· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Informatii despre crese, gradinite, scoli > cresa Titan II sau IV, sect 3?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
subiect nou  raspunde
autor cresa Titan II sau IV, sect 3?     
CriSimo

Copii
Roxana-Andreea: 9 ani, 1 luna

26.02.2013 11:56     citat 

Buna,
Numele meu este Simona si sunt mama unei fetite care in toamna va implini 2 anisori si va trebui sa mearga la cresa. Ma gandesc cu emotie la acel moment.
In apropierea casei noastre sunt doua crese: Titan II si Titan IV. Am fost sa le vedem zilele trecute si am inscris-o pe Roxana. La ambele crese listele de asteptare sunt foarte lungi.
Vreau sa fac cea mai buna alegere pentru copilul meu si de aceea as dori sa cunosc impresiile parintilor ai caror copii au frecventat aceste crese in perioada 2011-2013.

Cum a decurs inscrierea? A fost nevoie de “mici atentii”?
Care este atmosfera din cresa?
Care sunt tipurile de activitati desfasurate de copii?
Au material didactic? Au personal calificat?
Care este numarul de copii per supraveghetor?
Cum este mancarea?
De cate ori pe zi sunt scosi afara la joaca in curte?
Sunteti multumiti de comunicarea cu educatoarea?
Imi puteti recomanda o educatoare?

Astept raspunsurile voastre.
Multumesc anticipat.

sus

Denunta
LAM

Copii
Sebastian: 9 ani, 5 luni
Teodora: 7 ani, 2 luni

04.03.2013 1:41     citat 

Buna Simona,

Vad ca tu esti ultima pers. care a scris cel mai recent. Cum ai inscris copilul la cresa? Ai fost personal acolo? Prin tel. se poate?
As dori sa-l inscriu si eu incepand cu 15 iulie-1 aug. 2013, dar din pacate nu ajungem in tara decat prin iunie-iulie. As vrea sa fac inscrierea de pe acum. Tu unde l-ai inscris? la II sau la IV? Eu as prefera Titan IV.
Mai spune-mi te rog ce trebuie pt. inscriere sau cum ai facut.

Merci mult!

sus

Denunta
ella_rari

Copii
Rares: 13 ani

04.03.2013 2:32     citat 

----------
CriSimo a scris:
Buna,
Numele meu este Simona si sunt mama unei fetite care in toamna va implini 2 anisori si va trebui sa mearga la cresa. Ma gandesc cu emotie la acel moment.
In apropierea casei noastre sunt doua crese: Titan II si Titan IV. Am fost sa le vedem zilele trecute si am inscris-o pe Roxana. La ambele crese listele de asteptare sunt foarte lungi.
Vreau sa fac cea mai buna alegere pentru copilul meu si de aceea as dori sa cunosc impresiile parintilor ai caror copii au frecventat aceste crese in perioada 2011-2013.

Cum a decurs inscrierea? A fost nevoie de “mici atentii”?
Care este atmosfera din cresa?
Care sunt tipurile de activitati desfasurate de copii?
Au material didactic? Au personal calificat?
Care este numarul de copii per supraveghetor?
Cum este mancarea?
De cate ori pe zi sunt scosi afara la joaca in curte?
Sunteti multumiti de comunicarea cu educatoarea?
Imi puteti recomanda o educatoare?
.
----------

buna!
copilul meu a terminat cresa (IV)la sf lui iulie 2011.
eu cand l-am inscris am avut noroc, n-a fost cazul de atentii. eram pregatita, insa imprejurarile au fost in asa fel ca n-am avut nici cand nici cui sa le ofer.
dupa ce a inceput insa, eu le acordam lunar d-lor de grupa ceva, fiindca vroiam si eram multumita si-mi doream sa raman mereu multumita.
fiind cresa, activitatile prevazute sunt de joaca pt. ei si puericultura si supraveghere din partea personalului. nu au obligatia la cresa sa faca activitati cu ei. noi am avut noroc de o grupa unde chiar s-au ocupat de ei si faceau si cantecele, pozioare, serbari desi nu erau prevazute.
personal calificat inseamna la fiecare grupa, pe fiecare tura: o asistenta medicala si 2 ingrijitoare. nu stiu exact cam ce-ar putea insemna la o ingrijitoare ''calificat''. o asistenta exista la fiecare tura, insa la ingrijitoare e cam lipsa de personal si sunt grupe unde este pe o tura doar o ingrijitoare, pe langa asistenta.
material didactic = jucarii: exista
intr-o grupa sunt intre 25 si 30-32 de copii. nu va speriati, lipsesc multi de obicei si nu prea sunt mai mult de 22 - 25 prezenti.
mancarea este excelenta!!!!!!!!! atent aleasa (se vede ca directoarea este medic) si foarte, foarte diversa. noi cand am ajuns la gradi am avut un soc in privinta mancarii.......
daca vremea (anotimpul) permite sunt scoso afara de 2 ori pe zi. dimineata de pe la 10 s dupa amiaza de pe la 16 - 16.30.

nu exista educatoare! comunicarea este buna, se face zilnic daca esti dornic sa stii cum a fost ziua copilului tau, preferabil dupa amiaza, fiindca atunci este mai mult timp de povesti. eu de obicei, sunam la pranz dupa ce adormeau copiii sa aflu cum a fost dimineata si seara vorbeam cu cele de dupa amiaza.
inca o bila alba, spre deosebire de gradinita.....
copilul va fi repartizat intr-o grupa in fct de mai multi factori, asa ca chiar daca vei cere tu o anume grupa, nu va fi posibil. vei putea insa sa-l muti la alta grupa dupa ce incepe, daca vei fi nemultumita.

sus

Denunta
CriSimo

Copii
Roxana-Andreea: 9 ani, 1 luna

05.03.2013 12:27     citat 

----------
LAM a scris:
Buna Simona,

Vad ca tu esti ultima pers. care a scris cel mai recent. Cum ai inscris copilul la cresa? Ai fost personal acolo? Prin tel. se poate?
As dori sa-l inscriu si eu incepand cu 15 iulie-1 aug. 2013, dar din pacate nu ajungem in țară decat prin iunie-iulie. As vrea sa fac inscrierea de pe acum. Tu unde l-ai inscris? la II sau la IV? Eu as prefera Titan IV.
Mai spune-mi te rog ce trebuie pt. inscriere sau cum ai facut.

Merci mult!
----------

Bună,
Eu am înscris-o pe Roxana la ambele creșe pentru luna septembrie. Noi preferăm creșa Titan II, deoarece este cea mai apropiată. Listele de așteptare sunt foarte lungi, numărul copiilor înscriși fiind aproape dublu față de numărul locurilor disponibile.
La Titan IV am discutat direct cu doamna director David Ileana. Mi s-a părut a fi o persoana foarte amabilă. Poți încerca să o contactezi telefonic la numărul 021.340.33.64.
Actele necesare pentru dosarul de înscriere ne vor fi comunicate la sfârșitul lunii mai, urmând ca dosarul să fie depus la începutul lunii iunie.

Succes!

sus

Denunta
LAM

Copii
Sebastian: 9 ani, 5 luni
Teodora: 7 ani, 2 luni

05.03.2013 9:48     citat 

Deocamdata nu ma mai stresez cu inscrierea, ca ma stresez degeaba...de aici nu pot sa fac nimic trist Cand o sa ajungem in tara o sa vad ce fac.

Cred ca o sa-l inscriu in vara si sa-l duc prin sept.-oct., iar daca nu gasim loc la cresele de stat, o sa caut la particular, cu toate ca am vazut ca au niste preturi!!! in jur de 10 mil. la program mediu pana la ora 18.00 surprins

sus

Denunta
nico01

24.09.2014 11:58     citat 

Buna,

Am si eu un baietel care a mers 1 an la Cresa Titan 4, a terminat in 2012.

Vroiam s-o intreb Ella_Rari de ce a fost atat de socata de mancare de la cresa?
pentru ca din punctul meu de vedere era minusul cel mai mare...Baietelul meu nu manca niciodata dimineata aici. Ca sa va faceti o idee, se serveau crenvursti si sunca..Ca si desert aveau frecvent, dulciuri din comert...
Am semnalat aceasta problema, mi s-a spus ca meniul e facut de un medic nutritionist..pe bune??

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: