· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > tratamente homeopate pt raceala, viroze...si preventive
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor tratamente homeopate pt raceala, viroze...si preventive     
geut

Copii
Mara Elena: 21 ani, 7 luni
Teodora Ioana: 18 ani, 9 luni

26.02.2007 9:06     citat 

----------
frida79 a scris:
Pediatra ne-a recomandat iar antibiotic si apoi un sirop naturist pentru stimularea imunitatii. La 7 zile dupa ce am inceput tratamentul naturist a facut febra mare, convulsii febrile si la spital ni s-a spus ca are pneumonie si a trebuit sa stam internate in spital vreo 2 saptamani ca nu raspunde la tratament si avea rezistenta la unele antibiotice. Pana la urma s-a rezolvat cu bine. Insa, de atunci sa nu mai aud de asemenea tratamente homeopate.
----------

Fii sigura ca fetita ta a facut pneumonie de la un sirop imuno-stimulator. Tu ai citit ce-ai scris? Te intreb doar din curiozitate. Ia mai citeste o data si spune-mi ce legatura au homeopatele cu anemiile si cu infectiile pe care le-ai avut.

sus

Denunta
frida79

26.02.2007 9:52     citat 

Fii sigura ca fetita ta a facut pneumonie de la un sirop imuno-stimulator. Tu ai citit ce-ai scris? Te intreb doar din curiozitate. Ia mai citeste o data si spune-mi ce legatura au homeopatele cu anemiile si cu infectiile pe care le-ai avut.[/quote]

Multumesc de "compliment". Chiar am citit ceea ce am scris, crede-ma! Ca doar nu vorbeam aiurea-n tramvai! Ceea ce am povestit mi s-a intamplat. Iar legatura cu homeopatia... Prea au venit deodata dupa tratamentul acela ca sa nu fie vreo legatura intre ele. Insa nu are rost sa-mi mai bat capul acum si sa dau explicatii, din moment ce este clar ca faci parte din categoria homeopatilor.
Mult spor in activitate!!!!!!!! rad

sus

Denunta
abramburica

Copii
THAISA DANA TEODORA : 14 ani, 9 luni
MARIUS DANIEL LAURENTIU ANDREI: 9 ani, 11 luni

26.02.2007 9:55     citat 

Imi recomanda si mie un medic hemeopat bun...dar bun trag cu ochiul .

sus

Denunta
abramburica

Copii
THAISA DANA TEODORA : 14 ani, 9 luni
MARIUS DANIEL LAURENTIU ANDREI: 9 ani, 11 luni

26.02.2007 9:57     citat 

in bucuresti prostit

sus

Denunta
mamito

Copii
Victor: 16 ani

26.02.2007 10:45   Buna seara tuturor!  citat 

Va rog cine stie sa-mi explice si mie mai exact ce inseamna homeopat. Am citit prospectul de la osciloconcin si am vazut ca e din inima de rata. Chiar ma intreb cum poate asa un medicament sa te ajute in gripa. Eu una zic ca e mai sanatos sa-mi cumpar niste ficatei de pui de la magazin si sa-i gatesc. Dar stiu si eu...poate ca daca as intelege ce-i homepatia as avea alt punct de vedere.

sus

Denunta
rapunzel

Copii
ANDREEA
MIHAI

26.02.2007 11:19     citat 

http://ro.wikipedia.org/wiki/Homeopatie

sus

Denunta
geut

Copii

27.02.2007 8:35     citat 

----------
abramburica a scris:
Imi recomanda si mie un medic hemeopat bun...dar bun trag cu ochiul .
----------

Dr. Marius Radu de la Fundatia Similimum, pe Bd. Decebal Nr.3, Bl. S12B, Sc.1, Ap.8, Bucuresti, Sect.3, Tel/fax: 322.46.25, Tel: 321.42.51, 0788.413.216.

E un medic foarte bun, eu am fost de cateva ori la el si-am avut rezultate bune. Multa sanatate!

sus

Denunta
geut

Copii

27.02.2007 8:41     citat 

Frida79, eu nu incerc sa te conving de rezultatele homeopatiei si nici nu fac parte din organizatia asa-zisilor "homeopati", cum le spui tu. Vorbesc numai din experienta, am fost foarte reticenta la inceput in privinta homeopatiei, dar dupa atatia ani de rezultate in tratarea copiilor nu mai am nici un dubiu.
Daca ai sa te informezi, ai sa constati ca infectiile sunt provocate de virusi, bacterii si alte "animalute", in nici un caz de remediile homeopate, care sunt biete substante chimice diluate.
Poate ca n-ai gasit medicul care sa descopere exact ce ai, dar de aici si pana la blamarea homeopatiei e cale lunga.

sus

Denunta
frida79

27.02.2007 10:20     citat 

Draga Geut, si eu tot din experienta vorbesc. Numai ca la mine rezultatele nu au fost asa satisfacatoare ca la tine. La mine reticenta a venit dupa ce le-am folosit. Si chiar daca nu as fi trecut prin asta, acum tot nu as crede in homeopatie.
Multumesc mult de informatiile medicale pe care mi le-ai oferit. Chiar nu stiam ca infectiile sunt date de "animalute"..... De cand am venit cu pluta nu aflasem asa ceva. Incearca sa nu mai subestimezi pe cineva pe care nu-l cunosti si sa faci asemenea "complimente" gratuite.
Iar asa cum tu zici ca acele dilutii fac bine, uite ca eu cred ca pot face si rau. In loc sa intareasca imunitatea organismului, o pot si slabi. Si un organism cu un sistem imun slabit are un risc crescut de a face infectii.

"Poate ca n-ai gasit medicul care sa descopere exact ce ai" - Acum sunt sanatoasa, asa cum eram si inainte de tratamentul homeopat. Ca titlu informativ, durerile acelea de cap erau din cauza ochilor. Dupa un control oftalmologic facut ulterior s-a dovedit ca aveam nevoie de ochelari.

sus

Denunta
marcu26

07.03.2007 11:17   Buna seara!  citat 

Multumesc rapunzel pt link-ul trimis. Chiar am citit cu mare interes despre homeopatie, foarte interesant, cred ca foarte greu sa practici asa ceva. Acuma apropo de Oscilococcin, inseamna ca nu este un tratament homeopat adevarat. Un tratament homeopat adevarat contine niste substante intr-o cantitate foarte mica care nu se poate decela prin metodele care exista, si in plus ar fi si adaptat in functie de caracteristicile biologice ale fiecarui bolnav, si mai scria acolo ca subsatntele dintr-un tratament homeopat la un om sanatos ar putea provoca niste semne ca la o boala. Oscilococcin contine ficat si inima de rata, oare ce boala ar putea provoca? gripa aviara?si in plus e vandut in farmacii, nu este adaptat pt fiecare bolnav. Eu cred ca nu se regaseste in definitia homeopatiei.

sus

Denunta
mamito

Copii
Victor: 16 ani

07.03.2007 11:43     citat 

[Ai dreptate Marcu, am citit si eu pe site-ul ala, Oscilococcin nu e homeopat. Cred ca firma care-l produce minte ca sa vanda cat mai bine.Dau reclama la TV si lumea care nu cunoaste prea multe il cumpara. Eu incep sa cred ca e mai mult autosugestie ca te simti mai bine dupa ce-l iei....sau cum se zice...efect placebo

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 13 ani, 6 luni
Zuza: 10 ani, 2 luni

08.03.2007 8:05     citat 

Medicina homeopata e destul de noua in Romania si de multe ori e gresit inteleasa. Sunt putini medici homeopati in adevaratul sens al cuvantului si asta e un mare risc. Remediile homeopate nu trateaza o boala trateaza tot corpul uman si multe din aceste remedii daca nu sunt perfect dozate fac mai mult rau decat bine, iar rezultatele pe termen lung nu se cunosc inca bine.
Iata un raspuns dat de un medic homeopat in legatura cu mult indragitul sirop de tuse Stodal pe care multe mamici il folosesc pt ca "doar e homeopat"
DR. Ioan Teleianu) despre Stodal:
Stodal-ul e bun daca este anume recomandat de un medic homeopat, altfel poate produce si necazuri - pentru ca acest preparat nu este un remediu propriu zis rezultat in urma experimentelor homeopatice clasice ci un amestec comercial, farmaceutic, de remedii indicate in general si pentru tuse, dar nu numai si ale caror actiuni se pot bate cap in cap unele cu altele, in functie de caracteristicile individuale atat de diferite ale organismului uman. Eu nu-l recomand decat rar, in formele acute, timp de 2-3 zile si apoi il inlocuiesc cu un remediu ales in functie de totalitatea simptomelor copilului. De regula administrez un singur remediu care se potriveste cel mai bine simptomelor pacientului, chiar daca pe primul plan se afla tusea, ca n cayul dv. Aici nu merge la fel ca in medicina conventionala unde dai un medicament pentru tuse, altul pentru febra, altul pentru secretiile nazale, etc. Mai mult, tusea, de ex. , nu trebue oprita ci ajutata sa elimine ce este de eliminat din interior către exterior şi sa usureze si să vindece organismul de boala.

sus

Denunta
irina2005

14.03.2007 3:46   tratamente homeopate pt raceala, viroze...si preventive  citat 

Plecand de la vorba ca e mai usor sa previi decat sa tratezi, eu zik k adevaratii doctori sunt cei care nu apekleaza din prima la antibiotice. Tratamentele homeopate sunt foarte bune ca si toate remediile naturiste insa ele u ajuta daca boala este avansata sau daca tu de exemplu bazandu-te pe un astfel de tratament incalci reguli de igiena sau scoti copilul afara cu temperatura sau il tii dezbracat etc. Antibioticele si tratamentele clasice sunt bune cand boala este avansata, insa si atunci un dr administreaza cu prudenta antibiotice pentru o viroza sau raceala. Corpul nu trebuie obisnuit cu aceste substante destul de tari pentru copii, pt ca atunci cand va fi cu adevarat nevoie de el nu si vor mai face efectul, ne mai vorbind de faptul ca unele ataca stomacul sau au alte reactii adverse. Eu nu mi-am tratat copii never cu antibiotice singura, iar dr meu in 5 ani de zile de cand ma duc la el nu mi-a prescris decta de doua ori antibiotic.

sus

Denunta
baubaurosu

15.03.2007 8:41   sanatate  citat 

dragele mele, eu am racit, m-a prins un curent rau de tot. jenat am baut ceai cu lamaie,de m-am saturat de el, am luat paracetamol, nu stiu ce sa mai iau.am facut mai demult un antigripal, dar acum mi-e cam frica pt bebe.ce sa ma beau/mananc?

sus

Denunta
baubaurosu

15.03.2007 8:44   viroze  citat 

nas infundat, tuse din "toata inima" zambet, batiste pline.....de toate......deci, ce-ati luat pt raceala, in cazul sarcinei?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: