· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >7-13 ani > telefon mobil copilului de 7 ani?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
subiect nou  raspunde
autor telefon mobil copilului de 7 ani?     
mamicutza-mik

Copii
ewelynna 11 ani
eric alexandru 2 ani

21.09.2007 8:35     citat 

si fetita mea are telefon din clasa 1.si eu kiar am insistat sa-i luam telefon pt ca mie mi se pare o necesitate si nici de cum un moft.asa pot da si eu de ea cand vreau..(daca am nevoie de o paine ,de un suc,etc)si eu cum sunt mai mult plecata sa nu stea biata fata cu semnul intrebarii daca sa se duca la mec sau nu cand e invitata de prietenele ei.asa pune mana pe tel ma suna ma intreaba primeste aprobarea si gata.la scoala nu-l ia cu ea pt ca oricum nu are voie.

sus

Denunta
simpluom

24.09.2007 7:36     citat 

telefonul mobil e o necesitate:
1.in cazul oricarei probleme de orice fel,in orice moment stii ca ai un mod de acces la copilul tau
2.tel mobile pt copii sunt ca masinile pt adulti acum,trebuie sa il aiba,pt ca mai toti ceilalti il au
3.sa nu facem din necesitate un moft,si un motiv de intrecere intre copii,un telefon simplu cu o camera normala(nu d 3mp),micutz,legat la gat ar trebui sa ii fie de ajuns pana pe la 12-13ani,cand pretentille cresc,pretentiile lor fiind un pretext pt ca si ale voastre sa creasca...vrei telefon de 500e,nu vreau sa vad medie mai mica de 8.
cat despre pusul in pericol al copiilor,credeti-ma doamnelor,e mai mult o poveste cu bau-bau,un fel de scuza ca parintii sa nu le cumpere copiilor.acum serios,de cate astfel de cazuri ati auzit?in primul rand hotii au lucruri mai importante de furat decat un mobil de 100e,si in al2lea rand daca ii puneti in picoare o pereche de puma sau un telefon in mana,nu credeti ca au cam aceeasi sclipire.....
imi cer scuze ca m-am intins

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 11 luni

24.09.2007 8:11     citat 

----------
simpluom a scris:
3.sa nu facem din necesitate un moft,si un motiv de intrecere intre copii,un telefon simplu cu o camera normala(nu d 3mp),micutz,legat la gat ar trebui sa ii fie de ajuns pana pe la 12-13ani,cand pretentille cresc
----------

Acum acceptand ca telefonul mobil ar fi o necesitate, explica-mi si mie care-i necesitatea unui telefon cu camera? surprins ochi peste cap

Si la 12-13 ani telefon de 500 euro? surprins

sus

Denunta
bdliana

Copii
Alexia: 17 ani, 3 luni
Natalia: 15 ani, 1 luna

24.09.2007 9:12     citat 

Eu nu cred ca i-as cumpara copilului tel de 500 de euro nici sa aiba 12 pe linie.
In rest, nu vad ce rau face un tel. ieftin, sa nu iti pare rau ca il pierde, sa aiba de unde da un apel la nevoie si sa ai cum sa comunici cu el.

sus

Denunta
Onush

24.09.2007 9:21     citat 

Eu nu vad rostul unui telefon de 500 de euro pentru mine ... sigur nu l-as vedea pentru un copil. ochi peste cap

sus

Denunta
Carmella

24.09.2007 9:43     citat 

----------
Onush a scris:
Eu nu vad rostul unui telefon de 500 de euro pentru mine ... sigur nu l-as vedea pentru un copil. ochi peste cap
----------

Nu stiti ce vreti de la viata, mai fetelor ! rad Nu stiu cum mai iesiti pe strada fara telefon cu camera de 3 MP ... si cum de nu va cresc pretentiile desi aveti o virsta acolo rad Sper ca macar aveti polifonice si bluetooth scot limba

sus

Denunta
Cora

25.09.2007 12:34     citat 

----------
Carmella a scris:
----------
Onush a scris:
----------

Nu stiti ce vreti de la viata, mai fetelor ! rad Nu stiu cum mai iesiti pe strada fara telefon cu camera de 3 MP ... si cum de nu va cresc pretentiile desi aveti o virsta acolo rad Sper ca macar aveti polifonice si bluetooth scot limba
----------

apai copilului ii dau 2 peste cap daca cere telefon cu nu stiu ce functii suplimentare, doar ca sa braveze... asta dupa 12-13 ani a se intelege, ca acum nici vorba sa vada telefon mobil. trag cu ochiul

si la ce maica va trebuie celulare cu camera? este un obiect de conversat la el nu de dat pe altii pe spate cu ce poate. confuz ma scuzati, dar mie pretentiile cu camera la telefon si "cai verzi pe pereti" mi se par exagerate si doar ifose... nu dati tare! scot limba
eu am un Nokia dar sa dea naiba daca ma-ntere ceva mai sofisticat sau plin de alte "minuni"... in loc sa pot vorbi la telefon sa-mi prind deshtele in butoane si butonase?... sa fac poze in loc sa sun pe cineva sau invers?... prostit

sus

Denunta
alessia_de

Copii
E: 17 ani
D: 13 ani, 11 luni

25.09.2007 9:56     citat 

Sincera sa fiu , nu stiu ce oi face cand Elektra o sa mearga la scoala...daca o sa ii cumpar sau nu mobil. Din intamplare, cautand ceva pe site-ul de la Tchibo.de, am gasit telefonul asta

care, cica este pentru copii.

sus

Denunta
Onush

25.09.2007 10:08     citat 

Alessia, daca ar fi si prezentarea intr-o limba familiara mie jenat

sus

Denunta
alessia_de

Copii
E: 17 ani
D: 13 ani, 11 luni

25.09.2007 10:14     citat 

Onush, telefonul asta are inclus un GPS, tasta de panica, se poate suna si scrie sms. Cica e numai cu abonament. CAm asta am reusit eu sa traduc cu gemana mea de balta.

sus

Denunta
simpluom

25.09.2007 12:14     citat 

rostul unui telefon cu camera....pai nu le cumparati jucarii cand sunt cuminti?nu vreti sa ii vedeti zambind?poate m-am exprimat gresit,nu trebuie sa dati 500e p un telefon...si doamnelor,fara nici o suparare,nu vreau sa jignesc.e doar o constatare...unele dintre voi cred ca ati cam uitat ce inseamna sa fii copil,sau poate comparati prea mult cu conditiile pe care le-am avut noi.acum nu se mai intrec fetitele cu ale cui pampoane sunt mai roz,ci cu cat de mic e telefonul meu....va rog nu tabarati pe mine jenat am cam exagerat cu comparatia asta,dar incercati sa intelegeti ca daca noi ne uitam la emisiunile preferate la o plasma nou-nouta si nu la un tv cu lampi,si copilul are dreptul la un telefon cu ceva mai multe culori decat alb si negru.inca odata scuze

sus

Denunta
mamicutza-mik

Copii
ewelynna 11 ani
eric alexandru 2 ani

25.09.2007 12:16     citat 

zambet destul de buna comparatia...plasam la noi -tel la copil.
ai perfecta dreptate.asa gandesc si eu

sus

Denunta
simpluom

25.09.2007 1:11     citat 

sa spunem spre exemplu ca merg cu invatatoarea la un muzeu.invatatoarea,poate putin neatenta,sau poate doar covarsita,copilul un pic mai nazdravan....copilul se rataceste de grup.formam numarul...mama!m-am ratacit,m-am pierdut de invatatoare!s uita p ce strada e!te duci si il iei!
2.mama vezi ca iesim cu o ora mai devreme(tarziu)
intr-o clasa sunt cel putin 20elevi.daca se iese cu o ora mai devreme,cel putin jumatate vor trebui sa isi anunte parintii.am observat mai sus o sugestie de genul,invatatoarea are mobil.poate sa imi dea beep de pe al ei.cum credeti ca va alege invatatoarea ordinea in care se vor da beep-urile la parinti.sau eventual un msj in grup?!si daca invatatoarea e cea care are o urgenta si trebuie sa plece in acel moment.buuuuuuuun!am auzit si varianta cu secretariatul.pana apuca sa se dezmeticeasca,sa se mosmondeasca,sa se duca la secretariat,sa fie o nebunie totala,ajung parintii la ora stabilita.
sunt multe exemple si multe ipoteze,poate tu zici ca , copilului ta nu i se poate intampla,dar in orice caz eu privesc telefonul daca nu ca pe o necesitate,ca vad ca esti un pic ostila la ideea asta,macar ca p o masura in plus.eu nu te oblig sa ii iei telefon copilului tau,doamne fereste,ca nu am contract cu vodafone,dar....incearca sa fii un pic mai putin reticenta

sus

Denunta
nike

Copii
M, 5 ANI SI CEVA

25.09.2007 1:24     citat 

----------
citat:
dar in orice caz eu privesc telefonul daca nu ca pe o necesitate,ca vad ca esti un pic ostila la ideea asta,macar ca p o masura in plus
----------

nu suntem ostile la ideea de "telefon ca necesitate" ci la ideea de "telefon cu camera foto ca necesitate" exclamatie

sus

Denunta
simpluom

25.09.2007 1:28     citat 

nu stiu unde am spus ca telefonul cu camera ar fi o necesitate...o sa recitesc,dar nu cred ca am spus asa ceva,si pana la urma tu m-ai intrebat care e necesitatea telefonului mobil si ti-am spus parerea mea.cat despre camera,da!eu i-am luát cu camera,dar nu a fost musai.am zis ca e mai bine.a avut rezultate bune,a fost cuminte,l-am vazut ca vrea,am vrut sa il fac fericit si prin material.e o crima?repet nu consider camera necesitate

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: