· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > apa plata pt biberon
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor apa plata pt biberon     
mella77

Copii
MM: 13 ani, 2 luni
am nascut deja!

03.04.2007 2:03     citat 

----------
abramburica a scris:
Eu folosesc cana Brita si economisesc si banii care i-as da pe apa si este f buna...garantez..surse singure...
----------

ce e aia cana brita, abramburica?

eu am aparat de purificat apa si ii dau sa bea asa(eu nu i-am dat decat san) si copilului ii place. eu ii dau sa bea apa simpla, nu ceai sau suc sau... mai stiu eu ce.
va pup zambet

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 13 ani
Matei: 10 ani, 7 luni

03.04.2007 2:57     citat 

Daca va spun cum procedam noi o sa spuneti ca suntem nebuni ... si nici nu v-ati insela prea tare. Cu mentiunea ca doar unul dintre noi este ... sotul.
Este asa de disperat cu tot ceea ce intra in contact cu Alex incat exagereaza pe toate planurile.
Si acum procesul de preparare a laptelui praf:

1.Se ia o cantitate moderata de apa plata Izvorul Alb.
2. Se filtreaza prin cana Brita.
3. Apoi se clocoteste in cana electrica.

... si abia apoi se foloseste la prepararea laptelui.

Eu nu sunt de acord cu atatea "masuri", dar ca sa am liniste in casa le folosesc pe toate ... doar cand ma vede sotul. scot limba

Sa nu ma spuneti ... e secret.

sus

Denunta
Inuca0212

Copii
yvonne: 15 ani, 5 luni

03.04.2007 4:44     citat 

noi am luat apa plata pt bebelusi cand inca-i mai dadeam sa bea lapte praf... acuma, e la libera alegere. ori apa cu "bule", dar eu sunt contra (si? cui ii pasa???), ori apa plata, ori apa de la chiuveta, depinde de dispozitia donshoarei.

sus

Denunta
bebelasa

Copii
Andreea Alexandra - Sufletelul nostru
12 ani, 8 luni

05.04.2007 11:18     citat 

Peste tot scrie ca trebuie apa fiarta si racita. Voi nu fierbeti apa plata???????????? surprins surprins surprins Noi folosim doar Bucovina.
Pupici la bebei!

sus

Denunta
margareta

05.04.2007 11:38     citat 

Nici noi nu fierbem apa plata doar o incalzim la micro

sus

Denunta
Inuca0212

Copii
yvonne: 15 ani, 5 luni

05.04.2007 1:03     citat 

[b]bebelasa[b cand zici ca "peste tot scrie ca trebuie sa fierbem apa plata", unde te referi? ca eu n-am citit asa ceva! dar probabil ca-n Germania nu se practica metoda...na.

cred ca apa plata fiarta are un gust...mm...tja, special! rad

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

05.04.2007 1:30     citat 

----------
bebelasa a scris:
Peste tot scrie ca trebuie apa fiarta si racita. Voi nu fierbeti apa plata???????????? surprins surprins surprins Noi folosim doar Bucovina.
----------

Apa de la robinet, nu apa plata!

sus

Denunta
bebelasa

Copii
12 ani, 8 luni

05.04.2007 1:33     citat 

Scrie pe toate prospectele de la laptele praf sau ceai.
Poate in Germania e altfel....

sus

Denunta
onitzu

Copii
radu: 16 ani, 11 luni
luca: 13 ani, 7 luni

05.04.2007 1:36     citat 

Pe lapte sau ceai scrie de apa de la robinet. Ca tantile de la Cuca Macaii, sigur nu cumpara apa plata.....sincer si eu la Radu tot apa de la robinet, fiarta si racita am folosit. De baut Radu acum bea minerala sau plata, iar Luca plata, dar daca se intampla sa raman fara, si e musai, mai scapa si de la chiuveta.

sus

Denunta
bebelasa

Copii
12 ani, 8 luni

05.04.2007 1:38     citat 

onitzu eu fierb si apa de la robinet si cea plata. Tu cum faci?

sus

Denunta
Christa

Copii

05.04.2007 1:42     citat 

bebelasa, daca fierbi apa plata, se evapora o parte din apa si creste concentratia sarurilor minerale continute in ea, ceea ce nu este sanatos.

sus

Denunta
onitzu

Copii
radu: 16 ani, 11 luni
luca: 13 ani, 7 luni

05.04.2007 1:45     citat 

No, ti-a raspuns Christa mai iute. Io o fierbeam numai pe aia de la robinet (doar Radu a servit lapte praf). Iar acum, de baut.....daca n-au plata, beau de la robinet, in stare naturala, fara fierbere.

sus

Denunta
eln

Copii
Maria: 13 ani, 4 luni

05.04.2007 9:34   apa plata la bebelusi  citat 

A fost acum de curand ,o emisiune la televizor, in care se dezbatea ca subiect ,printre altele "apa plata".Concluzia pe scurt: este plina de microbi, mai ceva ca apa de la robinet! Noi fierbem apa Bucovina-nu lasa calcar pe ibric. Din propria experienta nu va recomand Izvorul alb si Borsec-sunt calcaroase!

sus

Denunta
Christa

Copii

05.04.2007 9:59   Re: apa plata la bebelusi  citat 

----------
eln a scris:
Noi fierbem apa Bucovina
----------

Tu ai citit ce-am scris mai sus? ochi peste cap

mella, acu' vad ca nu ti-a raspuns nimeni ... cana Brita este de fapt un sistem de filtrare, despre care eu stiam ca e doar pentru apa cu mult calcar, insa ei afirma:
----------
citat:
Cartuşele filtrante BRITA conţin o combinaţie de răşină schimbătoare de ioni şi cărbune activ. Cărbunele activ absoarbe clorul, pesticidele şi poluanţii organici, îmbunătăţeşte gustul şi elimină mirosurile şi substanţele colorante. De asemenea conţine un inhibitor care previne înmulţirea bacteriilor. Raşina schimbătoare de ioni înlătură duritatea temporară care provoacă depuneri de calciu; de asemenea reduce semnificativ conţinutul de metale cum ar fi aluminiul, cuprul şi plumbul.
----------

Vezi si aici: http://www.brita.net/ro/?&L=17

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: