· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Cultural > Exercitii de a/gramatica, ortografie, ortoepie punctuatie 4
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Exercitii de a/gramatica, ortografie, ortoepie punctuatie 4     
alexis10

14.12.2007 9:32     citat 

Multumesc, Crriss, pentru raspuns.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

14.12.2007 11:00     citat 

Acu' daca tot am deschis pagina cu subiectul, ca mi-era lene sa il caut cand imi amintisem, mor cu zile cand vad "doctora" in loc de "doctorita".

sus

Denunta
Cristine

Copii
Cezara-Maria: 14 ani, 11 luni
Mara Sofia: 11 ani, 4 luni

14.12.2007 11:39     citat 

----------
Christa a scris:
Acu' daca tot am deschis pagina cu subiectul, ca mi-era lene sa il caut cand imi amintisem, mor cu zile cand vad "doctora" in loc de "doctorita".
----------

eu cred ca mai corect e doamna doctor

sus

Denunta
karin

Copii
Andrei-Cristian: 14 ani, 3 luni

14.12.2007 11:47     citat 

----------
Cristine a scris:
eu cred ca mai corect e doamna doctor
----------

Dex-ul da forma doctorita ca ar fi corecta ! zambet
http://dexonline.ro/search.php?cuv=doctorita
Dar nu cred ca "doamna doctor" e gresit spus.... sau e?. Eu pe aceasta din urma o tot folosesc. confuz

sus

Denunta
Christa

Copii

15.12.2007 9:44     citat 

Nu stiu daca e gresit, insa "doamna doctor" suna pentru mine ca si "doamna inginer", si atata timp cat exista o forma feminina a substantivului nu consider necesar sa folosesc apelativul doamna+forma masculina. Sunt feminista, da. scot limba

De altfel, din cate am invatat eu la scoala, adjectivul "corect" nu are grad de comparatie. trag cu ochiul

sus

Denunta
Carmella

15.12.2007 11:29     citat 

Christa, si eu la fel cred zambet O fi tot de la feminism ?
Dar exclamatie : in DEX scrie ca doctorita este femeia medic. Cind te referi la o femeie doctor in filosofie, de exemplu, nu poti sa spui ca e doctorita in filosofie, ci ca e doctor in filosofie.
La fel cind i te adresezi direct, nu-i spui "doamna doctorita", "doamna medic" sau "doamna doctora", ci "doamna doctor"

sus

Denunta
Christa

Copii

15.12.2007 11:41     citat 

----------
Carmella a scris:
Cind te referi la o femeie doctor in filosofie, de exemplu, nu poti sa spui ca e doctorita in filosofie, ci ca e doctor in filosofie.
----------

Asta e drept, darrrrr:
----------
citat:
DÓCTOR, doctori, s.m. 1. Persoană cu studii superioare care se ocupă cu vindecarea, tratarea sau prevenirea bolilor umane şi animale; medic. 2. Titlu ştiinţific înalt acordat de o instituţie academică sau de învăţământ superior; persoană care are acest titlu. 3. (Fam.) Persoană foarte pricepută într-un domeniu. 4. (Bot., reg.; în forma doftor) Arbust mediteraneean şi tropical din care se extrage saburul (Aloë vera). [Var.: (1, pop.) dóftor s.m.] – Din lat. doctor, fr. docteur. Cf. germ. D o k t o r.
Sursa: DEX '98
----------

Tu te referi in cazul asta la 2, eu ma refeream la 1 feminin. zambet

----------
Carmella a scris:
La fel cind i te adresezi direct, nu-i spui "doamna doctorita", "doamna medic" sau "doamna doctora", ci "doamna doctor"
----------

Eu niciuna, nici alta, ori spun "doamna x-ulescu" ori "doamna doctor x-ulescu". foarte fericit trag cu ochiul

sus

Denunta
KoGiTo

22.12.2007 1:45     citat 

din pacate, noul DOOM a adaptat regulile la obiceiurile societatii.
spre exemplu, o "doamna psiholog" are acum ca varianta "psiholoaga".
ghetto / ghetou e corect in ambele forme.
anticamera / antecamera - la fel, ba mai mult, se sugereaza prima varianta.
probabil logica lor e una utilitarista: daca noi stabilim ca "d-na psiholog" e corect, iar "psiholoaga" e incorect, insa 95% din populatie foloseste a doua varianta, e mai usor sa schimbam regula decat sa modificam eroare-n populatie...

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 2 luni
Pufarina: 10 ani

22.12.2007 1:57     citat 

si daca 95% din populatie foloseste 'acum am serviciul CARE mi l-am dorit' ... 'am gasit pantofii care ii cautam' ... (inclusiv mari oameni de televiziune)......oare o sa se schimbe regula ?
brrrr
ma zgarie pe creier si cand scriu eu....

sus

Denunta
KoGiTo

22.12.2007 2:25     citat 

ai perfecta dreptate, insa DOOM-ul nu se ocupa cu sintagmele gramaticale..
vezi o lista a tuturor noutatilor din DOOM la http://www.acad.ro/alteInfo/nouDOOM.doc :)
cu drag,
b.

sus

Denunta
Carmella

23.12.2007 12:04     citat 

----------
KoGiTo a scris:
din pacate, noul DOOM a adaptat regulile la obiceiurile societatii.
anticamera / antecamera - la fel, ba mai mult, se sugereaza prima varianta.

e mai usor sa schimbam regula decat sa modificam eroare-n populatie...
----------

Se sugereaza pentru ca aia e (era) varianta corecta trag cu ochiul
... corecta pentru sensul asta:

ANTICÁMERA; s.f. Camera de asteptare la intrarea într-un birou, într-un cabinet.; A face anticamera = a astepta pentru a fi primit de cineva. [Var. antecamera; s.f. / < it. anticamera, cf. fr. antichambre].

Exista in DEX si antecamera, dar e un termen tehnic si inseamna

ANTECÁMERA; s.f. 1. Compartiment al camerei de combustie a unui motor în care se injecteaza combustibilul si începe arderea; camera de precombustie. 2. V. anticamera;.

Acum DOOM-ul spune ca sint corecte amindoua prostit

In rest sint de acord cu tine ca e frustrant pentru un iubitor de limba româna sa vada ca devin corecte forme pentru care pe noi ne-ar fi lasat repetenti daca le foloseam. Pentru cine gresea oricum chiar nu conta daca cineva ii accepta sau nu greseala, eu ma uit tot cu prostit cind aud cite-o aberatie, asa ca ...

sus

Denunta
KoGiTo

25.12.2007 6:11     citat 

merci de explicatia anticamera/antecamera...chiar nu stiam..
eram tentat sa-l tratez etimologic ("anti = impotriva") :)
sarbatori fericite :)

sus

Denunta
Carmella

30.12.2007 1:29     citat 

Niste cuvinte pe care le-am gasit folosite impropriu:

FIÁBIL, -Ă, fiabili, -e, adj. (Despre componente, aparate, instalaţii, echipamente) Care prezintă siguranţă în funcţionare (în condiţii date şi într-un timp dat)

PRIMÁ, primez, vb. I. Intranz. (Livr.) A avea întâietate, a fi pe primul plan

PRIVÁ, privez, vb. I. Tranz. (Livr.) A împiedica pe cineva să se bucure de un avantaj, de un drept care i se cuvine, de ceva necesar. Refl. A renunţa (de bunăvoie sau constrâns la ceva necesar) la un bun sau la un drept.

... mai erau citeva, dar le-am uitat zambet

sus

Denunta
Carmella

30.12.2007 1:59     citat 

Mi-am adus aminte:

AXÍLĂ, axile, s.f. 1. (Anat.) Subsuoară. 2. Loc unde se împreună ramura cu trunchiul unei plante sau frunzele cu ramura.

Deci locul unde trebuie sa ne spalam este chiar axila, nu sub axila zambet

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

01.01.2008 4:12     citat 

bre, nu ma dau rotunda, dar: in engleza britanica poop e caca de catel, si mi se afiseaza una imagine sinistra cand va aud cu 'va poop'.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: