· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Informatii despre crese, gradinite, scoli > cresa Titan II sau IV, sect 3?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
autor cresa Titan II sau IV, sect 3?     
ema_e

Copii
: 16 ani, 8 luni

04.12.2007 5:01     citat 

----------
victoriadumitrescu05 a scris:
gat, fetelor...in sfarsit am inteles...am tras cocluzia...sunteti niste mame perfecte, iar eu...ce sa mai, sunt o mama denaturata...,,nu-i asa?''
----------

Io nu io nuuuu.Nu sunt perfecta am facut greseli cu caru! din nestiinta sau poate inconstienta tineretii.stai sa-ti dau exemplu: -la diversificare in loc sa pasez,dau o lingurita doua la inceput i-am pus direct cotoiul in mana si ciorba din oala mea si cam tot ce mancam eu.n-aveam frate rabdare la 20 de ani sa gatesc pt copil,da' nici macar nu stiam sa gatesc...macar bine ca nu puneam delikat;n-am fiert,sterilizat biberoane decat cand imi aduceam aminte sau cand nu eram prea obosita,n-am alaptat cat trebuia ca mi-a zis una ca cica am laptele slab si de aia nu-mi ia cat trebuie in greutate, am pus-o in ham la 10 luni ca voiam s-o vad mai repede mergand...sa vedeti ce fain ii statea asa,spanzurata! era concurs intre tinerele mamici al cui o merge mai repede in picioare...am mai tipat la ea, ba nebunie mare in plina criza de 2 ani mi-au scapat fo' cateva palme la pampers....sa mai spun?
n-am fost nici pe departe mama model,recunosc,din lipsa de informare. Faptu ca nu ma asteptam la un copil nu-i o scuza...in 2 zile te poti pune la curent cu minimum necesar cat sa nu-l spanzuri in ham la 10 luni

Dar mi le asum,le recunosc si sunt ferm convinsa ca am invatat ceva din ele. probabil la bebe2 o sa fiu mult mai atenta.muuult,mult mai matura si atenta.

Din pacate, tu chiar NU ai inteles ce vrem noi sa spunem,degeaba te superi...

sus

Denunta
catalina2003

28.01.2008 9:37     citat 

:o :o :o fetelor ma bag si eu in seama chiar daca nu am copilul la cresa dar probabil ca intr-un viitor apropiat am sa-l dau as vrea sa va intrb si eu niste lucruri: 1. v-ati gandit vreodata la ce sunt supuse ingrijitoarele(infirmierele) cand stau cu copii vostrii in multele ore pe care le petrec la cresa?// intodeauna vad ca le criticati si eu cred ca este nedrept fata de ele deoarece ele au responsabilitatea fata de copii vostrii ca ei sa manance sa doarma sa-i dezvete de penparsii etc? voi vreti ca un copil adus la cresa sa fie tratat la fel ca de un parinte?? 8O :o sincer..... :cry: intr-o grupa sunt pe putin 12 copii iar vad ca multe dintr voi vor ca copii lor sa fie adormiti in brate,dar oare de cate brate are nevoie o infirmiera ca sa-i poata adormii pe toti odata....sa fim seriosi!!!!!!! :lol: eu ma intreb daca voi ati face fata la asa ceva????????? oare??????? as vrea sa va intrb la cati copii ati puta voi sa dati o masa in acelasi timp?????? :twisted: sa fim corecte si sa nu mai dezvoltam niste subiecte care nu isi au rostul.sper sa-mi raspundeti si sa nu va suparati pe mine! :wink: :wink: :D

sus

Denunta
Grasutza

Copii
Victor - blondutzul meu iubit: 15 ani, 3 luni

28.01.2008 9:57     citat 

Un bun prim mesaj rad ce te astepti sa ti se raspunda? Eu sunt una dintre cele care-s multumite de cresa, dar tot nu mi-a placut mesajul tau scot limba

sus

Denunta
goroba

29.01.2008 12:33     citat 

----------
catalina2003 a scris:
surprins surprins surprins fetelor ma bag si eu in seama chiar daca nu am copilul la cresa dar probabil ca intr-un viitor apropiat am sa-l dau as vrea sa va intrb si eu niste lucruri: 1. v-ati gandit vreodata la ce sunt supuse ingrijitoarele(infirmierele) cand stau cu copii vostrii in multele ore pe care le petrec la cresa?// intodeauna vad ca le criticati si eu cred ca este nedrept fata de ele deoarece ele au responsabilitatea fata de copii vostrii ca ei sa manance sa doarma sa-i dezvete de penparsii etc? voi vreti ca un copil adus la cresa sa fie tratat la fel ca de un parinte?? socat surprins sincer..... plang sau sunt foarte trist intr-o grupa sunt pe putin 12 copii iar vad ca multe dintr voi vor ca copii lor sa fie adormiti in brate,dar oare de cate brate are nevoie o infirmiera ca sa-i poata adormii pe toti odata....sa fim seriosi!!!!!!! rad eu ma intreb daca voi ati face fata la asa ceva????????? oare??????? as vrea sa va intrb la cati copii ati puta voi sa dati o masa in acelasi timp?????? prostit sa fim corecte si sa nu mai dezvoltam niste subiecte care nu isi au rostul.sper sa-mi raspundeti si sa nu va suparati pe mine! trag cu ochiul trag cu ochiul foarte fericit
----------

daca nu sunt competente, n-au decat sa-si schimbe meseria... cand s-au angajat stiau exact ce au de facut...

sus

Denunta
Mauritio

29.01.2008 9:23     citat 

atalina2003 Buna! Sunt multi parinti care sunt multumiti de doamnele de la cresa si le respecta efortul depus si inteleg foarte bine ca nu poate fi la cresa ca acasa.(dovada discutia de mai sus).
Nu poate fi totul perfect, neantelegeri apar si cand lasi copilul la cineva din familie.Cei mai multi parinti sunt ingrijorati de copilul lor chiar daca poate nu e cazul.E o perioada foarte grea pt ca de cele mai multe ori copilul nu poate spune exact ce i s-a intamplat acolo.Mi se pare normal sa se discute despre asta, isi impartasesc experintele placute si mai putin placute in domeniu.

sus

Denunta
catalina2003

29.01.2008 9:28     citat 

:lol: ma faci sda rad.....cred ca nu gandesti cand raspunzi asa ceva,scuza-ma ca-ti spun :!: :?: dar eu vb despre ele ca oricat ar vrea ele de mult sa multumeasca pe toata lumea nu se poate,deoarece sant si ele oamenii ca si noi si nu stiu daca eu una m-as putea descurca cu 10-15 copii. eu una simt ca ajung la capatul puterilor numai cu unul dar cu atatia nu cred ca m-as descurca :cry: :cry: :cry: si sunt sigura ca nici tu. tu vrei sa-mi spui ca daca 5-6 copii care ajung in cresa si ei sunt obisnuiti sa doarma pe picioare tu ai putea sa-i legani pe toti odata?????? eu una chiar as vrea sa te intreb tu ce ai face in situatia asta?ai vreo modalitate? poate tu nu ai inteles bine la ceea ce spuneam eu dar eu ma refeream la ele ca poate le este si lor foarte greu si ar trebui si ele intelese nu criticate atat!

sus

Denunta
Mauritio

29.01.2008 10:28     citat 

----------
catalina2003 a scris:
rad ma faci sda rad.....cred ca nu gandesti cand raspunzi asa ceva,scuza-ma ca-ti spun exclamatie intrebare dar eu vb despre ele ca oricat ar vrea ele de mult sa multumeasca pe toata lumea nu se poate,deoarece sant si ele oamenii ca si noi si nu stiu daca eu una m-as putea descurca cu 10-15 copii. eu una simt ca ajung la capatul puterilor numai cu unul dar cu atatia nu cred ca m-as descurca plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist si sunt sigura ca nici tu. tu vrei sa-mi spui ca daca 5-6 copii care ajung in cresa si ei sunt obisnuiti sa doarma pe picioare tu ai putea sa-i legani pe toti odata?????? eu una chiar as vrea sa te intreb tu ce ai face in situatia asta?ai vreo modalitate? poate tu nu ai inteles bine la ceea ce spuneam eu dar eu ma refeream la ele ca poate le este si lor foarte greu si ar trebui si ele intelese nu criticate atat!
----------

Tie nu ti-a vorbit nimeni urat! tu de ce iti permiti? Incepe sa-mi para rau ca ti-am scris evident ca e o pierdere de timp.Oricum nu e nimeni aici care sa fi lucrat la cresa si sa se laude ca poate face toate astea. Eu una nu mi-am ales aceasta meserie si nu am pretentia de asemenea performante.Vad ca spui cu foc ceea ce spui, lucrezi in domeniu? Ar fi bine sa fie cineva si din partea cealalta a usilor de la cresa.Am putea discuta civilizat poate ne-ar ajuta sa vedem mai bine cat de greu le este.Si poate daca ar face un efort ar putea privi lucrurile si din punctul de vedere al unui parinte care isi lasa copilasul acolo.

sus

Denunta
aly26

Copii
silviu valentin: 14 ani, 5 luni
luca bogdan: 13 ani
am nascut deja!

30.01.2008 3:48     citat 

eu sunt tot o mama denaturata,care isi tine copilul la cresa,de luni pana joi,pe perioada cat este frig afara si asta la recomandarea medicului pediatru.nu pot sa zic ca-mi este usor fara el acasa,dar asta e...trebuie sa-l duc pana in ora 9,iar de acasa pana acolo,mergem 20 de minute pe jos,pe urma cu masina vreo 7 statii si inca vreo 10 minute iar pe jos.in alta ordine de idei....NU am nimic ce sa reprosez doamnelor de la cresa,din contra,doar cuvinte de lauda.Bubu are 1 an si jumatate si deja stie unde se duce,o data nu a plans luni dimineatza,cand l-am lasat acolo...singur ma pupa si zice pa.o data nu m-am dus sa-l iau si era plans,ciufut sau murdar la funduletz.acum am nascut si m-am asteptat sa-i scoata ochii celui mic...dar...surpriza...il pupa toata ziua,ii da sa pape,ii da suzeta...deci este invatat cu copiii.asa ca...bv voua daca aveti ajutor sau le faceti pe toate singure...dar nu condamnati...eu nu am auzit pe nimeni ca are probleme mai tarziu cu copilul daca a fost la cresa...

sus

Denunta
ema_e

Copii
: 16 ani, 8 luni

31.01.2008 9:37     citat 

Aly,pai tu nu stai acasa? de ce-l duci pe cel mare la cresa?

sus

Denunta
aly26

Copii
silviu valentin: 14 ani, 5 luni
luca bogdan: 13 ani
am nascut deja!

31.01.2008 12:51     citat 

stau acasa,dar nu am nici un ajutor si nu am facut fatza si cu bubu si cu sarcina.vara il duceam dimineatza si il luam seara,dar in iarna nu am mai putut sa-l car in brate atata drum,plus ca imi racea mereu.atunci pediatra mi-a zis sa ma hotarasc,ori nu-l mai duc,ori il las acolo.l-am lasat si am fost multumita.acum astept vara sa incep iar sa fac <naveta> .

sus

Denunta
iepurasCoconas

Copii
STEFAN IONUT: 14 ani, 10 luni
Maria Sophia: 9 ani, 10 luni

30.11.2008 12:00     citat 

Buna seara fetelor.
Nu am citit decat ultima pagina a acestui subiect si mi-am permis sa imi dau si eu cu parerea deoarece sunt si eu mamica de prichindel de cresa si pe deasupra mai si lucrez acolo.
Nu a fost alegerea mea sa lucrez aici...sunt educatoare si am primit post la cresa....
Nici macar nu stiam ca se poate sa fii educator la cresa.Dar a trebuit sa ma conformez.Norocul meu a fost ca am primit o grupa de varsta fiului meu (pe care il am la mine in grupa).
Prima luna a fost .... plang sau sunt foarte trist ....ingrozitor de grea.Copii care nu stateau nici o secunda pe scaunel sau macar la jucarii...vroiau doar in bratze ...si nu era doar unul...plansete in cor....daca plange unul automat mai urmeaza si altii pe putzin inca 5.
Nu acceptau barbitza,nu mancau singuri,nu mancau cu linguritza (unii inca mai papau pasat din biberon),nu mai spun ce tragedii erau la pusul pe olitza...unora le era teama de olitza.
Egoism ...cearta si bataie pe jucarii.Credeti-ma ca este imposibil sa fii cu ochii in 20 de parti. La finalul unei zile eram multumita daca nu se lasa cu accidente majore si daca reuseam sa ii facem sa manance si sa doarma.
La grupa sunt eu si o infirmiera...care vine doar la mese,somn si toaleta (pt spalat si sters la fund-ca eu tre sa stau sa ii pazesc cat timp ei isi fac treburile... rad )
Sunt si eu mamica dar nu cred ca sunt atat de absurda incat sa cer educatoarei copilului de 2 ani (care app nici nu alatura macar 2 cuvinte) sa il invete poezii.
Am avut mamici care mi s-au plans ca au adus copilul de o luna si ca nu a invatat nici o poezie de cand a venit.
Acum serios ...ce va doriti mai mult la varsta asta?
Eu una as vrea sa il stiu in sigurantza,ca se obisnuieste cu o anumita rutina,ca socializeaza cu altzi copii,ca isi petrece timpul intr-un mod cat mai placut posibil.
Nu vreau sa sara peste etapa asta a copilariei in care joaca trebuie sa primeze si nu informatzia bruta acumulata.
Va inteleg pe toate ca avetzi anumite temeri vizavi de personalul de la crese...dar credeti-ne ca este o munca ce solicita cu mult mai mult decat munca fizica.
Ajung uneori acasa si ma uit in gol pe un perete in perfecta liniste cate o ora intreaga doar ca sa imi revin.
Mai ales ca dupa ce termin serviciul ma ia prichindelul meu de odihnita.
Daca vreti sa incercatzi un pic experienta noastra luatzi la voi acasa vreo 3-4 copii de aceasi varsta de pe scara de pe la prieteni si incercati sa le facetzi fatza.Sa le dazti sa manance sa le ocupatzi timpul sa ii culcatzi...eu va urez succes.

sus

Denunta
dorria23

Copii
Mara Cristina: 11 ani, 5 luni
am nascut deja!

20.01.2011 12:54     citat 

Buna ziua; INtru si eu in discutie dupa ce s-a incheiat subiectul de atatia ani; fetelor care ati dus copiii la una din cresele Tita II sau IV - in concluzie, a fost ok sau nu? s-au imbolnavit des? V-a ajutat/i-a ajutat faptul ca au mers la cresa asa de mici?
ms pt raspunsuri..

sus

Denunta
dorria23

Copii
am nascut deja!

20.01.2011 12:57     citat 

[quote="iepurasCoconas"]Buna seara fetelor.
Nu am citit decat ultima pagina a acestui subiect si mi-am permis sa imi dau si eu cu parerea deoarece sunt si eu mamica de prichindel de cresa si pe deasupra mai si lucrez acolo.
Nu a fost alegerea mea sa lucrez aici...sunt educatoare si am primit post la cresa....
Nici macar nu stiam ca se poate sa fii educator la cresa.Dar a trebuit sa ma conformez.Norocul meu a fost ca am primit o grupa de varsta fiului meu (pe care il am la mine in grupa).
Prima luna a fost .... plang sau sunt foarte trist ....ingrozitor de grea.Copii care nu stateau nici o secunda pe scaunel sau macar la jucarii...vroiau doar in bratze ...si nu era doar unul...plansete in cor....daca plange unul automat mai urmeaza si altii pe putzin inca 5.
Nu acceptau barbitza,nu mancau singuri,nu mancau cu linguritza (unii inca mai papau pasat din biberon),nu mai spun ce tragedii erau la pusul pe olitza...unora le era teama de olitza.
Egoism ...cearta si bataie pe jucarii.Credeti-ma ca este imposibil sa fii cu ochii in 20 de parti. La finalul unei zile eram multumita daca nu se lasa cu accidente majore si daca reuseam sa ii facem sa manance si sa doarma.
La grupa sunt eu si o infirmiera...care vine doar la mese,somn si toaleta (pt spalat si sters la fund-ca eu tre sa stau sa ii pazesc cat timp ei isi fac treburile... foarte fericit )
Sunt si eu mamica dar nu cred ca sunt atat de absurda incat sa cer educatoarei copilului de 2 ani (care app nici nu alatura macar 2 cuvinte) sa il invete poezii.
Am avut mamici care mi s-au plans ca au adus copilul de o luna si ca nu a invatat nici o poezie de cand a venit.
Acum serios ...ce va doriti mai mult la varsta asta?
Eu una as vrea sa il stiu in sigurantza,ca se obisnuieste cu o anumita rutina,ca socializeaza cu altzi copii,ca isi petrece timpul intr-un mod cat mai placut posibil.
Nu vreau sa sara peste etapa asta a copilariei in care joaca trebuie sa primeze si nu informatzia bruta acumulata.
Va inteleg pe toate ca avetzi anumite temeri vizavi de personalul de la crese...dar credeti-ne ca este o munca ce solicita cu mult mai mult decat munca fizica.
Ajung uneori acasa si ma uit in gol pe un perete in perfecta liniste cate o ora intreaga doar ca sa imi revin.
Mai ales ca dupa ce termin serviciul ma ia prichindelul meu de odihnita.
Daca vreti sa incercatzi un pic experienta noastra luatzi la voi acasa vreo 3-4 copii de aceasi varsta de pe scara de pe la prieteni si incercati sa le facetzi fatza.Sa le dazti sa manance sa le ocupatzi timpul sa ii culcatzi...eu va urez succes.[/quote]

[i]Inteleg ca e ff greu; daca toti copiii ar fi ca fetita mea: sa faca si sa ceara sa faca la olita de la un an si 4 luni, sa stie sa vorbeasca si sa ceara absolut tot ce vrea, sa se joace frumos cu jucariile fara scandal.. cred ca ar fi o totala placere zambet[/i]

sus

Denunta
polin

Copii
Stefan: 13 ani, 3 luni
Emilia-Maria: 11 ani, 2 luni

14.02.2011 3:05     citat 

Stie cineva cand incep inscrierile la cresa Titan IV ?
Multumesc!

sus

Denunta
dorria23

Copii
am nascut deja!

17.02.2011 12:32     citat 

Buna!
eu stiu ca deja au inceput; acum, depinde si cand vrei sa-l duci pe bebe.. am o prietena care si-a inscris baietelul acum o luna jum si il va duce imediat dupa sarb de Pasti..
bafta!

Cresa IV sa inteleg ca e cea de la Potcoava, nu? sper ca nu am gresit.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: