· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Cultural > Exercitii de a/gramatica, ortografie, ortoepie punctuatie 4
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Exercitii de a/gramatica, ortografie, ortoepie punctuatie 4     
arond

19.08.2007 12:10     citat 

Ah, cica uitarea e un fenomen necesar, dar acum...cred ca ma lasa si logica.Ma gandeam la expresia "fara doar si poate":
Fara doar si poate ca va incerca noua rochie.
fara doar si poate - locutiune de care? Inlocuieste "e sigur", "e clar", "e adevarat", "e logic" sau "desigur"? Asadar e locutiune verbala sau adverbiala?
Heeelp, ca ruginesc!

sus

Denunta
Carmella

19.08.2007 5:41     citat 

Tine loc de "cu siguranta", "fara indoiala", deci fara doar si poate e locutiune adverbiala.

sus

Denunta
arond

19.08.2007 7:22     citat 

sarut sarut sarut Carmella.

sus

Denunta
MariaMona

Copii
Julia: 16 ani, 7 luni
Emi: 14 ani
Andreea: 8 ani, 5 luni
am nascut deja!

12.09.2007 12:58     citat 

De mult timp am observat ca multa lume foloseste gresit topogan in loc de termenul corect. Dar deja ma enerveaza, asa ca poate se mai uita si cateva persoane care folosesc cuvantul gresit.

----------
citat:
TOBOGÁN ~e n. 1) Instalat;ie constând dintr-o piesa; înclinata, cu margini ridicate, pe care se aluneca usor, servind ca distractie pentru copii. 2) Jgheab înclinat folosit ca mijloc de transport de la un nivel la altul a unor materiale. /<fr. toboggan
Sursa: NODEX |
----------

sus

Denunta
arond

12.09.2007 3:07     citat 

rad MariaMona, nu te supara asa de tare, sunt convinsa ca nu te referi la cei care scriu pe forumul asta. "Topogan" este atat de firesc incat te rog sa ma crezi ca asta e denumirea pe care atat de multi o considera ca fiind cea corecta. "B" si "d" sunt consoane sonore care, cred eu, deranjeaza sa fie rostite in acelasi cuvant. Poate de asta s-a ajuns aici.

sus

Denunta
Carmella

12.09.2007 3:28     citat 

Topogan ca topogan, dar de biscuite ce parere aveti ? prostit Vai, si cite discutii au fost zilele astea pe tema diversificarii cu biscuitele asta ... cred ca o sa biscuim cu totii in curind rad
Corect e biscuit la singular, la plural biscuiti

sus

Denunta
elmi

Copii
David: 15 ani, 5 luni
Edina: 13 ani, 3 luni

19.09.2007 9:30     citat 

rad

mda....ma rusinez....eu chiar spun topogan....si mar cu biscuite, sa ma contrazic cu mama soacra?! prostit scot limba , suna totusi bine chiar daca mar cu biscuiti e corect.

Off topic, bun forumul asta...mereu inveti ceva cool

sus

Denunta
vladis

Copii
miruna: 25 ani - La Multi Ani!
vlad: 15 ani, 6 luni

26.09.2007 12:56     citat 

cum e corect sa spunem: "copie de pe..." sau "copie dupa...", mie imi suna corect prima varianta, dar peste tot am intalnit-o pe a doua. multumesc anticipat!

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

26.09.2007 7:08     citat 

Asta imi aminteste de capcana unei profe de germana, care ne-a intrebat cum e corect, "wegen mir" sau "wegen mich", si dupa ce rezultatul statea cam 50:50 a zis ca forma corecta e "meinetwegen". rad

Tot asa si cu intrebarea ta, eu as spune "copie a", de ex., "copie a adeverintei", "copie a certificatului de nastere" etc.

Explicatia din DEX:
----------
citat:
CÓPIE, copii, s.f. 1. Reproducere exactă a unui text, a unei opere de artă, a unei imagini fotografice etc. 2. (Peior.) Imitaţie servilă şi fără valoare, făcută uneori prin mijloace nepermise. 3. Înscris care reproduce întocmai cuprinsul unui alt înscris constatator al unui act juridic. ♢ Copie legalizată = copie despre care un organ de stat competent atestă că este conformă cu originalul. – Din fr. copie, lat. copia.
Sursa: DEX '98
----------

Deci si in explicatie zice reproducere A unui text, A unei opere de arta, etc., nu zice nici "de pe", nici "dupa". trag cu ochiul

sus

Denunta
Carmella

26.09.2007 10:45     citat 

E copie dupa, dar ...
Mie definitiile din DEX a prepozitiilor de, pe si dupa mi se par insuficiente ca sa poti sa spui ca ceva e definitiv gresit sau incontestabil corect. Iata datele pe care ma bazez:

- de (una din utilizari ca prepozitie) - exprimă raporturi spaţiale, indicând locul de la suprafaţa unui obiect - A strânge recolta de pe câmp

Poti interpreta ca imaginea e la suprafata originalului si tu faci copie de pe ea (suprafata) , cind tu de fapt faci copie dupa original (dupa act, dupa certificat etc) trag cu ochiul

sus

Denunta
Nisreen

Copii
Mihai Alexandru: 19 ani, 6 luni
Sarah Elisa: 13 ani

27.09.2007 10:41     citat 

----------
Carmella a scris:
Topogan ca topogan, dar de biscuite ce parere aveti ? prostit Vai, si cite discutii au fost zilele astea pe tema diversificarii cu biscuitele asta ... cred ca o sa biscuim cu totii in curind rad
Corect e biscuit la singular, la plural biscuiti
----------

Mi-am luat portia de umor si pe ziua de azi scot limba .

P.S. Nici mie nu imi place cum suna tobogan.

sus

Denunta
grizare

Copii
Emmanuelle: 14 ani, 3 luni

05.10.2007 2:36     citat 

fetelor cum e corect confuz "imi doresc foarte tare..." , ex: imi doresc foarte tare sa scot un album... "imi place foarte tare..."ex: imi place foarte tare de X...
sau "imi doresc foarte mult" , "imi place foarte mult" intrebare idee

primele expresii le aud, tot mereu, la radio si tv (vedetele domn'le, cu predilectie) nervos

ce_ar fi sa spunem, in opozitie: "imi doresc foarte moale" ochi peste cap "imi place foarte moale"{nu oul scot limba )

sus

Denunta
Carmella

05.10.2007 5:20     citat 

TÁRE, tari, adj., adv
Ca adverb inseamna:
Foarte, mult, extrem, teribil, grozav. (Pe lângă adjective sau adverbe, ajută la formarea superlativului) Îţi voi rămâne tare recunoscător. 2. Cu forţă, cu intensitate, cu putere. 3. (Pe lângă verbe ca „a vorbi“, „a spune“, „a cânta“ etc.) Cu glas articulat, pentru a fi auzit de cei din jur; cu glas ridicat, pentru a se auzi bine sau departe. 4. Iute, repede.

Tu te referi doar la valoarea lui ca adjectiv, probabil, dar in formularea "imi doresc tare" e adverb (chiar daca se trage din adjectiv trag cu ochiul )

sus

Denunta
grizare

Copii
Emmanuelle: 14 ani, 3 luni

05.10.2007 6:10     citat 

altceva:
am vazut aici pe forum ca s-a scris "sa nu fii" cu doi "i" , eu stiu ca atunci cand este negatie se scrie doar cu un "i" ,adica "sa nu fi" Asa e intrebare

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 14 ani, 3 luni

05.10.2007 6:22     citat 

nu zambet
a fi cu un singur i la infinitiv
conjunctiv "pozitiv" sau "negativ" cu doi i , sa (nu) fii
radical + terminatia de persoana a doua singular

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: