· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > fetita mea isi da ochii peste cap
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor fetita mea isi da ochii peste cap     
luminiss

am nascut deja!

09.02.2004 11:23   fetita mea isi da ochii peste cap  citat 

am alta intrebare la voi fetele cu experienta. maria mea cand e jumatate adormita, jumatate treaza, gangureste si isi misca nasucul, gurita, zambeste in somn etc, si pe langa asta deschide ochisorii pe jumatate si ii vad albul ochilor, caci pupilele sunt sus, iar apoi ii deschide mai mult si este ca si cum isi da ochii peste cap si mi se face pielea ca de gaina cand o vad asa. e normal?

si inca ceva, ei nu i-a cazut inca buricul, dar azi am vazut sange in jurul buricului, uscat, apoi am curatat-o, am schimbat-o si iar e patata de sange acolo. nu curge sange lichid propriu-zis, probabil sta sa-i cada buricul, dar e normal sa aiba sange in jurul buricului?
am sunat azi la spital, am lasat mesaj (ma innebunesc roboturile astea), si am intrebat dar nu m-au sunat inapoi si sunt destul de ingrijorata...

luminita

sus

Denunta
roxanica-mamica

Copii
Marc Antonio: 16 ani, 10 luni

10.02.2004 12:26     citat 

Lumi , nu te ingrijora pt sangele de la buric . inseamna ca in cateva zile ii va cadea . Eu dupa ce ii faceam baie o stergeam cu spirt la buric , si cateodata ii dadea sangele , pana cand am ramas cu el in mana ! scot limba cu buricul adica . in ceea ce priveste ochisorii dati peste cap .... nu stiu ce sa zic - probabil ca in somn ii deschide involuntar , poate viseaza . Cateodata marc adoarme cu ochii pe jumatate deschisi si ii inchid eu ! foarte fericit te pup sarut

sus

Denunta
Gingirel

Copii
Alex
Lucas

10.02.2004 1:46     citat 

Lumi, nu-ti face griji de ochisori, asa fac unii copii. Cel putin Alex asa facea si el. Cat despre buricel, stai pe telefon, sau du-te la doctor.
Numai bine si mai calmeaza-te, si fii mai relaxata, ca esti prea-prea. scot limba

sus

Denunta
luminiss

am nascut deja!

11.02.2004 11:07     citat 

fetelor, i-a cazut buricul mariei, acum cand pot sa o bag in cada ei sa-i fac baie? nu e chiar vindecat acolo, trebuie sa mai astept cateva zile sau o pot baga imediat?

luminita

sus

Denunta
cara

Copii
Timeea: 19 ani, 3 luni

12.02.2004 10:46     citat 

Parerile sunt impartite. In primele zile de viata, in spital, fetei mele ii facea asistenta de 3 ori pe zi baie, cu pansamentul pe buric, dupa care il scotea, o dezinfecta si-i punea altul.Cred ca poti sa-i faci baie, dar si sa dezinfectezi cu alcool acolo...parerea mea... sarut

sus

Denunta
nightwish

Copii
INGRID: 16 ani, 10 luni

12.02.2004 11:05     citat 

poti sa-i faci baie dar ai grija la buric...ca sa treaca f repede mie mi s-a recomandat sa tamponez zona cu alcool de 70 de grade si apoi sa dau cu baneocin-pudra si sa pun o compresa sterila peste(fara plasture, ca-i lezeaza pielea-oricum o tine pampersul). cu metoda asta lui ingrid i-a cazut f repede buricul - cam la 11 zile. so, good luck!...si fii mai relaxata caci o sa fie bine!

sus

Denunta
roxanica-mamica

Copii

12.02.2004 1:36     citat 

lumi , eu i-am facut baie cu tot cu buric , asa ca fa-i baie fara probleme . dupa baita stergeam locul cu spirt si la aer cu el !!! ca sa se usuce mai repede . acum ca a cazut , felicitari ! , trebuie sa ii dea doctorul cu nitrat de argint ( la mine a venit in chiar in ziua evenimentului ) . si atat . foarte fericit

sus

Denunta
Manu

Copii
Ilinca Maria: 17 ani, 6 luni

12.02.2004 3:02     citat 

Cu ochii peste cap nu pot sa te ajut, da´ la buric ma bag! scot limba

Noi i-am facut baie lu´Ilinca si pana sa-i cada buricul - ea nici nu a avut pansament, ci in maternitate i l-au prins cu o clema, pe care i-au scos-o inainte sa plecam acasa si care uscase buricutul in locul unde fusese prinsa!

I-a mai curs si ei p-acolo - si inainte sa cada si dupa ce a cazut si eu am folosit mereu o pudra speciala pt. buricel cu oxid de zinc - asa ca intreaba la farmacie si ai scapat! scot limba

sus

Denunta
Dodutz

12.02.2004 3:09     citat 

Si io i-am facut baie lu' fi-miu dinainte de a-i cadea buricul. N-a fost nici o problema. Dupa baie, stergeam locul respectiv cu alcool alb, am inteles ca se gaseste doar prin spitale.
Asa ca, Lumi, nu mai baga atita in seama buricul ala! foarte fericit

sus

Denunta
luminiss

am nascut deja!

13.02.2004 3:01     citat 

buricul i-a cazut, dar acum s-a facut acolo ceva care seamana cu buricul care era inainte, dar e maro deschis la culoare, deci nu a ramas buricul normal acolo. mai e ceva care pare ca se usuca si va cadea, pana la urma buricul asta cade treptat?

luminita

sus

Denunta
roxanica-mamica

Copii

13.02.2004 2:10     citat 

lumi , nu stiu ce sa spun ! poate nu l-au legat bine si nu a cazut chiar tot . dar doctorul nu ti-a spus ca dupa ce cade trebuie dat cu nitrat de argint ? in cazul in care poti cred ca cel mai bine ar fi sa dai o fuga pana la medic ! trag cu ochiul

sus

Denunta
luminiss

am nascut deja!

14.02.2004 12:07     citat 

nu mi-au zis decat sa-l dau cu alcool ca sa cada, apoi nimic. aici in america oare pot procura nitrat de argint?

luminita

sus

Denunta
SMOKY

14.02.2004 12:28     citat 

..ia un qtip si pune alcool si curata de 2 ori pe zi..poate e doar singe coagulat...o sa mai supureze citeva zile nu e nimic..dar daca n-ai stare du-te la dr sa o vada pe fata...sau macar cere un appointment cu nurse....(nurse appointment) si asa mai intreab-o ce crezi tu ca nu sti sau cu ce nu te descurci...poti sa te duci chiar la cabinetul dr ,te pui pe lista si spui ca vrei sa vezi o nursa...si gata..si te baga printre picaturi....pa

sus

Denunta
Mel_B

Copii
Sebastian Darin
am nascut deja!

14.02.2004 5:40     citat 

luminita, nu ti fa probleme si lui sebastian dupa ce i a cazut "buricul" la 5 zile, dupa alte cca 2 zile a mai gasit in hainutele lui inca o bucatica de ceva uscat...nu se infecteaza insa suculeaza ptr inca citeva zile...fa i baie fetei si va fi ok, atita - sa fie uscat locul pt a se vindeca repede.

sus

Denunta
franceska1

Copii
Calin: 13 ani, 8 luni
Cosmin
am nascut deja!

13.02.2007 3:32     citat 

----------
Mel_B a scris:
luminita, nu ti fa probleme si lui sebastian dupa ce i a cazut "buricul" la 5 zile, dupa alte cca 2 zile a mai gasit in hainutele lui inca o bucatica de ceva uscat...nu se infecteaza insa suculeaza ptr inca citeva zile...fa i baie fetei si va fi ok, atita - sa fie uscat locul pt a se vindeca repede.
----------

Fiului meu i-a cazut a 3 zi la maternitate, insa am continuat sa-l prelucrez cu verde de brilliant, asta in cazul cind totul era OK, insa daca aparea roseata il ungeam cu alcool sau apa oxigenata si oricum la urma cu verde, insa in nici un caz nu au recomandat comprensa, deoarece astfel se usuca mai repede si nici nu il acopeream cu pampersul.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: