· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Cum alegem o formula de lapte praf?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Cum alegem o formula de lapte praf?     
Nikoll

Copii
Marios Nikolaou: 13 ani, 5 luni

21.01.2007 7:10     citat 

Si noi folosim Aptamil Prema Ec noua ni l-a recomandat pediatra pt ca avut colici iar acum am vrut sa il schimb si a zis ca nu e nevoie daca cu asta ii merge bine.

sus

Denunta
iutzulica

21.01.2007 10:00     citat 

noua 3 medici pediatri neau recomandat humana. si ia mers super bine cu el.iam dat de la 3 luni sio saptamana pana la 1 an si 6 luni

sus

Denunta
bblusa

Copii
eduard cristian: 13 ani

21.01.2007 10:43     citat 

----------
mihaela2007 a scris:
dar tot nu stiu de ce dau mamele din Romania lapte praf si nu alapteaza
----------

eu ii dau lapte praf pentru ca la 2 luni si jumatate, din cauza unei suparari, am ramas brusc fara lapte. si l-am schimbat pentru ca nu manca suficient, papa doar 430 ml in 24 de ore si nu lua in greutate. in 6 saptamani de milumil mi-a luat 600 g, media fiind de 100 g pe saptamana. iar cand era alaptat lua cam 200 g pe saptamana. sper ca te multumeste raspunsul meu.
sa nu uit: la maternitate la copii celor care nu aveau lapte le dadea humana. si stiu sigur ca la un prematur i-a dat humana pre. am inteles de la pediatra ca milumil este ambalat in ro, si humana nu. mi-a recomandat sa caut humana pe care scrie in germana si care are lipita foaia cu traducerea in ro. pe cand la milumil scrie in ro.
happy? scot limba

sus

Denunta
emapatrichi

Copii
Eliza: 13 ani, 3 luni

21.01.2007 12:20     citat 

Dar ce te faci cand pe la 2 luni nu mai lapte ? Iti pare rau, dar treci pe lapte praf; doar nu vei lasa copilul flamand? Acesta a fost motivul meu in privinta "renuntarii" la laptele matern.

Legat de formulele de lapte: medicul nu mi-a zis de nici unul. Cand am plecat din maternitate, medicul mi-a spus sa-i dau lapte pentru prematuri (pentru ca s-a nascut prematur) de la Humana, dar nu am gasit, asa ca i-am dat Nestle Pre. Dupa vreo luna nu mai voia sa manance: laptele era prea gros. Asa ca am trecut pe Humana 1, apoi am incercat Vitalact si Milumil. Cum Milumil mi se parea mult prea dulce si bebe bea tot mai putin, am ales de vreo saptamana sa ne intoarcem la Humana, care are un gust mult mai bun si bebe il bea. Vitalact - bebe se constipa de la el, iar daca biberonul sta nemiscat 10-15 minute pe fund se lasa ceva depuneri; asa ca am renuntat la el. Eu n-am intrebat medicul ce lapte sa-i dau. Am incercat singura. Ce-ar fi putut sa-mi spuna medicul ?

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 13 ani
Matei: 10 ani, 7 luni

22.01.2007 6:24     citat 

La noi povestea cu laptele praf e destul de lungutza si incurcata.
Pe la o luna nu am avut destul lapte cat sa satur fata. Mi s-a atras atentia ca poate fi un boom de crestere si sa continui cu alaptatul la cerere, ceea ce am si facut timp de o saptamana, dar probabil din cauza stresului laptele a scazut in cantitate pana intr-o zi cand nu am avut decat pt o masa.
A venit pediatra acasa, m-a muls cu mana si pt ca era deja a doua zi fara lapte m-a sfatuit sa ii dau formula ... Nan. Zis si facut, m-am resemnat i-am dat Nan.
Fiind mai linistita ca nu cade cerul pe mine ca-i dau copilului lapte praf ... am inceput din nou sa am lapte ... nu destul, dar lapte.
In timpul zilei manca de la mine, seara ii dadeam Nan. Asta a durat timp de vreo saptamana, pana cand Alex a avut nasul infundat, de la caldura s-a umplut si de o bubulite, a vomat in cateva randuri, s-a speriat pediatra si a zis ca poate fi intoleranta la lactoza si ne-a recomandat Humana SL (formula pe baza de soia).
De atunci tot continuam o masa pe zi (cea de seara) cu Humana SL, pt ca am incercat o data sa revenim la Nan si iarasi a vomitat fata si a tinut-o asa cam vreo luna (indiferent de ce lapte manca - san sau nu, in interval de vreo ora il tot voma).
Prin urmare si acum la 3 luni si ceva ii dam tot o masa de Humana SL.
Totusi as vrea sa inlocuiesc HUmana SL cu ceva pe baza de lactoza, nu de soia, in ideea ca poate (Doamne fereste) productia de lapte nu va spori sau va scadea pana la 6 luni (cand probabil voi incepe diversificarea) si voi fi nevoita sa ii dau mai mult lapte praf decat o fac acum.

Eu ma gandeam sa ii introduc treptat Humana 1 (sau 2 ... care parca se da de la 4 luni, Nu stiu exact, trebuie sa ma mai interesez). O voi intreba si pe pediatra, dar cum nu am incredere in ea, va intreb si pe voi ce imi recomandati.
O sa ma uit si eu pe site-urile producatorilor sa vad ce recomanda, dar as fi recunoscatoare daca mi-ati spune si parerea voastra.

Multumesc.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

22.01.2007 9:18     citat 

Ruxi, am scris la bebelusii de vara ceva despre laptele pre, si de ce nu e necesar de fapt nici laptele 1, nici 2, nici 3:
http://www.parinti.com/modules.php?name...&start=148

Eu voi incepe pe 7 februarie serviciul, dar doar 2-3 zile pe saptamana. Incerc sa ii dau lapte pompat, dar nu stiu daca voi reusi sa pompez atata. DACA nu voi reusi, atunci ii voi da lapte pre in continuare, ce i-am dat si in primele 3 saptamani.

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 13 ani
Matei: 10 ani, 7 luni

22.01.2007 9:57     citat 

Christa, multumesc.
Azi mi s-a pus tare rau piticul ca poate o sa ma trezesc intr-o dimineata fara lapte prostit si ca voi fi nevoita sa ii bag brusc lapte praf in cantitati mari ... Nu radeti de mine, asa am visat azi-noapte si de atunci imi sta pe creier.
Azi m-am tot uitat pe parinti la subiectele despre alaptare si am vazut ca s-a tot discutat despre laptele PRE, deci era deja luat in calcul.
Imi pare rau ca nu am stiut de el pana acum.
O sa caut sa vad daca il gasesc in farmacii sau daca e numai pe net.
O sa intreb si pediatra de el dar presimt ca se va uita la mine ca la felul paispe si imi va recomanda altceva.
O s-o intreb si de diversificare ... asta numai ca sa o testez, ca eu deja am macar un lucru clarificat ... cat mai aproape de 6 luni (inainte sau dupa).

sus

Denunta
lillyvds

Copii
Robert Mihai: 13 ani, 2 luni
Laura Maria: 11 ani, 2 luni

23.01.2007 1:45     citat 

----------
Christa a scris:

----------
mihaela2007 a scris:
dar tot nu stiu de ce dau mamele din Romania lapte praf si nu alapteaza si nu stiu de ce schimba cand schimba si uite asa
----------

Pentru ca nu sunt informate indeajuns? Din comoditate? (e mai comod sa "indopi" copilul cu laptele 1-2-3, care din cauza amidonului continut il tine satul mai multa vreme) decat sa il alaptezi la cerere. Pe de alta parte zau ca nu mi-a fost deloc comod cand Mona urla instantaneu de foame, si eu in loc sa o pot alapta trebuia sa fierb apa, sa o racesc, sa prepar formula, sa o racesc si mai mult ... etc. Plus spalatul si sterilizatul sticlelor si tetinelor.

Dar daca te "linisteste": ceea ce am scris mai sus nu e valabil doar pentru mamele din Romania, intre timp cunosc si mai multe mame nemtoaice care fac acelasi lucru.
----------

...................

iar vad putin rosu..se generalizeaza atat de mult,incat toate femeile care nu alapteaza sunt aratate cu degetul.........vaaaaaiii,da' de ce,draga?
Mihaela,daca ai deschis subiectul despre lapte praf,ce treaba mai ai cu doamnele care nu alapteaza?
........si nu,nu e comod deloc sa indopi copilul cu lapte praf,pentru a-l tine mai satul.Am mai povestit ce am patit eu,ca baietelul a refuzat sanul,preferand tetina.Si e groaznic sa ai lapte la piept si copilul tau sa te respinga.Ma mulg de 6 luni zilnic pentru ca macar asa copilasul meu sa simta gustul laptelui de mama...si seara ii dau mai putin sa manance,astfel incat sa se trezeasca noaptea cand, adormit fiind,suge la san.Sunt singurele momente cand copilasul meu adoarme la sanul mamei.Sunt nopti la rand cand imi tin puiul in brate chiar si 1 ora,sperand ca astfel nu voi pierde laptele.
Deci o mama nu alapteaza nu doar din comoditate.Poate sunt si astfel de mame,dar eu sigur nu ma incadrez in aceasta categorie.

.......si ca sa fiu in ton cu subiectul,Robert mananca Humana inca din spital.La externare mi-au spus ca-mi recomanda Humana,si asa a ramas.Am avut o tentativa de a schimba laptele,(deoarece nu-mi manca suficient)cu Milumil,insa cand am gustat din el,mi s-a parut prea dulce si avea miros de praf de prajituriasa ca nu i-am mai dat.

sus

Denunta
bblusa

Copii

23.01.2007 11:53     citat 

----------
lillyvds a scris:

...................

iar vad putin rosu..se generalizeaza atat de mult,incat toate femeile care nu alapteaza sunt aratate cu degetul.........vaaaaaiii,da' de ce,draga?

----------

aratate cu degetul si puse la zid.

christa daca nu e necesar sa treci la nr. 1, 2 sau 3 de ce se mai fabrica pe varste? am citit ce-ai scris la bebelusii de vara, dar totusi de ce laptele praf e pe varste? confuz

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 13 ani, 6 luni
Zuza: 10 ani, 2 luni

23.01.2007 12:30     citat 

Mda, din pacate e usor sa acuzi cand nu te confrunti personal cu o anume problema.
Parerea mea este ca formulele sunt in functie de varsta deoarece si nevoile copilului sunt diferite in funcite de varsta., banuiesc ca altfel ar fi o singura formula pt prematuri si nascuti la termen, pt varsta de 2 luni si pt copil de 2 ani.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

23.01.2007 1:01     citat 

----------
ICEMOON a scris:
Mda, din pacate e usor sa acuzi cand nu te confrunti personal cu o anume problema.
----------

Ei uite ca nu esti bine informata ... da, si eu am avut problema ca nu am avut destul lapte (la inceput chiar deloc), si totusi am reusit dupa 3 saptamani sa renunt la completare, iar acum, cand a trecut de 6 luni, inca tot san primeste. Asa ca afirm ca am vorbit in deplina cunostinta de cauza.

lilly, nu m-am referit la mamele care din diverse motive nu POT sa alapteze (desi sunt intr-adevar de parere ca unele au renuntat prea usor; poate sunt si eu mai capoasa si am vrut neaparat sa alaptez si de aia am reusit, na). Am citit insa destule afirmatii in forum al caror mesaj era pur si simplu acela ca mama n-a mai avut chef sa se trezeasca noaptea, si cand i-a dat formula a dormit nu stiu cate ore ca dus. Si aici iti pot spune din proprie experienta: la inceput, cand ii dadeam inca si completare, sotul (nu eu!) era exasperat cat de des o pun la san, si am avut si o discutie cu el, pentru ca ii daduseram odata doar formula, nu mai stiu cati ml, si desi era formula pre, deci cea fara amidon, a dormit nu mai stiu cate ore, cred ca vreo 3-4. Concluzia lui a fost ca eu n-am lapte, deci copilul trebuie sa primeasca formula ca altfel nu moare de foame. Dar nimeni si nimic nu a putut sa ma convinga ca formula e mai buna decat laptele de mama, asa ca am insistat pe laptele meu.

bblusa, nu iti dau raspuns la intrebare, ci am o alta intrebare: daca e necesar sa dai formule diferite, pentru ca nevoile copilului sunt diferite in functie de varsta, atunci de ce producatorii scriu pe laptele "pre" ca se poate da pana la sfarsitul perioadei de "biberon"? Daca nu era ok, atunci n-ar fi scris asta, nu?

Cat despre nevoile copilului care se schimba ... OMS-ul recomanda alaptatul exclusiv minim 6 luni, dar laptele 1 se poate da de la inceput, desi exista si laptele pre, iar laptele 2 se poate da dupa luna a patra. Mama care alapteaza exclusiv ce face? Cum poate sa alapteze 6 luni (si unele chiar mai mult), desi chipurile la 4 luni se modifica nevoile copilului, pentru ca laptele 2 e indicat de atunci?

De ce nu se pune problema a

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 13 ani, 6 luni
Zuza: 10 ani, 2 luni

23.01.2007 1:08     citat 

1. Nu am dat nume si nu m-am referit doar la raspunsul tau.
Ferice de tine ca ai reusit sa alaptezi!

2. Uite un articol exact pe saitul acesta
http://www.parinti.com/Ce_contine_lapte...l-183.html
Laptele de mama contine tot ce are nevoie un bebelus ca alimentatie. Compozitia se schimba minunat de inteligent: laptele de mama este altul pentru un nou-nascut si altul pentru un bebelus de 2-3 luni. Laptele de dimineata este altul decat laptele de seara, laptele isi schimba compozitia de-a lungul unui supt, de la o vascozitate redusa cand bebelusul incepe sa suga pana la o substanta satioasa si bogata in continut la sfarsitul mesei.
nu cred ca in prezent este o formula de lapte praf care sa-si schimbe compozitia.

sus

Denunta
lillyvds

Copii
Robert Mihai: 13 ani, 2 luni
Laura Maria: 11 ani, 2 luni

23.01.2007 1:53     citat 

Stiu Christa ca nu te-ai referit neaparat la mine,insa ma aprind tare usor cand e vorba de cezariana si alaptat.Cele care au nascut normal arata cu degetul pe cele care au nascut cu cezariana,de parca s-ar simti cumva superioare noua,si cele care au alaptat sau alapteaza sigur se simt cumva superioare.Superior e doar copilasul care suge de la mami,sigur va fi mai sanatos decat copilul alaptat artificial.De aceea ma lupt si eu cat mai mult sa ma mulg,chiar daca pe total asigur doar o masa pe zi copilului si noaptea una de la san,macar stiu ca am facut tot ceea ce a depins de mine.
Si m-ai facut sa zambesc cu fraza asta..''desi sunt intr-adevar de parere ca unele au renuntat prea usor; poate sunt si eu mai capoasa si am vrut neaparat sa alaptez si de aia am reusit, na).''......capoasa am fost si eu,incepand cu tetine cu gaurica fff mica pana la infometare,dar pana la urma nu a fost ca mine si am renuntat.Deci mai capos ca mine s-a dovedit a fi el. scot limba

sus

Denunta
bblusa

Copii

23.01.2007 2:11     citat 

----------
Christa a scris:

lilly, nu m-am referit la mamele care din diverse motive nu POT sa alapteze (desi sunt intr-adevar de parere ca unele au renuntat prea usor; poate sunt si eu mai capoasa si am vrut neaparat sa alaptez si de aia am reusit, na). Am citit insa destule afirmatii in forum al caror mesaj era pur si simplu acela ca mama n-a mai avut chef sa se trezeasca noaptea, si cand i-a dat formula a dormit nu stiu cate ore ca dus.
bblusa, nu iti dau raspuns la intrebare, ci am o alta intrebare: daca e necesar sa dai formule diferite, pentru ca nevoile copilului sunt diferite in functie de varsta, atunci de ce producatorii scriu pe laptele "pre" ca se poate da pana la sfarsitul perioadei de "biberon"? Daca nu era ok, atunci n-ar fi scris asta, nu?

Cat despre nevoile copilului care se schimba ... OMS-ul recomanda alaptatul exclusiv minim 6 luni, dar laptele 1 se poate da de la inceput, desi exista si laptele pre, iar laptele 2 se poate da dupa luna a patra. Mama care alapteaza exclusiv ce face? Cum poate sa alapteze 6 luni (si unele chiar mai mult), desi chipurile la 4 luni se modifica nevoile copilului, pentru ca laptele 2 e indicat de atunci?

De ce nu se pune problema a
----------

al meu dormea mult mai bine cand papa tzatzica.
si de ce nu-mi dai raspuns la intrebare? asa cum scriu ca laptele pre se poate da pana la sfarsitul perioadei de biberon, asa scrie si ca de la varsta de 4 luni se trece la nr. 2
eu nu am renuntat usor. m-am muls, l-am pus la piept tot timpul, ma trezeam noaptea din somn pentru muls. dar in momentul in care tata a iesit din operatie si doctorul a zis ca nu-i da sanse de supravietuire, am clacat si in acea zi mi-am pierdut tot lapticul.crezi ca mi-a fost usor? nu mi-a fost si nici nu-mi este.
tu ai vorbit la general despre toate mamele care nu alapteaza, nu numai despre cele care nu vor.
nu vreau sa intram in polemica, dar chiar ma deranjeaza cand acuzi mamele care nu alapteaza.

sus

Denunta
mihaela2007

23.01.2007 5:05     citat 

Buna mamicilor,
imi cer scuze ca nu am raspuns pana acum dar nu am avut timp efectiv....Eu sustin alaptarea foarte tare si mi as dori sa o faca toate mamicile pana la un an cel putin, dar este imposibil....Eu vroiam sa stiu, indiferent de cauza, cum alegem un lapte praf dupa ce nu mai putem sau nu mai vrem sa alaptam, de ce il alegem, ce conteaza cand il alegem, de ex parerea pediatrului, a medicului de familie, a prietenilor sau care este motivul pentru care dam o formula sau alta , de ce nu MILUMIL , de ce NAN sau HUMANA sau orice alta formula.Ma bucur ca v a incitat discutia dar eu sincer inca nu imi dau seama pe ce se bazeaza alegera unei formule de lapte praf pt bebe....poate fi un lapte ieftin sau poate fi un lapte foarte aproape ca si compozitie de laptele matern sau poate fi un lapte care il face pe bebe sa doarma sau o alta opinie....asta as vrea sa imi spuneti daca mai aveti rabdare cu discutia asta...Mie personal mi ar place o formula cat mai apropiata de laptele matern care sa ii confere si o protectie bebeului sa aiba bifidus sa contina cat mai multe componente din laptele matern si cat mai aproape cantitativ...Acum caut compozitille tuturor formulelor de lapte cumva de la producatori sa le pot compara cu laptele de mama , cu cel de vaca si sa pot trage o concluzie intr un final....Pentru mine este clar ca laptele de vaca nu este nici pe departe apropiat de compozitia celui uman de aceea sincer, ca medic veterinar nu il recomand decat dupa ce organele bebelusului ajung la maturitate....
Ma voi documenta si va voi tine la curent cu descoperirile mele fascinante asupra formulelor de lapte zambet
Va pup si va doresc dezbatere placuta.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: