· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > Alergie la lapte de vaca sau la grasimea din branza?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Alergie la lapte de vaca sau la grasimea din branza?     
Danis

Copii
Andrei Ciprian: 13 ani, 6 luni
Diana Maria: 6 ani, 4 luni

13.03.2007 12:31   Alergie la lapte de vaca sau la grasimea din branza?  citat 

Baietelul meu de 10 luni are de vreo 3 zile o iritatie pe piele (niste bubite ff mici rosii)- in special pe spate si mai putin pe abdomen, piept si picioruse. Nu are mancarimi sau alte manifestari. Sambata si duminica a avut 4 respectiv 5 scaune moi (nu diareice). Duminica seara i-am dat 20 ml apa de orez si 4-5 lingurite de orez cu morcov pasat, iar de luni are 1 singur scaun/zi

Am fost cu el ieri la dr de familie si mi-a spus ca este alergie la laptele de vaca (de o saptamana ii dadeam Dorna de 3.5%). Si sa-i dau NAN HA. El de cateva luni mananca branzica facuta din lapte fulga de 1.5% si iaurtel de 1.8 % grasime si n-am avut probleme, de aceea parca n-as fi convinsa ca e alergie la lapte.

Ceea ce am omis sa-i spun este ca tot sapt trecuta i-am dat de vreo 3 ori cate o lingurita de branza proaspata cumparata (sanlacata)pe cutie scria grasime 25% substanta uscata. Si aici cred eu ca am gresit mai mult.

Mentionez ca pana sa-i dau laptele Dorna manca Bebelac, iar de vreo 2 saptamani incepuse sa-l cam refuze. Si asta m-a facut sa cred ca nu mai vrea lapte praf, avand in vedere ca celelalte alimente (legume fructe carne, iaurt) le manca la fel de bine ca inainte.

sus

Denunta
Cora

13.03.2007 3:20     citat 

daca are intoleranta la lactoza atunci se explica de ce face doar la lapte si nu la brinza... la procesarea laptelui lactoza se consuma, deci brinza nu o mai are.

daca ar avea la proteina din lapte atunci ar face urit la produsele lactate, inclusiv brinza.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: