· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Bebelusi de toamna 2006 - cap 26
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Bebelusi de toamna 2006 - cap 26     
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 14 ani, 3 luni
Matei: 11 ani, 10 luni

13.02.2007 3:58   Bebelusi de toamna 2006 - cap 26  citat 

------------------------ sarut ---------------------------Bebelusi mai maricei ----------------------------- sarut ---------------------------

15.08 - Stefania Estera (puiutza de VasiJoy), 3,030 kg, 53 cm

------------------------ sarut ---------------------------Bebelusi de 5 lunitze ----------------------------- sarut ---------------------------

01.09 - Ana Iarina (puiutza de Adnas), 3,400 kg, 56 cm, diversificat
02.09 Ioan Alexandru (pui de ursulina), 3,400 kg, 55 cm, diversificat
03.09 - Rebecca Andreea (puiutza de ZCLR), 3,417 kg, 50 cm
06.09 - Alexia Maria (puiutza de anca79), 3,400 kg, 52 cm, alaptat exclusiv
07.09 - Maria Mirabela (puiutza de Margaritar) 3,150 kg, 48 cm
08.09 - Estefania (puiutza de nerea), 2,500 kg, 44 cm, diversificat
10.09 - Alexandru Florin (pui de liabalmez), 3,600 kg, 52 cm, diversificat
11.09 - Erik (pui de Biancaiulia), 3,200 kg, 51 cm, diversificat

------------------------ sarut ---------------------------Bebelusi de 4 lunitze ----------------------------- sarut ---------------------------

17.09 - Ruxandra (puiutza de sophia3)
18.09 - Karina (puiutza de Helem), 3,750 kg, 50 cm
21.09 - Eric Joel (pui de Bdelmari), 3,090 kg, 55 cm
25.09 - Melissa Andreea (puiutza de magda06), 3,150 kg , 51 cm
26.09 - Federica (puiutza de ANA_B), 3,130 kg, 49 cm, diversificat
27.09 - Stefania (puiutza de margot), 3,100 kg, 50 cm
29.09 Eduard Cristian (pui de bblusa), 2,800 kg, 51 cm, diversificat
02.10 - Melisa (puiutza de maslinuca)
03.10 - Stefan (pui de Lili_R), 3,550 kg, 53 cm, lapte praf
04.10 - Liana Maria (puiutza de alexasicoe), 2,900 kg, 49 cm
06.10 - David Petru (pui de iubu77), 3,450 kg, 50,5 cm
10.10 - Alexandra (puiutza de Ruxi_Mici), 3,410 kg, 48,5 cm, mixt
12.10 - Alexia Sophia (puiutza de Carlex), 3,450 kg, 53 cm, lapte praf

------------------------ sarut ---------------------------Bebelusi de 3 lunitze ----------------------------- sarut ---------------------------

15.10 Alexandru Ionut (puiutza de hermine), 4,050 kg, 52 cm, lapte praf
18.10 Isabella (puiutza de Anima_dia), 3100 kg, 50 cm, diversificat
18.10 Alexia Elena (puiutza de lole), mixt
19.10 - Tudor Stefan (pui de KiKilinis), 3,880 kg, 50,5 cm, alaptat exclusiv
19.10 - Boris (pui de Bavi), 3,600kg, 50 cm, lapte praf
21.10 - David (pui de paganika), 4,330kg, 54 cm, mixt
22.10 - Andrei Mattia (pui de Amani), 3,600 kg, 56 cm
30.10 Eduard Andrei (pui de Dana_Lutic + Eagles), 2,840 kg, 50 cm, alaptat exclusiv
02.11 Mario (pui de Dia27), 2,400 kg, 48 cm, lapte praf
02.11 Arianna (pui de irinuta78), 2,965 kg, 49cm, lapte praf
05.11 Maia Gabriela (puiutza de Awa), 3,750 kg, 55 cm, alaptat exclusiv
06.11 Bendis (puiutza de gazella), alaptat exclusiv
08.11 Andrei Darie (pui de Roxanamirela), 3,450 kg, 49 cm, alaptat exclusiv
08.11 Tudor Andrei (pui de dryada), 3,300 kg, 52 cm
10.11 Rares (pui de bumbisor), 4,000 kg, 53 cm
12.11 - Andrei Stefan (pui de ancastefan), 3,180 kg, 53 cm, alaptat exclusiv

Avem 19 fetite si 19 baietei ... sa ne creasca mari, sanatosi si voiosi !!!

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 14 ani, 2 luni
alaptat, purtat, rasfatat

13.02.2007 4:10     citat 

Adnas eu citesc revista Baby de cand a aparut!O sa urmaresc sa va vad! sarut
bbelusa felicitari pt g luate!

sus

Denunta
biancaiulia

Copii
erik: 14 ani, 4 luni

13.02.2007 4:17     citat 

noi folosim pampers nr 4 (de la 7 kg la nu mai stiu cate) inca de cand avea piticul 6,800 kg. din moment ce nr 3 il strangeau, nu m-a interesat ce scrie pe pachet asa ca le-am luat pe cele nr 4 cu care nu avem nici un fel de probleme. zicea candva cineva pe forum ca in principiu e bine sa nu folosesti scutecele pana la limita superioara a greutatii indicata pe pachet ci cum se apropie de imita inferioara a numarului urmator sa ii schimbi... tind sa ii dau dreptate acelei persoane...
erik nu vrea sa pape lapte la masa cu piure (vorbesc de perioada de inceput cand masa consta din cateva lingurite, ca acum mananca aprox 300ml de piure destul de gros, asa ca nu ar mai intra oricum laptic). la masa urmatoare nu face nici un moft, ci papa bine. ce-i drept eu nu ii dau borcanele de la hipp (la cat e de mancacios ar avea nevoie de 2 borcanele jumate la o singura masa si as da faliment rapid ). asa ca tin borcanele numai pt situatii speciale, cand nu apuc sa ii fac piureul... dar nici in putinele cazuri cand a papat Hipp nu a facut nazuri la masa urmatoare. prefer sa ii fac eu piureul si pt ca ii pot pune ce vreau eu, nu sa raman strict la retetele lor...
multa sanatate bebeilor care au probleme. sa va faceti repede bine si sa va bucurati mamicile cu zambetele voastre de pitici smecheri scot limba

sus

Denunta
bblusa

Copii
eduard cristian: 14 ani, 3 luni

13.02.2007 4:27     citat 

rox multumim!
bianca din ce-i mai faci piureul tu? eu am facut doar din morcov, pentru ca telina nu-i place. as mai putea sa-i pun si altceva? multumesc!

sus

Denunta
adnas

Copii
Ana Iarina: 14 ani, 4 luni
Alina Miruna: 11 ani, 8 luni

13.02.2007 4:33     citat 

Noi folosim pentru pireu morcovi - dar mai putin ca constipa- pastarnac, patrunjel, dovlecei, ardei gras. Telina nu i-a placut nici la Iarina. Si uneori punem putin cartof.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

13.02.2007 4:33     citat 

ruxi multumim pt listutza!super copii!

sus

Denunta
biancaiulia

Copii
erik: 14 ani, 4 luni

13.02.2007 4:42     citat 

eu ii pun morcov (una bucata cam de 20cm lungime), dovlecel (1/2 bucata), rosie (1 daca e mai mare, 2 daca sunt mai micute) si cartof (unul cam de marimea pumnului). pe astea le pasez. la fiert, pt gust ii mai pun ceapa si ardei. albitura nu a vrut nici erik, si nici conopida nu i-a placut. zilele astea mergem sa mai vb cu dr, si o sa o intreb de ce nu pot sa ii pasez si ardeiul (ea mi-a zis ca sa nu il pasez, sa il pun decat la fiert, dar atunci nu am fost pe faza sa o intreb de xe). le pun la fiert dupa ce la tai in bucati mai mici (ca sa se faca mai rapid), apoi le pun la blender si imediat e gata (grija daca puneti rosii ca blenderul - cel putin al meu- nu toaca si samburii, asa ca eu ii dau la o parte inainte de a amesteca totul). mai adaug eventual un pic de zeama (2-3 linguri) daca iese prea gros (desi de cele mai multe ori nu e cazul, ca si dovlecelul si rosia sunt apoase). adaug apoi o cupa de cereale (fara fructe), ca a zis dr ca pana nu papam si carne e bine sa le adaugam ca sa fie mai satios, si papa piticul rapid tot...
bblusa, oricum, sa i le introduci pe rand, ca numai asa vei putea sa vezi exact ce ii place si ce nu
erik termina castronul de 300 ml in maxim 20 minute (asta cand papa prost)!!!! evident ca sunt super incantata.

sus

Denunta
irinuta78

Copii
ARIANNA: 14 ani, 2 luni

13.02.2007 5:05     citat 

Ruxi multumesc pentru listutza,e frumoasa ca de obicei si ma bucur ca ai mai schimbat pozele la bebei..va pup pe toate si va doresc o zi placuta sarut sarut
Lili frumusel foc puiutzul tau cu costumasul acela,felicitari pentru crestinare sarut sarut

sus

Denunta
bblusa

Copii

13.02.2007 5:07     citat 

multumesc de raspuns fetelor. o sa-i pun si eu de maine un dovlecel sa i-l dau sa vedem daca papa. blender nu am, si le dau printr-o razatoare de ceai.

sus

Denunta
adnas

Copii
Ana Iarina: 14 ani, 4 luni
Alina Miruna: 11 ani, 8 luni

13.02.2007 5:39     citat 

Bblusa, tare greu cu razatoarea si cu sita. Am rezistat o saptamana si cand l-am prins pe sot la cumparaturi l-am convins sa ia un blender . Am dat pe el 36.99 ron dar a meritat.

sus

Denunta
bdelmari

Copii
Eric Joel: 14 ani, 3 luni
Joshua Christian: 11 ani, 8 luni
Emma Blanca: 9 ani, 2 luni

13.02.2007 7:23     citat 

lili daca esti prin preajma imi trimiti si mie pe privat site-ul unde ai gasit costumasul de botez te rog frumos?

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 14 ani, 3 luni
Matei: 11 ani, 10 luni

13.02.2007 8:15     citat 

----------
roxanamirela a scris:
ruxi multumim pt listutza!super copii!
----------

Roxana ... partea cu "super copii" nu e meritul meu. trag cu ochiul sarut
Bblusa ... felicitari pentru ca Edy ia asa de bine in greutate.

Alex avea duminica 7kg. Si pe mine ma bate gandul sa o trec pe nr. 4, dar cred ca o sa-i ajunga pampersul pana la subtiori rad ... astept sa termin ultimul pachet de nr. 3 si atunci vad ce fac mai departe.
Azi am observat ca Alex se gadila in talpa si raaaaaaade. Bogdan se teme ca o s-o terorizez cu gadilatul numai ca sa o aud razand in hohote. jenat

sus

Denunta
bblusa

Copii

13.02.2007 8:32     citat 

am vrut sa zic sita de ceai. jenat
si eu cand o sa iau macar alocatia, ca nici pe aia nu am luat-o trist , o sa-mi iau ceva de genul blender, robot sau storcator....... trebuie neaparat.
ruxi multumi. am fost foarte ingrijorata ca lua foarte putin in greutate. acum sper sa fie mai bine!
eu il gadil pe edy pe spate si pe la tzatzici si rade si el de mama focului. imi vine sa-l gadil tot timpul, dar mai incerc si alte smecherii sa-l fac sa rada.

sus

Denunta
roxanamirela

Copii

13.02.2007 9:24     citat 

Ruxi...........asa e!! trag cu ochiul

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 3 luni
MICA: 9 ani, 11 luni

13.02.2007 10:42     citat 

----------
Ana a scris:
Kiki de mult tot vreu sa te intreb ca ce numar de scutece folosesti? Ai scris ca Tudor are 8 kg deja, ai trecut la scutece nr 4? Ce marca? Noi folosim Pampers Newborn nr 3 si parca incep sa fie nitel scurte
----------

ana, folosim pampers nr 4. cand mi s-a terminat baxul de nr 3 nu era cazul sa-i schimb si numarul, dar din pricina faptului ca il gaseam pe tudor tot timpul ud, am renuntat la pampers si am folosit libero discovery maxi, de la 7 la 14 kg. erau cam maricei, dar i-am folosit pana am terminat baxul. mi s-au parut f grosi si parca aveau si un miros chimic, asa ca am revenit la pampers.

eu sunt cam necajita. puiul meu s-a iritat f urat pe fatza. cred ca a facut o dermatita atopica trist . are pielea uscata, rosie si cu bubitze. i-am cumparat laudata crema trixera de la avene si i-am dat de 3 ori pana acum. parca i s-a mai atenuat rosheatza, dar bubitzele s-au intins de pe obrajori si la o urechiusha. trist mi-e asa mila... nu pare sa-l jeneze, dar nici bine nu cred ca-i este. poate s-a intins si de la saliva, pt ca sta cu manutzele in gura aproape obsesiv (ma omoara cu chestia asta! aproape ca ar renuntza la tzitzi ca sa stea cu mainile in gura plang sau sunt foarte trist ) si baleste la greu si linge absolut tot ce prinde. jumatate de zi aproape ne luptam sa scoatem manutzele din gura. trist

exemplificam: plang sau sunt foarte trist nu ma certati pt ca sta in masutza de papa, dar dupa 2 ore de carat in bratze si refuzul continuu de a sta intins n-am gasit alta solutie sa ma lase sa-i pregatesc baitza. oricum, a stat doar max 5 min. jenat

ca sa nu mai zic ca iarasi avem o preoblema cu greutatea. saptamana trecuta avea 8,3 kg, iar in seara asta l-am cantarit si mi-au iesit 8 kg... nu mai intzeleg nimic. e drept ca saptamana trecuta manca 6 mese, acum se limiteaza la 5, dar sa piarda 300 g intr-o saptamana mi se pare f mult. astept pediatra sa ne viziteze, desi cred ca iar ma ia de urechi pentru obsesia mea cu cantaritul...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: