· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > Momente jenante in timpul nasterii vaginale
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Momente jenante in timpul nasterii vaginale     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
bblusa

Copii
eduard cristian: 13 ani, 4 luni

12.01.2007 11:57     citat 

va spun asa. cand esti pe masa nu-ti mai pasa de kk sau pipi, oricum nu stii daca faci. vrei doar sa nasti mai repede si sa se termine totul, sa-ti vezi puiul.

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

12.01.2007 12:01     citat 

Ramona, sa nasti nu-i o rusine, cu tot de implica ea. iti garantez ca nu tu esti de vina ca faci kk. Si da, faci de toate cand nasti., dar nu stiu cum sa fiu eu daca mi-a pasat, eu ma concentram asupra nasterii, chiar nu mai puteam eu de ce crede mark (ca moasele m-au asigurat ca-i absolut normal si sa nu-mi fac probleme).Am sfarsit cu cezariana ca asa a fost sa fie, mark a fost cu mine in spital o zi jumate, le-a vazut pe toate. Nu i-am dat voie sa se iute cand ma operau, dar l-am pus sa se uite cand imi controlau dilatatia si ma 'controla' el dupa aia (ok, ma intreba daca vreau sa-mi zica in centimetri sau in inch si i-am tras un picior in cap, asta-i alta poveste).
Acuma, daca vreodata oi mai face vreunul nu-l las cu mine in spital pentru ca mai tare m-a enervat, a mai trebuit sa mai am si grija lui. Dar a meritat cand l-am vazut cum isi ia el puiul in brate imediat de l-am nascut, nu l-am vazut mai fericit in viata mea!
Ia-ti sotul la 'scoala viitoarelor mamici', garantat o sa-i treaca ideile gingase cand i se povesteste exact ce inseamna.Si ajuta cand le aude de la altii.

sus

Denunta
VIPERA

Copii
Maria-Anca: 12 ani, 10 luni
Ioana Luiza: 9 ani, 11 luni

12.01.2007 3:22     citat 

Fetelor va multumesc din suflet pentru raspunsuri . M-ati ajutat f mult , asa fac . Oricum sotul imi face toaleta de acum ( am 28 saptamani ) chiar daca nu am burta f mare pt mine e o noutate deoarece am avut dintotdeauna un abdomen plat , iar acum imi e greu , asa e si el se implica in orice . Isi doreste sa asiste la nastere sa fie alaturi de mine sa ma ajute cu ce poate , daca s-ar putea sa impartim sarcina sa il care si el pe bb sa aibe arsuri si altele nu s-ar sfii . Si chiar cred ca nu ar pica pe jos ba din contra ar fi de mare ajutor . Cand ma mai duc la control voi vb cu dr despra asta , adica sa asiste si sotul .... poate taie si cordonul cine stie ?Sau poate nu-l lasa deloc.......
Inca o data va multumesc mult si va voi tine la curent !

sus

Denunta
ramona79

Copii
Raisa Georgiana: 12 ani, 7 luni
Denis Gabriel: 10 ani, 4 luni

12.01.2007 5:16     citat 

Vipera eu am citit destul de multe povesti aici pe forum, iar fetele care au fost asistate de soti la nastere, spuneau ca medicii ii lasau pe tatici sa taie cordonul ombilical, unii chiar faceau si poze.
eu una, m-am linistit in privinta "momentelor jenante din timpul nasterii", fetele m-au convins ca de fapt alte lucruri sunt mult mai importante si la drept vorbind au dreptate. si daca stau sa ma gandesc bine in privinta sotului , nu il voi priva de o asemenea bucurie de a fi martor la venirea puiului lui pe lume. de pe acuma mangaie burtica si vorbeste cu ea, o pupa si ma scuipa mereu sa nu ma deoache cand imi vede burtica. jenat .....stiu ca ma iubeste si ca ii sunt draga ca ochii din cap....altceva pt el nu cred ca mai conteaza. si ma mai gandesc la un lucru.....daca situatia ar sta invers si sotul meu ar fi neputincios intr-un pat, nimic nu m-ar tine departe de el....asa ca multumesc fetelor ca mi-au deschis ochii.

sus

Denunta
gaguta

Copii
ema maria: 13 ani, 6 luni
stefania elisabeta: 12 ani, 4 luni
Sofia Elena: 4 ani, 4 luni

13.01.2007 1:25     citat 

ooo eu nici nu am avut tipt de toate astea ca m-a luat prin surprindere,mi s-a rupt apa si fuga la spital,desi nu credeam ca o sa nasc la 35 de sapt.Dar si eu aveam de gand sa.-mi fac toalata acasa,clisma mi-a facut-o la spital,vai de mine si fugi la baie cu perfuzia dupa tine si m-a ras una acolo m-am si iritat,dar asa se intampla cand te i-a neasteptate,cei drept am nascut repede si usor,nu am avut o nastere grea deloc,am impins de 3 ori si tusti a iesit ratusca mea mica,probabil ca din cauza ca era mai micuta am nascut si usor,dar dilatata eram la maxim,asa ca sfat ptr viitoarele mamici cat mai multa miscare si nastere va fi cu siguranta usoara.Ce nu as da ca si al 2lea bebe sa se nasca la fel de usor dara fara sa mai fac vreun hemoroid

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

14.01.2007 12:42     citat 

Gaguta, stiu ca nu-i de ras, dar m-a amuzat povestea cu 'tusti ratusca'. sa-ti traiasca!

sus

Denunta
raloo

Copii
Vladut: 13 ani, 8 luni
Julia: 10 ani, 5 luni

14.01.2007 11:27     citat 

eu m-am epilat la cosmetica toata sarcina si asa am procedat si in saptamana dinainte de nastere - partea asta am rezolvat-o
fiindca am nascut provocat, clisma mi-am facut eu singura acasa (asistata de sot normal) cu o seara inainte sa plec la spital, asa, ca sa scap si de grija asta

dar, asa cum au zis fetele, in durerile alea nu mi-ar mai fi pasat de nici unele - nu ma puteam gandi decat la "cat mai dureaza? ca nu mai pot..."

sus

Denunta
Flory24

Copii
Amalia Gabriela: 14 ani, 3 luni

14.01.2007 12:23     citat 

Prin aceasi frica de intamplari rusinoase am trecut si eu, bine ca n+am patit asa ceva. Eu oricum nu mancasem de doua zile cand m+am dus sa nasc, de emotii, de frica ...
Inainte sa nasc am auzit din sala de nasteri cum tipa o asistenta sa vina cineva sa curte mizeria caci unei fete i se intamplase sa faca...dar asta e, atunci nu poti sa te controlezi, ele curata si cu asta basta ca oricum la cati bani le dam ... ochi peste cap

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 14 ani, 5 luni
D: 9 ani, 11 luni

14.01.2007 1:25     citat 

si eu am facut clisma la spital...
cand ma chinuiam pe-acolo sa nasc, am auzit o moasa de-aia "n-ai facut clisma" ceva genul asta...a mustruluit-o doctorul meu, ia- zis sa taca din gura, normal ca am facut si alte cele. Deci probabil mi s-a intamplat si mie marea "rusine" dar nici ca mi-a pasat ... si apoi am ramas in cele mai bune relatii cu doctorul...care chiar ma place jenat

sus

Denunta
flr

14.01.2007 2:56     citat 

pai bine bine faci dar tu esti constiena de acest lucru sau nu simti?sunt ff departe de aceasta situatie dar am citit ptr ca bine sa stii pupici sarut viitoare mamica inca vesela ptr ca fac invastigatii doar de un an de zile ptr a ramane grv numai ca veselia si optimismul incep a treaca si parca vad ca ma apuca nebuneala cat de curand

sus

Denunta
alimary

Copii
Robin: 13 ani, 1 luna
Marcus: 15 ani, 9 luni

14.01.2007 3:34     citat 

Mai...si mie mi-au facut clisma dar, in timp ce impingeam, am observat ca dr ma stergea din cand in cand cu un tifon...de ce ma stergea nu stiu dar banuiesc....si am auzit ca sunt spitale, in alte tari unde nici nu te rad si nici nu-ti fac clisma surprins ...acolo sa te tii prostit prostit

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

14.01.2007 4:49     citat 

Alimary, eram in piscina, bazin cum i-o mai zice (am vrut sa nasc in apa)si vad moasa cu o plasa de aia ca de prins fluturi. Zic, 'cu aia vrei sa-mi prinzi copilul cand il nasc sau ce vrei sa faci cu ea?' A busit-o pe asta rasul de nu se mai putea opri, era pentru a-mi pescui mie kk-ul daca faceam in piscina foarte fericit foarte fericit foarte fericit

sus

Denunta
lili02

Copii
Bogdan: 21 ani, 11 luni
Carmen: 14 ani, 1 luna

14.01.2007 5:48     citat 

Eu am avut ambele nasteri normale si la ambele moasele mi-au spus ca este normal sa iasa si kk atunci cand impingi copilul.La a doua nastere a fost chiar haios ca eu ma faceam ca "ma screm"(asa cum spun asistentele) si moasa imi spunea ca nu o pacalesc si ca atunci cand da sa iasa si ceva kk atunci de fapt impingi copilul.
Tot ea povestea ca putin mai devreme a avut o mamica care in timpul travaliului chiar a murdarit-o pe pantaloni si pe camasa ca a trebuit sa se schimbe rad ,si nu povestea cu rautate si ff amuzata.Dr mea spunea ca asta este parfumul lor Chanel No 5(sa nu radeti daca nu am scris bine jenat ) si daca nu vroiau sa aiba parte de asa ceva nu se faceau medici ginecologi.
Eu am luat ulei de ricin inainte pt a curata stomacul si cred ca a avut efect cat despre ras desi am prestat defrisari masive inainte de nastere tot a venit o infirmiera si a dat cu lama pe locul cu pricina....nu am putut sa o impiedic pt ca eram pe masa de nasteri cu toata lumea pregatita pt asaltul final. scot limba

sus

Denunta
rapunzel

Copii
ANDREEA
MIHAI

15.01.2007 9:07     citat 

----------
roxana5 a scris:
Alimary, eram in piscina, bazin cum i-o mai zice (am vrut sa nasc in apa)si vad moasa cu o plasa de aia ca de prins fluturi. Zic, 'cu aia vrei sa-mi prinzi copilul cand il nasc sau ce vrei sa faci cu ea?' A busit-o pe asta rasul de nu se mai putea opri, era pentru a-mi pescui mie kk-ul daca faceam in piscina rad rad rad
----------

rad rad rad rad rad

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 13 ani, 4 luni
Matei: 10 ani, 11 luni

15.01.2007 10:33     citat 

Voi vorbiti de momente penibile in timpul nasterii ... eu nu pot sa ma gandesc decat la cele penibile de dupa, cand parca nu mai era corpul meu si-si facea de cap cum stia el. Organismul imi era asa confuz de ceea ce i se intamplase, ca nu mai eram in stare sa-l controlez. Noroc ca sotul m-a inteles si nu a strambat din nas la nici un "aerash" eliberat de mine pe nesimtite.
La nastere chiar nu mi-am batut capul cu eventualele momente penibile. Tot ce mi se intampla era atat de nou si uneori ma simteam ca si cand as fi fost un simplu privitor la nasterea mea. Aveam contractii si eu ma gandeam "Aha, uite, mai, ca durerile de nastere chiar seamana cu alea de ciclu.", iar in timpuil nasterii imi ziceam ... "Si acum o sa iasa bebe si o sa fie paroasa si cu pielea cam inchisa la culoare."
Culmea e ca fata mea chiar a fost o paroasa si cu pielea inchisa la culoare (avea circulara simpla, desi la ultima eco de 38s ma asigurase dr ca scapase de ea) foarte fericit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: