· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Informatii despre crese, gradinite, scoli > cresa Titan II sau IV, sect 3?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
autor cresa Titan II sau IV, sect 3?     
cruela

02.12.2007 9:19     citat 

mi s-a ridicat parul pe mine

sus

Denunta
ANYA

Copii
Amalia Catalina: 15 ani, 6 luni
Andrei Alexandru: 9 ani, 5 luni

03.12.2007 9:54     citat 

Si eu mi-am inscris fata la cresa saptamanala prin primavara...ca nu am mers mult e alta poveste...dar sa o las noaptea nu m-am gandit niciodata, nu am lasat-o nici la bunica care e aici la 2 pasi, niciodata.

Cum sa traim si sa dormim fara sa ne "iubim" seara cate o jumate de ora sau dimineata sa ne tachinam si sa ne imbratisam si in fnal sa ne ...batem cu pernele rad (din prea multa iubire rad ).

Am dus fata la cresa in primavara, era fffffff frig dimineata la 7,30...15 minute pana in statie si apoi 15 minute pana la cresa si urcam dealul pana la Gradina botanica (fetele din Cluj stiu cum e dealul asta) cu gaza mea in brate...dar nu m-am gandit macar ca ei i-ar placea sa ramana acolo si nu sa tot vin sa o scot eu pe afara in frig trist , nu m-am gandit decat la ce bine ii face miscarea in aer liber chiar si jumatea de ora pana acasa.

Acasa nu am nici eu tare mult spatiu e drept am 2 camere dar sunt atat de mici ca e tot atat ca o garsoniera... si noi suferim de lipsa spatiului de joaca dar fac tot felul de schimbari si inovatii si nu ne plictisim...afara iesim tot timpul de 2 ori pe zi chiar daca ninge (mai putin cand ploua) indiferent de temperatura.... si cu ocazia asta imi fac si eu cumparaturile si mai zabovim jumate de ora pin parc pentru distractia gazei...mancarea o facem impreuna (nu de mult timp) dar inaite gaseam eu ceva inovativ de facut pentru ea 1 ora pana eu puneam mancarea pe foc, apoi o supraveghem amandoua, sau gatesc seara cand sotul meu e acasa.

Si eu am o fata energica si independenta nici ei nu-i place sa doarma cu noi sau in bratele mele (decat de alint), doarme sigura in patul ei si nu are nevoie de noi pana adoarme

Nu am nici eu pe nimeni ajutor...bunica o vedem (jumate de ora ) cam o data pe luna sau daca mergem noi pe acolo asa ca sunt singura.
Acum sunt acasa cu ea nu m-am intors la munca, nu spun cum ne descurcam ca nu asta face subiectul discutiei, dar prefer sa fac asa decat sa las fata pe maini straine....de dormit nu vorbesc, noi avem relatie speciala la somnic sarut
Si fug repede la ea in fiecare seara cand dupa ce am pus-o in patut striga "Mama vreau sa te ubeeeesc" sarut chiar daca e tarziu si sunt rupata si apoi spune "gata du-te in patul tau" prostit si sunt incantata ca o aud miscandu-se in cealalta camera.

Nu era un mesaj de incriminare scuze ca m-am ambalat dar chiar nu te condamn tu stii cel mai bine situatia voastra, copilul mai ales ca nu stie sa vorbeasca (si deci implicit nu intelege ..decat mama dupa ce plange noaptea) are nevoie de mama ...

sus

Denunta
victoriadumitrescu05

03.12.2007 1:11     citat 

Se pare ca de acolo de unde esti tu nici nu ai auzit de astfel de crese...nu e o crima daca il duci la cresa, chiar si saptamanal daca sunt conditii foarte bune si personalul e foarte bun,Cred ca daca ai fi avut si tu ocazia asta, daca l-ai fi dus la o cresa cu regim saptamanal, in care sa-l iei seara, si ai fi vazut ca-i place copilului, ca-i merge bine, ca doamnele de acololo se ocupa de el foarte bine, ca are conditii mai bune decat acasa, ai fi ales sa-l mai lasi la cresa, altfel as putea spune ca si tu gresesti...eu cred ca nu sti exact de ce vorbesc eu, in situatia cand ai de ales ce e mai bine pentru copil, pui in balanta totul...
daca esti de acord cu bunicii, atunci ai fi fost deacord si cu o astfel de cresa, repet sunt conditii foarte bune, iar noi nu-l lasam mai mult de
2-3 nopti pe saptamana, dar nu-i condamn pe cei care o fac, fiecare stie mai bine conditiile si face cum considera ca e mai bine pentru puiul lor...iar daca cineva decide sa o faca inseamna ca stie mai bine de ce, iar eu incercam sa le incurajez pe cele catre aleg o astfel de obtiune...nimeni nu-l duce sa scape de el...si n-ai cum sa spui tu ca respectiva persoana greseste, doar ca tu ai facut intr-un fel in care altii nu o fac...nu mai da sfaturi, atata timp cat nu sti toate conditiile si nici nu mai judeca doar dupa o fraza...asta nu spune tot, nici nu ar fi timp sa-ti explic in amanunt...fiecare stie ce-i mai bine pentru ei...
Cum spui tu, voi v-ati chinuit cu copilul tocami pentru ca nu stiti cum e sa ai si o astfel de optinune...incearca sa vezi si o alta parere, daca poti...

sus

Denunta
Grasutza

Copii
Victor - blondutzul meu iubit: 15 ani, 3 luni

03.12.2007 1:41     citat 

Nu te supara, cresele de stat sunt toate cam la fel, nu difera atat de mult, nu poti spune ca este o cresa minunata si alta este jalnica, sunt toate la fel, nu se poate ca la cresa Titan sa fie conditii nemaipomenite iar la alte crese sa fie foarte diferit. Este o cresa de stat, unde doamnele sunt infirmiere, nu sunt excesiv de afectuase cu copiii, nu stau sa-i tina in brate pana adorm etc. Nu au jucarii, nu au voie sa se joace oricand cu orice jucarie...astea sunt conditiile de cresa. Mancarea este cea care este, de 5 lei pe zi nici nu are cum sa fie mai mult. Plus ca pe timp de iarna nu/i scoate nimeni afara si nu-mi spune ca e bine pentru un copil ca 3-4 zile pe saptamana sa nu iasa deloc la aer.

sus

Denunta
cruela

03.12.2007 1:53     citat 

pt unii intradevar sa ai un copil este un chin , dar sa-l mai si cresti ochi peste cap

am vz copii crescuti de bunici pt ca parintii sunt "ocupati"
ce lumina au in ochi " sapt asta a zis ca vina mama sa ma vada si imi aduce ceva"

miine incep gradinita a zis tata ca vine . vine tatal meu sa ma vada .

asta vara eram la mama cu teodora m-am intilnit cu o cunostinta gravida .
ia sa o vad pe fetita ta .cat are? 3 luni . pai dupa 3 luni eu ii aduc copilul lu mama deci cam asa o sa fie de mare ...... eu il duc la mama ca trebuie sa merg la serv si o sa vin in fiec weekend sa-l vad.........

eu ma duc sa-l iau pe tavi de la gradi un pic mai devreme . rar s-a intimplat sa-l iau in ultimul moment . in capul lui e asa: uite , a venit mama lui dragos ,uite a venit si mama alinei ,uite ......etc mama mea nu mai vine odata.

daca ar trebui sa stea acolo ....de ce mamele celorlalti vin dupa ei si a mea nu vine .........

da! uite eu sunt una care te judeca. iti judec motivele puerile si egoiste .

spui ca dupa o vreme e mai bine si totul e ok .da intradevar e mai bine pt constiinta ta , ca nu te simti vinovata.asta e mai bine.
iar pt copilul tau e adaptare

eu cresc 2 copii aproape singura . si ma duc sa-l duc pe unul la gradi cu celalalt dupa mine . si de multe ori bolnav.
si ma duc la piata cu amindoi singura . si ce frumos e . nu e chin . ne plimbam impreuna ,povestim .
si stam intr-un rahat de ap de 2 cam .
nici nu=ti povestesc cum dormim noaptea 4 pers . dar suntem toti.

si toate de aici te judeca . dar se scuza asa din complezenta .
poate nu avem dreptul asta ,nimeni nu-l are ,dar uite ca o facem ca avem copii

am zis ca nu o sa scriu la topicul asta ca pur si simplu mi se face rau cind citesc ......mi se face rau la propriu.

dar m-ai zgariat cu aroganta ultimului tau mesaj .
in loc sa spui tu norocoaso care poti sa stai nonstop cu copilu, spui.... tu aia care la tine acolo in jungla din care urli si care nu ai auzit de cresa ....sa taci .
adica tu ne condamni pe noi .
in locul tau nu as mai fi asa mindra.
ok nu poti nu poti
copii nu sunt pt toata lumea o placere .
dar macar stai in banca ta .

sus

Denunta
ema_e

Copii
: 16 ani, 8 luni

03.12.2007 2:03     citat 

uite aici,in cuvintele tale este esenta " daca esti de acord cu bunicii, atunci ai fi fost deacord si cu o astfel de cresa, repet sunt conditii foarte bune,"

conditiile bune pentru mine inseamna un om implicat sufleteste in ingrijirea copilului meu.un bunic, o bona. uiti ca la varsta asta au nevoie de cineva exclusiv dedicat copilului,atat cat se poate, si mai ales implicat emotional.

conditii bune la 1,2,3 ani pentru mine si pentru toate manualele alea pe care le-am citit impreuna nu inseamna atat conditii materiale(mancarea si jucariile cele mai scumpe,apartament cu 7 camere) ci inseamna dragoste, luat in brate ,iubire.

Nu conditii ii trebuie copilului ci-i trebuie parintii.sau suplinitori,un bunic dedicat de exemplu...care poate ii mai da un snacks nepermis de mine da-l iubeste,ca-i carne din carnea lui.(nu ma acuzati de ceva, se aplica si copiilor adoptati si ei au parinti,bunici care-i considera bucatica rupta din ei, sufletul lor)

asta nu reusesti tu sa intelegi,ca unui copil ii trebuie siguranta afectiva, nu jucarii si spatiu de manevra cat sa intorci camionul.n-o mai da cu conditiile, ca indiferent cate conditii are la cresa, cat de bine sunt ingrijiti...femeile alea nu se pot implica afectiv asa cum o face familia sau o bona serioasa,nu stau sa le explice lumea, sa-i calmeze la fiecare julitura.tu ai spus ca nu-i culca peste zi ca sa doarma noaptea....pai asa ceva se face unui copil de un an? iti dai seama cat le pasa lor de ei daca prefera sa aiba ele,dansele o noapte linistita decat sa stea de ei(ai spus ca sunt doar 3 peste noapte,deci s-ar putea)
.Tu chiar crezi ca ii ia pe rand in brate,le citesc o poveste,ii linistesc in conditiile in care ele prefera linistea? Sunt platite pt asta,e serviciul lor...crezi ca-ti iubesc tie copilul?si sa sti ca ei simt cand sunt iubiti sau pur si simplu doar ingrijiti ca la carte
Mai ales seara...cand e recomandat sa uiti micile certuri,pedepse, se spune ca in momentul in care ii culcam,dam la o parte divergentele de peste zi si-i asiguram de toata dragostea noastra.

sus

Denunta
ema_e

Copii

03.12.2007 2:06     citat 

[quote="cruela"] in capul lui e asa: uite , a venit mama lui dragos ,uite a venit si mama alinei ,uite ......etc mama mea nu mai vine odata.

daca ar trebui sa stea acolo ....de ce mamele celorlalti vin dupa ei si a mea nu vine .........

/quote]

Fix asta era in capu' meu in cei 4 ani de camin pe care i-am facut...imi aduc perfect aminte.sentimentul ala de abandon, faptul ca desi eram bine ingrijiti,nu ne bateau,chiar pot sa spun ca tineau la noi...tot simteam ca sunt pierduta printre ei si n-am un punct de sprijin...si de ce a mea mama vine mereu ultima...

sus

Denunta
desiree

Copii
Mario David: 13 ani, 10 luni

03.12.2007 2:10     citat 

eu chiar nu inteleg ce legatura are faptul ca la cresa sunt conditii si personalul calificat.Nimeni nu o sa se ocupe de un copil asa cum fac parintii lui, nimeni nu o sa-l poata iubi asa cum il iubesc parintii si daca il iubesti f mult nu inseamna ca va deveni un rasfatat.Ar trebui sa-l vezi ca pe o minune si sa te bucuri de fiecare clipa de iubire pe care i'o poti oferi nu sa cauti solutii de a-i oferi conditii mai bune..ci solutii sa-ti petreci cat mai mult timp cu el..asta e important........nu faptul ca nu are spatiu ci faptul ca in putinul loc disponibil se joaca si se alinta langa parintii lui care il saruta si-i spun noapte buna

sus

Denunta
Grasutza

Copii
Victor - blondutzul meu iubit: 15 ani, 3 luni

03.12.2007 2:15     citat 

Fiimeu, e tot la o grupa de saptamanal, insa il iau zilnic cat pot de repede. Cand ma duc sa-l iau, vine o fetita la usa si mereu imi spune cu ochii in lacrimi ca mama ei nu vine...mie imi vine sa plang cand o aud si cand ii vad ochisorii. De-asta sunt convinsa ca atata timp cat ai un acoperis deasupra capului si o coaja de paine, copilului ii e cel mai bine langa mama lui, nu la cresa, nu la bunici.

sus

Denunta
ema_e

Copii

03.12.2007 2:15     citat 

----------
victoriadumitrescu05 a scris:

Cum spui tu, voi v-ati chinuit cu copilul tocami pentru ca nu stiti cum e sa ai si o astfel de optinune...incearca sa vezi si o alta parere, daca poti...
----------

Pai si la stilul in care ma vezi ca gandesc/scriu ai impresia ca mi-ar fi suras o atare optiune?

Stai ca-ti spun ce optiuni am avut eu:
a)s-o dau socrilor,parintilor,gaseam eu unu dispus sa renunte la serviciu si ne era fizic mai bine si noua si ei,la capitolul financiar/conditii da' nu mai puteam sa-i dau sa suga,macar alea 3 luni recomandate,si-n plus am preferat sa priceapa dragostea materna de la mine, nu de la buni.

b) s-o dau sistemului,la o maternala care ar fi crescut-o intr-un mediu familial,pana terminam scoala.

c) s-o dau la cresa n-avea rost....din moment ce eram studenta si nu mai prea puteam lucra in an terminal,desi norocu' meu lucrasem inainte.

Ca sa nu se inteleaga gresit: n-am nimic nici cu saptamanalul cand este ultima solutie(de ex sa n-ai o locuinta in oras, sa faci naveta ,sa ai un sot tampit care va tine in batai crunte...etc,situatii cu adevarat extreme) .Cu cresa nici atat.nici macar de la doua-trei luni cand altfel nu se poate(multi avem rate la case si nu ne permitem sa stam doi ani acasa, multe suntem genul cariera si o atare femeie tampeste dupa un an de stat acasa) .deci nu sunt genul extremist care sa urle"stati acasa cu ei pana la majorat,ca asa e bine pt psihicu' copilului" .

sus

Denunta
ancutzica

Copii
junior: 18 ani, 5 luni
praslea: 14 ani, 9 luni

03.12.2007 3:58     citat 

asa imi vine sa ma fac mama tuturor copiilor nemangaiati
si spun asta cu lacrimi in ochi ..........................nu judec pe nimeni........ doar mi-e mila de sufletelele mici

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

03.12.2007 5:25     citat 

----------
ema_e a scris:
sa ai un sot tampit care va tine in batai crunte....
----------

In cazul asta mi-as lua copilul si m-as duce unde as vedea cu ochii, nu mi-as da copilul la cresa/gradinita saptamanala exclamatie

Si de recomandat se recomanda sa alaptezi 6 luni, nu 3. trag cu ochiul

sus

Denunta
ema_e

Copii

03.12.2007 5:49     citat 

----------
Christa a scris:
----------
ema_e a scris:
sa ai un sot tampit care va tine in batai crunte....
----------

In cazul asta mi-as lua copilul si m-as duce unde as vedea cu ochii, nu mi-as da copilul la cresa/gradinita saptamanala exclamatie

Si de recomandat se recomanda sa alaptezi 6 luni, nu 3. trag cu ochiul
----------

Poi daca te bate sotu' pana-ti pui planu in actiune,pana gasesti solutii ...merge si saptamanalu'

Ei, se recomanda sa se incerce alaptarea pana spre 2 ani. eu ziceam de minim, limita ,cat de cat acolo,sa ia si copilul un anticorp,doi!

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 3 luni
Pufarina: 10 ani, 1 luna

03.12.2007 10:03     citat 

Cica un sot care aducea zilnic copilul acasa de la gradinita, se intoarce intr-o zi cu alt copil. In timp ce sotia isi frangea mainile, ce credeti ca spune barbatul?
" NU te consuma, draga mea, maine oricum il ducem inapoi !

sus

Denunta
victoriadumitrescu05

04.12.2007 4:11     citat 

gat, fetelor...in sfarsit am inteles...am tras cocluzia...sunteti niste mame perfecte, iar eu...ce sa mai, sunt o mama denaturata...,,nu-i asa?'' Sper sa fiti multumite, probabil asta voiati sa auziti...
Pe mine una nu ma interesa catusi de putin parerea voastra despre saptamanl, despre cum decid eu functie de conditiile mele sa imi cresc copilul, asa cum nu o fac nici cu altele...fiecare face cum considera ca e mai bine penru copilul ei...si nu-mi spuneti ca stiti ce-i mai bine pentru copilul meu...deja ati luat-o razna...cu plansete ca vezi doamne micutii nu sunt mangaiati...nu stiu cine a scris ca nu-si mangaie copilul, ca nu-l iubeste...aaaa ca nu-l mangaie asa cum considerati voi? Iar, decideti voi cum sa imi iubesc copilul...stiti voi cat il mangai si cat nu?
Asta e ultimul mesaj al meu, deci nici sa nu va mai chinuiti sa imi raspundeti...nu e cazul, am inteles totul...sunteti mame perfecte...uite ca eu nu pot fi ca voi...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: