· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Cultural > Ce mai cititi in ultima vreme? III
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Ce mai cititi in ultima vreme? III     
kimm

22.01.2008 1:51     citat 

si ziarul financiar foarte fericit

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 19 ani, 5 luni
Hanna: 16 ani, 1 luna

22.01.2008 8:07     citat 

si care ti-a placut mai mult? zambet

sus

Denunta
kimm

23.01.2008 11:50     citat 

foarte fericit
chiar daca n-as reciti-o, "dezonoare" e pe departe cea mai "valabila"carte pe care am prins-o in ultimul timp..

nici ziarul financiar nu-i de lepadat trag cu ochiul

sus

Denunta
Ganaid

Copii
Radu Ionut: 20 ani, 11 luni
Maria Nicola: 15 ani, 2 luni

23.01.2008 12:51     citat 

----------
marypoppins_2 a scris:
Stiu eu! Stiu eu! Este vorba de "Cei trei veseli naparstoci", cred, pentru ca Vlad Musatescu a scris mai multe carti in care personajele erau nepoteii lui, iar aceea nu era mama lui, ci tanti Ralita... "matusa lui personala".
Eu sunt fan Vlad Musatescu, am toate cartile scrise de el si le recitesc mereu. Sunt o adevarata mana cereasca pt. mine. Numa' cei fara umor nu rad citind aceste carti. scot limba
----------

Ai cumva si in format electronic naparstocii ?
Cred ca i-ar place mult puiului meu.
Oricum... poate mai caut pe la Anticariate.....

Ce bine ca mi-ati amintit de Musatescu....
Salut tuturor cititoarelor trag cu ochiul si ma bucur ca v-am gasit...

sus

Denunta
popica

Copii
Sara Izabela: 12 ani, 4 luni
Carla Anisia: 10 ani, 4 luni

23.01.2008 4:28     citat 

Credeti ca nu se gaseste in librarii? Io inca n-am ajuns dar imi era in plan sa bantui librariile si sa intreb de ea. Speram sa se fi reedidat. Ar fi pacat sa nu.

Crista

sus

Denunta
Ganaid

Copii

23.01.2008 4:42     citat 

Din cate am vazut eu pe net, nu exista decat editia din 1984, Editura : Ion Creanga (1984). Daca o gasesti in librarii sa imi spui si mie.

In schimb bantuind pe net dupa naparstoci (ce imi place cuvantul asta, de cate ori il scriu trebuie sa silabisesc foarte fericit ) am gasit " Ciresarii" de Constantin Chirita ( pe care o sa le recitesc cu placere) " Aventurile lui Habarnam" de Nikolai Nosov pentru puiul mare sa i le citeasca puiului mic scot limba si "Colt Alb" Jack London

Doamnelor mi-am adus aminte de copilarie si am un ranjet pe fata de ma intreaba colegii ce-i cu mine. Hi hi hi

sus

Denunta
bursucu

Copii
dady: 15 ani, 4 luni

23.01.2008 5:52     citat 

apropo de carti pentru copii... am citit in copilaria mea fantasctica... o carte al carui autor nu-l stiu... "Mirella cu vocea de aur"... mi-am adus aminte zilele astea si pe google nu am gasit mare lucru...

sus

Denunta
Ganaid

Copii

24.01.2008 9:31     citat 

Bursu,
Autorul l-am gasit, si ceva referinte despre ea, dar mai mult nu.

"Mirella cu vocea de aur "- autor Elvira Bogdan
ELVIRA BOGDAN, prozatoare şi publicistă (a semnat multă vreme cu pseudonimul Alice Basarab); are un loc bine definit în proza română pentru copii şi tineret (m.3.V.1987).

Recunosc ca nu am citit nimic scris de ea.
Dar am vazut ca lumea isi aminteste cu drag si de " Talismanul de safir".

sus

Denunta
tao-tao

Copii
Olivia Maria: 13 ani, 10 luni

21.02.2008 5:05     citat 

Ian McEwan - Pe plaja Chesil si Tracy Chevalier - Fata cu cercel de perla
ambele au fost bune, dar a doua mi-a placut mai mult

sus

Denunta
Icar

Copii
Catalin: 25 ani, 5 luni
Denis-Ian: 15 ani, 8 luni

26.03.2008 10:44     citat 

Codul Bibliei I si II scris de Michael Drosnin! Foarte interesant!

sus

Denunta
drpaulnistor

31.03.2008 9:24   sa citim Biblia sau nu?  citat 

sa citim Biblia sau nu?

sus

Denunta
Icar

Copii
Catalin: 25 ani, 5 luni
Denis-Ian: 15 ani, 8 luni

01.04.2008 7:22     citat 

Biblia merita oricum citita... ! zambet Eu vorbeam de 2 carti scrise de un reporter american!

sus

Denunta
marypoppins_2

01.04.2008 10:44     citat 

Deci, sunt o inculta. Ca n-am mai dat pe aici. Drept ii ca eu carti grele nu mai citesc demult. Ca nu ma mai tine scoarta. Mi-oi reveni... vreodat'.
Cat despre cartile lui Vlad Musatescu, imi pare rau sa va spun, dar nu s-au mai reeditat. Pacat. Pt. ca a scris intr-un mod atat de nealambicat, vesel, realist, aventura si amuzament pt. toti, de la mic la mare.
Majoritatea cartilor le am cumparate de la anticariat si vreo doua le am dintr-un troc. Am dat la schimb ceva de Dumas, ca aveam dublu exemplar.
Eu chiar am terminat de recitit "Contratimp"-ul lui Conan Doi. Aveam nevoie de umor. Nu de alta, dar m-am chinuit sa citesc juma' din "Romania masonica", interesanta dealtfel, dar neuronul responsabil cu activitatea asta si-a depus demisia si-a plecat in lume. Fara preaviz.

sus

Denunta
papusa1

01.04.2008 5:58     citat 

Suad - Arsa de vie (carte-document). Nu-i vesela, dar final relativ optimist.

N-am mai citit Vlad Musatescu de ani foarte multi, dar la vremea respectiva devoram (cerand de la prieteni sau colegi) tot ce exista. Mi-ar placea insa categoric sa-l pot reciti, dar nu posed niciun exemplar. Vorba ta, poate caut si gasesc prin anticariate.

sus

Denunta
dianabv

Copii
Theodor-Aron: 21 ani, 5 luni
Patricia-Osana: 19 ani, 8 luni
Dorothea Maria: 11 ani, 9 luni

01.04.2008 10:09     citat 

si eu am citit de curand suad-arsa de vie, si nu am lasat-o din mana pana nu am terminat-o. f. interesanta, desi ma speriase titlul...

diana

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: