· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Cultural > Exercitii de a/gramatica, ortografie, ortoepie punctuatie 3
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Exercitii de a/gramatica, ortografie, ortoepie punctuatie 3     
Dodutz

18.07.2005 2:33     citat 

Dragele mele, eu sint constienta ca ar trebui sa "adopt" scrierea cu "i'" din "a", fiindca fiul meu va merge la scoala peste 3 ani, dar, pina in clipa cind va incepe el sa scrie, nu renunt la vechea scriere, cu atit mai mult cu cit Academia Romana accepta ambele variante. Exista si ziare care continua sa foloseasca vechea scriere, de exemplu Gazeta Sporturilor, parca si Evenimentul zilei...

sus

Denunta
Nisreen

Copii
Mihai Alexandru: 19 ani, 5 luni
Sarah Elisa: 13 ani

19.09.2005 3:30   Ca tot ramasesem aici!  citat 

Hotărārea Adunării generale a Academiei Romāne din 17 februarie a 1993,
privind revenirea la "ā" şi "sunt" īn grafia limbii romāne
(apărută īn Monitorul Oficial Nr. 51 din 8 martie 1993)
Hotarārea este luată īn conformitate cu art.4 din Statutul Academiei Romāne:
1.Se va reveni īn grafia limbii romāne la utilizarea lui ā īn interiorul cuvintelor şi a formei sunt (suntem, sunteţi), īn conformitate cu hotărārile adoptate de Academia Romānă īnainte de 1948, consecinţă a unui īndelungat proces istoric.
2.Modul de aplicare a hotărārii de la punctul 1 va fi stabilit de Prezidiul Academiei Romāne.
Īn Monitorul Oficial Nr. 59, din 22 martie 1993 sunt publicate, īn anexă, Regulile "Sextil Puşcariu" pentru scrierea literelor "ā" şi "ī".
Literele ā şi ī corespund aceluiaşi sunet, īntrebuinţāndu-se după urmatoarele reguli:
a.ī se scrie īntotdeauna la īnceputul şi la sfārşitul nemijlocit al cuvāntului: īl īmbrăţişez, īmpărat, īnger, īşi, īţi, amărī, coborī, hotărī, tārī, urī...;
b.tot cu ī scriem şi īn corpul cuvintelor, cānd, prin compunere, ī de la mijlocul cuvintelor ajunge medial: neīmpăcat, neīndurat, neīnsemnat, preaīnălţat, preaīntāmpinat.
Vom scrie īntr-īnsul, dar dānsul;
c.īn toate celelalte cazuri se scrie, īn corpul cuvintelor, ā: bānd, cānd, făcānd, gāt, mormānt, rāu, romān, sfānt, vānt...

Va rog frumos, lamuriti-ma si pe mine, e corect "cate" sau "cite"?
Citesc eu mai sus, ca ar fi corecta forma "gat", asadar de ce in cazul cuvantului "cat", regula isi pierde valabilitatea?
(M-am zapacit in momentul in care am citit postarea Carmellei; aceasta : Va rog frumos sa schimbati titlul subiectului in "Cite ore ...?")

In alta ordine de idei, scriam eu undeva: "Hai nu mai fi suparata si da-i inainte cu postarile". Cineva vine si ma corecteaza spunand: Hai acum sa nu te superi pe mine sau ar trebui sa zic sa nu FII suparata... ". Dupa ce am citit ce s-a scris pe aici, inteleg ca atunci cand apare "nu", se scrie "fi" cu un singur i. Acum sunt dezorientata... nu de alta, dar daca tot invat ceva, sa invat "corect". (plus rusinica... nah!)

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

19.09.2005 5:19   Re: Ca tot ramasesem aici!  citat 

----------
Nisreen a scris:
Va rog frumos, lamuriti-ma si pe mine, e corect "cate" sau "cite"?
Citesc eu mai sus, ca ar fi corecta forma "gat", asadar de ce in cazul cuvantului "cat", regula isi pierde valabilitatea?
(M-am zapacit in momentul in care am citit postarea Carmellei; aceasta : Va rog frumos sa schimbati titlul subiectului in "Cite ore ...?")
----------

Acum nu am chef sa caut postarile Carmellei, dar e posibil ca ea scrie dupa ortografia veche? Nu ar fi singura, cel putin. trag cu ochiul In orice caz, nici "cāte" nu se scrie cu ī, cāte e corect.

----------
Nisreen a scris:
In alta ordine de idei, scriam eu undeva: "Hai nu mai fi suparata si da-i inainte cu postarile". Cineva vine si ma corecteaza spunand: Hai acum sa nu te superi pe mine sau ar trebui sa zic sa nu FII suparata... ". Dupa ce am citit ce s-a scris pe aici, inteleg ca atunci cand apare "nu", se scrie "fi" cu un singur i. Acum sunt dezorientata... nu de alta, dar daca tot invat ceva, sa invat "corect". (plus rusinica... nah!)
----------

Asta s-a mai scris parca pe undeva prin discutia asta lunga. Copiez ce imi scrisese odata un prieten, ca eram si eu nelamurita dupa atatia ani. jenat
----------
citat:
'fi' cu un singur 'i' e infinitivul si 'fii' cu doi de 'i' e persoana a doua singular a conjunctivului. Zici 'A fi - nebunie si trista si goala/Urechea te minte si ochiul te-nsala' dar 'ai venit devreme ca sa fii prima'. Primul 'i' din 'sa fii' vine de la infinitiv, al doilea e terminatia persoanei a doua: eu sa fiU, tu sa fiI, el sa fiE, noi sa fiM, etc...

Confuzia cea mai curenta este cu imperativele. Se zice 'fii vesela' dar 'nu fi trista'. De ce? pentru ca imperativul negativ (la singular) se face cu infinitivul; 'nu minca' sau 'nu misca' si deci 'nu fi'. Daca te iei dupa ureche esti tentata sa scrii 'nu fii trista' dar 'urechea te minte' in acest caz. Cel mai simplu, in caz de dubiu, e sa schimbi verbul (cu 'a minca' de ex.) si vezi imediat ca se cere infinitivul.
----------

sus

Denunta
Nisreen

Copii

20.09.2005 7:10     citat 

Christa, multumesc pentru raspuns. Nu imi ramane decat sa fiu multumita ca intuitia (urechea) mea a functionat cand am scris "nu fi trista" si sa ii rog pe cei care sesizeaza o greseala, si se hotarasc sa corecteze, sa se documenteze foarte bine inainte de a o face.

sus

Denunta
Carmella

20.09.2005 9:22   Re: Ca tot ramasesem aici!  citat 

----------
Nisreen a scris:
M-am zapacit in momentul in care am citit postarea Carmellei; aceasta : Va rog frumos sa schimbati titlul subiectului in "Cite ore ...?")
----------

Acolo nu ma refeream la forma lui cāte, ci la forma lui ORI. Titlul era "cate ori petrec copiii la scoala", ceea ce era gresit, in orice grafie ar fi fost scris. Pluralul substantivului oră este ore. Ori poate sa fie pluralul lui "dată" sageata "o dată" - "de două ori" zambet

----------
Christa a scris:
In orice caz, nici "cāte" nu se scrie cu ī, cāte e corect.
----------

Pentru mine e corect cīte trag cu ochiul Sīnt si eu o nostalgica dupa felul in care am invatat eu sa ortografiez cuvintele, la fel cum sunt si membrii Academiei care au dat mai sus-citata "Hotarāre" rad Chiar nu am alta explicatie la refuzul meu de-a adopta scrierea cu Ā si rostirea lui "sunt", decit ca-mi aduc aminte ce anacronice ni se pareau chestiile astea cind le auzeam la parintii si bunicii nostri. Pur-si-simplu mi se face parul maciuca cind aud pe cineva de virsta mea ca zice "sunt" prostit Mi se pare ca suna tare artificial scot limba pentru ca nu asa am fost obisnuiti sa-l pronuntam. Mult mai bine suna in gura unui copil, sau a unuia din generatia de 50-60 de ani ...

sus

Denunta
Christa

Copii

20.09.2005 11:13   Re: Ca tot ramasesem aici!  citat 

----------
Carmella a scris:
Pentru mine e corect cīte trag cu ochiul
----------

Pai d-aia ii zisesem ca nu am chef sa iti caut mesajele, ca sa "verific" daca folosesti ortografia veche sau cea noua. trag cu ochiul Afirmatia mea cu "cāte" se referea bineinteles la ortografia noua. zambet

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 2 luni
MICA: 9 ani, 11 luni

20.09.2005 11:18     citat 

nici mie nu-mi place cum suna cand spun sunt. parca sunt o baba. asa zicea strabunica mea, dumnezeu s-o ierte.
n-am avut de ales si m-am obisnuit si cu scrierea cu i din a si cu sunt, pt ca s-a adoptat chestia asta exact cand am dat eu bac-ul si ne-a amenintzat profa de romana ca se scade 1 punct din lucrarea scrisa la romana daca nu scriem corect gramatical.
acum nu mai stiu daca chiar era obligatoriu sau chiar se scadea punctul, dar de frica am scris.

sus

Denunta
Nisreen

Copii

20.09.2005 1:18   Re: Ca tot ramasesem aici!  citat 

[quote="Carmella"]----------
Nisreen a scris:
M-am zapacit in momentul in care am citit postarea Carmellei; aceasta : Va rog frumos sa schimbati titlul subiectului in "Cite ore ...?")
----------

Acolo nu ma refeream la forma lui cāte, ci la forma lui ORI. Titlul era "cate ori petrec copiii la scoala", ceea ce era gresit, in orice grafie ar fi fost scris. Pluralul substantivului oră este ore. Ori poate sa fie pluralul lui "dată" sageata "o dată" - "de două ori" zambet

L a mine pe monitor se vedea asa "cite ore"... de aici si confuzia. Am crezut ca te referi la cuvantul bolduit.

sus

Denunta
Carmella

20.09.2005 1:36   Re: Ca tot ramasesem aici!  citat 

----------
Nisreen a scris:
L a mine pe monitor se vedea asa "cite ore"... de aici si confuzia. Am crezut ca te referi la cuvantul bolduit.
----------

Eu vad scris "cite ore", e posibil sa vezi tu altfel confuz Pe-asta-l bolduisem si acolo zambet (adica pe "ore")

sus

Denunta
Nisreen

Copii

20.09.2005 2:47     citat 

Da Carmella, ai dreptate, "ore" era ingrosat. Acum realizez ca de fapt in momentul in care am citit eu postarea ta acolo, deja sa facuse corectura in titlu. Deci titlul arata asa: "Cate ore..." si tu faceai corectia spunand "Cite ore.." Asadar, era "ore" bolduit, dar singura diferenta se vedea la cuvantul "cate".

sus

Denunta
Christa

Copii

08.10.2005 5:33     citat 

Pluralul de la ortodox e ortodocsi, inu ortodoxi. Dupa ce am citit de vreo 20 de ori ortodoxi, m-am gandit sa intervin. scot limba

sus

Denunta
Carmella

22.10.2005 8:47     citat 

Pe undeva se discuta asta:

----------
lumibar a scris:
Mii de scuze daca s-a mai discutat despre asta (eu am cautat dar nu am gasit - sper sa fi cautat bine), vreau si eu sa stiu, cum se spune corect: culoarea rosie a semaforului sau culoarea rosu a semaforului.
Si vreau explicat din punct de vedere gramatical zambet
Multam fain anticipat.

----------

... iar raspunsul domnului Pruteanu la aceasta intrebare a fost:

"Ambele sunt egal admisibile. Īn scris, prima e preferabil să arate: culoarea "roşu" a semaforului. GP, 21.10.05"

http://www.pruteanu.ro/8forum/afisare.p...=97&id=443

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 2 luni
MICA: 9 ani, 11 luni

23.10.2005 9:12     citat 

stiu ca o sa mi-o iau, dar... ochi peste cap
am observat f multi membri ca scriu: IS... (adica eu sunt nu stiu cum....)
nu asa se conjuga corect verbul a fi.

sus

Denunta
Roxanne

Copii
A: 16 ani, 8 luni
D: 10 ani, 11 luni

24.10.2005 8:22     citat 

De ce sa ti-o iei?

Nu e incorect, intr-adevar nu face parte din limba literara, e forma populara a lui "sint".

Citat din DEX:
ĪS – formă populară de ind. prez. a verbului a fi. Eu īs...; ei / ele īs... – V. fi [DEX'98]

Nici multam nu e literar, si totusi il folosim. Eu cred in capacitatea limbajului "viu" de pe forum de a ne inveseli si de a ne ajuta sa ne "socializam".

O zi buna!
Rox

sus

Denunta
Inny

24.10.2005 8:26     citat 

si mai rapid la scris! trag cu ochiul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje