· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > Primele momente cu copilul
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Primele momente cu copilul     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
daci

Copii
Tudor Andi: 13 ani
Anda Maira: 10 ani

24.01.2007 10:51   Primele momente cu copilul  citat 

Am citit un articol care mie mi s-a parut interesant si am zis ca il postez aici , poate va ajuta cu ceva :

Primele momente cu copilul

Cum va fi copilul? Pe de o parte, această īntrebare şi-o pun toţi părinţii cu nerăbdare, iar, pe de altă parte, cu teamă. Prima īntīlnire cu copilul este foarte fragilă şi delicata. E un moment unic.

De obicei, părinţii sunt miraţi atunci cīnd isi văd pentru prima data copilul abia născut. Īn locul unui bebeluş neted cu o piele roza, mamei īi pun pe burtă un copil cu nasul straniu turtit care pare chiar puţin strīmb. Forma capului nu e rotundă, ci neobisnuit de alungita. Pielea nu este atīt de roză precum v-aţi imaginat, ci cu o nuanţă puţin albăstruie. Pentru copil naşterea este un proces obositor. Croirea drumului īn lume prin strīmtele căi de naştere este problematică pentru el. Īn acelaşi timp, trecīnd prin ele, el primeşte o pregătire importanta pentru o viaţă sinestătătoare īn noul mediu. Organismul copilului produce hormonii necesari care il ajută să se adapteze la noua atmosferă. Īn cele mai multe cazuri, copilul trece prin căile de naştere cu capul īn jos (īn cazul prezentarii pelviene mai īntīi apar fesele). Deoarece căile de naştere sunt īnguste, forma capului nou-născutului trebuie să se conformeze lor. Din acest motiv, capul nou-născutului are o formă puţin lunguiată, si nu rotundă, iar năsucul strīmb şi turtit. Aceste mici neajunsuri cosmetice vor dispărea īn căteva zile.

Pe pielea copilului, īn special in pliuri, poate fi observată o substanţă albă analogică unei creme. Aceasta este o secretie protectoare de la naştere - vernix caseosa. Pielea copiilor născuţi īnainte de termen este acoperită cu mai multa vernix caseosa. Ea insa poate lipsi la copiii născuţi la termen sau la cei suprapurtati. Aceasta substanta protejeaza pielea copilului īn uter şi īn perioada postnatală. Ea nu trebuie īnlăturata prin ştergere. Din contra, prin fricţionare usoara ea trebuie imbibata īn pielea copilului.

Cordonul ombilical, care asigura īn uter transportarea substanţelor nutritive şi a oxigenului către făt, de cele mai dese ori este tăiat după ce inceteaza pulsaţiile. Rugaţi moaşa Dumneavoastră să nu se grăbească să facă acest lucru. După naşterea copilului, cordonul ombilical pulsează 1- 10 minute. Īn tot acest timp, pe līngă oxigenul primit direct din respiraţia independentă, copilul mai primeşte suplimentar oxigen şi prin cordonul ombilical de la mama. Uneori, el este sectionat imediat după naştere, dacă starea mamei sau a copilului necesita acest lucru.

Tăierea cordonului ombilical nu produce dureri copilului, deoarece īn această regiune lipsesc receptorii nervoşi. Din acest moment organele copilului īncep să funcţioneze sinestătător (plămīnii, organele de digestie ş.a.).

Cu prima inspiraţie plămīnii copilului se umplu cu aer. Īn primele momente după naştere, respiraţia lui este artificială şi neregulată. Aproximativ după 20 de minute respiraţia devine mai profunda şi mai stabilă.

Mediul ambiant īn care nimereşte copilul după naştere se deosebeşte foarte mult de mediul īn care el s-a obişnuit să trăiască anterior. Īn uter era īntuneric, linişte şi cald, iar corpul fătului era bine protejat de pereţii uterului. Atunci cīnd se naşte copilul se confruntă cu factori necunosuţi pīnă acum: lumina, voci şi modificările de temperatură. Organismul copilului trebuie singur să menţină temperatura corpului.

Īnsă, copilul s-a pregătit pentru viaţa īn afara uterului. Copilul nou-născut aude, vede, simte clar atunci cīnd este atins şi reacţionează la modificarea poziţiei coprului său. Mirosul şi gustul sīnt simţuri bine dezvoltate. Mai īntīi de toate, aceasta este o pregătire pentru suptul la sīn, copilul īl va găsi după miros chiar şi īn īntuneric.

Nu este o normă că atunci cīnd copilul se naşte el ţipă tare şi īndelung.
De multe ori, nou-născuţii sīnt liniştiţi culcaţi pe burta mamei – ei au nevoie de timp pentru a se adapta. Īn prima oră după naştere copilul nu doarme şi uşor intră īn contact. El stabileşte un contact vizual cu mama şi tatăl, īi priveşte şi analizează cu mult interes. A venit timpul pentru alăptarea la sīn. După o or㠄dorinţa” copilului de a comunica slăbeşte şi īn majoritatea cazurilor el adoarme strīns. Copilul, ca şi mama lui, a obosit īn procesul naşterii.

Pentru stabilirea legăturii īntre mamă şi copil este foarte important primul contact. Căldura corpului matern, bătăile inimii, mīngīerile şi vocea mamei cunoscuta īncă din perioada aflarii īn uter calmează copilul şi īl ajută să se obisnuiasca cu lumea īnconjurătoare. Aceste momente, de asemenea, contribuie la crearea unei legături emoţionale cu copilul. Īntre mamă şi copil există o legătură deosebită, care nu dispare niciodată. Această legătură va deveni cu timpul şi mai puternică dacă mama este deschisă şi atentă la semnalele prezentate de copil, iar ea emană dragoste şi grija faţă de copil chiar din primele momente de la naştere.

Rugaţi moaşa să Vă ajute să stabiliţi această legătură.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 11 luni

24.01.2007 11:41   Re: Primele momente cu copilul  citat 

Mai am o completare.
----------
daci a scris:
Īn tot acest timp, pe līngă oxigenul primit direct din respiraţia independentă, copilul mai primeşte suplimentar oxigen şi prin cordonul ombilical de la mama.
----------

Copilul nu primeste doar oxigen, ci si inca o anumita cantitate de sange, fapt pentru care copiii carora nu li s-a taiat imediat la nastere cordonul ombilical fac mult mai rar icter.

sus

Denunta
ramona79

Copii
Raisa Georgiana: 12 ani, 11 luni
Denis Gabriel: 10 ani, 9 luni

29.01.2007 11:31     citat 

Daci super faina chestia........si foarte interesanta.multumim

sus

Denunta
Cryss

Copii
Antonia Stefania: 13 ani, 4 luni

02.02.2007 12:35     citat 

Chiar ff interesant articol. Multumim Daci.

Ma intreb insa daca nu cumva la noi moasele se grabesc sa taie cat mai repede cordonul ombilical ca sa se termine mai repede treaba.

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 15 ani, 7 luni
B: 13 ani, 8 luni
M: 8 ani, 2 luni

02.02.2007 9:38     citat 

asta e!
nu exista nici o recomandare motivata de o necesitate concreta a organismului copilului.
asta in cazul unor nasteri fara probleme, copiii nascuti fara suferinta fetala
daci, unde ai gasit articolul?

sus

Denunta
daci

Copii

03.02.2007 8:56     citat 

http://www.iubire.md/ro/child/primele_momente.shtml
Asta e adresa unde e ! Si mie mi-a placut f mult...Daca ar putea si oamenii care ne inconjoara la nastere sa pretuiasca sfaturile astea pretioase, poate am copilasii ar fi mult mai sanatosi !!!

sus

Denunta
VIPERA

Copii
Maria-Anca: 13 ani, 3 luni
Ioana Luiza: 10 ani, 3 luni

15.02.2007 6:20     citat 

Multumim Daci , am citit cu zambetul pe buze , un articol scris cu mult suflet , . Bine ca te-ai gandit sa-l imparti cu noi !!!!! zambet zambet zambet zambet zambet

sus

Denunta
laura_feelings

Copii
Cristian: 10 ani, 2 luni
Teodor: 13 ani, 3 luni

15.02.2007 8:54     citat 

Foarte interesant articolul, dar cum putem convinge moasa sa nu taie cordonul imediat ?

sus

Denunta
denig

Copii
Denisa Andreea: 14 ani, 6 luni

15.02.2007 9:20     citat 

Un articol care te unge la suflet.Multumim daci.Citind articolul mi-am adus aminte ,cu mare drag,de primele momente pe care le-am petrecut cu minunea mea. sarut sarut sarut

sus

Denunta
daci

Copii

16.02.2007 11:06     citat 

Fetelor ma bucur ca v-a placut.
Cand gasesc si citesc un articol care contine cate o informatie interesanta despre noi si minunea pe care o purtam in burtica nu ma rabd sa nu impart cu voi, doar sunteti prietenele mele, nu ?
Dening, cred ca sunt momente pe care nu le poti uita niciodata . Eu cred ca orice necaz am avea, sau orice problema , gandul la bebele nostru ne face sa zambim si sa ne gandim ca acest pui mic ne umple viata de bucurie, ca el este motivul principal al fericirii noastre si ca datorita lui ne simtim o familie implinita !!! sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
denig

Copii
Denisa Andreea: 14 ani, 6 luni

16.02.2007 10:47     citat 

Daci ce adevar graiesti. sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde