· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > Momente jenante in timpul nasterii vaginale
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Momente jenante in timpul nasterii vaginale     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
VIPERA

Copii
Maria-Anca: 12 ani, 8 luni
Ioana Luiza: 9 ani, 8 luni

11.01.2007 11:35   Momente jenante in timpul nasterii vaginale  citat 

Poate s-a mai discutat acest subiect dar eu acum am aflat de ceea ce se poate intampla fara voia ta . De pilda in timp ce tu impingi sa iasa bb mai iese si pipi sau mai rau caca . M-am ingrozit cand am auzit . Ce as putea sa fac sa nu mi se intample asa ceva . Cand imi vine vremea am timp acasa sa imi fac o clisma si sa-mi fac toaleta ( sa ma rad ) ? Oare daca fac peridurala e mai sigur sa ma scap ? Pe bune ma macina rau treaba asta !!!! Va rog dati-mi solutii . Multumesc tuturor . zambet jenat

sus

Denunta
ramona79

Copii
Raisa Georgiana: 12 ani, 4 luni
Denis Gabriel: 10 ani, 2 luni

11.01.2007 11:55     citat 

da Vipera te inteleg perfect, si eu am oroare pentru chestia asta. am auzit foarte multe persoane spunand chestia asta, chiar si aici pe forum se discuta despre asta , dar nu mai stiu unde. din ce am citit eu aici la fete, am inteles ca acum inainte de nastere ti se face la spital clisma obligatoriu de catre infirmiere....ceea ce si asa mi separe ffff jenant, iar eu sa-mi fac de una singura, sincera sa fiu habar nu am , nu am facut niciodata. cat despre partea cu rasul, cel mai bine e sa te ocupi tu de asta, s-ar putea ca tu cu burtica mare sa nu prea poti dar il rogi pe sot, pentru ca daca nu o faci tu, la fel se intampla de rade una din infirmiere si am citit ca nu folosesc lame noi , fara spuma te rascheteaza de zici ca nu-i adevarat. trebuie sa fii rasa complet.mai naspa e daca esti nevoita sa stai mai mult in spital, dar daca esti acasa si simti ca se apropie momentul te faci tu cu oglinda in fata daca te vei simti in stare, sau iti rogi sotul. la ceara nu stiu daca e bine sa apelezi in perioada aia, la crema nici atat ca e toxica. da......chestia cu pisu si caca ma cam obsedeaza si pe mine......cum eu o diva prostit sa ma fac de cacao pe acolo ochi peste cap .... cool

sus

Denunta
ramona79

Copii

12.01.2007 12:06     citat 

uite am gasit ceva despre asta:

http://www.parinti.com/Substitut_la_clisma-t-12027.html
http://www.parinti.com/clisma-t-8911.html

sus

Denunta
Awa

Copii
Maia: 13 ani, 1 luna

12.01.2007 9:02     citat 

fetelor, in spitalele din Ro, clisma e cam obligatorie...asa ca indiferent ce faceti acasa, o sa aveti parte de ea si la spital.
inainte de a pleca spre spital, sotul "mi-a facut freza"...asta o recomand tuturor in cazul in care nu mergeti la cosmetica inainte sa va epilati...asta e decizia fiecareia in parte trag cu ochiul
clisma...si eu eram terifiata de ea...ma gandeam ca va fi horror si ca o sa raman cu amintiri teribile. credeti-ma pe cuvant...daca aveti contractii nu o sa va mai pese de o nenorocita de clisma!!! rad si daca e facuta eficient si dupa ea elimini tot, nu trebuie sa va fie frica ca veti avea accidente pe masa de nasteri. trag cu ochiul
nastere usoara fetelor!!! va tin pumnii!

sus

Denunta
bdliana

Copii
Alexia: 15 ani, 8 luni
Natalia: 13 ani, 7 luni

12.01.2007 9:12     citat 

In Constanta nu e obligatorie clisma.
Eu nu am stiut ca trebuie sa fiu complet rasa, asa ca asistenta mi-a zis sa cumpare sotul o lama ca ma fac ele.Daca ar fi incercat cu lama lor, o radem eu pe ea.In fond si la urma urmei, nimeni nu iti poate impune nimic, nici macar in spital, fac un scandal de ma tin minte decat sa ma trezesc infectata cu HIV, hepatita B sau mai stiu eu ce.
Dar a uitat si oricum nu a fost cazul,ca nu am facut epiziotomie.
Cat despre alte accidente, credeti ca in durerile alea va mai pasa?Totul e sa iasa repede copilul. zambet

sus

Denunta
rapunzel

Copii
ANDREEA
MIHAI

12.01.2007 9:29   Re: Momente jenante in timpul nasterii vaginale  citat 

----------
VIPERA a scris:
Oare daca fac peridurala e mai sigur sa ma scap ? Multumesc tuturor . zambet jenat
----------

nu, dar ai norocul sa nu simti cind ti se intimpla! iar daca medicul e un finut nu o sa iti spuna!
stai linistita, ca nu esti singura!
clisma nu este obligatorie daca ai avut muuuulte scaune in ore dinaintea travaliului, asa cum se intimpla deseori dar "toaleta la dinsa" da; daca poti sa o faci tu, foarte bine, daca nu ia-ti de acasa un aparat de ras caci infirmierele sunt uneori lovite de economie si te trezesti ca te aranjeaza cu acelasi aparat de la precedenta!
mult noroc!

sus

Denunta
onitzu

Copii
radu: 17 ani, 1 luna
luca: 13 ani, 8 luni

12.01.2007 9:39     citat 

La noi clisma e obligatorie, daca nu e o urgenta. Si am inteles ca ajuta la dilatatie. Daca nu e obligatorie si nasterea nu e o surpriza, puteti renunta la mese imbelsugate cu catva timp inainte de nastere. Si chiar daca se intampla ceva, care e problema? Nu sunteti nici prima si nici ultima. Nu e o chestie rusinoasa, e ceva firesc, iar medicii sunt convinsa ca sunt obisnuiti. Ba chiar pe langa eliminare mai puteti ,,construi" si ceva zgomote, mai mult6 sau mai putin inodore. Si atiunci ce va faceti? Totul este natural si nimeni nu te arata cu degetul ca ai facut ceva pe masa de nasteri.
Iar in legatura cu epilatul.....eu nu stiu ca (,)crema sa fie toxica. Oricum o poti folosi doar o data, inintea nasterii si atunci nu cred sa fie probleme. Sotul sau o sora/prietena ar fi cea mai buna alegere. Si daca va stiti facute f bine, sub nicio forma sa nu le lasti pe infirmiere sa va atinga.

sus

Denunta
mumm

12.01.2007 9:52     citat 

Eu am nascut fiziologic, nu mi s-a facut clisma, nu am fost epilata decit un centimetru pe perineu pentru epiziotomie, cred ca depinde de spital, eu am nascut la Universitar si astea erau regulile.Medicul mi-a sugerat sa nu ma epilez inainte sa vin ca sunt supusa infectiilor.Epilarea totala se face pe loc numai la cezarieze, chiar daca te-ai cosmetizat tu acasa!In momentul in care nasti nu iti mai pasa daca mai iese ceva pe linga, oricum nu o sa afli!Nastere usoara!

sus

Denunta
iutzulica

12.01.2007 11:08     citat 

eu la baiat am plecat deja gigea la spital p[t ca am nascut provocat. stiam ca voi naste si nam mancat nmic mai bine de 24 de ore.la spital unde am nascut eu nu se face clisma. mentionez ca am intrebat pe dr si pe infirmiere si miau spus toti ca caca nu am facut .asta am intrebat. de pipi nici nu am intrebat.sincer de caca miera jena. jenat

sus

Denunta
alessia_de

Copii
E: 15 ani, 5 luni
D: 12 ani, 5 luni

12.01.2007 11:18     citat 

Eu sunt de parere ca si daca se intampla sa faci ori una ori alta e foarte normal. CA mai sunt infirmiere (asistente) care iti dau de inteles ca ai facut ceva asta e altceva....ar trebui sa isi caute alta meserie . Faptul ca nu mananci nimic in timpul travaliului de frica sa nu faci ceva iarasi nu e bine. De obicei se recomanda sa mananci cate ceva ca sa iti dea putere sa faci fatza orelor care te asteapta pana la nastere.
Ganditi-va numai la bebeul care trebuie sa se nasca si totul o sa fie ok.

sus

Denunta
ddelia

12.01.2007 11:21     citat 

Am 2 nasteri vaginale la activ, nu mi-au facut clisma la nici una.
De ras m-am ras acasa dar tot a insistat si infirmiera sa ma rada ea, a dat de 2 ori cu lama pe acolo ca nu mai avea ce rade, dar trebuia sa-si ia bacsisul!!
daca te razi acasa sa dai si pe burtica, sub buric. Asta in caz ca ajungi la cezariana -doamne fereste!
Si neaparat sa-ti aduci tu aparat de ras de unica folosinta!

in ce priveste kk,pipi, nu te mai gindi!!! Este ceva normal, asistentele si medicii sint obisnuiti cu asa ceva!
Si oricum, vei avea cimpul tau (adica o bucata de finet care se pune sub popoul tal si care apoi se arunca) pe care-l poti murdarii cit vrei, nimeni nu-ti va reprosa asta.
Sa decurga nasterea bine si sa fiti voi sanatosi!

sus

Denunta
ramona79

Copii

12.01.2007 11:33     citat 

[quote="onitzu"]La noi clisma e obligatorie, daca nu e o urgenta. Si am inteles ca ajuta la dilatatie. Daca nu e obligatorie si nasterea nu e o surpriza, puteti renunta la mese imbelsugate cu catva timp inainte de nastere. Si chiar daca se intampla ceva, care e problema? Nu sunteti nici prima si nici ultima. Nu e o chestie rusinoasa, e ceva firesc, iar medicii sunt convinsa ca sunt obisnuiti. Ba chiar pe langa eliminare mai puteti ,,construi" si ceva zgomote, mai mult6 sau mai putin inodore. Si atiunci ce va faceti? Totul este natural si nimeni nu te arata cu degetul ca ai facut ceva pe masa de nasteri.

mama mama.......si ceve zgomote surprins Dumnezeule cred ca voi face o groapa mare si voi intra acolo. Si ce doctor dulce si finut am eu. cum sa fac asa ceva in fata lui confuz Dumnezeule. pai si cum sa-mi mai las eu sotul sa asiste la nastere. sa ma auda cum ma partai pe acolo? oricat de natural ar fi......eu printesa, diva si zana lui sa fac asa ceva? jenat . nuuuuuu cred ca raman la cezariana.multumesc mult de incurajari fetelor si de informatii. sunt lucruri pe care eu sau viitoarele mamici nu aveam de unde la le stim decat de la voi. multumim din suflet.

sus

Denunta
alessia_de

Copii
E: 15 ani, 5 luni
D: 12 ani, 5 luni

12.01.2007 11:41     citat 

ramona, eu as spune sa cantaresti bine decizia luata din mai multe puncte de vedere, nu numai din prisma mentionata mai sus. Gandeste-te la avantaje si dezavantaje. Eu nu sunt impotriva cezarianei , doar ca mi se pare prea nesimnificativ motivul pentru care tu alegi cezariana. Poti sa arunci cu rosii acum, dar eu m-am simtit datoare sa imi spun parerea. Analizeaza bine toate aspectele atat ale unei nasteri vaginale cat si ale unei cezariene. Multa bafta!zambet

sus

Denunta
ramona79

Copii

12.01.2007 11:51     citat 

Da Alessia acum euam facut si o mica gluma, evident ca asta nu esingurul motiv pt care as alege cezariana, ar fi o copilarie si o mare prostie . la mine bineinteles primeaza sanatatea copilului, vreau ca totul sa fie bine.....ce impresie las infirmierelor si celorlalti......persoane pe care probabil nu le voi mai vedea niciodata in viata chiar nu conteaza, bebi meu sa fie bine. de ce as alege cezariana? pai pentru ca am auzit tot felul de povesti nefericite......complicatii aparute la nasterea naturala, care au afectat copilul pe viata. daca exista un risc cat de mic pentru copil sa pateasca ceva .....nu vreau sa aud.voi din ce stiti.....cezariana il poate afecta cu ceva? eu am auzit cateva lucruri urate de nasterea naturala si de asta zic.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 13 ani, 8 luni
Zuza: 10 ani, 4 luni

12.01.2007 11:54     citat 

Si eu am nascut natural, toaleta mi-am facut-o acasa ca asa am zis eu ca e mai bine, am eu mai multa rabdare decat infirmiera. Si aici se practica clisma, de fapt e un vorba de un gel si nu este obligatoriu, dar recomandat.
Ce mi-e mie dubios e faptul ca in ultima vreme ginecologii romani recomanda cu foarte mare usurinta nasterea prin operatie cezariana. Clar ca sunt cazuri cand este necesara pt a nu pune in pericol viata mamei sau a fatului, dar sa reconzi cezariana doar ca sa nu fii chemat noaptea de acasa sa asiste nasterea mi se pare revoltator. Parca incepe sa devina o moda in tara nasterea prin cezariana. Acum exista anestezia epidurala si in cazul nasterii naturale, ca sa nu vorbim de beneficiile nasterii naturale asupta fatului.
Sincer si pe mine ma speria gandul nasterii naturale, dar mi-au fost de mare ajutor si cursurile lamaze, am ales ce era mai bine pt copil si m-am pus pe mine pe locul doi.
Ce m-a ajutat foarte mult a fost sotul meu. Mi-a fost alaturi pe toata durata travaliului, pe toata durata nasterii, am tinut amandoi in brate minunea vietii noastre in primele lui clipe pe aceasta lume, sunt momente pe care mi le voi aminti toata viata ca si cum ar fi fost ieri.
Asta este parerea mea!
Bafta si nastere usoara!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: