· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Cultural > Exercitii de a/gramatica, ortografie, ortoepie punctuatie 4
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Exercitii de a/gramatica, ortografie, ortoepie punctuatie 4     
Carmella

05.10.2007 6:26     citat 

Se scrie "nu f i ", dar "sa nu f i i " se scrie cu doi zambet

sus

Denunta
grizare

Copii
Emmanuelle: 14 ani, 8 luni

05.10.2007 6:30     citat 

mersi fetelor
si inca ceva: imi amintesc acum de "fiii' ca vb, dati_mi va rog un exemplu, ca nu mai stiu prostit

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 14 ani, 8 luni

05.10.2007 6:34     citat 

confuz
cu trei i ca vb?
nu gasesc
dar gasesc fiii subst masculin plural articulat cu articol hotarit
"fiii lui x"

sus

Denunta
grizare

Copii
Emmanuelle: 14 ani, 8 luni

05.10.2007 6:37     citat 

imi amintesc ceva, de asta, dar n_am cum sa verific trist , aveam in cursuri , era parca o singura situatie cand se scria asa, sau vorbesc aiurea prostit

sus

Denunta
Carmella

06.10.2007 12:36     citat 

N-am auzit de vreo situatie in care, ca verb, sa fie scris f i i i, poate-n vreo exprimare regionala in loc de fie-i (tarina usoara, de exemplu) sa se spuna fii-i, dar si aici e verb + pronume (sa ii fie lui) si se scrie cu liniuta.
Na, poate sa se scrie cu 4 i ... dar nu ca verb, f i i i - i spun ca nu e bine (adica fiii ii spun ...)

sus

Denunta
Carmella

15.11.2007 11:42     citat 

Nu ca m-ar pasiona foarte tare pleonasmele, dar poate intereseaza pe cineva zambet

PANACÉU s. n. medicament despre care se credea că ar putea să vindece orice boală; leac, remediu universal.

Deci panaceu universal e pleonasm trag cu ochiul

sus

Denunta
crriss

Copii
Vladimir: 14 ani, 2 luni
Filip: 11 ani, 5 luni

18.11.2007 10:27     citat 

DIARÉE s.f. Stare patologică manifestată prin eliminarea frecventă de materii fecale moi sau lichide. [Pr.: di-a-] – Din fr. diarrhée, lat. diarrhoea.
Sursa: DEX '98 | Trimisă de IoanSoleriu, 14 Jul 2004 | Greşeală de tipar

Nu dearee folosit cu obstinatie

Ma gandeam (desi ar putea parea cam fantezista ideea) sa existe posibilitatea descarcarii unui programel sau ceva asemanator pe care doritorul avid de forme corecte scot limba sa-l utilizeze, iar greselile sa-i fie semnalate intr-un fel(subliniere, inrosire etc)

Stiu ca exista acest tip de corector, dar eu dadeam sugestia aplicarii lui aici, pe forum, fireste, pentru cel interesat, dar care nu vrea sa greseasca. Adica si o simpla greseala de "culegere" sa poata fi prevenita. Nu mai vorbesc despre formele incorecte aflate in baza de date lingvistice personale. Daca descopera ca a gresit, sa aiba posibilitatea de a corecta. Si cu siguranta va retine "gafa", nemairepetand-o(cred).

Am precizat ca aceasta idee sa nu fie impusa tuturor, fiindca disperarea de a afla un ajutor sau de a primi un sfat nu cunoaste raportarea la norma.

sus

Denunta
karin

Copii
Andrei-Cristian: 14 ani, 10 luni

20.11.2007 1:06     citat 

Crriss, ar fi interesant si foarte util, dar oare cei care gresesc constant (pt simplul fapt ca nu au invatat in generala sa scrie si sa citeasca), cu siguranta, nu vor aprecia si nu vor lua aminte.

exclamatie abia si nu abea
Ex. De abia astept sa ninga.

sus

Denunta
bdliana

Copii
Alexia: 17 ani, 3 luni
Natalia: 15 ani, 1 luna

20.11.2007 2:02     citat 

Vaaai, de cand astept pe cineva caruia abea ii zgarie retina! zambet

sus

Denunta
bdliana

Copii
Alexia: 17 ani, 3 luni
Natalia: 15 ani, 1 luna

20.11.2007 2:06     citat 

Am uitat sa zic de odiosul deabea... ochi peste cap

sus

Denunta
sanddy

Copii
David- Emilian: 14 ani - La Multi Ani!

28.11.2007 9:37     citat 

Dar de î-si nervos nervos nervos si a-ti (patit) de ex, ce ziceti?Oare chiar e nevoie de studii universitare sa stii ca a-ti se scrie asa numai cand e urmat de infinitiv???Una e sa mananci o litera, doua din prea multa graba, oboseala etc, dar sa nu stii cand se foloseste cratima e strigator la cer pt ca lucrurile astea se invata in ciclul primar!!!

sus

Denunta
Cristine

Copii
Cezara-Maria: 15 ani, 6 luni
Mara Sofia: 11 ani, 10 luni

29.11.2007 7:52     citat 

nu mai stiu in ce sat scria la intrare pe o pancarta: Bine a-ti venit! prostit

sus

Denunta
crriss

Copii
Vladimir: 14 ani, 2 luni
Filip: 11 ani, 5 luni

29.11.2007 9:59     citat 

----------
Cristine a scris:
----------
rad

Dar de asta ce zici? Un oarecare nea Gheorghe lasa cateva cuvinte cu limba de moarte (vorba vine):
"Nu uita-ti sa inchide-ti fereastra"
ne-a Omer

(adica semnatura care de fapt e cireasa de pe tort)

Am vazut, vorba pleonasmului, cu propriii mei ochi

sus

Denunta
Cristine

Copii
Cezara-Maria: 15 ani, 6 luni
Mara Sofia: 11 ani, 10 luni

29.11.2007 10:11     citat 

----------
crriss a scris:
----------
Cristine a scris:
----------
rad

Dar de asta ce zici? Un oarecare nea Gheorghe lasa cateva cuvinte cu limba de moarte (vorba vine):
"Nu uita-ti sa inchide-ti fereastra"
ne-a Omer

(adica semnatura care de fapt e cireasa de pe tort)

Am vazut, vorba pleonasmului, cu propriii mei ochi
----------

daaaa, semnatura e tare de tot.

imi cer scuze daca s.a scris la acest topic despre... uf, nu am diacriticele... sunt pe spaniola si am ñ si ç.... sper sa reusesc sa ma explic totusi:
am observat si pe forum ca se scrie gresit: anainte.... an cazul... ancepe... cred ca ati prins ideea... si mai cred ca e o greseala foarte mare, care trebuie corectata... deci, corect este: inainte, in cazul, incepe etc

sus

Denunta
arond

29.11.2007 1:14     citat 

----------
sanddy a scris:
Dar de î-si nervos nervos nervos si a-ti (patit) de ex, ce ziceti?Oare chiar e nevoie de studii universitare sa stii ca a-ti se scrie asa numai cand e urmat de infinitiv??? Una e sa mananci o litera, doua din prea multa graba, oboseala etc, dar sa nu stii cand se foloseste cratima e strigator la cer pt ca lucrurile astea se invata in ciclul primar!!!
----------

Nu mai "striga la cer" foarte fericit pentru ca partile de vorbire si cele de propozitie se invata in clasele a III-a si a IV-a, e adevarat, insa se invata (de catre cei care mai fac si asta) doar pronumele personal, formele accentuate.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: