· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Igiena > cum se spala lucrurile lui BB?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor cum se spala lucrurile lui BB?     
luminiss

am nascut deja!

30.10.2003 5:07   cum se spala lucrurile lui BB?  citat 

noi avem in complex 7 masini de spalat la comun. lucrurile bebelui cum se spala? e igienic sa le bag impreuna cu ale noastre in masina comuna unde isi spala si vecinii?

lumi

sus

Denunta
daniluca

30.10.2003 6:28     citat 

Cu conditia sa le speli la temperaturi ridicate si sa le usuci la fel...
Normal ca acolo o sa le speli, chiar daca la inceput nu ti se pare normal nu prea ai incotro, draga mea, cu copil mic nu ai timp sa fii gospodina...
Zice soacra-mea...."femeia cu copilul mic nu e buna de nimic"... rad
Eu acolo le-am spalat pentru ca nu aveam alta varianta..acum am masinile in casa si chiar daca le-a mai folosit cineva inainte le-am desinfectat si gata.....
Apropo, poti sa le stergi cu ceva desinfectatnt, sau sa folosesti Lysol spray....dai cu el, bagi o clatire si voila!
Parerea mea..o sa ma omoare Anda.... rad

sus

Denunta
Dodutz

30.10.2003 7:11     citat 

Eu ti-as recomanda ca, in primele doua-trei luni de viata ale lui BB, sa nu le speli la masina comuna, ci intr-un lighean separat si, daca se poate, cu sapun special pentru copii. Eu asa am procedat. Nu e mare lucru, gindeste-te ca e vorba de niste lucrusoare cit batista de mari, n-o sa te omori muncind, nu-ti fa griji! Apoi, am inceput sa le spal cu ale mele si cu detergent, dar unul de calitate. Mie asa mi-a recomandat medicul neonatolog sa procedez in primele luni de viata ale copilului, pt. ca sint unii micuti care, la inceput, sint f. sensibili la detergent.

sus

Denunta
daniluca

30.10.2003 7:32     citat 

E vorba de a folosi masinile comune si nu despre detergent... trist
Eu am folosit si inca folosesc dupa doi ani Dreft petru copii dar draga mea, eu am fost bolnava, singura, cu copil mic...doar sotul putea sa spele si a spalat la masinile comune desigur separat....
Nici acum nu amestec lucrurile fetei cu ale noastre..ei ii spal o masina separat.....
Dar daca ea e singura cu bebe, poate ca o sa aiba putin timp sa spele niste lucursoare...am preferat sa dorm in timpul acela... foarte fericit

sus

Denunta
dandria

Copii
David: 19 ani, 6 luni
Marcus: 14 ani, 11 luni
Milo: 11 ani, 4 luni

30.10.2003 7:50     citat 

Luminiss, nici nu m-am gandit niciodata sa nu-i spal lucrurile in masina de spalat, chiar daca era comuna. Iar de folosit iti recomand si eu Dreft, mai bine sa nu afli daca sau nu are pielea sensibila, multi bebei au. Zice Dudutz ca nu prea ai de spalat, dar eu imi amintesc bine cum vomita micutii dupa fiecare masa, sau ca de cel putin o data pe zi caca iesea din scutec, oricat de bun ar fi... Asa ca nu prea iti recomand sa te bazezi pe spalatul cu mana....Dezinfecteaza masina si pune acolo la temperaturi mari, asculta la Daniluca, ca stie ea ce spune foarte fericit ......

sus

Denunta
vulpita

Copii
Erica: 20 ani, 1 luna
Miruna: 16 ani, 3 luni

30.10.2003 8:10     citat 

Mie mi-a fost frica sa-i spal hainele fiicei mele in masina de spalat comuna. Pana aproape de un an i le-am spalat de mana, iar primele luni am folosit numai sapun. Am avut noroc ca nu murdarea prea multe pe zi(sau asa mi se parea mie confuz ). N-am vrut sa risc sa capete vreo alergie sau sa ia vreo boala de piele. Dar, fiecare face cum crede ca-i mai bine.

sus

Denunta
casandra

30.10.2003 9:11     citat 

Si eu tot de mana le-am spalat la inceput, tot intr-un lighean pe care l-am folosit doar pentru lucrusoarele lui si tot cu sapun special. Dar sa stii ca nu e mare lucru si nici nu iti ia mult timp si, cum la voi e cald cam tot timpul, se usuca repede

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 19 ani, 11 luni

31.10.2003 8:25     citat 

Eu le-am spalat de la inceput in masina comuna, la temperaturi ridicate si numai cu detergent pentru copii. Si nu au fost probleme.
Credeti ca mai eram eu in stare sa stau sa spal de mana? Nuuuuu! Noroc cu masinile de spalat automate.

sus

Denunta
Denise

Copii
Tyron.B: 21 ani, 1 luna
Imara Romina Luona: 16 ani, 6 luni
Amylyn: 22 ani, 4 luni

31.10.2003 8:31     citat 

eu le-am spalat cu mina ,avea culori diferite si nu vroiam sa le bag la un loc cu ale noastre ,deci asa murdare nu erau cu mina le spalam si le uscam afara pe sirma .

cind s-a facut mai maricel cam de la 5 luni in sus am bagat in masina comuna pe cele de deasupra adica maeu sau body ala il spalam cu mina.

sus

Denunta
anaN

Copii
Mircea: 23 ani, 6 luni
Flavian: 14 ani, 5 luni

31.10.2003 8:52     citat 

Eu i-am spalat lucrurile in masina comuna, dar nu le-am amestecat cu ale noastre pana la 2 ani. Cand venea mama la noi, ea i le spala manual si punea in apa otet la clatire. Imi spunea ca asa proceda si cand eram mici, eu si fratele meu. Baiatul meu s-a iritat o singura data de la niste scutece de unica folosinta care aveau ceva cu aloe vera. Am renuntat la ele si nu am mai avut probleme.

sus

Denunta
lumi12a

Copii

31.10.2003 8:59     citat 

Concluzia, draga Lumi, este: faci cum crezi tu ca e mai bine, in asa fel incat sa iti fie sufletul impacat. zambet . O cale de mijloc ar fi sa bagi doar hainutele lui bebe in masina de spalat.

sus

Denunta
daniluca

31.10.2003 9:29     citat 

Lumi, e vorba de masinile comune in care-si spala hainele tot complexul in care sta ea..e vorba de nu stiu cate familii..asta-i sistemul aici...
Eu nu am amestecat lucrurile copilului cu ale noastre si nici acum nu o fa, am folosit masinile "publice" dar le curatam inainte si atat...
Masinile au programe la temperaturi destul de ridicate, teoretic se autodesinfecteaza...dupa care merg la masina de uscat unde probabil daca a mai ramas ceva urma de microb moare in chinuri...
Ce vroiam sa spun insa este tocmai sa nu mergi sa speli in masinile comune fara sa le si usuci acolo...in urma spalarii nu garantez ca e safe..dar daca le usuci in masnile alea e safe...
Aici e asa de ani de zile, si pana acum erau epidemii sir...vorbind insa de bebe foarte mic, daca poti spala la mana...
Eu probabil ca am fost mai norocoasa...am spalat in acele masini fara probleme si nu am calcat nici macar odata lucrusoarele Alexei...probabil ca asta o sa fie urmatoarea intrebare... scot limba

sus

Denunta
lumi12a

Copii

31.10.2003 9:34     citat 

Aolio Dani, pai di ce nu spuneti asa, bre oameni buni!
ochi peste cap
Ca la ROmania nu prea exista asa ceva si de-aia nici nu m-am gandit ca ar fi vorba de masini de spalat comune.

sus

Denunta
daniluca

31.10.2003 9:35     citat 

Pai de-aia si zisei, ca mi-am dat seama... rad rad rad

sus

Denunta
fatadedac

Copii
Ana-Maria: 32 ani, 7 luni
Cristiana: 16 ani, 5 luni

31.10.2003 10:30     citat 

Am citit tot ce ati scris si am inceput sa imi amintesc: in prima zi in care am ajuns cu Ana acasa am incercat sa-i spal scutecele la mana, in lighean (in ro pe vremea aia nu erau inca pampersi); am frecta pana mi-am facut besici la maini, noroc ca a venit maicamea si m-a luminat: doar fierte mama, doar fierte, altfel freci la ele pana iti vine rau. Asadar scutecele le fierbeam, celelelte hainute le spalam la mana in primele luni sau le fierbeam cand erau greu de spalat. Apoi de pe la 6-7 luni spalam pentru ea separat intr-o masina mica de spalat, ca automata nu aveam. detergent normal, de care foloseam si pentru noi. Niciodata nu am avut probleme din cauza vreunei alergii.
Cam asta este! Eu cred ca este important sa nu ne sensibilizam singuri copii, sa-i lasam sa ia contact cu toate lucrurile cu care se vor intalni de-a lungul vietii, pentru binele lor!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: