· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Cultural > Exercitii de a/gramatica, ortografie, ortoepie punctuatie 4
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Exercitii de a/gramatica, ortografie, ortoepie punctuatie 4     
crriss

Copii
Vladimir: 13 ani, 10 luni
Filip: 11 ani, 1 luna

29.11.2007 1:18     citat 

In mesajul meu de mai sus am incercat sa ascund identitatea persoanei, dar nu mi-a reusit prostit
M-am dat de gol trist (desi am vrut eu sa zic Gheorghe...)

sus

Denunta
karin

Copii
Andrei-Cristian: 14 ani, 5 luni

29.11.2007 8:17     citat 

----------
arond a scris:
Nu mai "striga la cer" rad pentru ca partile de vorbire si cele de propozitie se invata in clasele a III-a si a IV-a, e adevarat, insa se invata (de catre cei care mai fac si asta) doar pronumele personal, formele accentuate.
----------

Asta mi se pare de domeniul groazei cele groaznice (daca-mi permiteti expresia jenat ), tocmai pentru ca se invata in clasele primare. ochi peste cap, ca doar atunci nu stiu multe, din practica, pt ca din auzite cu siguranta stiu, despre chiul, fete, sex etc. si in concluzie ar trebui sa fie la scoala si sa si invete !
Dar despre faptul ca astfel de persoane care nu stiu sa scrie si sa vorbeasca corect termina si o facultate, ce ziceti? socat

sus

Denunta
sanddy

Copii
David- Emilian: 13 ani, 7 luni

29.11.2007 8:48     citat 

Chiar daca nu se invata in clasele primare pron. pers. formele neaccentuate, se inavata totusi ortogramele, nu?Adica d-na invatatoare ii explica elevului cum sta treaba cu -mi, -ţi, ş.a.m.d.
Cat despre licentiatii care nu stiu sa scrie si sa se exprime corect , am intalnit o multimeeeee trist .
Foarte grav mi se pare excesul cu care se mediatizeaza persoanele care promoveaza prostia si incultura.Si atunci , ce modele sa mai urmeze bietii nostri copilasi???[/i]

sus

Denunta
Carmella

02.12.2007 1:10     citat 

Desi cred ca s-a mai discutat intr-unul dintre primele capitole, mai aduc in discutie si acum greseala lui "care" in loc de "pe care", pentru ca atit de des e facuta chiar de catre oamenii publici, ziaristi, moderatori de talkshow-uri etc ca poate unora li se pare corect si ca "asa se zice".
Deci e corect "ministrul pe care l-am numit", nu "ministrul care l-am numit", "cartea pe care am citit-o", nu "cartea care am citit-o" samd

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 4 luni
D: 10 ani, 10 luni

02.12.2007 1:21     citat 

tot vroiam sa intreb ceva si nu am apucat, bine ca am vazut azi subiectul.

Eu spun: "ma duc sa fac baie" si "ma spal pe cap". Aud foarte des "ma duc sa imi fac baie", "ma spal la cap"?, si nu imi place cum suna...Totusi cum e corect?

sus

Denunta
Carmella

02.12.2007 4:27     citat 

Aoleu, ce analitica esti, Ana zambet Eu spun "ma spal la cap" si "ma duc sa fac baie" rad adica una de-acolo, una de dincolo rad
Alea cu facutul baii sint identice, numai ca ai intercalat un "imi" ceea ce inseamna ca ti-o faci tie insati ... e ca si cum ai spune "mi-am luat o piine" sau "am luat o piine", una e numai pentru tine, alta poate sa fie si pentru ceilalti , ("ma duc sa fac baie la copil"). Pentru cap cred ca foarte corect e "pe", dar cum spui si ma spal la subrat, sau la ... alte zone, cred ca nici "la cap" nu deranjeaza prea tare rad

sus

Denunta
ana_348

Copii

02.12.2007 8:50     citat 

mersi zambet
Chiar ma framanta problema de ceva vreme, nu glumeam foarte fericit foarte fericit

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

02.12.2007 9:05     citat 

neamtu' isi spala parul, nu capul. rad

A, tot din categoria asta: in romana se spune "ceva pentru dureri de cap", "ceva pentru raceala" etc. Medicul de familie pe care l-am avut la inceput radea de mine, ca ma intreba daca nu-s destul de racita si vreau sa racesc si mai tare, dar apoi mi-am invatat lectia. rad

sus

Denunta
ana_348

Copii

02.12.2007 10:11     citat 

tare asta cu medicamentele rad
dar in engleza, nu tot asa se zice, pentru dureri de cap? Parca asa imi suna acum (something for headaches) , dar la ora asta nu bag mana in foc prostit

sus

Denunta
MariaMona

Copii
Julia: 16 ani, 7 luni
Emi: 14 ani
Andreea: 8 ani, 5 luni
am nascut deja!

02.12.2007 10:45     citat 

La asta cu pentru mie imi place cel mai mult cand mergi sa cumperi spray pentru tantari foarte fericit care numai pentru ei nu este, ci impotriva lor.

sus

Denunta
Carmella

11.12.2007 9:38     citat 

Ati vazut stirile cu masina de dezastre ? rad Am crezut ca e vorba de vreo jucarie inspirata de jocurile pe calculator, ceva ce provoaca dezastre. De fapt ea e ceva care se foloseste in caz de dezastre.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 3 luni
Pufarina: 10 ani, 1 luna

11.12.2007 9:41     citat 

am fost si eu de curand la farmacie si am cerut- pe norvegiana mea de 2 lei - crema pentru hemoroizi -
farmacista a inclinat capu la 45 grade si a zis... crema impotriva hemoroizilor, da..... rad

greu cu furculisionu

sus

Denunta
alexis10

13.12.2007 2:11     citat 

Am si eu o intrebare:D :
Ex.: Fularul rosu este pe masa.
Fularul este rosu.
In primul caz, "rosu" este adjectiv...In al doilea, nu este adverb?
Va multumesc anticipat. Chiar as vrea sa ma lamuresc...

sus

Denunta
crriss

Copii
Vladimir: 13 ani, 10 luni
Filip: 11 ani, 1 luna

13.12.2007 10:33     citat 

Nu Alexis, in ambele cazuri este adjectiv, numai functia sintactica difera. in primul caz este atribut, in cel de-al doilea, nume predicativ.

Adverb, putin fortat prin exemplul meu ar fi (si avand mai degraba valoare stilistica): "Viseaza rosu" (nu culoarea, ci modalitatea de vis, sa zicem)
Repet, exemplul e fortat

sus

Denunta
karin

Copii
Andrei-Cristian: 14 ani, 5 luni

13.12.2007 4:10     citat 

Nu mai retin daca s-a mai spus, dar probabil ca da trag cu ochiul , insa imi zgarie atat de tare retina incat simt ca orbesc prostit , cand vad chestia asta. i-ti ! nervos nervos nervos (ex. i-ti dau un sms)

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: