fiu`miu o satisfactie cand e in apa de numa numa. Mai nou..isi scoate limbuta cat e in apa (de placere cred prostit ..ca daca ar fi de foame..ar si urla..). Eu ii spal partea de sus a corpului cu un prosop special (de la Sensi Blu), ii spal urechiusele, fata, manutele, subtiorii si in final capul, iar tata se ocupa de partea de jos.. Ii punem Sanosan in baie , ii facem multa spuma.Cu spuma aia ii spal si parutul, nu folosesc inca sampon. Voi folositi? Si apoi il scot si-l pun repede pe prosopul curat. Il sterg bine, apoi iau prosopul si ramane pe prosopul pe care l-am pus inainte de a-l pune in apa. Tata incepe operatiunea de uscat cu foenul (incepe cu capul si termina cu tot corpul, in timp ce eu il dau cu crema la putulica si fundulet, si cu lotiune pe tot corpul (inclusiv pe fata si cap). Am uitat sa specific ca pun un prosop si in vanita ca sa stea pe moale.
Dupa uscat si cremuit urmeaza imbracatul, in timp ce tata pregateste biberonul (ca e jale daca nu primeste biberonul imediat ce l-am imbracat plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist prostit ). Eeeee..la imbracat..deja incepe maraiala, iar tipetele incep la pusul caciulitei si la trasul body-ului peste cap (exact ca la Andrei a lui Rox rad )...Apogeul il atingem la sfarsit, la pusul ciorapeilor si se opreste imediat ce-i bag biberonul in gurita cool .
Asa decurge la noi ritualul baitei (care dureaza cam ..20 min. Timpul asta nu-l obtin niciodata peste zi..cand ii e foame!!) Dupa baita doarme cate 6-7 ore (asta in cazul in care mananca tot din biberon, ca..daca adoarme mancand, se trezeste cam la 3 ore).

Cred ca bebelusilor care nu agreaza deloc baita..li s-a intamplat ceva in maternitate, pentru ca am mai auzit de cazuri in care un bebe tipa tare cand mama punea apa in vanita... ochi peste cap

Pusi.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: