· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casa > curatenie la minut... ce secrete aveti? II
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor curatenie la minut... ce secrete aveti? II     
roxana5

Copii
Zana

09.07.2007 11:14     citat 

----------
furnicutza26 a scris:
uite roxana mama cutitas de care iti zicea si marusca, ca prea suferi

http://shop.bshappliancecare.com/produc...D90F226F66

daca nu merge linkul asta kilometric, vezi ca se cheama CERAQuick Scraper.. da cautare si il gasesti...
am incalcat vreo regula ca am dat numele produsului? jenat
----------

Ete asta l-am luat. Partea frumoasa e ca mi-a ciobit si plita. Unde n-avea nimic!!!!! plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
marusca12

Copii
Johann: 13 ani, 6 luni

11.07.2007 6:20     citat 

Cum mama mea ai reusit sa ciobesti plita? Vrei sa spui ca ai zgariat-o, nu? Dar tu cate kg-fortza folosesti sa cureti plita?

Ca ma indoiesc eu ca s-ar ciobi asa usor. Soacra mea, care scapa tot din mana, i-a spart un coltz, dar cu o oala grea, nu cu un cutitel.

Daca vrei iti iau cutit si solutie speciala pt plita de aici si ti le trimit.

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

11.07.2007 9:47     citat 

Sar-mana de oferta, apreciez, dar imi iau eu! foarte fericit
Doamna, pe data de 11 august cel tarziu io-s aia care-si parasuteaza belu si cupchilu prin frankfurt si io zac la o terasa, cu o ciocolata ca oamenii, si praji d-alea bune de la voi, si dupa ce ma-ndop de nu ma mai pot ridica, ma rostogolesc catre magazinele voastre si pre multi ii voi raspopi io, am una lista de cumparatiuri lunga cat o zi de post (vin cu masina, deci inclusiv muraturi iau). Te invit la bratul meu, merem la shopping impreuna, ofer baby sitter de incredere (puiu tau stie sa ceara de mancare si schimbat in engleza sau romana, traduce zana)moca, legam pe Johann de zana si belu-n urma lor.

Ciobit adica cum se ciobesc canile la gura, numa un strat luat, is ca niste punctulete, cum a sarit lama cand s-a spart. Ma zgarii pe ochi!

sus

Denunta
marusca12

Copii
Johann: 13 ani, 6 luni

12.07.2007 9:56     citat 

Perfect, deci pe 11 august ne intalnim. Al meu terorist intelege romana si germana. Dar de ce sa ne taraim noi la prajituri si cafele in Frankfurt? Mai bine mergem mai la sud un pic la cofetaria mea favorita? Au aia niste prajituri de eu nu reusesc niciodata sa fiu om serrios si sa comand doar una si am grija si de ce comanda sotul. Nu de alta dar trebuie sa incerc tot ce gusta, asa ca la padisahi. rad

Dar daca aflu undeva o prajitureala buna in Frankfurt nu refuz.

Mama dar ticaita esti, auzi niste puncte. Pai, oricum peste 5 -10 ani il schimbi si peste 6-7 incepe zana sa bucatareasca si atunci sa te tii de facut curat. Lasa-l fato ca nu-ti ridica nimeni statuie daca arata tot perfect si ca nou. Joaca-te cu zana cu manul si bucurate de fleacuri nu te pierde in detalii inutile.

Numai bine si abia astept sa ne intalnim, desi in perioada cu pricina o sa fiu cam ocupita, dar nu mi-l imprumuti pe belul sa-mi corecteze englezeala? O sa am vreo 100 de pagini de chimie?

sus

Denunta
Carmella

12.07.2007 4:06     citat 

Auziti ?? Eu fug de la "culinar", de la "haideti sa slabim" ca se tot vorbeste de inghetate etc, si ajung la "curatenie" unde tot de mincare se vorbeste ?? foarte fericit Disperatelor !! rad rad rad

sus

Denunta
DK

12.07.2007 4:21     citat 

rad rad rad

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 12 ani, 11 luni
alaptat, purtat, rasfatat

31.07.2007 2:49     citat 

Nu am apucat sa citesc prima parte dar a doua am citit-o.
Super sfaturi.O sa incerc si e u o parte din ele.Multam!
Acu' sa-mi spuneti voi cum stergeti caloriferele de fonta, intre elementi si cu ce, va rog.

rox

sus

Denunta
goroba

31.07.2007 3:22     citat 

cu peria de spalat sticle (sau de damigene)... sarma poate fi indoita dupa nevoie... trag cu ochiul

sus

Denunta
Carmella

31.07.2007 4:07     citat 

Mie-mi place caloriferul din baie ca pot sa dau cu dusul pe el direct si se scurge tot praful si pinzele strinse pe-acolo. De altfel asa si facem curat in baie, frecam totul cu praf, solutii detartrante, clor etc si apoi dam cu dusul, al carui furtun are o lungime considerabila (cred ca 2m). Ne mai ramin de sters picaturile de apa ramase pe pereti cu solutie de sters geamuri, si oglinda.

sus

Denunta
onitzu

Copii
radu: 16 ani, 11 luni
luca: 13 ani, 6 luni

31.07.2007 4:50     citat 

pai da.....ca baia ta e desteapta, adica are scurgere......ceea ce astia de facura blocul nostru au uitat............

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 14 ani, 10 luni
B: 12 ani, 11 luni
M: 7 ani, 6 luni

31.07.2007 5:55     citat 

fetelor, da' de curatirea aragazelor rau jegoase ati discutat? jenat
stiti voi, alea necuratate cu anii
ma refer la interior ca plita de deasupra o mai curat rad

sus

Denunta
onitzu

Copii
radu: 16 ani, 11 luni
luca: 13 ani, 6 luni

31.07.2007 6:06     citat 

am luat odata ceva spray.....care apoi in cuptor se facea spuma. Lasat o ora si apoi clatit............cuptorul meu in care explodase o friptura si o crema de zahar ars era ca nou.........
cred ca era mr. musculo.......tre` sa fie si pe la voi ceva asemanator.......

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 14 ani, 10 luni
B: 12 ani, 11 luni
M: 7 ani, 6 luni

31.07.2007 6:07     citat 

super! o sa caut
tre sa si gasesc
merci

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

31.07.2007 7:13     citat 

Andreino, cand dai cu treaba cee in cuptor deschide toate geamurile si nu tine copii in casa, te ia o durere de cap de la fumuri.....

sus

Denunta
simosin

Copii
alexia-ioana: 13 ani, 9 luni
Maria-Cristiana: 12 ani, 2 luni

31.07.2007 8:31     citat 

eu tocmai am rezolvat cuptorul meu (care era super jegos) cu un spray sano forte (negru cu galben are eticheta) ...efectiv, dizolva grasimea d si dupa cateva minute ( am lasat mai mult de 15 min) doar dai cu o laveta umeda si se curata.unde-i gros rau trebuie insistat.
dar atentie :neaparat sa folositi manusi....eu m-am ales cu rani la degete, de toata frumusetea!
sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: