· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casa > curatenie la minut... ce secrete aveti? II
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor curatenie la minut... ce secrete aveti? II     
bdliana

Copii
Alexia: 16 ani, 10 luni
Natalia: 14 ani, 8 luni

01.03.2007 5:10     citat 

Si mie mi-a placut ace gentil, vanish e cam teapa.

sus

Denunta
Beppo

01.03.2007 5:28     citat 

Eu sunt super incantata de Vanish dual power ( http://www.ocado.com/webshop/getProduct...iner=16252 ) si total dezamagita de vanish granule.

sus

Denunta
mami76

03.03.2007 10:08     citat 

Eu am descoperit varianta moderna a lui TIX de pe vremea mamelor noastre. Sunt mai multe firme, eu iau Ajax. F. bun si in baie (fiind praf, nu intra in "textura" cazii, chiuvetei), dar si in bucatarie, cand e vorba de frecat (singurul care ma ajuta la vasele de Jena, carora nu le dadeam de cap cu Axion, par example).
Super ideea cu spalatoria auto. Am una chiar aproape.

sus

Denunta
nelle

10.03.2007 1:54     citat 

fetele, dar pentru curatarea friteusei de ulei, ce folositi? confuz

sus

Denunta
alina-florinela

10.03.2007 7:56     citat 

fetelor eu cu cif power cream rezolv si baia si bucataria,la baie ma ajuta si domestos foarte fericit foarte fericit

sus

Denunta
mianda

13.03.2007 11:51     citat 

Scria cineva la un moment dat ca foloseste otet pentru a curata toate suprafetele din casa. Va spun ca e super, super bun. L-am incercat si eu , ce-i drept numai in baie,(o parte de otet la trei parti de apa), curata foarte bine inclusiv vasul de toaleta.Vi-l recomand cu caldura...e si ieftin si ecologic!
In ceea ce priveste curatenia la minut... consider ca e important sa ne facem noi viata mai usoara...asta inseamna (din punctul meu de vedere) renuntarea la covoare, perdele, mobilier mult si inutil...trebuie sa existe suprafete usor de intretinut, fara fel de fel de chestii imprastiate peste tot in casa...

sus

Denunta
goroba

13.03.2007 11:54     citat 

----------
mianda a scris:
Scria cineva la un moment dat ca foloseste otet pentru a curata toate suprafetele din casa. Va spun ca e super, super bun. L-am incercat si eu , ce-i drept numai in baie,(o parte de otet la trei parti de apa), curata foarte bine inclusiv vasul de toaleta.Vi-l recomand cu caldura...e si ieftin si ecologic!
In ceea ce priveste curatenia la minut... consider ca e important sa ne facem noi viata mai usoara...asta inseamna (din punctul meu de vedere) renuntarea la covoare, perdele, mobilier mult si inutil...trebuie sa existe suprafete usor de intretinut, fara fel de fel de chestii imprastiate peste tot in casa...
----------

ai maare dreptate, dar al meu face bube... de la miros... foarte fericit

sus

Denunta
bdliana

Copii
Alexia: 16 ani, 10 luni
Natalia: 14 ani, 8 luni

28.04.2007 10:58     citat 

Asta era un sb.super, pacat ca s-a stins...
IN ultima vreme am devenit si eu mare fan curatenie, adica frec toata ziua, fara succes, evident, cu doi plozi mici in casa. rad
Daca as mai pleca pe la un serviciu, nu le-as vedea, dar asa.. ma dispera sa nu fie casa pusa la punct,
Goroba, si eu urasc mirosul de otet. zambet
Beppo, nici nu ma mir ca la voi e bun vanishul la noi cam toti detergentii sunt teapa.Ca si samponul, vopseaua de par, detergentul de rufe etc. trist
Recent am descoperit Sano, par bune si preturiel sunt ok.

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

29.04.2007 10:44     citat 

eu am decis ca cel mai bun secret al curateniei e o femei in casa. Deci is satula de facut curat.

sus

Denunta
bblusa

Copii
eduard cristian: 14 ani, 3 luni

29.04.2007 11:16     citat 

----------
roxana5 a scris:
eu am decis ca cel mai bun secret al curateniei e o femei in casa. Deci is satula de facut curat.
----------

rad rad rad rad
mi tu! jenat

sus

Denunta
roxanica

16.05.2007 12:52     citat 

Uffff,....am si eu o problema mare.......nu stiu daca s a mai discutat in primul subiect...nu am timp sa citesc jenat
Plita mea e de sticla...in afara de faptul ca nu o recomand la nimeni..eu trebuie sa rezolv problema cumva cool Dupa ce o curat cu "diverse", dau cu clin. In 10 minute e plina de particule de praf surprins Nu stiu de unde vine atat si nu stiu cu ce sa dau sa nu mai atraga praful. Aveti vreo idee? confuz

sus

Denunta
alicadu

Copii
Luli: 18 ani, 8 luni

16.05.2007 7:36     citat 

Pronto antipraf...dar n-o fi facind vreo reactie la caldura plitei? Sa nu pateze...
Mai fetili, nu s-a stins subiectu, doar ca ne-am epuizat 'secretele'. Am zis fiecare ce afce, de-amu di undi noutati? Dar tot ii bine, ca daca am vreo intrebare intrebatoare, stiu unde sa caut.

sus

Denunta
Carmella

18.05.2007 4:15     citat 

----------
alicadu a scris:
nu s-a stins subiectu, doar ca ne-am epuizat 'secretele'.
----------

Da' de unde, eu mai am inca retete doar ca n-am timp sau curaj sa zic, ca unele sint cam penibile pentru o gospodina ce ma aflu ( scot limba )
De pilda ce am citit ca face sotul roxanei(5), cu intinsul rufelor pe sirma cit mai intinse, apoi impachetate frumos si puse sub teancul anterior, ca sa se calce singure rad Tricouri, lenjerii de pat ... se preteaza perfect la acest stil trag cu ochiul

sus

Denunta
SMOKY

18.05.2007 6:59     citat 

pt tzoale de tot felul recomand stemer-ul ; se pun toate tzoalele pe urmerase si se "aburesc" rad ..pt lenjeria de pat nu se poate fol, decit daca cearsafurile/fetele de perne sint intinse pe sirma

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

18.05.2007 7:10     citat 

roxanica, si eu am porcarie de aia de stecla, cui o mai fi inventat-o!Stiu ca nu se da decat cu creme de alea speciale pt. plita. Dara, ma gandesc in istetimea mea, stii tu trebile alea cu care stergi geamurile si televizorul?Care au efect antistatic? Incearca sa dai pe plita, dar nu pe ochiuri, ma gandesc ca poate iese fum, naiba mai stie ce. Si sa-ti mai zic o treaba, carpa mea de bucatarie o intind pe plita (rece rad ) s-o usuc.
Da auzi, tu cand o data pe an gatesti de ti se depune prafu? rad (glumesc, stiu ca unele case au mai mult praf decat normal, de la drum samd)
Carmella, i-am zis la bel ca i-ai retinut metoda si zice: 'See, see, I'm not stupid!' rad

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: