· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Toate varstele > Adoptia
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor Adoptia     
dani29

Copii
Diana-Maria: 19 ani, 2 luni

06.10.2004 2:19     citat 

Multumesc fatadedac, cred ca vom face asa dar e prea mica acum, abia implineste 3 ani luna asta!
poate la grupa mare e alceva!

sus

Denunta
fatadedac

Copii
Ana-Maria: 31 ani, 3 luni
Cristiana: 15 ani, 1 luna

06.10.2004 3:16     citat 

Pai cam pe atunci ma gandeam si eu, cred ca nu m-am exprimat suficient de bine.
Prin grupa mare, da.....

sus

Denunta
nightwish

Copii
INGRID: 17 ani, 5 luni

06.10.2004 4:38     citat 

tocmai am aflat ca o amica de-a mea a infiat o fetita cand ea avea 6 luni. Acum are 4 ani. Am fost extreem de surprinsa ca, atunci cand am cunoscut-o pe pustoaica, m-a intrebat daca eu am nascut-o pe fii-mea. Si cand i-am raspuns afirmativ, ea a zis ca pe ea a nascut-o alta mami dar ca a lasat-o la bunica ei(mama prietenei) si de-acolo a luat-o mami ei. Eu nici nu stiam ca e infiata. Cert e ca fata a crescut de la inceput cu ideea asta, natural si mi se pare ok. Ma gandesc ca e mai socant sa afle mai tarziu...dar cred ca depinde mult de copil, de cum e crescut...

sus

Denunta
dani29

Copii

06.10.2004 4:43     citat 

foarte frumos...

sus

Denunta
CarlaVargas

Copii
Printul: 17 ani, 4 luni
Printesa: 17 ani, 4 luni
Micul Print: 12 ani, 1 luna

06.10.2004 8:24     citat 

Subscriu celor scrise de fatadedac. Ea a scris din experienta, din prisma psihologica.
Exista numeroase motive pentru care cea mai buna alegere este ca fetita sa stie de acum adevarul despre originea ei. Nu voi insira o lista intreaga, evidentiez doar trei aspecte:
- identitatea ei se dezvolta din prima clipa a vietii ei. In primii ani informatiile pa baza carora se dezvolta identitatea ei vin aproape in intregime din partea parintilor. Responsabilitatea este deci extrem de mare. Ce spuneti voi, ce lasati sa creada vor forma identitatea ei si cu cat trece timpul cu atat va fi mai greu sa gasesti "momentul potrivit", pentru ca se construieste tot mai mult pe bazele depuse. Daca ea nu stie ca voi nu santeti parintii ei biologici, ea implicit se bazeaza ca da este... (Nu mai complic, sper sa se inteleaga totusi ce am dorit sa spun. Daca nu, gasim o cale sa o facem.)
- relatia parinti-copil nu se poate baza pe o minciuna. Fie ea oricat de frumoasa, o minciuna de aceasta amploare nu poate sta la baza unei relatie de mama-copil. Iti va fi mereu teama sa nu afle adevarul, vei avea nevoie de noi minciuni care sa sustina prima minciuna, iar ea poate va simti ca ii ascundeti ceva si nu va avea destula incredere in voi
- trebuie sa fie pregatita pentru tot ce vor spune colegii lui, si asta o poate face numai daca ea se simte comfortabila si sigura pe ea (si pe realtia voastra)
Nu vorbi de rau mama ei biologica, spune-i ca ea a ales sa dea viata ei, dar nu a putut sa o creasca deoarece era prea tanara, nu avea resurse materiale etc.
Spunei ca relatia voastra are ceva in plus: tu ai ales-o pe ea.
Ti-au mai dat si fetele idei cum sa faci ecst lucru.
Va doresc multa fericire.

sus

Denunta
nightwish

Copii
INGRID: 17 ani, 5 luni

06.10.2004 8:37     citat 

mah draga, io nu prea le am cu siropurile, dar pot sa spun ca esti o minunata ca ai adoptat un sufletzel de copil... zambet

sus

Denunta
dani29

Copii

07.10.2004 11:21     citat 

multumesc pentru sfaturi!

sus

Denunta
ioanalex

Copii
Teglas Ioan Alexandru: 17 ani, 2 luni

07.10.2004 6:54     citat 

Dani, felicitari!!
Totusi, nu ne spui la ce concluzie ai ajuns?

sus

Denunta
dani29

Copii

08.10.2004 4:42     citat 

----------
ioanalex a scris:
Dani, felicitari!!
Totusi, nu ne spui la ce concluzie ai ajuns?
----------

e greu de tras o concluzie in astefl de situatii, totusi am sa astet sa mai creasca un an - doi si apoi am sa incerc sa ii spun (fara explicatii amanuntite) ce se intampla...
cu toate ca e foarte greu, foarte greu, e usor sa vorbesi dar foarte greu sa aplici...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: