· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > eliminarea placentei
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor eliminarea placentei     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
raluve

Copii
Adrian: 14 ani, 2 luni

22.01.2007 7:26     citat 

ufff, si mie mi-au zis ca placenta s-a lipit de uter....deci da-i si baga o chestie de metal sa o 'razuiasca' plang sau sunt foarte trist , de 2 ori...ca altfel ramaneam fara uter si ovare confuz ochi peste cap asa mi-au zis, ca trebuia mai tarziu sa le scoata daca ramane placenta lipita de uter.....m-a durut....tremuram cu tot cu masa de sub mine trist si .....nici nu au asteptat 30 min. acu , ma gandesc ca spune gazella....doctorita isi terminase tura...cam lunga ce-i drept ca a fost si de garda si nici nu mancase nimic trist ......nu stiu daca in Craiova chiar strang placentele si de'aia s-a grabit.... ochi peste cap
nasterea fara anestezie a fost extraordinara....ce-a fost dupa , cu placenta trist trist brrrr

sus

Denunta
Lee

Copii
Iris: 14 ani, 3 luni

22.01.2007 7:31     citat 

Bai, subiectul asta imi scoala parul pe sira spinarii. Si mie mi-au smuls placenta imediat dupa ce a iesit Iris... ce amintiri triste, cand ma gandesc acum, la rece. Atunci n-am mai realizat, am fost asa de feiricita cand mi-au pus-o pe piept incat nu mi-am mai dat seama de ce se intampla in jurul meu... abia apoi mi-am dat si eu seama ce mi-au facut si-mi vine sa vomit si acum cand ma gandesc trist. Ma ia cu rau de la stomac. Daca voi mai avea un al doilea copil, cu siguranta voi naste intr-o casa de nasteri, sau poate chiar acasa asistata de o moasa cu experienta. Asta daca o sa am curaj pana atunci, ca acum nu stiu daca m-as incumeta.

sus

Denunta
Amani

Copii
Mihai Alexandru: 14 ani, 6 luni
Andrei Mattia: 13 ani

22.01.2007 7:35     citat 

Exact asa am patit si eu la nasterea lui Andrei, Raluve. Nu imi face deloc placere sa imi amintesc. Nasterea propriu-zisa a fost floare la ureche pe langa ce a urmat dupa ce a iesit placenta. Cred ca a fost singurul moment din viata mea cand mi-am dorit sa lesin sa nu mai simt. Nu vroiam sa tip si sa ii injur si tot ce am putut sa fac a fost sa respir superficial si repede, sa imi tin mana pe gura si sa o strang pe o infirmiera de mana. Femeiii aceleia ii multumesc ca a stat langa mine si ma gandesc uneori la ea desi habar nu am cum o cheama insa in acele momente m-a ajutat enorm, pentru ca desi nascusem cu sotul, la spital nu l-au lasat sa intre cu mine. Iar cand ii auzeam ca mai este putin, mai este putin si nu mai terminau ma enerva la culme. Ce sens avea sa ma tot duca cu vorba? Macar sa stiu de la inceput cum sa imi dozez efortul.
Pacat ca felul in care e tratata nasterea lasa gust amar.

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 14 ani, 11 luni
B: 12 ani, 11 luni
M: 7 ani, 6 luni

22.01.2007 9:03     citat 

si stiti care-i ironia?
multi chiama o astfel de nastere nastere naturala rad , nu-i nimic natural intr-o astfel de nastere, o astfel de nastere e vaginala si atat!
o mare parte din problemele in alaptare de dupa sunt date tocmai de o astfel de manipulare a nasterii, subconstientului femeii i se transmite mesajul ca nu poate sa nasca fara interventii, ca organismul sau are disfunctii si ca este necesar sa se intervina
acest subconstient mai tarziu ii va lansa femeii mesajul care i-a fost inoculat, adica "nu poti sa nasti fara interventii, nu esti capabila sa alaptezi, nu esti capabila sa-ti ingrijesti copilul", mesajele astea lucreaza, se risca sa se pice in depresii...

sus

Denunta
xania

22.01.2007 11:29     citat 

Mai fetelor ma ingrozesc de ce citesc.....Cum naiba e posibil asa ceva? Sa o smulga???Pai atata ii trebuie sa mi-o smulga ca-i dau cu "copitele" in cap...
Trist.....

sus

Denunta
vikusseaaa

27.11.2013 5:57   placenta lipita de uter  citat 

oo da am avut si eu asa experienta in viata mea,dar medicii au spus ca era necesar sa o scoata(smulga) manual ca ea nu iesea singura....ce cosmar a fost. trist trist trist trist ... dar a trecut
cel mai tare ma intereseaza o sa mai repete situatia aceasta in caz de o a doua sarcina?
mias dori si o fetita dar mii frica nu mai doresc asa durere sa simt...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: