· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Cultural > Exercitii de a/gramatica, ortografie, ortoepie punctuatie 4
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Exercitii de a/gramatica, ortografie, ortoepie punctuatie 4     
arond

02.01.2008 4:58     citat 

----------
Carmella a scris:
Mi-am adus aminte:

AXLĂ, axile, s.f. 1. (Anat.) Subsuoară. 2. Loc unde se mpreună ramura cu trunchiul unei plante sau frunzele cu ramura.

Deci locul unde trebuie sa ne spalam este chiar axila, nu sub axila zambet
----------

foarte fericit foarte fericit Carmella, ai dreptate, la mine a fost un moment de neatentie, o formulare utilizata mai des, la educatie fizica, atunci cand spun sa puna mainile sub axile, dar de spalat, ne spalam si p-acolo si p-acolo.

sus

Denunta
Nisreen

Copii
Mihai Alexandru: 19 ani, 4 luni
Sarah Elisa: 12 ani, 10 luni

08.01.2008 1:40     citat 

Cum se spune corect: batranetele sau batranetile noastre?

sus

Denunta
karin

Copii
Andrei-Cristian: 14 ani, 3 luni

08.01.2008 1:55     citat 

Pluralul cuvantului batranete este batraneti, deci corecta este forma batranetile (articulat).

sus

Denunta
Nisreen

Copii

08.01.2008 3:12     citat 

Karin, multumesc, o astept si pe Carme sa confirme foarte fericit, nu de alta, dar am gasit cateva carti in care se folosea cealalta forma, sa fie corecte amandoua?

sus

Denunta
Carmella

08.01.2008 4:53     citat 

In limba literara e corect cum a spus si karin:

bătrnţe s. f. (sil. -tr-), art. bătrnţea, g.-d. art. bătrnţii; pl. bătrnţi, art. bătrnţile
Sursa: Dicţionar ortografic

Poate era vreo carte de povesti scrisa in limbaj popular, unde poti sa vezi si forme ca "bătrăneţele" si altele ...

Mai Nisreen, plinge lumea dupe tine pe la diverse la "birou persoane disparute" si pe tine te arde de gramatica ... ia treci si fa-ti putin autocritica pe-acolo sarut

sus

Denunta
Nisreen

Copii

09.01.2008 8:28     citat 

Carme, salutari, m-am auto-denuntat si la disparuti, chiar ieri scot limba . Presimt eu ca o sa intru pe aici mai des decat am facut-o anul trecut ...

sus

Denunta
sufletel4u

Copii
VICTOR - ANDREI - cel mai vioi!
13 ani, 3 luni

09.01.2008 1:28     citat 

Felul adjectivelor:

a - propriu-zise: frumos, bun, curajos etc.

b - provenite din:

" verbe la participiu: citit, citita, scris, scrisa.

" verbe la gerunziu: maini tremurande, cosuri fumegande, ochi lacrimanzi etc.

" pronume: Acel (acest) elev a castigat (adjectiv pronominal demonstrativ)

Fiecare elev (alt, oricare) - adjectiv pronominal nehotarat.

Nici un copac (nici o) - adjectiv pronominal negativ

Al cui copil esti tu? (adjectiv pronominal interogativ).

Stiu / care copii sunt cuminti. / - adjectiv pronominal relativ rol de element relational,

functia sintactica de atribut adjectival.

Copiii mei sunt cuminti - (adjectiv pronominal posesiv).

Dupa terminatie, adjectivele sunt:

a - variabile - cu doua terminatii: bun-buna, buni-bune, moale-moi ;

cu o terminatie: verde- verzi

b - invariabile: gri, maro, cumsecade, eficace, motrice, propice

Dupa forma, adjectivele sunt:

a-simple, formate dintr-un singur cuvant: frumos, inalt, bun

b-compuse: cumsecade, binecrescut, galben-auriu, alb-galbui, tehno-stiintific, franco-roman etc.

c-locutiuni adjectivale:

(om) cu dare de mana - instarit, bogat

(om) cu scaun la cap - chibzuit

(om) cu noroc - norocos

(om) cu minte - intelept

(om) cu capul in nori - aiurit, zapacit, neatent

(om) fara teama si prihana - pur, neprihanit etc.

deci, faceti acordul! foarte fericit

eu is suparici, sorry! astept sa-mi treaca..........

sus

Denunta
lulualexandra

Copii
Alexandra: 13 ani, 4 luni

26.06.2008 11:55     citat 

chiar daca a fost pusa intrebarea in mod ironic, totusi voi raspunde.
intrebarea e aici
intrebarea pusa de nicolici3 se pare ca a fost stearsa de admin sau moderator; era ceva de genul: se spune/scrie musai sau nusai???

raspunsul il da DEX online:

MÚSAI adv. (Pop.) 1. Neapărat, negreşit, în mod necesar. 2. (Cu funcţie predicativă) E absolut necesar, trebuie. 3. Cu insistenţă, cu încăpăţânare, morţiş. – Din magh. muszáj.
Sursa: DEX '98

http://dexonline.ro/search.php?cuv=musai

sus

Denunta
roxmaryn

28.06.2008 9:50     citat 

Nu stiu exact daca e un loc bun sa-mi postez cateva ganduri, sper sa fie topicul potrivit. Daca nu, rog adminul sa-l mute unde considera ca e cazul.
Ma uitam la niste postari anterioare si nu inteleg un lucru:
Eu , sunt semianalfabeta, stiu sa scriu si sa citesc, dar cu greutate si cu greseli evidente. Am insa un copil si ma preocupa diverse intrebari despre starea lui, sanatate si orice altceva referitor la ingrijirea lui. Postez intrebari si astept raspunsuri..asa, in stilul meu, care zgarie retina. Texte care cu greu pot avea sens uneori. Apari tu, care ai o educatie evident mai buna si incepi sa ma ridiculizezi, sa ma iei la misto, sa-ti bati joc de mine.. si nu-mi dai nici un raspuns la intrebarea ce ma framanta.
Acum inchei acest mic "joc" si spun..cine si de ce are dreptul sa-i dea in cap celui care nu stie atat cat stii si tu, care este sensul "rafuielilor"de acest gen? Cine ia dreptul unuia care asta este...nu stie sa scrie perfect corect gramatical, sa intrebe sau sa-si dezvolte o idee pe acest forum?
Si in principiu ce se urmareste cu ridiculizarea? Poti educa tu acum un om care atat stie pina in momentul asta? Il ajuti cu ceva sa-l faci mai bun? Mai mult ca sigur ca nu. Urmaresti la nesfarsit postari de genul asta cu ce scop? Sa arati ce? Tu esti prost eu sunt destept? Si ce-i cu asta? Inseamna ca esti o mai buna mama, ca-ti iubesti copilul mai mult. Nu!Cu atat mai mult e de laudata intentia de a se informa. Ignoranta este mult mai rea si daunatoare decat simplul fapt ca postezi o intrebare cu greseli de scriere.

Si apoi mai sunt greselile din graba, din neatentie, din diverse alte cauze tehnice etc. Mie mi se par total lipsite de importanta, mi se pare pierdere de timp sa stai sa faci studiu pe text la un "i" in plus sau o inversare de litere, sau o fraza inceputa cu litera mica sau mai stiu eu ce.
Eu percep scopul acestui forum ca fiind un loc unde poti schimba pareri si opinii cu alti parinti. Fie ei semianalfabeti, retardati, profesori universitari, someri, oameni de la tara, etc. etc.etc. TOTI au dreptul sa SCRIE asa cum pot si stiu ei si NIMENI nu ar trebui sa-i ia in deradere doar pentru ca nu se exprima intotdeauna corect!
Sper ca nu am atins pe nimeni cu postarea mea , mai ales ca nu a avut acest scop.

P.S. Sper ca are si coerenta dat fiind ca-s foarte obosita jenat

sus

Denunta
nicolici3

Copii
Raluca-Ioana: 23 ani, 5 luni
Vlad-Ionut: 13 ani, 4 luni

28.06.2008 10:02     citat 

Rozmaryn , asta am incercat si eu sa spun mai devreme, dar nu am avut cu cine vb. ochi peste cap
Sunt persoane care asteapta raspuns la intrebarea ta, un sfat , o vorba buna . Tu ce ii dai ? Ii dai peste nas ca nu a scris corect intrebarea ochi peste cap

Ideea acestui topic nu e rea. Sunt persoane care vor explicatii la anumite cuvinte si expresii. Corect ...nici o problema zambet Dar de aici si pana la a face pe desteptul , a ironiza....e cale lunga ochi peste cap

Asta e . Pe mine nu ma afecteaza. Eu il iau pe om asa cum e. Nu ii caut nod in papura. Daca pot sa il ajut cu un sfat , o vorba buna...o fac zambet Daca nu , nu .

Poti sa scrii tu de la coada la cap . foarte fericit Daca eu inteleg ce vrei sa intrebi , iti raspund cu drag zambet sarut

Numai bine sarut

sus

Denunta
lumikuningatar

Copii
Teinineiti
Ekaluokkalainen
Pikku Vesimies
Hento neitonen
Vauveli
am nascut deja!

07.08.2008 3:39     citat 

Am si eu o intrebare. I-am spus sotului ca limba romana este fonetica cu unele mici exceptii. Cum sa-i explic faptul ca "esti" se aude in vorbire "iesti" , iar "exercitiu" se aude "egzercitiu"?

sus

Denunta
Uika

Copii
Matea-Tiana: 13 ani, 4 luni
Ilinca Rebeca: 10 ani, 1 luna

09.09.2008 8:22     citat 

buna,

am si eu nevoie de putin ajutor, caut un sinonim neologic pentru "zgarceala" si care sa inceapa cu p....; aveti vreo idee?

sus

Denunta
allamarine1979

Copii
Alla: 13 ani, 2 luni

09.09.2008 8:55     citat 

Parcimonie?

sus

Denunta
Uika

Copii
Matea-Tiana: 13 ani, 4 luni
Ilinca Rebeca: 10 ani, 1 luna

09.09.2008 8:56     citat 

multu sarut sarut sarut , asta e

sus

Denunta
allamarine1979

Copii
Alla: 13 ani, 2 luni

09.09.2008 9:47     citat 

Cupla zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: