· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Cultural > Exercitii de a/gramatica, ortografie, ortoepie punctuatie 4
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Exercitii de a/gramatica, ortografie, ortoepie punctuatie 4     
Carmella

11.06.2007 5:59     citat 

----------
karin a scris:
Carmella, te felicit pt subiect !
Greseli de genul: v-a merge la ...., ce face-ti si multe altele mi se par inacceptabile? Consider ca e o problema foarte serioasa si grava? Ce parere ai? Voi?
----------

N-am avut eu tupeul asta, sa deschid subiectul cu gramatica ... e meritul lui nightwish trag cu ochiul

Despre gravitate confuz ... toate greselile sint grave, dar nu toate demne de a fi corectate trag cu ochiul
Cu cratima e clar ca ne-am lupta degeaba, cine n-a invatat din scoala primara unde s-o puna, n-o sa invete nici de-acum incolo prostit

sus

Denunta
nightwish

Copii
INGRID: 17 ani, 5 luni

11.06.2007 9:05     citat 

Tupeu, nu gluma zambet

CONFÓRT nu comfort
CONFORMA nu comforma

sus

Denunta
karin

Copii
Andrei-Cristian: 14 ani, 5 luni

11.06.2007 9:45     citat 

----------
Carmella a scris:
N-am avut eu tupeul asta, sa deschid subiectul cu gramatica ... e meritul lui nightwish trag cu ochiul
----------

Felicitari si lui Nightwish ! zambet

Vreau sa semnalez o greseala care se face frecvent, si anume pluralul cuv. capsuna = capsune si nu capsuni, atunci cand ne referim la fruct si intr-adevar capsuni cand ne referim la planta, dar care are singularul capsun.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

11.06.2007 9:52     citat 

----------
karin a scris:
Vreau sa semnalez o greseala care se face frecvent, si anume pluralul cuv. capsuna = capsune si nu capsuni, atunci cand ne referim la fruct si intr-adevar capsuni cand ne referim la planta, dar care are singularul capsun.
----------

Asta-i regula noua? Ca uite ce-am gasit la dexonline:
----------
citat:
C&#258;P&#350;ŚN&#258;;, c&#259;p&#351;uni, s.f. Fruct fals al c&#259;p&#351;unului, format din īngro&#351;area receptaculului floral īn care sunt īngropate fructele propriu-zise, asem&#259;n&#259;tor cu fraga, dar mai mare ca aceasta, de culoare ro&#351;ie, c&#259;rnos, parfumat &#351;i gustos. – Probabil din c&#259;pu&#351;&#259;; (īnv. „c&#259;p&#351;un&#259;“) + suf. -une (lat. < -onem).
Sursa: DEX '98
----------

----------
citat:
c&#259;p&#351;śn&#259; (fruct) s.f., g.d. art. c&#259;p&#351;śnei; pl. c&#259;p&#351;śne
Sursa: DOOM
----------

Desi acum ma gandesc ca noile reguli parca sunt in DOOM2, nu?

No amu cum ii? foarte fericit

Aaaaaa, bine ca am dat "vizualizeaza", ce-mi face forumul din diacriticele de la dexonline?? prostit plang sau sunt foarte trist Apoi uitati-va voi direct la dexonline.ro, ca mi-e lene sa modific acum toate literele. jenat

sus

Denunta
mmp

Copii
tudor

13.06.2007 11:49     citat 

Dupa regulile noi, se zice capsuna-capsuni, foarfeca, in loc de foarfece, cireasa-ciresi. Formele gresite din limba s-au impus si au devenit regula.

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

13.06.2007 1:14     citat 

----------
karin a scris:

----------

DOOM 2

- ambele forme sunt admise ca variante literare libere, cu preferinţă pentru una dintre ele (indicată prima īn Dicţionar): căpşuni/căpşune, cicatrice/cicatrici, cireşe/cireşi, coarde/corzi, coperte/coperţi, găluşte/găluşti (ca şi rāpe/rāpi), respectiv niveluri/nivele „īnălţime, stadiu, treapt㔠(ca şi chipie/chipiuri, tuneluri/tunele);

Acceptarea şi a pluralului īn -i, alături de cel īn -e, la două substantive de genul feminin nume de fructe: căpşuni şi cireşi, s-a bazat pe faptul că:

1. se īnregistrează progresul, īn uzul literar, al pluralelor īn cauză;

2. nu există decāt plurale īn -i, atāt pentru numele de pomi sau de tufe, cāt şi pentru numele fructelor acestora, īn cazul mai multor astfel de substantive: fragi, gutui, lămāi, nuci, piersici, rodii;

3. formele de plural din sistemul multor substantive feminine au evoluat, īn istoria limbii romāne, de la desinenţa -e la -i, plurale ca boale, roate, strade, şcoale ş.a. supravieţuind, eventual, numai īn expresii (a băga īn boale, a merge ca pe roate), dar fiind īnlocuite īn uzul general prin boli, roţi, străzi, şcoli;

4. īncă din Īndreptar20, căpşună avea pluralul căpşuni.

sus

Denunta
karin

Copii
Andrei-Cristian: 14 ani, 5 luni

14.06.2007 8:27     citat 

----------
laucos a scris:

DOOM 2

- ambele forme sunt admise ca variante literare libere, cu preferinţă pentru una dintre ele (indicată prima īn Dicţionar): căpşuni/căpşune, cicatrice/cicatrici, cireşe/cireşi, coarde/corzi, coperte/coperţi, găluşte/găluşti (ca şi rāpe/rāpi), respectiv niveluri/nivele „īnălţime, stadiu, treapt㔠(ca şi chipie/chipiuri, tuneluri/tunele);
----------

Asa o fi! Eu stiam din liceu si stiu ca unei foste colege i s-a predat la facultate acesta forma. De cand ma tin sa cumpar noul DOOM, dar nu am reusit..... trist

sus

Denunta
emapatrichi

Copii
Eliza: 14 ani, 7 luni

14.06.2007 10:17     citat 

----------
nightwish a scris:
zambet

CONFÓRT nu comfort
CONFORMA nu comforma
----------

M se scrie numai inainte de B si P

sus

Denunta
Arald

30.06.2007 11:25   Postez aici un subiect de istorie lingvistica...  citat 

Pun aici un subiect, dezvoltat in alta parte, la cererea administratorului:

[...] apropo de alternanta fenel/ fenicul:
Cine face limba? Vorbitorii ei sau normatorii, cei care o consemneaza in dictionare?
In istoria limbii noastre, mai precis, in secolul al XIX-lea, circula de la dialectul popular la cel al limbii cultivate (dau un singur exemplu!) forma verbala "(ei) cobor", acceptata ca fiind corecta, dar in alternanta cu "coboara" (socotita gresita!), care incerca sa elimine niste omonimii suparatoare. Ce varianta este corecta in zilele noastre?
Azi, circula, ca acceptat in mod general, desi socotit incorect (asa spune Tatiana Slama Cazacu, cuvantul de origine engleza (dau exemplul cel mai comun si raspandit) "hipermarket" sau "supermarket"; corect ar fi sa spunem si sa scriem (deoarece limba romana este una fonetica) "supermarchet". Un alt exemplu: "am nevoie de cd-uri" (pronuntat "sidiuri" de mai toata lumea, desi aceeasi lingvista reputata zice ca e gresit si ca ar trebui sa luptam pentru a adapta fonetic anglicismul acesta la limba romana, asa cum fac si alte natii, precum francezii si polonezii (doua din cele mai indarjite aparatoare ale limbii lor!). Cum ar suna "sidiuri" pronuntat ca in romana nu ca in engleza? "Cedeuri"? Zice cineva asa?
Acum revenind la "fenel/ fenicul". Este adevarat ca dictionarele normeaza pe "fenicul", dar in supermacheturi (sic!) apare scris "fenel" si nu "fenicul", primul termen fiind un anglicism, iar al doilea un neologism carturaresc, provenind din latina! Daca oamenii vorbesc despre "fenel" si nu "fenicul", dat fiind ca realitatea descrisa de acest termen le era multora, pana nu de mult, necunoscuta, ce varianta se va impune oare? Cea normata de dictionare sau cea vorbita de oameni?

sus

Denunta
Arald

30.06.2007 11:33   sunt de acord...  citat 

Sunt de acord ca multe din greselile care apar, n-ar trebui lasate....sa curga. Nimeni n-ar trebui sa ramana cu amintirile...lingvistice din scoala primara! Aici intervine autoeducatia. N-ar trebui lasate, greselile de limba, asa la voia intamplarii, nu din dorinta de a ne erija in paznici feroci ai limbii, ci din nevoia de a curata limba de exprimarile care ii obscurizeaza mesajul si il face de nerecunoscut, de nu se mai intelege om cu om... trist
Cineva [...] scrie negru pe alb "caut implementari". Cum vi se pare? Se vede unde schioapata? confuz

sus

Denunta
Arald

30.06.2007 11:35     citat 

In plus, limba vehiculata pe forum, ii stabileste tipul de reputatie..., ii formeaza "obrazul".

sus

Denunta
Carmella

30.06.2007 12:17   Re: sunt de acord...  citat 

----------
Arald a scris:
Cineva [...] scrie negru pe alb "caut implementari". Cum vi se pare? Se vede unde schioapata? confuz
----------

Da contextul sa vedem de ce crezi ca e gresit. Nu vad de ce nu se poate spune "caut implementari", de exemplu "am gasit o metoda, caut implementari"
Implementare = punere in practica sageata caut implementari = caut situatii de pus in practica [o anumita metoda].

sus

Denunta
Lamorak

30.06.2007 12:21     citat 

Arald, aici nu se face referire la persoana, asa ca esti rugat/a pentru a doua oara sa nu incalci regulile forumului, explicate la subiectul cu "divergentele lingvistice".

sus

Denunta
Arald

02.07.2007 6:40   Re: sunt de acord...  citat 

Nu vad de ce nu se poate spune "caut implementari", de exemplu "am gasit o metoda, caut implementari"

E o greseala de limba care se incadreaza la categoria "barbarism". Ea consta in folosirea in limba (si, in general, in oricare alta limba, nu numai in limba romana) a unui cuvant inexistent sau deformat pentru spiritul limbii respective. Tu, care stii ce inseamna, deoarece probabil, cunosti si vorbesti engleza (in ce grad, ramane de vazut), folosesti si introduci, in romana, un jargon anglicizat, dar badea Gheorghe de la Adunatii din Deal, nu va sti despre ce e vorba. Si vorba lui Bogdan Petriceicu Hasdeu, unul dintre cei mai mari lingvisti ai nostri, "acele cuvinte sunt bune pe carele (sic!) le inteleg toti". Un principiu valabil inca, nu? In caz ca nu vrei sa vorbesti chinezeste utilizand vocabulele limbii romane! scot limba
La fel este cazul, din pacate atat de raspandit, al urmatoarelor sintagme:
"sa stabilim locatia", "o sa aplic pentru postul de manager". Mai sunt si altele desigur, dar nu cred ca te intereseaza enumerarea lor. ochi peste cap

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

02.07.2007 7:42     citat 

----------
emapatrichi a scris:
----------
nightwish a scris:
zambet

CONFÓRT nu comfort
CONFORMA nu comforma
----------

M se scrie numai inainte de B si P
----------

no multam de lamurire, ca m-am cam prostit cu engleza asta, unde e COMFORT si comfortable si-mi suna ceva aiurea, de-am ajuns sa dau ignore cand imi subliniaza cu rosu in word. Multam.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: