· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de toamna 2006-XIX
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de toamna 2006-XIX     
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 14 ani, 3 luni
Matei: 11 ani, 10 luni

23.01.2007 1:07   Bebelusi de toamna 2006-XIX  citat 

------------------------ sarut ---------------------------Bebelusi mai maricei ----------------------------- sarut ---------------------------

15.08 - Stefania Estera (puiutza de VasiJoy), 3,030 kg, 53 cm

------------------------ sarut ---------------------------Bebelusi de 4 lunitze ----------------------------- sarut ---------------------------

01.09 - Ana Iarina (puiutza de Adnas), 3,400 kg, 56 cm – Cluj, Manastur
02.09 – Ioan Alexandru (pui de ursulina), 3,400 kg, 55 cm
03.09 - Rebecca Andreea (puiutza de ZCLR), 3,417 kg, 50 cm
06.09 - Alexia Maria (puiutza de anca79), 3,400 kg, 52 cm
07.09 - Maria Mirabela (puiutza de Margaritar) 3,150 kg, 48 cm
08.09 - Estefania (puiutza de nerea), 2,500 kg
11.09 - Erik (pui de Biancaiulia), 3,200 kg, 51 cm
17.09 - Ruxandra (puiutza de sophia3)
18.09 - Karina (puiutza de Helem), 3,750 kg, 50 cm
21.09 - Eric Joel (pui de Bdelmari), 3,090 kg, 55 cm

------------------------ sarut ---------------------------Bebelusi de 3 lunitze ----------------------------- sarut ---------------------------

25.09 - Melissa Andreea (puiutza de magda06), 3,150 kg , 51 cm
26.09 - Federica (puiutza de ANA_B), 3,130 kg
27.09 - Stefania (puiutza de margot), 3,100 kg, 50 cm
29.09 – Eduard Cristian (pui de bblusa), 2,800 kg, 51 cm, diversificat
02.10 - Melisa (puiutza de maslinuca)
03.10 - Stefan (pui de Lili_R), 3,550 kg, 53 cm, lapte praf
04.10 - Liana Maria (puiutza de alexasicoe), 2,900 kg, 49 cm –
06.10 - David Petru (pui de iubu77), 3,450 kg, 50,5 cm
10.10 - Alexandra (puiutza de Ruxi_Mici), 3,410 kg, 48,5 cm, mixt
12.10 - Alexia Sophia (puiutza de Carlex), 3,450 kg, 53 cm, lapte praf
15.10 – Alexandru Ionut (puiutza de hermine), 4,050 kg, 52 cm
18.10 – Isabella (puiutza de Anima_dia), 3100 kg, 50 cm, diversificat
19.10 - Tudor Stefan (pui de KiKilinis), 3,880 kg, 50,5 cm, alaptat
19.10 - Boris (pui de Bavi), 3,600kg, 50 cm, mixt
22.10 - Andrei Mattia (pui de Amani), 3,600 kg, 56 cm

------------------------ sarut ---------------------------Bebelusi de 2 lunitze ----------------------------- sarut ---------------------------

30.10 – Eduard Andrei (pui de Dana_Lutic + Eagles), 2,840 kg, 50 cm
02.11 – Mario (pui de Dia27), 2,400 kg, 48 cm
02.11 – Arianna (pui de irinuta78), 2,965 kg, 49cm, lapte praf
05.11 – Maia Gabriela (puiutza de Awa), 3,750 kg, 55 cm, alaptat
06.11 – Bendis (puiutza de gazella) – alaptat
08.11 – Andrei Darie (pui de Roxanamirela), 3,450 kg, 49 cm
08.11 – Tudor Andrei (pui de dryada), 3,300 kg, 52 cm
10.11 – Rares (pui de bumbisor), 4,000kg, 53 cm

Avem 18 fetite si 15 baietei ...
... sa ne creasca mari, sanatosi si voiosi !!!

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 14 ani, 2 luni
alaptat, purtat, rasfatat

23.01.2007 1:10     citat 

facea listutza ruxi!!!!!!multumim!
esti suparata?sper sa fie totul bine cu alexutz!
rox

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii

23.01.2007 1:22     citat 

Hello!
Fetelor ... stati linistite ca suntem bine. Mi-am incarcat si eu bateriile zilele astea, am tras o gura de aer "curat" in piept si acum sunt gata sa revin.
Scuzati lipsa. V-am citit dar mi-ar lua mult timp sa comentez toate postarile din ultimele zile.
Oricum ... m-ati impresionat cu grija pe care ne-o purtati. sarut sarut sarut sarut sarut sarut
Roxana ... sa-ti spun cum e la noi cu alaptatul. Dimineata am lapte foarte mult si Alex ia si 140ml in 5 minute. La noi semnalul satula / nesatula e dat de comportamentul Alexutzei ... daca incepe sa se joace cu sanul si sa traga de el e satula, daca o ridici si tipa cat o tin plamanii ... nu e satula.De la 3 luni, ce e sub 100ml inseamna ca nu o multumeste si mai vrea.
Spre seara cand laptele e din ce in ce mai putin (pentru ca intervalul dintre alaptari tot scade) sta la san si 15minute si cu chiu cu vai reusesc sa-i dau 120ml.
Acum 2 saptamani dormea noaptea si 10 ore ... acum abia doarme 6 ... clar nu-i mai ajunge laptele, chiar daca seara ii dau 170ml de Humana.
So ... noi acum mancam cam la 2.5h in prima parte a zilei, iar seara avem un somn mai lung de vreo 2-3 ore asa ca si spatiul dintre 2 mese se mareste.
Eu ma mulg la ora 12 noaptea si laptele strans constituie o masa pt dupa-masa celei de-a doua zile. Azi-noapte am adormit si nu m-am muls la 12, asa ca dupa masa de la 5 cand a tras mai mult decat de obicei a dormit pana la 9:30 (cand am trezit-o eu). Clar a gasit mai mult lapte si a dormit mai mult.
La noi productia de lapte e strans legata de durata dintre alaptari. Strang 120ml pt o masa abia dupa 4-5 ore ... asa ca fac adevarate strategii sa nu ii dau mai mult de masa de seara cu lapte praf.
Daca ai hotarat ca e o solutie sa te mulgi si sa ii dai din bibe ... eu iti recomand Avent si numai Avent, daca vrei sa nu risti ca Andrei sa renunte la san. Cele pentru 0+ au o gaurica mica si sunt facute dintr-un material tare. Alex a supt si din Nuk si se ineca, pt ca lichidul curgea mult mai usor.

sus

Denunta
anima_dia

Copii
Isabella: 14 ani, 3 luni

23.01.2007 1:23     citat 

Asa-i. Facea listutza.
Multumim, Ruxi!

Noi va pupam pe obrajori ca trebuie sa decolam la plimbare! sarut

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii

23.01.2007 1:34     citat 

Anima ... esti un adevarat Sherlock Holmes trag cu ochiul sarut .

Am uitat sa va spun de noi.
Am fost ieri la orteze. Am facut mulajele, le-am platit ... sunt gata in maxim 2 saptamani.
Azi am fost prima oara la kinetoterapie ... la Grigore Alexandrescu. Am asteptat peste ora programata, am intrat, am vb cu kinetoterapeuta si am zis ca imi sta inima in loc. Mi-a zis ca masajul pe care i-l faceam eu la picioruse de cand s-a nascut (pt afectiunea de la talpite) este total contraindicat si ca EU i-am aceentuat problema. EU ... la sfatul a 4 doctori: 2 neonatologi, un pediatru si un ORTOPED (care nu mi-a zis ca-i fac bine, dar nici ca-i fac rau).
M-a apucat tremuratul si mi s-a impaienjenit privirea de lacrimi ... furie, durere, indignare, revolta ... toate la un loc.
Deci, am inrautatit situatia cu mana mea ... 15 minute pe zi timp de 3 LUNI!!!
Acum incercam sa rezolvam ... daca se va intampla mai devreme de 6 luni ... suntem norocosi.
Ce pot sa va spun mai mult? ... prefer sa nici nu ma mai gandesc cum s-a ajuns aici, ca mi se pune un nod in gat si imi vine sa ma duc la toate 4 sa le bat cap in cap. nervos

In rest, azi m-am agitat si pt botezul de sambata, legat de care nasa ma asigurase ca se ocupa de tot si am ajuns azi sa alerg dupa cruciulite, lumanare, fundite, tort, cand as fi putut sa o fac in liniste din weekend, nu cu copilul in masina cu ora de masa depasita.
Oooff.

Va pupic.
Nu ma dau batuta. Ce nu te doboara, te face mai puternic, nu? trist

sus

Denunta
irinuta78

Copii
ARIANNA: 14 ani, 2 luni

23.01.2007 1:52     citat 

Ruxi imi pare pentru tot ce s-a intamplat si sincer in locul tau m-as duce sa le zic vreo 2 la cei ce te-au sfatuit sa ii faci acel tip de masaj...dar cred ca nu ai rezolva nimic....O sa vezi ca o sa se rezolve toate si Alex o sa fie bine..mult noroc si distractie placuta la botez sarut sarut

sus

Denunta
Lili_R

Copii
Stefan: 14 ani, 3 luni

23.01.2007 1:55     citat 

Ruxi surprins surprins socat m-ai socat , dar ce masaj ii faceai tu Alexandrei la picioruse??
Cum a raspuns micuta la kinetoterapie? am inteles ca nu e chiar foarte placut , ca bebelasii mai si plang acolo ! trist
Imi pare rau ca nasa nu s-a ocupat asa cum a promis! Pentru ce cumparati cruciulitele ? noi nu luam , adevarul este ca nu ma prea pricep la chestii din astea !

sus

Denunta
bblusa

Copii
eduard cristian: 14 ani, 3 luni

23.01.2007 2:03     citat 

offffffffff Ruxi. astia sunt buni de batut, nu gluma. eu chiar m-as duce sau macar i-as suna sa le zic vreo doua. nu se gandesc ca e vorba de un copilas si de viitorul ei ??????????? multa, multa sanatate alexutzei.
stai linistita si ai sa vezi ca toate problemele legate de botez ai sa le rezolvi usor-usor. cu rabdare. stiu ca e greu sa te plimbi de colo-colo cu un copil mic dupa tine, si mai ales ii este ei greu. pacat ca mai sunt si oameni neseriosi sau cel putin care nu-si dau deama de ceea ce fac. slava Domnului noi nu am avut problema asta.
lili si la noi nasa a luat cruciulite, le-a luat de la biserica, si le-a dat celor care au venit la botez. la noi la biserica erau cruciulite mici cu piatra albastra pentru baieti si cu piatra rosie pentru fetite.

sus

Denunta
Lili_R

Copii
Stefan: 14 ani, 3 luni

23.01.2007 2:06     citat 

bblusa dar ce scop au ele ? pentru ce trebuie sa le cumparam ?? doar asa ca sa le dam la invitati ? confuz

sus

Denunta
bblusa

Copii
eduard cristian: 14 ani, 3 luni

23.01.2007 2:13     citat 

asta nu mai stiu. e ceva de genul la nunta se pune floare in piept.

sus

Denunta
raloo

Copii
Vladut: 14 ani, 7 luni
Julia: 11 ani, 4 luni

23.01.2007 2:25     citat 

Ruxi, imi pare tare rau de ce ati patit trist dar incet-incet se va rezolva, ai sa vezi zambet

Dana,
----------
citat:
Ajutati-ma cu un raspuns: Lui Edi i-a iesit pe putica o basicuta, chiar pe linga unde face pipi, e rosu, ce sa ii fac?L-o ustura cind face pipi?
----------

arata ca o picatura de pipi? si Vladut a avut asa o basicuta, eu la inceput nici nu mi-am dat seama, credeam ca i-a ramas putin pipi neabsorbit; oricum pediatra mi-a zis sa las in pace si daca nu o sa treaca dupa un timp sa ne ducem la chirurg - dar a trecut, cred ca dupa vreo 2 luni, intr-o zi n-am mai gasit-o foarte fericit

sus

Denunta
ANA_B

Copii
Venetia: 27 ani, 5 luni
Federica: 14 ani, 3 luni

23.01.2007 2:29     citat 

Ruxi vorbesti serios ? plang sau sunt foarte trist Vaiiiii !!!!! Asta mai lipsea! Saracutele de voi cite probleme aveti! Atunci eu nu mai zic nimic nici de nasuc nici de iritatia la fundic plang sau sunt foarte trist Tot timpul este ceva nou....
Fii tare o sa vezi ca se rezolva si asta, poate ca nici cei de la masaje nu sint siguri de ce zic, mai sti ?

sus

Denunta
irinuta78

Copii
ARIANNA: 14 ani, 2 luni

23.01.2007 2:46     citat 

Lili din cate stiu eu cruciulitele(marturii)pentru botez se dau tuturor invitatilor ca si amintire...cam cum se dau la nunta bomboniere...semnificatia religioasa nu o stiu din pacate

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii

23.01.2007 3:27     citat 

Asta este! Nu am cum sa dau timpul inapoi. De acum incolo vom purta orteze, vom facem kineto si cu timpul se va rezolva si asta.
cat despre dr .. nu stiu in cine sa mai am incredere.

sus

Denunta
adnas

Copii
Ana Iarina: 14 ani, 4 luni
Alina Miruna: 11 ani, 8 luni

23.01.2007 3:34     citat 

Ruxi, medicii sunt cam aiurea peste tot. Fiecare cu parerea lui. Oricum sper ca Alex sa fie bine.
Noi nu am mai intrat pe forum deoarece s-a stricat calc. si abia azi s-a rezolvat.
Astazi am facut vaccinul de 4 luni, iar Iarina a fost super cuminte. A plans doar cand a scos asistenta acul . Si atunci fff. putin.
Pupici la toti bb-ei si la mamicile lor.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: