· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Noi, femeile > CELULITA- Totul despre, si cum sa scapam de "ea"
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
Ai celulita?
Da
95%
 95%  [ 119 ]
Nu
4%
 4%  [ 6 ]
voturi totale : 125

autor CELULITA- Totul despre, si cum sa scapam de "ea"     
RoBlondy

Copii
Alexia Molnar: 15 ani, 8 luni
Raducu Sebastian Molnar: 13 ani, 7 luni
Frisky Molnar: 16 ani, 5 luni

14.02.2007 4:16   CELULITA- Totul despre, si cum sa scapam de "ea"  citat 

M-am gandit sa deschid un subiect expre numai despre celulita doarece stiu ca majoritatea femeilor o au si vor sa scape de ea.
Eu am observat ca atunci cand sunt gravida, orice as face, tot mi se face un pic in spatele pulpelor..

Deci sa incepem....

Ce este celulita????

Celulita este acea substanta plina de cocoloase, care seamana cu branza de vaci si este intalnita in special pe coapse, pe burta si pe fund. Celulita denumeste de fapt depunerile de grasime de pe tesutul conjunctiv de sub piele, fapt care increteste pielea, dandu-i aspect de coaja de portocala.
Poti verifica daca ai celulita, strangand pielea din jurul coapselor. Daca se increteste, probabil ca ai. Iar daca ai celulita, cu siguranta nu esti singura : majoritatea fetelor si a femeilor - chiar si unii barbati - o au.

Cand apare celulita?
In 12% din cazuri celulita apare in perioada de pubertate, 25% - in consumul de anticonceptionale, 20% - in timpul si dupa sarcina si 25% din cazuri in perioada de menopauza. Astfel, se poate afirma ca celulita apare frecvent in perioada „exploziilor hormonale”.

De ce apare celulita
?
Estrogenii actioneaza asupra vaselor sanguine din tesutul adipos subcutanat. Ca rezultat al dereglarii circulatiei sangelui in vasele mici, se deregleaza aportul de oxigen spre tesutul de grasime. Se formeaza celule moarte si celule muribunde. Se formeaza conglomerate dure de grasime. Ca rezultat se formeaza suprafata caracteristica a pielii cu aspect de movilite.

Ce contribuie la aparitia celulitei?
Factori genetici.
Modul gresit de alimentatie (o cantitate considerabila de grasimi animale, excesul de glucide, conservanti si aditivi alimentari, consumul insuficient de legume, fructe proaspete si a suplimentelor de vitamine).
Sedentarismul.
Dereglari hormonale (disfunctii ale ovarelor, suprarenalelor).
Stresul (provoaca o hipersecretie de hormoni, care contrubuie la depunerea grasimii pe burta si coapse).
Fumatul, cafeaua si alcoolul.
Dereglari de circulatie a sangelui.

CUM scapam de celulita?
Sunt diferite metode care te poate ajuta la diminuarea celulitei.
Va rog sa scrieti si voi ce v-a ajutat in privintza celulitei.
Ce bine ar fii sa aratam asa...nu? foarte fericit

Un articol nou de pe idieta.ro:
Scapa de celulita cu ciocolata!!!!!!

Stati, stati dragele mele ca nu e vorba..sa..mananci ciocolata! foarte fericit
Impachetarile anticelulita cu ciocolata sunt impachetari autotermice cu cacao si guarana cu efect relaxant, antioxidant, remodelant si anticelulitic.

Deci, daca gasiti undeva la un salon impachetari cu cioco, poate ajuta.

Celulita nu este doar o problema estetica. Celulita este un avertisment: trebuie sa imbunatatesti modul de viata, alimentatie, sa te hranesti echilibrat si sa faci mai multa miscare.
Aparitia celulitei demonstreaza o disfunctie a schimbului de substante in corp. Este semnul exterior al unor dereglarilor metabolice. Pentru indepartarea celulitei este necesara o actiune complexa asupra organismului. Trebuie sa se imbunatateasca circulatia sanguina in tesuturile adipoase, sa se activeze schimbul de substante, sa se elimine reziduurile, sa se accelereze eliminarea celulelor grase si sa se intareasca musculatura. (sursa:despreslabire.ro)

Din experienta, am observat ca miscarea: alergatul, exercitiile pt. picioare, ajuta mult, plus o dieta mai saraca in grasimi. Combinat cu cele zise mai inainte, masajul anticelulitic este bun.

sus

Denunta
Marinutza

Copii
Alexandru zis Trompetzic: 15 ani, 9 luni

14.02.2007 4:50     citat 

Blondutzoooooooooo ce mai invartesti tu cutitul in rana plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
RoBlondy

Copii

14.02.2007 7:05     citat 

Marinutzo, da, ca am timp azi ca este furtuna de zapada si sunt acasa..si mai imi bag ochiu pe aici zambet

sus

Denunta
fluffy

14.02.2007 7:26     citat 

Impachetarile cu ciocolata sunt super scumpe. ochi peste cap

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 3 luni
MICA: 9 ani, 11 luni

14.02.2007 7:35     citat 

eu ma masez singura cu crema anticelu (de obicei seara, dupa ce culc cupilu' si fac dush). sunt fericita ca in timpul sarcinii nu prea am acumulat peste cea deja existenta jenat , iar acum am dat mult jos, inclusiv celulita. mai am un strat, dar nu f vizibil. visez la ziua in care ne vom muta si vom avea sala de gimnastica. ochi peste cap

sus

Denunta
Cora

14.02.2007 10:02     citat 

Celulita - mit si realitate

Si eu nu as da atitia bani pe tratament ca sa ma imbrac in ciocolata pe dinafara... mai buna e pe dinauntru. trag cu ochiul rad

nu reusesc sa mai dau de un subiect fff. vechi legat de celulita asta... cautarea cu google.parinti.com nu merge prea stralucit. trist

sus

Denunta
Igna

14.02.2007 10:12     citat 

Cind am citit "Scapa de celulita cu ciocolata!" mi-am spus "In sfirsit pot sa maninc cioco cita vreau ! "rad
Mie m-i se par astronomice preturile la cremele speciale pentru celulita asa ca ma rezum la masaje cu crema...normala, de corp. Din fericire nu am prea multa dar totusi exista!

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

14.02.2007 10:12     citat 

----------
Cora a scris:
nu reusesc sa mai dau de un subiect fff. vechi legat de celulita asta...
----------

Asta e destul de vechi? foarte fericit

sus

Denunta
copi

Copii
Patrik-Mihai - este un baiat tare rasfat
15 ani, 11 luni
am nascut deja!

14.02.2007 11:50     citat 

Mai am celulita dar nu asa ca la inceput cand am inceput MASAJUL.
Masajul m-a ajutat cel mai mult dupa care cu sportul, fac bicicleta acasa, beau foarte multe lichide.
Nu as da banii pe impachetarile cu ciocolata, nu la toata lumea da rezultate.Nu cred ca exista cineva care sa nu aiba celulita, prin sport si masaj se poate scapa de es, usor si cu rabdare multa!

sus

Denunta
Cora

15.02.2007 12:04     citat 

----------
Christa a scris:
----------
Cora a scris:
nu reusesc sa mai dau de un subiect fff. vechi legat de celulita asta...
----------

Asta e destul de vechi? foarte fericit
----------

da, acesta e subiectul... nu ma salvezi si cu subiectul cela legat de poze? "ma votati? nu ma votati? foarte fericit
thanks.

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

15.02.2007 12:34     citat 

caci sa va explic ca nu am celulita, ci santuri (nu stiu de unde am scos-o, da asa a iesit si asa o las). la modul magar de-a dreptul. dar m-am rezumat la a-mi lua bikini frantuzesti(stiti cum zic?, ca un short) si am schimbat becul la lampa din dormitor din alb, normal, in roz.
Berbantul meu mi-a remarcat santurile, da el, saracul, n-a auzit in viata lui de celulita, zice 'Uite, ai stat aiurea pe fusta, ca ti se vad si acum urmele' rad rad rad . ca drept urmare, pana se albesc de tot, becul roz estompeaza menunat, belul e none the wiser!
ma dau cu tot felul de porcarii, bio oil, clarins anti celulita samd, sport, mers pe jos, da uite ca am nascut de o gramada de timp si nica....si atunci am trecut la camuflare.mai ieftin asa.

sus

Denunta
Cora

15.02.2007 12:42     citat 

----------
roxana5 a scris:
...Uite, ai stat aiurea pe fusta, ca ti se vad si acum urmele' rad rad rad . ....
----------

mai, ca astazi aici pe forum nu am mai ris demult... ce aveti cu mine? ma doare burta de ris! rad rad rad rad sotul tau e de milioane! bun la casa unei femei! trag cu ochiul rad

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

15.02.2007 12:54     citat 

----------
Cora a scris:
nu ma salvezi si cu subiectul cela legat de poze? "ma votati? nu ma votati? foarte fericit
----------

dom'le, il vazusem si am incercat, da' nu iese ... esti sigura ca "votati" era cuvantul? foarte fericit Stiu ca era vorba despre vot, dar poate fusese descrisa altfel problema. zambet Cu "vot" si "votati" cel putin nu o gasesc.

sus

Denunta
Cora

15.02.2007 12:59     citat 

----------
Christa a scris:
----------
Cora a scris:
nu ma salvezi si cu subiectul cela legat de poze? "ma votati? nu ma votati? foarte fericit
----------

dom'le, il vazusem si am incercat, da' nu iese ... esti sigura ca "votati" era cuvantul? foarte fericit Stiu ca era vorba despre vot, dar poate fusese descrisa altfel problema. zambet Cu "vot" si "votati" cel putin nu o gasesc.
----------

l-or fi sters si nu mai tin eu minte. rad

sus

Denunta
RoBlondy

Copii

15.02.2007 6:29     citat 

Daca a avut efect masajul..uitati un articol despre masaj pt. celulita care se poate face acasa sau la maseuza. Este cam lungutz articolul dar cred ca merita citit.

Masajul, fie ca ni-l face cineva, fie ca ni-l facem singure (automasaj), fie ca este manual, fie cu ajutorul aparatelor, trebuie aplicat dupa anumite reguli, altfel poate sa aiba efecte contrare. Se poate masa numai regiunea sau regiunile cu celulita ori intreg corpul, insistand mai mult acolo unde s-a format si dezvoltat celulita. Ultima forma este mai buna, deoarece, pe langa efectele locale, prin care vizam inlaturarea celulitei, se obtin si efecte generale, ca spre exemplu calmarea sistemului nervos, tonifierea musculaturii, activarea intregii circulatii sanguine, stimularea proceselor de oxigenare a tesuturilor si a celor de eliminare a substantelor toxice rezultate din activitatea muschilor, sistemului nervos.

Pentru a obtine aceste efecte, exceptand zonele cu celulita, care, asa cum spuneam, se vor masa mai mult, restul regiunilor corporale
vor fi masate in medie timp de 4-5 minute. Deci un masaj general dureaza peste 30 de minute, dar trebuie sa avem grija sa nu depaseasca 45 de minute, maxim o ora, caci devine obositor. Masajul local se poate efectua timp de 7 pana la 20 de minute.

Desigur, la inceput, durata sedintei de masaj local sau general este mai scurta, crescand insa progresiv cu 2-3 minute. Intr-o cura se executa cateva serii, fiecare a 15-20 de sedinte, seriile fiind distantate intre ele printr-o pauza a 10-12 zile.
In timpul unei sedinte de masaj, musculatura pe care se aplica trebuie elaxata, iar miscarile efectuate intr-un ritm vioi si sutinut, pe cat posibil fara intrerupere. Pentru ca manevrele sa se execute usor, inainte de a incepe masarea regiunilor corporale (mana, gat, abdomen) se pune pe piele o substanta alunecoasa. Cel mai des se utilizeaza pudra de talc. Dar cum femeia tine la frumusetea pielii, iar talcul usuca pielea, cel mai potrivit este ca, dupa cateva sedinte de masaj cu talc, sa se intercaleze un masaj facut cu o crema hidratanta si hranitoare.

Masajul sau automasajul manual se poate executa fara greutate. Ca regula generala, trebuie sa se retina insa: intensitatea miscarilor va creste progresiv, iar sensul lor va fi in cel al circulatiei de intoarcere a sangelui catre inima (circulatia venoasa), mai simplu spus, de la periferie catre centru. Masajul manual se executa cu ambele maini,
de obicei utilizandu-se alternativ; el cuprinde urmatoarele procedee: netezirea pielii prin alunecari usoare si ritmice ale mainilor (efleurajul), apasari,stoarceri, apucari sau ciupituri (framantatul sau petrisajul), frictiuni rapide, percutii executate cu muchia mainii sau prin palmuiri usoare (tapotamentul), presiuni sau apasari cu varful degetelor, cu palmele intinse sau cu pumnul strans, miscari oscilatorii ritmice (vibrajul), cernutul (se prinde de jos in sus masa de tesut musculo-adipos si se misca la fel ca sita in timpul cernutului).

Daca la origine masajul a fost o succesiune a acestor miscari, in functie numai de intuitia celui care il aplica, astazi aceste miscari se executa intr-o anumita ordine, dupa criterii bine fundamentate, pe specificul anatomic si fiziologic al regiunii masate.

Masajul feselor si soldurilor: dupa efleuraj, se insista cu petrisaje,
frictiuni, bateri, procedee care ajuta la inlaturarea depozitelor celulitice si adipoase, dupa care se incheie tot cu efleuraj. Cat priveste masajul toracelui, cel mai bine este sa fie executat numai prin efleuraje si frictiuni, iar in zona sanilor aceste procedee sa se execute cat se poate de usor.

Masajul abdomenului
: abdomenul este o regiune in care se depune frecvent grasime si se formeaza celulita. De aceea, trebuie masat cu regularitate. Se incepe prin efleuraj circular, in sensul acelor de ceasornic. Dupa aceasta urmeaza timpul 2, care consta intr-o apasare mai profunda, executata tot in sens circular, pentru care utilizam radacina mainii si palma, succesiv si ritmic.

Timpul 3 consta in framantarea in profunzime a intestinului gros, in sensul in care circula continutul abdominal: din partea dreapta de jos in
sus, apoi pe orizontala catre partea stanga (superioara) si, in sfarsit, in jos catre partea stanga inferioara. Miscarea de framantare se executa cu ambele maini suprapuse.

Timpul 3 se termina cu frictiuni usoare circulare executate cu radacina palmei, tot in sens circular, in directia acelor de ceasornic. Timpul 4 cuprinde ciupituri, batai executate in toate directiile, iar timpul 5, vibratii usoare si efleuraj pentru relaxare.

Pe regiunile cu strat subcutanat redus sau cu varice (gambe), aplicam numai procedee de masaj usoare ca efleurajul, frictiunile superficiale, tapotamentele foarte fine, cu varful degetelor. Celulita mai poate fi foarte bine indepartata prin masajul efectuat cu aparate electrice. Acestea se gasesc in comert, insotite de prospecte de utilizare.

In general, oricare ar fi metoda de tratare a celulitei, este necesara multa atentie pentru a nu se reface.

Persoanele cu predispozitie si care continua sa fie sedentare prezinta riscul ca, dupa un tratament reusit, sa faca recidive. De aceea, trebuie eradicate si cauzele: tratarea
eventualelor tulburari endocrine si digestive coexistente si renuntarea la viata sedentara. Plimbarile in aer liber timp de 40-50 de minute zilnic, inotul de doua ori pe saptamana, gimnastica zilnica (dimineata pentru inviorare), drumetia la sfarsit de saptamana, sunt remedii excelente pentru a scapa definitiv de dizgratioasa celulita, care ne poate strica frumusetea corpului si ne face sa ne crispam la atingerea pieliide teama durerilor care s-ar putea declansa. (sursa:beauty-laura.ro)

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: