· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casa > curatenie la minut... ce secrete aveti? II
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor curatenie la minut... ce secrete aveti? II     
ruxipops

Copii
Corinna: 14 ani, 2 luni
Irina: 26 ani, 6 luni

18.05.2007 9:19     citat 

si mie mi se mai depune praf pe plita dar numa cand sunt in greva !
desigur ca la germanica nu prea avem praf !!!
ca spala astia si strazile zilnic !

pt plita ceramica e bun orice lapte abraziv ( daca asa s-o fi traducand scheuermilch ) , asta a scris si dadriana cred ca tot la sub asta
si daca se pune praf , eu nu as pune nici un alt produs ,as da cu o carpa moale cand se pune prafu si gata

sus

Denunta
marusca12

Copii
Johann: 13 ani, 7 luni

21.05.2007 5:47     citat 

Pt astfel de plite exista o solutie speciala de curatat.Am si eu, dar nu va pot spune cat e de buna ca nu am mai folosit-o de mult. Dar rad arsura cu un cutitas special, mai dau cu tix si ce ramane se ia la urmatoare spalare. rad

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

24.05.2007 9:20     citat 

Marusco, ia fie-ti mila si googaleste poate gasesti imaginea la cutitasul ala, sa stiu dupa ce sa ma uit si eu.Pliiiiz.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani, 1 luna
Pufarina: 8 ani, 11 luni

24.05.2007 9:42     citat 

uite roxana mama cutitas de care iti zicea si marusca, ca prea suferi

http://shop.bshappliancecare.com/produc...D90F226F66

daca nu merge linkul asta kilometric, vezi ca se cheama CERAQuick Scraper.. da cautare si il gasesti...
am incalcat vreo regula ca am dat numele produsului? jenat

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

25.05.2007 12:32     citat 

SARUMANA! Pai sufar fata me, ca la colectia mea de pitici e si aia cu bucataria sa mananci de pe jos, o data pe an totul straluceste, numa afurisenia de plita nem. Kiki, ai bagat la cutiuta?Nu-ti lua plita fara cutitas rad rad rad Am dat comanda, cand vine va zic daca am dat banii degeaba.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani, 1 luna
Pufarina: 8 ani, 11 luni

25.05.2007 10:54     citat 

io zic ca nu ai dat banii degeaba, ca cu cutiasu ala si cu solutie din aia abraziva speciala pt plite, se face ca noua... acu nu stiu, paote tu ai standarde mai inalte ca mine si nu ti s-o parea luna scot limba

sus

Denunta
ddadriana

25.05.2007 3:17     citat 

Eu sint aproape sigura ca, mie la a mea plita i-mi recomanda, un cutit normal, ptr plastic ( pus din prostie pe plita), sau zahar ars. Mi-s prea obosita, dar mai tirziu ma uit, si va zic. Problema este numai ca placile asta sint de mai multe feluri, nu am studiat problema dar unele sint din sticla, unele dintrun material pe care i-mi cade greu sa-l explim, din care face si a mea parte. Deci nu rivniti la cutitasul ala daca nu e special recomandat, ca sar putea sa-i infloriti doar afacerea lu nenea care vinde si produce cutitase.

sus

Denunta
mianda

25.05.2007 8:02     citat 

ddadriana, la plitele astea li se spune "plite vitroceramice" (sau ma rog, ceva pe-acolo! zambet ) Imi doresc si eu una din tot sufletelul meu, chit ca voi sta cu carpa-n mana 24 din 24...dar nu cred ca primesc una prea curand pentru ca aragazul meu e aproape nou...
...si-am dat pe el cat pentru 3 plite din astea...
...si sotul meu zice ca n-o samunceasca toata viata pentru o casa...
...si gata,m-a convins si pe mine! rad

sus

Denunta
ddadriana

25.05.2007 9:02     citat 

Hai ca am citit, ca ce nu fac eu ptr voi sarut sarut sarut , zice intradevar ca se curata cu cutitul ala din lincul dat mai sus, daca este plastic, sau zahar ars, sau ceva uscat pe el. Dar eu nu am cutit dinala, si nu am folosit decit cutin normal de bucatarie. Am mai citit o data indicatia cum trebuie sa se curete a mea plita. Aragazul meu il am de 10 ani, si l-am curatat tot cu lucruri de care nu sint indicate. Dar nu are nici o zgirietura. Am mai auzti la colege de plita zgiriata, dar cred ca este vorba de calitate mai slaba. Eu am curatat si cu sirma de spalat vase, lucru care nu este indicat. Solutii speciale am folosit numai la inceput, pina eram o data cu plita murdara, si cu lipsa solutie. Am folosit solutii din alea nisipoase care le folosesc si in baie, si au dat acelas rezultat. De atuncia nu am mai luat solutii speciale.

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

28.06.2007 12:12     citat 

Doamnili, neuronu meu atrofiat o uitat sa va zica de cutitas. Deci am platit 12 parale pe el, l-am incercat pe un colt, merge, si inca menunat. Dar n-am apucat sa fac ca lumea, din lipsa totala de timp si chef (ma apuca chefu numa cand ii plita incinsa, am destule bube pe maini si fara sa mai adaug besici de la fript, senchiu). Dar weekendu asta frec de-mi sar ochii la el, va pun poze cu inainte si dupa, sa vedeti cu ochii vostrii daca merita.

sus

Denunta
ancutzica

Copii
junior: 17 ani, 3 luni
praslea: 13 ani, 7 luni

28.06.2007 8:15     citat 

pentru chiuveta de inox plang sau sunt foarte trist
cu ce sa o fac ca ii cam piere stralucirea?
si nu imi spuneti de solutii din strainatate....
si faza cu otetul am incercat-o
si cu Cif...si praf de curatat.....
alta solutie?

sus

Denunta
Carmella

28.06.2007 10:08     citat 

Anca, exista o solutie foooarte buna, numai ca necesita munca de barbat: se da un strat subtire (e ca un cif lichid, sa zic asa) apoi se freaca cu un burete pina faci scurta la mina. Se clateste si e ca noua.
Eu am scos urme de detartrant de pe inox, care o facusera atit de nashpa incit am vrut sa cumpar alta chiuveta. Noroc cu barbatul meu care a zis ca exista o solutie, a gasit-o si a si aplicat-o zambet O sa vad daca mai am cutia sa-ti spun cum se numeste, sau ma mai uit prin magazinul de unde am luat-o.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 13 ani, 7 luni
Zuza: 10 ani, 3 luni

28.06.2007 11:04     citat 

Eu folosesc doar Cilit Bang pt toate locurile din casa: chiuveta, aragaz, baie, wc nu-l dau pe nimic altceva.

sus

Denunta
onitzu

Copii
radu: 17 ani
luca: 13 ani, 8 luni

28.06.2007 11:16     citat 

Zi Carmello, ca tocmai mi s-a patat ghiveta cu detartrant...ca nea Caisa care-a reparat centrala, n-a stiut ca asta pateaza si l-a varsat in ghiveta mea....si omu vrea sa-i dau alocatia sa cumpar alta ca nu suporta petele... plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
chitilus

02.07.2007 2:58     citat 

pun si eu o intrebare, poate ma mai luminez
cu ce se curata mobila de bucatarie, PAL, dupa ce dau cu laveta, raman urme pe blat, si ma enerveaza cumplit! am un blat de culoare inchisa, Choco ii cheama, si mi se pare ca n-o sa fie curat in veci!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: