· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > Cat costa o nastere normala la Universitar....??
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Cat costa o nastere normala la Universitar....??     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
corina2006

Copii
DAVID - MIHAI: 12 ani, 11 luni
am nascut deja!

21.12.2006 5:34   Cat costa o nastere normala la Universitar....??  citat 

Buna fetelor,
am si eu o intrebare...care dintre voi ati nascut normal la Municipal???Cam cat costa? Cat trebuie sa dau la medic, la anestezist....s.a.m.d.Am inteles ca sunt si rezerve...daca stie cineva cat costa si cum arata???? Eu sunt pacienta dr. Badiu.....si ar trebui sa nasc....dar deocamdata bebe nu da nici un semn ca ar vrea sa iasa.....colul e inca inchis.....asa ca mai asteptam.....marti ma duc din nou la control !!!
Va multumesc daca ati putea sa-mi fiti de folos......!!! sarut

sus

Denunta
iepurasCoconas

Copii
STEFAN IONUT: 13 ani, 9 luni
Maria Sophia: 8 ani, 9 luni

21.12.2006 11:20     citat 

Draga Corina eu am nascut cu cezariana sar initial trebuia sa nasc normal.Fetele care erau in sala de travaliu aveau pregatit cam 100 de euro pt medic si 1mil pt anestezist.Dar parerea mea ca cea mai importanta e tot moasa ca ea te ajuta sa nasti.Doctorul doar face epizotomia si te coase.Dupa nastere in functie de tura le dadeam la asistente cate 50 mii.
In saloanele de lauze sunt 2-3 paturi si fiecare mamica isi are puiul alaturi.Pe cele care nasc normal le muta la lauze cam dupa 3-4 ore.Oricum pana atunci deja ii vei da puiului tau sa pape primul laptic.
Am auzit ca sunt si rezerve separate pt o singura mamica si puiutzul dar nu stiu care sunt conditiile si cam cat costa.
Oricum daca mai ai nevoie de ceva lamuriri suntem pe aici.
Sarbatori fericite si nastere usoara!
Pupici pe burticutza! sarut

sus

Denunta
corina2006

Copii
DAVID - MIHAI: 12 ani, 11 luni
am nascut deja!

22.12.2006 10:34     citat 

Merci mult iepurasCoconas !!!!

Sarbatori fericite si voua !!! sarut

sus

Denunta
lariana

Copii
Ana: 16 ani

29.12.2006 1:38     citat 

Fetelor si eu tot la municipal vreau sa nasc prin cezariana dar intrebarea e unde ma duce dupa ce ies din operatie? La terapie intensva sau intr-un salon?Pe bb cind il vad?Si in salon cite mamici sint?Pe primul l-am copil l-am nascut normal ,al doilea prin cezariana si nu a supravietuit ,iar acum trebe tot cezariana .Si vreau sa stiu ce ma asteapta.Dar nu m-am hatarit cu cine nasc nu cunosc pe nimeni si nici cum se procedeaza ma duc pur si simplu la un dr si ii spus ca am pus ochii le el?

sus

Denunta
iepurasCoconas

Copii
STEFAN IONUT: 13 ani, 9 luni
Maria Sophia: 8 ani, 9 luni

29.12.2006 2:25     citat 

lariana dupa operatie te duce la terapie intensiva,unde ti se administreaza calmante si glucoza sau ser fiziologic pt hidratare.
Pe bebe ti-l aduce cam dupa 1 ora.Depinde de tipul de anestezie pe care il alegi.Eu am ales rahi-epidurala ca am avut ocazia sa il vad imediat pe bebe si sa il aud.Plus de asta iti asigura faptul ca nu ai dureri cam 8 ore dupa operatie.Cele care au preferat anestezie generala ca au fost un pic mai fricoase s-au trezit imediat dupa operatie si se vaitau de dureri puternice.Ti se pune pe operatie in permanenta o punga de gheata cu care trebuie sa masezi abdomenul.Face bine crede-ma.
Pe bebe mi l-au adus la o ora dupa ce am iesit .Dupa aceea il aduceau cam la 3 ore pentru alaptat.Se insista foarte mult pe alaptat la Universitar.Cam dupa 24 ore de stat la terapie intensiva,sau mai putin daca reusesti sa te ridici din pat esti dusa la lehuze.Acolo sunt cam 3 mamici si 3 bibici.Fiecare cu patutzul langa mami.La terapie intensiva sunt intre 4 si 8 paturi.
Cel mai bun dr se pare ca este Dl Conferentiar Anca.Eu personal am nascut cu Badea Georgeta.Dar mai bine ar fi sa mergi intr-o luni la ambulatoriu la cabinetul de obstretica si sa vorbesti cu un medic ca sa te programeze din timp pentru cezariana.cel putin trebuie sa vb cu ceilalti medici pentru sala de operatii nu poti sa te duci asa pe neanuntate.
Nastere usoara si sanatate multa tie si la bibic.
La multi ani pe noul an!

sus

Denunta
caf

10.01.2007 5:39     citat 

fetelor si eu tot la Universitar tb sa nasc.
Nu stiu nimic merg inainte de nastere sa cunosc moasa si asistentele sau cum? am inteles 1 mil anestezist si 100-200e medic si moasa apoi cu asistenta nu? Dar in acele clipe mai stiu eu care si cum? Tb sa-mi faca pregatirea(clisma nu?) inainte pt nastere normala? sunt intr-o mare confuzie .astept bb de 20 febr2007

sus

Denunta
mumm

11.01.2007 2:31     citat 

Caf eu am nascut acum 6 luni la Universitar, eu am cunoscut moasa cind m-a internat si mi-a facut primul control dupa care asista monitorizarea mea impreuna cu medicul.Pentru medic erau mai multe sume care se vehiculau, eu am dat cit am vrut, nu este vreo regula pentru ca oricum am dat dupa nastere.El a venit special pentru mine de acasa si la nici o ora dupa ce l-am sunat asa ca depinde si de asta, la asistente dai numai daca vrei si ai nevoie, erau persoane care nu dadeau(am dat la una singura sa imi puna un supozitor) clisma nu se face inainte de nastere fiziologica, nu am facut epidurala, a participat si sotul la nastere asa ca mai bine lasi pe altcineva sa se ocupe de dat bani, pe mine nu m-a intresat asta in momentele acelea...Eu am fost f multumita de conditiile de acolo si de medicul meu in special! Nastere usoara !

sus

Denunta
caf

11.01.2007 3:52     citat 

draga mumm, iti multumesc de informatii . Nu stiu pe nimeni la Universitar in afara de d-na doctor sper sa fie bine si sa fie si eu multumita dupa. Astept cu emotie si incordare, ma bucur ca sunt conditii bune in maternitate.

sus

Denunta
mumm

11.01.2007 6:56     citat 

Nu e nevoie sa cunosti pe nimeni, cel mai important este sa te intelegi cu medicul tau si sa ia deciziile potrivite la momentul potrivit.In rest personalul este destul de dragut, si in general raspunde nevoilor tale, oricum stai putin timp acolo asa ca...e bine ca ai si bebeul cu tine acolo si sa stii ca este pe miini bune, tu doar trebuie sa te obisnuiesti cu el, in rest este in grija lor..Si e bine ca in sala de nastere este numai o persoana nu asisti tu in travaliu cum nasc altele...nastere usoara !! sa ai un bebe sanatos si frumos!

sus

Denunta
caf

13.01.2007 3:10     citat 

da mumm, viata m-a invatat sa fiu o presoana darguta si manierat sigur o sa ma descurc cu persoalul, doctora e draguta si dansa. Dar stii necunoscutul asta. Cum adica poti sa nasti "impreuna" cu alte gravide ( in aceeasi sala), ca mor de frica? Si bb-ul nu sta in camera cu tine?

sus

Denunta
mumm

13.01.2007 9:42     citat 

Caf, la Universitar sta o singura gravida in sala de nastere asa sunt salile, la alte maternitati am auzit ca sunt cite 3-4...Bebeul sta cu tine in camera toate saloanele sunt asa si ii dai sa pape si il alinti ori de cite ori vrei tu, nu iti zice nimeni nimic!
O sa fie bine! Nastere usoara!

sus

Denunta
caf

14.01.2007 6:13     citat 

multumesc mult mumm. Asa sa dea Dumnezeu.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: